Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Otázky pro Zdeňka Fekara

Po úspěchu on-line přenosu z předvánočního setkání blogerů v kavárně Akropolis dnes zasednul k on-line rozhovoru autor břitkých blogů Zdeněk Fekar.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Zdeněk Fekar

:09JanaJak si vysvětlujete ignorování 6tis. podpisů pod petici s názvem „Veřejná kampaň na záchranu Radiožurnálu“ ze strany veřejnoprávních medií a ze strany nebulvárního tisku? O desítkách jedinců či někdy dokonce i o jednotlivcích, kteří provádějí mnohem méně „důležité“, či absurdní aktivity se dozvídáme s přehnanou pečlivostí. A lidé, posluchači veřejnoprávní stanice, vesměs středni generace, nijak nevybočující v lidské populaci se naprosto ignorují!10:52Zdeněk FekarDobrý den, nejen Vám, ale i všem dalším tazatelům. A díky za otázky.
Pojďme hned na tu Vaši. Je vážná. Vadí mi, že se u nás obecně kašle na názor veřejnosti, zvláště u institucí, které se službou veřejnosti zaštiťují. To je pravda.
Na druhou stranu musím říct něco nepopulárního: petici u nás sepisuje kdekdo, není divu, že pro média potom nejsou petice tématem. Nestačí sepsat petici, ale také promyslet, jak z toho udělat téma pro média.:16Tonda N.Četl jsem váš příspěvek Bezdomovec nemusí být žebrák a tak se chci zeptat na Váš názor. Patří podle Vás bezdomovci do centra Prahy? A jak řešit současnou situaci, kdy jsou jich plné tramvaje? Chápu, že jsou to též lidé, ale když pravidelně potkávám v tramvaji bezdomovce, jenž si donekonečna tře dlaně o sebe a odpadávájí mu z nich kousky špíny, nehledě na téměř nezvládnutelný zápach…10:56Zdeněk FekarJsem rád, že existují projekty, jako „bezdomovecký“ časopis, které se snaží lidi vrátit do běžného života. Jsem také rád, že se ten časopis zase snaží být ke čtení. Měli bychom těm lidem nabídnout pomocnou ruku – ale především každý z nich se musí snažit. Jinými slovy: s prominutím smradlavý bezdomovec, stejně jako jiný špinavý cestující, v tramvaji nemá co dělat. Možná bychom měli vyvíjet větší tlak na městské úředníky. Já být primátor, styděl bych se, že pro bezdomovce nedělám víc, než jednou za rok jako šašek rozlévám polévku na Staromáku pro turisty.:02Katka KrabováČetl jsem si Váš článek ke kultuře a rozdělování financí magistrátem - http://fekar.blog.respekt.cz/c/12843/Potrebujeme-kasovni-trhaky-nebo-propadaky.html - změnil se za tu dobu nějak Váš názor na věc, případně hodláte se v podpoře divadel nějak angažovat?10:59Zdeněk FekarJsem rád, že jste jej četla. Názor jsem nezměnil, jsem přesvědčený, že divadla si mají na sebe umět „vydělat“ (byť sehnat sponzory), natahovat ruku k nám všem ale je špatné. V podpoře divadel se bohužel nemohu angažovat jinak, než že občas do nějakého zajdu.:23Zdeněk WachtlVzpomínáte si, co jste měl 29. září 2006 k snídani?11:01Zdeněk FekarPamatuji. Byl to pátek a já ve všední dny, bohužel, většinou moc nesnídám. Takže hrnek čaje.:21petr IIO Respektu.
Myslím, že spolupráce Respektu a respektovaných blogů je na velice nízké úrovni. Novináři z Respektu tento nástroj vůbec nevyužívají, a jeden přetištěný blog v aktuálním vydaní je málo.Váš názor?
O blogu.
Dle mého vůbec nefunguje „výběr respektu“ a i přidělování V.I.P je chaotické, resp. jeho funkci jsem nepochopil. Vám jako autorovi zdejší systém vyhovuje? Máte nějaké nápady na jeho zlepšení?11:02Zdeněk FekarObecně: Je hrozně fajn, že Respekt spustil sekci blogů (a změnil se z novinového týdeníku na časopis, ale to je druhá kapitola). Myslím, že už teď krátkodobě je vidět, že mu to pomohlo, pokud vím, svědčí o tom i prodejní data. To je fajn.
