Tereza Tara
Tereza Tara • Autor: Archiv autorky

Tereza Tara
Tereza Tara • Autor: Archiv autorky
Tereza Tara (*1983) vystudovala sdružená uměnovědná studia na FFMU v Brně. V rámci programu skandinávských studií na FFMU a při svých pobytech v Dánsku (University of Copenhagen) a Švédsku spolupracovala na mezinárodních projektech v oblasti kultury, gender a vzdělávání. V současnosti studuje dokumentární tvorbu na pražské FAMU, provází kurz rozvíjení tvořivosti Umělcova cesta a proniká do umění KALADO, o kterém také točí film. Její autorský projekt Let viny sleduje autorčino hledání po kořenech nemocí, které jsou ukryty jak v těle tak i v duši.
Zajímá ji lidské tělo, hlas, pohyb, celostní medicína, bojová umění a současná věda.
Její dokumentární film Hormonální akvárium (Fish’n’Pills) o koloběhu antikoncepční pilulky, která má podle nejnovějších výzkumů vliv na změnu pohlaví u ryb i jiných živočichů, je uváděn v České republice i v zahraničí a získal několik ocenění na filmových festivalech (Academia film Olomouc, Finále Plzeň, Ekofilm, Munich International Festival of Film Schools, Brasilian Student Film Festival, International Student Film Festival, Belgrade).
Dokument V čem je háček? o sexuálním zneužívání v ezoterické škole byl oceněn na Finále Plzeň 2008 spolu s kolekcí filmů FAMU (zdroj: terezatara.com).

Osvětovou práci předvedla Tara i ve školním cvičení V čem je háček?, v němž přinesla zpověď odpadlice od sektářského společenství Poetrie. V něm pod záminkou sebepoznávání a pod hlavičkou kurzů tantry či jógy vymývaly dívkám mozek stoupenkyně samozvaného guru Járy Dobeše. Podle svědectví autorčiny kamarádky zakladatel sekty své ovečky často osobně „odháčkovával“, přeloženo do normálního jazyka obyčejně znásilňoval. „Zajímalo mě, proč se inteligentní dvacetiletá dívka nechala zmasírovat tak manipulativním jednáním,“ říká Tara (z článku Jana Gregora v Respektu 30/09).

Tereza Tara
Z dokumentu V čem je háček? • Autor: Tereza Tara
Tereza Tara
Z dokumentu Hormonální akvárium • Autor: Tereza Tara

(On-linerozhovorhodinový,je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na dotazované osobnosti. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách. Vámi vložené dotazy se zobrazí s malým časovým zpožděním.) 

:45H. Starostová
Terezo, stala jste se příznivkyní celostní medicíny poté, co se projevilo Vaše onemocnění a nebo jste jí byla již předtím? V článku mi to přišlo poněkud nejasné.
Berete tedy i svou tvorbu jako takovou součást harmonizace těla i duše?
Díky.
14:20Tereza Tara
Celostní medicína mě zajímá už několik let, ale její principy jsem uvedla do praxe až díky nemoci. Došlo mi, že můžu tvořit jedině tehdy, když budu mít funkční tělo a proto se pro mě zdraví stalo prioritou.
V tvorbě je ukryta velká léčivá síla, to si ostatně může každý vyzkoušet sám na sobě.

:12Erika F.
Hladoví podle vás v současném světě více muži po ženách anebo ženy po mužích?
Kde prosím mohu shlédnout vaše práce?
14:22Tereza Tara
Co je to hlad?
Na mých webových stránkách je aktualizován seznam chystaných projekcí. Pokud máte zájem o filmy na DVD, kontaktujte mě.

:46Mirek Vaňhal
Jak moc určující pro vaší dokumentární tvorbu bylo genderové studium v Dánsku a Švédsku?
14:38Tereza Tara
Spíše než studium mě obohatil každodenní život ve Skandinávii. Moje generace už byla vychována ve společnosti, kde funguje příjemná rovnoprávnost. Všude po parcích v dánské Kodani jsem potkávala otce s kočárky a tak jsem o nich udělala krátký vizuálně-sociologický výzkum. Je obvyklé, že po narození dítěte se otec zeptá své ženy:„Zůstaneš doma já nebo ty?“. Řekla bych, že i tamní systém je více nakloněn střídavé péči než u nás.
Ženy i muži, se kterými jsem se setkala věděli také mnohem více o rizicích hormonální antikoncepce, než bylo před pár lety obvyklé v České republice.
Jsem ráda, že jsem měla možnost tam žít, naučit se, co bylo potřeba a novými zkušenostmi obohatit svůj život.

:01Libor Mešek
Baví vás i experimetování s použitou natáčecí technikou? Jakou techniku nejčastěji používáte?
14:48Tereza Tara
Mám zkušenost s 16 mm filmem / Hormonální akvárium/, v současnosti připravuji krátký film na 35 mm. Myslím, že je důležité projít cestou filmu, už kvůli zkušenostem, ale osobně preferuji digitální technologie. Je pro mě důležité celý proces co nejvíce zjednodušit, aby technika sloužila tomu, co chci sdělit. Nové technologie mě zajímají a záměrně je využívám, abych podpořila evoluci. I digitální obraz může být krásný, nemám sentimentální vztah ke klasickému filmu.

