Diskuse se Zdeňkem Škromachem
Na vaše dotazy k tématu současné politiky, předsednictví, voleb i sociálních problematiky odpovídal Zdeněk Škromach, Předseda Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu a člen Organizačního výboru PSP ČR.
Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach (1956) je vyučen v oboru elektromontér, maturoval na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Brně. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně na fakultě elektrotechnické. Po studiu pracoval v různých dělnických profesích. V letech 1986 až 1989 jako mistr údržby a energetik v Sigmě Hodonín. V roce 1989 byl zvolen předsedou odborové organizace OS KOVO v Sigmě Hodonín, tuto funkci vykonával do roku 1996. Od roku 1995 je členem ČSSD. Od června 1996 je nepřetržitě členem Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky. Na bohumínském sjezdu ČSSD v březnu 1997 a následně na sjezdech v letech 1999 a 2001 byl zvolen místopředsedou strany. V letech 2002 až 2006 byl ministrem sociálních. V současné době je poslancem Poslanecké sněmovny PČR a předsedou výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PS PČR.
(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)
:28Jiří KotnovJak se díváte na společnost přátel Miloše Zemana?10:02Zdeněk ŠkromachDobrý den vážení čtenáři, už se těším na otázky od Vás. Jsem zde.Pro média jistě zajímavé téma. Hlavně tam, kde se dá očekávat konflikt s ČSSD. To se docela hodí v situaci, kdy ČSSD je v současnosti jedinou konsolidovanou politickou stranou v parlamentu.
Společnost přátel vnímám tak trochu jako recesi na politické poměry v ČR a možnost otevření diskuzí na různá témata napříč politickým spektrem.:47boboJaký je Váš názor na zvyšování důchodů? Vy jste zvýšili jen určitým procentem např. vdovský důchod (u mojí matky to dělalo 39,– Kč) tudíž jste zvyšovali jen těm s vysokými důchody (bývalí lampasáci, vysocí komunisti). Tato vláda zvýšila důchody VŠEM STEJNĚ - tedy všem přidala stejnou částku a vy po ní pořád plivete, proč?10:05Zdeněk ŠkromachMýlíte se, tato vláda nedala důchodcům ani korunu. Jen naplnila literu zákona, který kdysi prosadila ČSSD ještě za Vladimíra Špidli. Vláda ODS, KDU a Zelených jen provedla zákonné zvýšení důchodů a nepřidala ani korunu.
Ještě má tu drzost, že si to ODS dá na volební bilboardy. A to Nečas několikrát opakoval, že se nejedná o volební populismus. Jak jinak by jste to nazval?
Vlády ČSSD vždy zvyšovaly důchody tak, aby reálně rostly. Za vlád ČSSD si důchodci za svůj důchod vždy koupili více než v minulém roce. Naposledy se ČSSD podílela na zvýšení důchodů pro rok 2007. Od té doby kupní síla důchodů klesá i díky vysoké inflaci, kterou z velké části vyvolala Topolánkova vláda.
Asi jste jen tak z nepozornosti zapomněl dodat, že Nečas přidává k Novému roku 2009 JEN procentuálně v průměru 330 Kč. Přitom pro udržení poměru s průměrným výdělkem by bylo potřeba 550 až 600 Kč.:44KarelPane Škromach Váš životopis je pro politika přijatelný.Asi víte o co jde.Nedejte se zvyklat a věřte lidem nebojte se oni to umí ocenit,ale neumí to vždy dát na jevo.Myslíte,že jednou se zde bude dělat normální politika,pro lidi?Já jsem si to myslel,ale zatím nic.Udělejte něco pro to,lidi ještě pořád věří,ža to půjde.10:14Zdeněk ŠkromachMoje zkušenost z politické práce je, že politik, který neprošel normálním životem, kdy se musí postarat o rodinu a vyzkoušet různé pracovní profese, nemůže nikdy pochopit potřebu postavit se za práva občanů.
Určitě mi hodně pomohla i práce v odborech.
Politiku ovlivňují výrazně a téměř monopolně politické strany. V Česku jsou to strany většinou spíše volebního typu. Tedy strany s nízkou členskou základnou. To se projevuje negativně právě v názorové a programové stabilitě. A mnohdy politika našich politických stran spíše odráží výsledky průzkumů veřejného mínění nebo zájmy některých agresivnějších lobbistických skupin.
České politické scéně by jistě prospělo, kdyby občané přehodnotili svůj vztah k politickým stranám. A řekli si, že už jim nestačí jen pasivní přístup tím, že jdou čas od času k volbám a volí tu „svoji“ stranu, ale, že chtějí taky ovlivnit co ty strany dělají a kdo je vede, a vstoupí do těch „svých“ politických stran.
Ale jsem optimista a věřím v lepší tvář politiky v Česku. Jinak se bojím nástupu různých populistů a extrémistů. Volby v Rakousku a Bavorsku varují.:40Karel MachSouhlasil byste s návrhem započítávání vysokoškolského studia do důchodu?10:24Zdeněk ŠkromachAno. Studium se započítává stále, ale „reformy“ ODS, KDU a Zelených tento zápočet zrušily.:05fanbos1Pane Škromach.
V r.2002–2006 jste byl ministrem soc.věcí.V té době došlo k podivnému vyšachování (podvodu) nájemniků v bytech OKD z možnosti odkoupení bytu do osobního vlastnictví. Tak jak to bylo umožněno nájemníkům v obecních a jiných podniků odkoupení. Min .soc. věcí nechránilo občany, nezasáho pod vaším vedením!!!. PODLE KTERÉHO ZÁKONA České republiky ,nám bylo odepřeno právo, to právo které jedné skupině umožnilo odkup a nám to samé právo bylo odepřeno? .Který zákon tak dělí svéprávné občany.?10:54Zdeněk ŠkromachCelou věcí se zabývají naši poslanci v Moravskoslezkém kraji. Pokud jsem informovaný východisko se rýsuje. Osobně se tomu věnuje Luboš Zaorálek.:13PetrTak co, pane Škromachu, ještě pořád lepší živnostník na úřadu práce než platící malé či žádné daně?10:28Zdeněk ŠkromachNejlepší živnostník je, když se mu daří a má příjmy. Živí slušně svoji rodinu a platí daně a pojištění stejně jako platí ostatní občané v jiných profesích.
Proč si myslíte, že by měla být skupina privilegovaných občanů, kteří neplatí ze svých příjmů daně? Asi by se to nelíbilo ani živnostníkům, jsou to slušní lidé a vědí, že platit daně a pojištění je normální.
Ostatně obracejí se na mě někteří podnikatelé, kteří si platili jen minimální sociální pojištění, s dotazy na svůj důchod. Odešli do důchodu a jejich důchod je velmi nízký. I to je důsledek nízkého odvodu na důchodové pojištění. Každý by měl zodpovědně myslet i na dobu, kdy bude v důchodu.
O daních a pojištění je třeba se věcně bavit v souvislosti s veřejnými službami, které každý občan využívá. Stát nefunguje jako perpetuum mobile.:23Vladislav ČerníkNěkdy se podivuji naivitě kladených dotazů. Např. typu živnostník na úřadě práce nebo neplatící daně. Odpovědný živnostník si musí předem rozmyslet, zda bude mít nejen i na zaplacení přiměřené daně, mj. chce také jezdit po opravených silnicích, nebo chce aby tyto daně za něj platili jeho zákazníci?10:34Zdeněk ŠkromachJe to tak. Stát nemá jiné příjmy než daně a pojištění. Spravedlnost daní je v přiměřenosti účasti na solidárním financování veřejných služeb (např. školství, zdravotnictví, bezpečnost, veřejná doprava a pod.) a veřejných investic (silnice, železnice, školy, domovy důchodců, sociální byty apod.).
Problém je, že mnozí by chtěli maximální výdaje a zajištění, ale bez přímé spoluúčasti. A to tak nefunguje.
Osobně vnímám podobné názory, které uvádíte jako minoritní a účelové, většinou šířené spíše z ideologického hlediska než skutečné věcné diskuze.
Podnikání je činnost za účelem zisku a je stejným způsobem obživy lidí jako i jiné činnosti. Platit daně musíme všichni a i neúspěšný podnikatel může skončit na úřadu práce. To je život.:24VladimírSoudruhu. Zajímá mne, proč ve svém ofic. c.v. (např. ještě na stránkách ministerstva) neuvádíte „bývalé“ členství v KSČ. Ostatně RESPEKT jej v preambuli neuvádí také.10:41Zdeněk ŠkromachNení rozhovoru, aby jste se opakovaně neptal. Vzhledem k vašemu oslovení předpokládám, že jste komunista. Pak ale vezměte na vědomí, že já již více než dvacet let komunistou nejsem. A taky nejsem více než dva roky ministrem, takže nevím, co píše ministr Nečas na stránkách MPSV.
Byla to zajímavá zkušenost v době kdy jsem pracoval jako výrobní dělník na obráběcích strojích nebo montoval armatury.:25petrofmusí to být pro vás, jako člena socialistické strany, asi frustrující pane Škromach, když vidíte, že změny zákonů, a návrhy reforem v podání ODS jsou mnohdy sociálnější, a adresnější pro ty potřebné, než ty vaše???? Výsledky tomu ostatně již nasvědčují ( prům. mzda, důchody, nezaměstnanost, atd.). Takže co chcete slibovat lidem teď ????10:45Zdeněk ŠkromachZajímavý pohled. Ministra Nečase by jste asi moc nepotěšil, že je socialista. Jenže ono tomu tak není. Tzv. „reformy“ vedou k nejpomalejšímu růstu mezd za posledních 10 let, důchody se začaly propadat pod 40% k průměrné mzdě (Nečas přidává jen o zákonné opatření) a nezaměstnanost klesla jen díky opatřením, která zavedla naše vláda ČSSD.
Pokud jde o tzv. „adresnost“, pak ta je možná jen za velkého nárůstu administrativy a počtu lidí, kteří budou provádět kontroly. Takže z formálního hlediska to tak je, ale v praxi to naprosto nefunguje.
Naopak. Topolánkova vláda sebrala dětské přídavky rodinám s dětmi s průměrnými a vyššími příjmy. Tedy rodinám, kde alespoň jeden z rodičů poctivě pracuje. To je asi součást boje s „nemakačenky“ jak často říká Nečas!
Musím říct, že jsem rád, že právě změna celého sociálního systému za mého působení v roli ministra přinesla výrazné úspory v dávkách životního minima, vedla ke zvýšenému zájmu o hledání zaměstnání a zlepšila podmínky pro zdravotně postižené, rodiny s dětmi a důchodce.:46Miloš FoltýnPane Škromachu, proč se někdo kompetentní nevěnuje hrozícímu problému s přistěhovalci a potřebná energie se neinvestuje do podpory zaměstnanosti dosud nezaměstnaných občanů ČR? Děkuji za odpověď.10:55Zdeněk ŠkromachTato problematika je aktuální se zaváděním tzv. „zelených karet“ ministra Římana a Nečase. česká ekonomika se bez cizinců v kvalifikovaných profesích neobejde. Prostě na pracovním trhu některé profese nejsou.
Oprávněná obava je z cizinců z třetích zemí mimo EU v nekvalifikovaných profesích. Bude jen těžké uhlídat, aby měli stejné pracovní podmínky jako naši občané a může se stát, že budou z pracovního trhu vytlačovat i naše občany, kteří pracují nebo budou chtít pracovat. Sociální dumping nízkých mezd a špatných pracovních podmínek by měl být varováním pro vládu Mirka Topolánka, protože může vést paradoxně k nárůstu nezaměstnanosti, ale i rozsahu nelegálního zaměstnávání.
Proto se touto otázkou velmi vážně zabýváme.:46RichtrmocVidíte i Vy pane Škromachu jako dobrý nápad návrh Zelených na snížení věkové hranice voličů (od 16 let)???11:01Zdeněk ŠkromachJe to jistě k diskuzi.:44J.P.Za poslední vlády ČSSD přijala několik zákonů proti střední třídě (minimální daň, registrační pokladny, atd.), naštěstí tyto zákony už neplatí. V případě volebního vítězství chcete tyto zákony opět obnovit a navíc zavést progresivní daň. Neobáváte se, že stále více občanů bude přesouvat svá aktiva do ciziny? Dnes díky internetu a globalizaci není problém během 1 dne si zařídit firmu nebo bankovní účet např. v USA nebo Anglii, v Asii, dokonce i v Německu. Přes internet několika kliknutími myší zaregistrují firmu asi v 50 zemích. Daně z ekonomické činnosti v ČR potom budou platit v těchto zemích. Vám to nevadí? Nevadí vám, že v důsledku vaší politiky se daňová zátěž přenese paradoxně na nemobilní zaměstnance a velké firmy? Nechtěli byste svou rétoriku trochu zmírnit a pokusit se pochopit potřeby střední třídy a drobných podnikatelů - OSVČ?11:02Zdeněk ŠkromachJsem přesvědčený, že ČR je demokratickou občanskou společností. Třídní společnost skončila v listopadu 1989. Daňové úniky řeší i jiné země. A je zajímavé, že ty bohaté země s vysokou životní úrovní mají mnohem vyšší a progresivnější přímé daně než Česko.
Občané musí být v placení daní rovni s určitou mírou solidarity. O daních se nelze bavit odtrženě od veřejných služeb, které garantuje stát. Protože ideální by bylo žádné daně a maximum veřejných služeb. Ale tak to přece nikde nefunguje.
Podle reakcí živnostníků i středních a malých podnikatelů se jim výrazně lépe žilo za vlád ČSSD než současné vlády ODS, KDU a Zelených.
ČSSD vždy podporoval poctivé podnikání. A osobně si nemyslím, že živnostníci v Česku jsou nějací boháči. Většinou jim to stačí na slušný život rodiny.
Na druhé straně jsem pro rovný přístup ke všem profesím v placení daní i pojištění. Nevidím důvod k nějakým privilegovaným skupinám. Stejně jako v jiných profesích jsou mezi podnikateli ti úspěšní, ale i ti, kteří neuspěli.:40Váňa TomášV minulém Respektu (č.41) jste uvedl, že jste nabídli vláde participaci na předsednictví EU - ve smyslu dohody o neútočení? Co konkrétně tím bylo myšleno. Děkuji. Váňa.11:11Zdeněk ŠkromachCílem bylo maximální zužitkování předsednictví ČR v EU k propagaci ČR a prospěchu pro občany ČR.
Vláda to několikrát odmítla, takže si s tím asi poradí sama. Nese plnou zodpovědnost.:27H. K.Zaslechl jsem dnes ráno na Radiožurnálu zprávu o návrhu Lidovců o umožnění prodeje půdy zahraničním vlastníkům! Nakolik se to slučuje s programem vaší strany a nakolik se ro pane Škromachu slučuje s vaším názorem na věc?11:13Zdeněk ŠkromachNeslučuje. Ukazuje to „opravdový“ zájem KDU o rozvoj českého a moravského venkova. Půda je nenahraditelná a měla by zůstat v českých a moravských rukou.:42P. T.Pan Novák z Respektu má na titulce článek, jehož podnadpisem je: Čím méně lidí přijde volit, tím spíše vyhraje ODS a naopak.
Souhlasíte?11:15Zdeněk ŠkromachJe to opakovaně pravda. ODS nemá pozitivní progam, proto sází před každými volbami na co největším odrazení voličů ČSSD. Ti jsou velmi citliví na různé aféry a hádání se. Zatímco volič ODS je velmi disciplinovaný a motivovaný, podobně jako volič KSČM, a k volbám chodí.
Různé kauzy představitelů ODS jejich voličům moc nevadí, protože uvažují v podobných intencích.
Za situace, kdy ODS má asi 30000 členů, ČSSD asi 20000 členů, a ostatní strany spíše méně, bylo by jistě zajímavé, kdyby do každé této strany vstoupilo třeba 50000 důchodců nebo odborářů či podnikatelů. To by najednou politické strany vypadaly zcela jinak. Možná by to bylo účinější než demonstrace, petice či stávky.:21Simona K.Dobrý den. Pane Škromachu, co je hlavní činností Výboru pro sociální politiku PSP? Jsou v něm rovnoměřně zastoupeni zástupci všech stran, nebo se členství řídí jinými mantinely? Jaké jsou výstupy a komu určené? Jakými pravomocemi tento Výbor disponuje?11:21Zdeněk ŠkromachBližší informace najdete na stránkách psp.cz . Výbor projednává návrhy zákonů, činnost příslušných ministerstev, ale i organizuje např. semináře s odborníky ke konkrétním aktuálním otázkám. Strany jsou zastoupeny poměrově podle celkového zastoupení v PS, tedy podle volebního výsledku. Výstupy směřují k plénu polanecké sněmovny, vládě a veřejnosti.:00Jan WagnerDobrý den, pane Škromachu. Uznávám Vás snad jako jediného ve straně ČSSD po panu Zemanovi a Špidlovi. Je smutné, že se se současnou v ČSSD vládnoucí garniturou stáváte pro mně a pro mnohé jiné nevolitelnou stranou. Myslíte, že se toto v budoucnu změní? Myslíte, že případná Paroubkova prohra v nadcházejících volbách by mohla uspíšit odchod toho populisty a notorického lháře a měniče názorů a postojí z vedení strany? I s jeho podržtaškami - tedy se soudruhy Rathem, Jandákem, Sobotkou, Tvrdíkem a Haškem? Máte pocit, že s těmito profláklými „obličeji“ ještě může ČSSD v české kotlině uspět? Držím Vám palce a doufám, že to budete příště Vy, kdo stranu ČSSD povede k volbám a snad i nějaké změně v naší politice.11:24Zdeněk ŠkromachVěřím, že ČSSD v podzimních volbách uspěje a zastaví tak narůstají chuť ODS po absolutní moci.
Na podzim proběhnou v ČSSD okresní a krajské konference, kde se bude rozhodovat o budoucím směřování moderní ČSSD i pro příští parlamentní volby.
Vše posvětí sjezd začátkem příštího roku.
Zároveň proběhne přímá volba předsedy ČSSD všemi členy strany. Je to jedinečná příležitost pro všechny příznivce ČSSD, kteří nás stabilně volí, aby se stali členy ČSSD a rozhodli o tom, kdo nás povede do voleb do poslanecké sněmovny a jaký bude budoucí programové směřování ČSSD.:11M.HajnýDobrý den,
v médiích se hovořilo o záměrech ruských složek ovlivňoavat mínění (případně lobovat) ve věci plánované výstavby US radaru (resp. proti tomuto záměru). Můžete jako opoziční politik tyto aktivity zcela vyloučit případně setkal jste se Vy osobně s něčím takovým? Děkuji za Vaši odpověď.11:30Zdeněk ŠkromachKde nejsou argumenty, vymyslí se agenti. Známé schema. Zastrašit odpůrce radaru a dát jim cejch ruských špionů (kdysi to byli imperialističtí agenti).
A nahradit pro vládu bolestivá témata např. o zdravotnictví či Morava vs Tlustý.Ale vážně, že u tak významné vojenské investice bude větší aktivita rozvědek mnoha zainteresovaných států se dá logicky předpokládat. A je škoda, že ty zasvěcené komentáře nehovoří i o aktivitách agentů i jiných států, třeba naopak i ve prospěch radaru.Mrzí mě, že vláda ODS, KDU a Zelených se snaží tímto způsobem zneužívat dílčí informace pro manipulaci krajských a senátních voleb!:43LiběnaPane Škromachu, problém narůstajícího počtu lidí bez domova je v Praze alarmující (ale nikoli jen v Praze, problémy mají již další větší města), s jakým řešením hodláte přijít? Problém je nejem s narůstajícím počtem, ale přidávají se k tomu další mnohé problémy, kriminalitou počínaje a přenosem infekčních nemocí konče. K tomu je naplánovám příliv lidí z Východu… V jakém poměru by starost o sociální politiku měla být zájmem státu a nestátních (nevládních) organizací? Jak se díváte na restituci církevního majetku, který by jistě pomohl církvím vykonávat potřebnou sociánlí práci?11:36Zdeněk ŠkromachBezdomovectví je problémem téměř všech větších měst na světě. Nejedná se o nějaké České specifikum. A taky nemá jednoduché a rychlé řešení.
Tato problematika patří do kompetence měst a obcí. Základem řešení by mělo být komunitní plánování, kde by byly jasně vymezeny kroky a opatření na řešení problému. A to i ve spolupráci s občanskými sdruženími, které se touto problematikou zabývají.
Stejně tak by měly města řešit komplexně problematiku bydlení. Bydlení je plně v kompetenci obcí. Ovšem za této vlády to mají obce těžké, protože ministr Čunek si nedokázal prosadit na podporu sociálního bydlení pro obce ani korunu!
Azylové domy a různé typy ubytoven by měly být samozřejmostí. Včetně programů pro opětovné začleňování bezdomovců do společnosti a hledání pracovního uplatnění.Vážení čtenáři,
náš čas se nachýlil ke svému konci. Děkuji vám všem za společné debatování a věřím , že se zde opět v krátké době setkáme.
Hezké slunečné odpoledne vám přeje vždy váš
Zdeněk Škromach
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].