Pokud jde o blogy a vztah redakce k nim: především musíme respektovat, že je to věcí jen a jen redakce. Ptáte se ale na můj názor a já si myslím, že by Respektu velmi slušelo, kdyby své blogy více prezentoval: proč by nemohly mít dvě strany v každém vydání? Zajímavých témat je tu hodně, marketingově by to bylo též ku prospěchu – kdo čte jenom blogy, začal by kupovat i tištěnou verzi a naopak.
Výběr Respektu je jako každý výběr: jistě to má někdo na starosti a jeho rozhodování je subjektivní. To je ale správné. Objektivní výběr najdete v rubrikách Nejčtenější nebo Nejlepší karma.
Jako novopečený VIP těžko můžu kritizovat :) Je fakt, že ta kritéria by měla být transparentní, já jsem ale s přiděleným statutem spokojen :):19Blanka UrbánkováKam se chceš jako V.I.P. bloger dostat?
Jakou máš svou nejvyšší metu?
Bude Ti „opravdu“ stačit jen účast jako porotce na české volbě miss? Nebylo by lepší zamířit trošku výš?11:08Zdeněk FekarPro mě nálepka VIP neznamená naprosto nic. Jako každého ješitného chlapa mě to sice potěšilo, ale kvůli titulům blog nepíšu.
Nicméně, byl bych rád, kdybych měl stále dost čtenářů, kteří jsou třeba i velmi kritičtí a ostří, ale kteří moje texty budou dál pravidelně číst a svými názory mi dopřávat důležitou zpětnou vazbu.
Porotcem na volbě miss bych ale jednou opravdu rád byl. Dá se to nějak zařídit? :):00Ing. NozickaVazeny Zdenku, z vzdy dobre informovanych kruhu jsem se dozvedel, ze v minulosti, mimo jine, jste se venoval cenovym analyzam na trhu s uzeninami. Konkretne jste, tusim, zkoumal vyvoj cen parku. Nase sousedka o Vasi brilantni analyze mluvi dodnes! Je nejaka sance, ze se k tomuto tematu nekdy vratite? Co treba ve Vasem blogu? Dekuji za odpoved a preji hezky den! Ing. Nozicka11:11Zdeněk FekarDěkuji za uznání. Že sousedku pozdravuji :)
Pro ostatní, aby byli v obraze: kratičce jsem pracoval v redakci on-line deníku Peníze.cz, kam jsem mezi seriózní rozbory hedgeových fondů a bankovních produktů propašoval rubriku rozebírající různé produkty denní spotřeby. Třeba párky. Někteří bývalí kolegové na to dodnes vděčně vzpomínají :):23Karel TluchořVěnujete se reklamě a médiím - jak se díváte na budoucnost blogů? Dojde i zde k ovládnutí tohoto komunikačního prostředku reklamními agenturami? Celkově dochází k personalizaci v reklamě, myslíte, že se „přiživí“ i zde?11:15Zdeněk FekarDěkuji za důvěru, ale nedokáži seriózně odpovědět, jak to bude vypadat ve vzdálené budoucnosti. Myslím, že se svět vyvíjí neuvěřitelně rychle. Blogy se budou nejenom psát, ale hlavně natáčet, možná budou i interaktivní, vím já.
Nicméně jako pořád lidi rádi čtou tištěnou knihu, bude spousta lidí, kteří budou rádi psát. A lidi, kteří budou rádi jejich psaní číst, kritizovat, vychvalovat.
Těžko říct. To je složitá otázka.
Ale… Určitě i reklamní agentury budou mít zájem blogy využít. Jenže proti jejich zájmu bude postaven tlak samotných bloggerů i jejich čtenářů, aby bylo možno reklamu vypnout nebo zakázat. Zvítězí klasický tržní vztah. Není to nic dramatického.:30TomášFukAhoj pan Fekare, chtěl bych se zeptat jak to děláte, že píšete tak často. Sám jsem začínající pisálek, ale nápady a hlavně břitkost se zatím moc nedostavují. Tak jak a kde se nechat políbit bloggerskou můzou? Jinak vám moc fandím a pište dál.11:18Zdeněk FekarTomáši, děkuji. Sice jsme si mohli tykat, ale budiž. Píšu často, protože jsem si to naordinoval. Je to trochu droga, trochu rituál, trochu rutina… Ale z novinařiny jsem zvyklý, že psát se musí, i když se nechce, to je dobrá průprava. Nápady jsou všude kolem nás: jde o to, zvolit si téma (a já myslím, že Tvůj blog ho má, dokonce bys mezi ženami s dětmi mohl být něco jako jejich idol, kdyby ses víc snažil) a důsledně jít po něm, ze všech stran. Někdy píšu o tom, co mne naštve v televizi, jindy o tom, co si lidé vykládají v tramvaji, podle situace.:41Petra VláčilováSmím se zeptat co konkrétně si mám představit pod slovem „marketér“?11:21Zdeněk FekarMarketér je člověk pracující v marketingu.:45David SoltánČetl jsem Váš příspěvek o potřebě prostoru pro každého z nás, zmíněný časopis jsem si také občas rád koupil, jen je dle mého velký problém s pochybnými prodejci - už třikrát jsem jim naletěl - příklad - s dobrým úmyslem jsem si jeden od prodejce koupil, zaplatil a následně musel začít poslouchat, jak by mu strašně pomohlo kdybych mu ten zakoupený výtisk nechal, že už má poslední atd. atd. atd. … Má se začít člověk o ten časopis rvát?! Mezitím mi přijela tramvaj a tak jsem nastoupil a jel domů - ten špatný pocit ale zůstal… Nebylo by přeci jen lepší pokusit se ty lidi přivést k práci, jejíž výsledek by byl v ulicích města vidět? Jaký je Váš názor na žebrání v ulicích? Psal jste, že být bezdomovcem neznamená být žebrákem, ale co právě s těmi žebráky?11:23Zdeněk FekarZnám, stává se to. Jednejte přirozeně: jednak si nejdřív vemte časopis, pak plaťte. Trvejte na tom, že si časopis kupujete právě proto, že prodejci chcete pomoct, že časopis rád čtete a že on si přeci může zajet pro další výtisky.
Určitě je dobré přivést lidi bez zázemí k řádné práci. Kolportérství časopisu je ale prací zrovna tak, jako cokoli dalšího. Nepoctivci jsou všude, nejen mezi bezdomovci.
Pokud někdo opravdu žebrá na veřejném prostranství, mělo by proti němu město zasáhnout. Jsem přesvědčeným, že nikdo opravdu žebrat nemusí, funguje tady spousta neziskovek, které se o potřebné lidi dokáží postarat.:04Matěj KohoutByl jste prodavačem za pultem, ale i asistentem šéfa banky - kde se Vám s lidmi lépe spolupracovalo?11:27Zdeněk FekarMoc pěkná otázka! Víte, to je těžké. Důležité je, jak Vás práce baví (a kolik za ni berete peněz), ale také třeba, jací jsou lidé, se kterými pracujete. Tak trochu se mi chce citovat klasika: všechno, co jsem dělal, jsem dělal rád.
Ale pravdou je, že radši jsem byl prodavačem za pultem, než asistentem šéfa banky. Jednak obchod je neuvěřitelně zajímavý, takový ten klasický, kdy jste v kontaktu se zákazníky, radíte jim (dělal jsem ve specializovaném obchodě) nebo se jim snažíte sehnat nesehnatelné zboží (což už dneska snad ani neznáme, ale počátkem 90. let tomu tak ještě bylo). V bance se mi líbilo, ne že by ne, s panem šéfem jsem snad vycházel korektně a dobře. Jen mi přišlo strašné, jak jeho kolegové a podřízení za jeho zády intrikařili, namísto aby všichni táhli za jeden provaz.:15Matěj KohoutV informacích o sobě na blogu Respektu uvádíte, že se vždy chcete s lidmi dohodnout, ale když to nejde, tak se nedá nic dělat… Skutečně si za tímto výrokem stojíte?11:31Zdeněk FekarStojím. Proč myslíte, že ne?:41Kamil DopitaMožná jsou stížnosti na vztah Respektu k bloggerům oprávněné, nevím… Ale nepodkopávájí si sami tu důvěru v ně vloženou? Otázky Vám položené (některé) jsou toho důkazem… Co pro Vás znamená být bloggerem Respektu? Mě už zaujalo to, že zde vystupují všichni otevřeně (s tváří), odhodláni za svým názorem si stát.11:32Zdeněk FekarAsi Vám rozumím. Je pravda, že někdy nad některými bloggerskými příspěvky kroutím hlavou: nemá to hlavu ani patu, příšerná gramatika. Pořád ale blog vnímám především jako „osobní deníček“, nikoli jako jednu z rubrik opravdového média.
Být bloggerem pro mne znamená blogovat :) Ale vážně. V září 2006 jsem si blog založil, protože jsem o tom delší dobu uvažoval, nevěděl jsem kde, tak jsem to zkusil jako něco, co je zrovna in. Když jednou něco rozjedete a vtáhne Vás to, tak jste ztracený. Byla sice doba, kdy jsem toho už chtěl nechat, jenže pak jsem zjistil, že přeci jen už mám nějaké čtenáře, kteří se mnou sice ne vždy souhlasí, ale přeci jen bych jim (bychom si) trochu chyběl.
Máte pravdu: také se mi líbí, že Respekt je otevřený běžným lidem a nikoli jen celebritám, jako třeba Aktuálně, i to, že zde všichni vystupuj s otevřeným hledím.:06Gabriela ZáhorskáK dotazu Petra II. - Zkuste „přežít“ pár měsíců na blogstránkách jiných médií - někdy to chce skutečně víc než hroší kůži.
K panu Fekarovi - splňují diskuse pod vašimi články Vaše původní očekávání? Poskytnou vám jiný pohled na probírané téma, nebo vám spíš berou iluze?11:37Zdeněk FekarNěkteré názory v diskusích jsou sice nepříjemné nebo hloupé, ale… takové jsme my, lidé. Přeci jen píši už delší dobu, tak jsem zvyklý. Jediné, co mi dodnes vadí, je neuvěřitelná sprostota některých anonymních jednotlivců. I to ale patří k věci, zakázat diskusi u blogu mi připadá totéž, jako mluvit o demokraticých volbách tam, kde existuje jednotná kandidátka národní fronty.:52N. T.Mohu se zeptat co dalkove studujete? Pomaha Vam blogovani nejak v soukromem nebo pracovnim zivote? Myslim jako informacne, ale i pocitove.11:40Zdeněk FekarStuduju manažerskou ekonomiku na brněnském BIBSu v posledním ročníku bakalářského studia. Když budu mít později čas a sílu, rád bych to dotáhl na magistra v oboru komunikace zlínské UTB.
A víte, že pomáhá? Jako člověk živící se psaním různých komerčních textů potřebuji procvičovat svoje zdatnosti stejně, jako klavírní virtuóz jistě pravidelně piluje stupnice :) Navíc blogování je zajímavá laboratoř: nadhotíte nějaké téma a zjistíte, jak lidé reagují. Vlastně je to pro mne úžasné hřiště, na kterém trénuji svoji profesi.
A samozřejmě je to i dobrý pocit, když se Vám povede napsat zajímavý článek. Nebo třeba přinést téma, které potom v hlavních zprávách odvysílá některá televize. To je přeci neuvěřitelně silný pocit, co myslíte?:47Kryštof H.Líbil se mi článek v Respektu (Davida Antoše) - Založí si blogeři odbory? http://www.respekt.cz/clanek.php?fIDCLANKU=1572&fIDROCNIKU=2007&f_search_text=Zalo%9E%ED+si+bloge%F8i+odbory%3F
Zajímá mě Váš názor. Díky.11:45Zdeněk FekarVíte, já proti odborům nic nemám. Určitě mají svoji důležitou roli v tržním prostředí.
Sám jsem byl členem odborů dvakrát: jednak členem Revolučního odborového hnutí za socialismu, kdy v nich byl skoro každý a byla to dobrá výmluva, proč se nemuset angažovat jinak, a jednou před pár lety, kdy jsme s kolegy odbory založli účelově, aby se nám lépe vyjednávalo, když nás vypečený podnikatel podvedl a uměle nechal zbankrotovat firmu.
V mnoha byznysech mají odbory výhodu i pro vedení: ve fabrice je lepší se s odbory dohodnout na rozumných podmínkách. Osobně jsem ale spíše individualista.
Pro mě za mě, ať si bloggeři odbory založí. Nemá to ale smysl, pokud jste na volné noze (jako já, Respekt mi za blogy neplatí).:29Pavel TrápilDal byste dohromady Desatero správného blogera („práva a povinnosti“)? Víte o někom - odborníkovi či skupině odborníků, kteří se problematice blogů vážně věnují?11:50Zdeněk FekarŘekl bych, že zdejší Kodex bloggera je docela dobrý. Já k tomu ještě dodávám právo na individuální názor a respektování dvou zásad: „dovoleno je všechno, co neomezuje druhé“ a „sice s Vámi nesouhlasím, ale budu prosazovat, abyste měl právo šířit svoje názory“. Odborníků je myslím hodně, jde o to, čím chcete odbornost měřit. Nechci se někoho dotknout tím, že ho neuvedu, navíc ač sám blogger, já internetovou komunitu v zásadě moc neznám. No ale třeba Miloš Čermák známý i z Respektu nebo šéfredaktor Lupy.cz Aleš Miklík odborníky bezesporu jsou. A taky… a ještě… Doplňte si dle vlastních rpeferencí :):14MichaelaJe podle Vás, jako odborníka na public relations, dobře zvládnuté PR reformy zdravotnictví? No, podle mě ne, umírající penzisté, kteří nejdou k doktorovi, dokud nedostanou důchod, jsou toho asi důkazem… Jak byste k takovému úkolu přistoupil Vy?11:55Zdeněk FekarTo jistě není. Bohužel, většina státních institucí PR ignoruje. Ale odpovědět, jak bych k tomu přistoupil, to se jednou větou nedá. Jednak: asi bych ten úkol řešit nechtěl. Hlavně si myslím, že je chyba, když se rozjede nějak polovičatá reforma, pak píár může spíš hasit největší požáry, než slušně komunikovat. Myslím, že když vláda jako celek špatně komunikuje, i jednotlivé resorty to mají potom dost ztížené. Omlouvám se za vyhýbavou odpověď, můžeme to někdy probrat u piva :):19RUMMyslíte, že je možné od sebe podle chuti rozeznat jednotlivé druhy piv, nebo je to jen PR pivovarů?11:58Zdeněk FekarJako někdejší student pivovarnické průmyslovky musím dát pivovarům za pravdu: některé chuti jsou opravdu jedinečné a pozná je i laik. Třeba Prazdroj nebo Budvar jsou super! A každý jiný!:05Barták RadimJak se Vy, jako odborník dívate na současnou situaci finančních trhů?11:59Zdeněk FekarDíky za důvěru, ale já přeci odborník na finance nejsem!? Myslíte globální, nebo české trhy? Globálně bych dokázal jen papouškovat prvotřídní experty, ale lokálně radím: je čas nakupovat akcie. Sám už se delší dobu chystám koupit některé české tituly. (Neprozradím.):23RUMKolikrát za život jste použil slovo kamufláž?12:00Zdeněk FekarNemám to spočítané. Ale kamufláž moc nepoužívám, spíš habaďůra :):50závojnatkaSouhlasíte se mnou, že psaní blogu pod hlavičkou nějakého uznávanějšího média svým způsobem ovlivňuje pohled na okolí? Člověk se pak méně brání vidět některé problémy společnosti. „Hledá“ témata svých příspěvků.12:01Zdeněk FekarSouhlasím, ale je to spíše přirozená vlastnost člověka (zapadnout), než podmínka. Domnívám se, že moje image bulvárního až primitivního pisálka tady na Respektu dokazuje, že si témata hledám sám, nikoli podle charakteru média, které mne zastřešuje.:39Dr. VoštěpJak se díváte na rychlost vývoje nových technologií? Může vůbec současný čtyřicátník a lidé starší, stihnout zorientovat se, pochopit a dokázat použít vše nové co po nich doba žádá?12:02Zdeněk FekarLetí to závratně, máte pravdu. Ale myslím, že se zorientovat může. Tak jako já pomáhám babičce s mobilem a hledám jí informace na netu, neváhám se nechat poučit od svých mladších kamarádů, když už něčemu sám nerozumím. Naštěstí ještě pořád nejsme odosobněnými stroji, ale lidmi s možností vzájemné komunikace.:39Ivan HlavsaKterý ze dvou ekonomů je podle Vás schopnější dovést nás k „lepším zítřkům“?12:03Zdeněk FekarMyslíte, zda VK nebo JŠ? To je přeci téma na samostatný blog. Chystám se k tomu :) Jinak podle mne je to asi 1:1:10Helena - nikoli ta TrojskáNa otázku VIP mi administrátor ochotně odpověděl, tak v tom žádnou netrasparentnost nevidím - „stačí tři měsíce dodávat alespoň tři příspěvky za měsíc, s tím, že budou zajímavé i pro statní, což se projeví na jejich karmě…“. Zdeňku, já Vás ráda čtu, tak jen směle pokračujte. Jak se stavíte k lidem co „pouze“ přispívají do diskuzí ale nemají svůj blog?12:05Zdeněk FekarAle jo, já bych nerad, aby to vypadalo, že tvrdím, že v tom mají bordel. Jak jsem řekl, já jsem spokojený. Ostatně, k mnoha věcem přistupuji subjektivně. Přidělení statutu VIP není totéž, jako úroková sazba u termínového vkladu, ta musí být jednoznačná. Asi jako: 3 měsíce psát 3 příspěvky za měsíc, překročit karmu 10,0 a mít průměrnou čtenost nad 400. To je u blogu nesmysl.
Jinak jsem rád, že mne čtete ráda, děkuji! Určitě je fajn, že do diskusí přispívají i lidé, kteří nemají blog. Každý psát nechce, každý ale má nějaký názor. Já jsem vděčný za každou reakci.:30Ivan HlavsaJeště jednou já - dozrály již USA k schopnosti přijmout muže tmavé pleti coby svého prezidenta? A co Česko?12:10Zdeněk FekarI když si o USA někdy myslím, že je to polodiktatura, jsem přesvědčený, že ve skutečnosti je to pořád jedna z nejsvobodnějších zemí světa. Určitě by neměl být prezidentem černoch (chcete-li korektně Afroameričan) jenom proto, aby si společnost otestovala, zda na to má. Ale myslím, že by to USA skutečně dokázaly zkousnout, ostatně je přeci známo, že podíl hispánského obyvatelstva neustále roste, dřív nebo později se do Bílého domu beztak dostane černá homosexuální žena s původem z komunistické Číny :)
Čeští politicky jsou odporně konzervativní, ale čeští občané by za prezidenta ženu, Roma nebo kohokoli jiného jistě snesli. Podmínkou ale je mít více politiků s přehledem, tolerancí a nějakou lepší vizí, než si jenom nahrabat.:38RUMByla tu řeč o bezdomovcích - no, nejsem jejich fanoušek, ale když vidím naše vzdělané a nezamindrákované městské strážníky, jak jim masturbuje ego ve chvíli, kdy podobné zoufalce zvedají Na Příkopě z chodníků, místo aby se snažili být JAKKOLI prakticky užiteční - třeba se snažili chytit alespoň jednoho kapsáře v centru mentropole, tak nehledě na dva tisíce let křesťanské tradice se ve mně zvedá vlná zuřivé agresivity… Dáváte peníze zoufalcům? Myslím těm skutečným, ne městské policii…12:15Zdeněk FekarSouhlasím. Policie všude na světě láká vedle slušných lidí také různé magory. V naší zemi ještě pořád vládne nízká kultura obecně, ale neměli bychom to tolerovat.
Jinak otázce moc nerozumím: jako jestli přispívám na charitu? Stydím se, asi ne moc, jak bych mohl, ale snažím se.:30Fr. MálekJak se stavíte k teorii jazyka podle J. Cimrmana: „Jazyk nevznikl z potřeby dorozumět se, ale z touhy se vykecat.“ ?12:17Zdeněk FekarJo, s tím docela souhlasím :):46Dáša z BerounaBohužel již si přesně nevybavím kdo ze zahraničních osobností nám (Čechům) nedlouho po revoluci řekl, že problém našich lidé bez prostředků je, že si o ně neumějí říci, dokonce zaznělo, že se stydí žebrat a tak by to být nemělo. Tohle mi v paměti utkvělo a myslím, že vývoj ukázal, že to stanovisko bylo chybné. Ale mnozí jej vzali za své :-( Nebylo tím příliš mnoho lidí „vychováno“ k natahování dlaní?12:17Zdeněk FekarBohužel ani já netuším, že by někdy někdo něco takového řekl. Myslím, že to tak nemyslel. Žebrat se nemá, žádat o pomoc ano a ještě lépe, žádat o ni tak, aby ti druzí měli pocit, že za svoji pomoc něco dostali (časopis, divadelní představení, odznáček, dobrý pocit…) Pravdou je, že ani naše neziskovky dodnes často neumějí správně žádat o pomoc pro své projekty (o tom se chystám napsat blog už dlouho, ale zatím nebyl čas).:47Ivan HlavsaTak ještě do třetice: ve svém „Bio“ píšete, že jste hrdý Evropan… Jak moc hrdý? A na co konkrétně? Slučuje se dostatečně evropanství s češstvím? Psal jste o Schengenu, dobrá - ale viděl jste film Alexander Veliký (ta snaha už tu několikrát byla)?12:20Zdeněk FekarMůj článek k Schengenu byl tak trochu pokusem vysvětlit, že jsem Čechem a Evropanem současně. Stejně jako jsem Čechem jsem také Moravákem, Ostravákem (původem), Jihočechem nebo Brňákem či Londýňanem (srdcem).
Nejsem hrdý na nic konkrétně. Češi byli v historii dobří a zlí stejně tak, jako jiné národy. Nemáme se za co stydět, jen si to pořád namlouváme, nebo se naopak považujeme za pupek světa. Za což z velké části mohou naši politici (Mnichov, Únor, Srpen), je to třeba jedna z věcí, která mi vadí na panu prezidentovi Klausovi.
Pro mne Česko odjakživa bylo v Evropě a (bod pro Švejnara) vztah k Evropě nevnímám „my versus oni“, ale jako „my součást“. Jsem hrdý na to, že Evropa se dokázala dát dohromady a namísto toho, aby stáli Češi proti Němcům a Poláci proti Rusům či Francouzi proti Britům, patříme do jedné rodiny, která si může být užitečná.
Jistě, v mnoh avěcech je to spíš idealismus, ale koho by před 50 lety napadlo, že je to vůbec možné? Film jsem neviděl.:22Jana VáňováMěl jste v minulosti v popisu práce vymýšlet „triky“ jak prodat penzijní pojištění. Co vám tahle práce dávala? Nebylo vám líto těch, kteří vaše triky neprokoukli? Z vlastní zkušenosti (z mladších let) znám ten pocit, kdy ode mě člověk odešel s podepsanou smlouvou, já měla nafouknutou hlavu a když jsem se ráno probudila, tak mi došlo, že jsem to pojištění vůbec uzavřít nechtěla. Je tohle chování ze strany pojišťoven správné? Nesouvisí to s voláním některých mediálních odborníků po potřebě zavést mediální výchovu již na základních školách (umět se bránit a rozpoznat reklamní triky)?12:30Zdeněk FekarVíte, já rád píšu trochu uvolněně až barnumsky, ale samozřejmě těmi triky jsem neměl na mysli metody, jak podvést naše klienty. Konkrétně jsem vymyslel jeden trik, který později okopírovaly i další penzijní fondy: šlo o „dlaňovku“, tedy řešení, které umožňovalo na základě veřejného příslibu, abychom propláceli odměny stávajícím zákazníkům za sjednání smlouvy s novými klienty. Draze placený právník tvrdil, že aplikace občanského práva nepřichází v úvahu, řadový marketér byl jiného názoru a představenstvo přesvědčil. Dnes je to běžně užívaná metoda.
Naopak jsem sám kolikrát lidem rozmluvil penzijní připojištění, když jsem pochopil, že by jim pomohl jiný produkt, nebo jim doporučil konkurenci, pokud chtěli jiné parametry smlouvy, než jaké jsme my nabízeli. Když se někdy oháním etikou, myslím to vážně a troufnu si prohlásit, že mám čisté svědomí, vědomě jsem nikdy nikoho nepodvedl.
Pro zavedení mediální výchovy a vůbec pro to, aby škola méně nutila k biflování a více vedla děti k praktickému orientování se v životě, jsem všema deseti!VÁŽENÍ ČTENÁŘI, toto byl poslední dotaz. Moc všem děkuji za zajímavé dotazy, ani jsem nečekal tak obrovský zájem. Jinak jsem samozřejmě každému nadále k dispozici na mailu, který najdete v mém profilu. Budu se těšit, že se budeme setkávat na mém blogu i nadále! (zdf)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].