:53Radek Stingl
Čím se z člověka stává dobrý nebo dokonce výborný dokumentarista? Nemá současná mladá generace k tété profesi blíže už jen tím, že je daleko schopnější používat moderní technologie a s veškerou tou technikou si vlastně „hraje“ odmala?
14:53Tereza Tara
Je dobře, že má dnes každý možnost se svobodně projevit. Ne každý člověk, který umí ovládat kameru však má co sdělit. Důležité je zachytit správnou myšlenku, jít za ní a hledat, jakými způsoby se projevuje v realitě. Umět pozorovat. Naslouchat. A pak hledat odpovídající formu, kterou se téma, kterým se zabýváte dostane mezi lidi. Pro mě je to film.

:54K. K.
Mají muži točit dokumenty o mužských problémech a ženy o ženských, nebo je to jedno?
14:57Tereza Tara
Jaký je rozdíl mezi mužskými a ženskými problémy?
Zabývám se tím, co mě baví a nemyslím si, že zpracovávám ženské nebo mužské téma. Žijeme v jednom světě a na této úrovni jsme spojení, proto bychom si měli vzájemně naslouchat a problémy řešit společně.

:16Petr Soukup
Skutečně v bojovém umění kendó neexistují obranné techniky? Znamená to, že je to výlučně útočný sport?
15:30Tereza Tara
V kendo se učím zasáhnout cíl, nehledě na to, kdo se mi staví do cesty. To však neznamená, že musím být agresivní. Pokud se naučím správně ovládat techniku a mít cit pro načasování, jde to docela snadno. Ale to je cesta na celý život, nemyslíte?

:05Magdaléna
V kterém ročníku na FAMU jste? Kdo z této školy je pro Vás nejinspirativnější?
15:27Tereza Tara
Jsem ve třetím ročníku. Je těžké vybrat jednoho člověka. Mám ráda otevřené, citlivé a kreativní lidi a svůj skvělý tým.

:54Michal Krejza
Kdybych si chtel neco precist o celostni medicine, co byste mi doporucila?
15:03Tereza Tara
Knihy autorů: Tepperwein, Dahlke, Dethlefsen, z českých autorů Hrabica, Vogeltanz.
Všechny se zabývají skutečnou příčinou nemoci, jejím symbolickým významem a chápou ji jako šanci změnit svůj život k lepšímu.

:32Jaroslava Bernátová
Z Respektu je v článku zvýrazněno, že jste v tvorbě i ve sportu našla cestu, z níž odmítáte sejít… ale vlastně jsem se nakonec nedozvěděla moc o tom směru vaší tvorby. Co je tou cestou z níž nesejdete?
15:35Tereza Tara
Cesta za uvědoměním si toho, kdo jsem, jaký je můj úkol tady na Zemi a být s tím v souladu. Mám pocit, že se to už děje, protože se dostávám do rovnováhy.
Když zmizí jeden cíl, objeví se další. Kam půjdu dál, Bůh ví…

:48Honza Bednarský
Možná nemáte úplně stejně poměřitelné podmínky pro hodnocení vysokého školství u nás a v Dánsku a Švédsku, ale i tak se zeptám, který z těch systému školství Vám nejvíce vyhovuje? A proč?
Kdy padlo definitivní rozhodnutí pro dokument?
15:09Tereza Tara
Když si ujasním, co chci, můžu si z každého systému vybrat to, co se mi hodí.
Pro dokument jsem se rozhodla tehdy, když jsem cítila větší potřebu tvořit, než konzumovat. Konkrétně asi před pěti lety.

:51Š. Pávek
Přijela byste nabídku točit reklamu? Třeba v případě, že by se jednalo o osvětovou akci?
15:10Tereza Tara
Záleží na tom, jestli tím pomůžu ještě někomu jinému než sama sobě.

:57Tom Jirmásek
Čím to, že se Sai Kijima rozhodl právě pro natáčení s vámi? Žije přeci ve Švýcarsku a Řecku…
Oslovila ho vaše tvorba?
Díky za odpovědi.
15:22Tereza Tara
Saie jsem potkala v Praze, kde občas vyučuje. Silně na mě jako člověk zapůsobil. Má v sobě přirozenou moudrost a jednoduchost, která je mi blízká. Nabídku k filmování jsem vyslovila okamžitě. Viděl můj film Hormonální akvárium a moc se mu líbil. Začala jsem se u něj učit Kalado a několikrát jsem ho navštívila. Pak jsme se dohodli na vzájemné spolupráci. Každé setkání se Saiem Kijimou vnímám jako dar, o který bych se chtěla podělit s ostatními lidmi.Proto točím ten film.

:25Zdeněk M.
Která oblast současné vědy Vás Terezo nejvíce zajímá? Máte ráda sci-fi? Kultura které země je Vám nejbližší?
15:14Tereza Tara
Kvantová fyzika. Zajímá mě současný stav. Věda dnes poznává světy, o kterých se dříve myslelo, že existují jen ve fantazii. Důležité je, aby se informace dostaly k člověku mimo akademickou sféru ve srozumitelné formě, aby je mohl smysluplně využít.
Zajímá mě Japonsko a starověké kultury Jižní Ameriky. Na tato místa bych se chtěla v blízké době vydat.Jinak jsem ráda, že žiju v Čechách.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte