0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory27. 6. 20215 minut

Zvládneme to, nikdo nezůstane v nouzi. Brzy rozdáme první peníze

S Alešem Kocianem z neziskové organizace Adra o tom, jak lidem po tornádu nejlépe pomoci

Autor: Milan Jaroš

První peníze z darů pro zdevastované vesnice na jihu Moravy se začnou rozdělovat v nejbližších dnech. Neziskové organizace, které pomoc na místě koordinují, se chtějí dohodnout na jednotném postupu, jak miliony ze sbírek rozdat – tak, aby se dary nezdvojovaly, na nikoho ani nezapomnělo a všichni dostali v rámci první finanční injekce stejnou částku. Ta by se měla pohybovat v desítkách tisíc, jasno bude po neděli, odhaduje Aleš Kocián z neziskové organizace Adra a koordinátor pomoci přímo v místě neštěstí v Moravské Nové Vsi.

Jaká pomoc má teď největší smysl?

Reklama

Nejlepší je sledovat „tu svou“ humanitární organizaci, které člověk důvěřuje. Organizace jako my, Člověk v tísni, Červený kříž nebo církevní diakonie už mají na místě svoje lidi a zůstanou tu delší čas. Umějí si zorganizovat dobrovolníky, sepsat s nimi smlouvy, pojistit je. Pomoc, která tu probíhala teď, v prvních dnech, byla hodně živelná. Před vesnicí je zákaz vjezdu, ale stejně přijíždějí další lidé, kteří chtějí něco dělat – a z obcí už pomalu začíná zaznívat, ať už další takto živelně nejezdí.

Aleš Kocián • Autor: archiv AK
Aleš Kocián • Autor: archiv AK

Jezdit pomáhat na vlastní pěst tedy nemá smysl?

Lepší je kontaktovat svou organizaci a sledovat její stránky. My budeme už budeme mít brzy na webu nábor dobrovolníků, budeme s nimi mluvit a zjišťovat, co kdo umí a co je v jejich silách, a pak je rozmisťovat tam, kde budou skutečně třeba. Jezdit živelně začíná být problém, tady v Moravské Nové Vsi se v sobotu pomalu nedalo hýbat.

Platí, že nejúčelnější je poslat peníze?

Jistě, sbírkových kont už je hodně, stačí si vybrat. Záleží, co má kdo vyzkoušené a co je komu sympatické. Někdo ničemu nevěří a nejraději by přivezl peníze v bandasce. To je samozřejmě také možnost, ale to už si pak každý nějak musí zařídit. Umíme se domluvit i na cílené pomoci – třeba když někdo přijde s nápadem, že by chtěl koupit sto lednic. Takové věci umíme domluvit, aby nám dal dodavatel i slevu.

Jak bude fungovat první finanční pomoc?

Máme interní dohodu, že všechny humanitární organizace, které pro Moravu uspořádaly sbírky, se dohodnou na stejné částce. To by se mělo stát už velmi rychle a pak tyto peníze začneme všichni systematicky distribuovat všem postiženým. Zjednodušeně řečeno nalejeme všichni část peněz do společného kýblu a z něj pak vylejeme v prvním kole stejně každému, koho vyhodnotíme jako potřebného.

O kolik půjde peněz? Bude záviset na velikosti škod?

U té první částky nikoli. Ta by měla sloužit jen na pořízení nejnutnějších věcí.

Půjde o pěticifernou částku? Nebo šesticifernou?

Spíš pěticifernou pro jednu domácnost, ale nechci to teď ještě upřesňovat. Záleží na tom, jak se dohodneme a kolik peněz bude k dispozici. Je možné, že se dohodneme i na nejnižší možné šesticiferné částce, ale opravdu nechci nic slibovat. Chceme v tom být solidní.

Další peníze se už budou rozdělovat podle toho, kolik škod kdo utrpěl?

V druhém kole už ano. Máme navzájem přehled, kolik peněz se vybralo, podle vyhodnocení situace v terénu bychom měli vědět, kolik peněz bude na co potřeba. Podle toho oddělíme část financí na první injekci a zbytek už bude každá organizace řešit samostatně.

Neziskovky mluví o tom, že bude potřeba pro zasažené oblasti i dlouhodobější pomoc. O co půjde?

Dlouhodobě tu bude určitě práce pro stavební firmy a pokrývače - a bude potřeba, aby si dokázali vyblokovat čas. Budou se stavět nové domy, stavět budou i obce. Bude potřeba najít firmy, které dokáží s takovou nabídkou přijít v dobrém termínu.

Máte už přehled, kolik domů bude potřeba zbourat a znovu postavit?

Původní odhady byly v desítkách, ale číslo stoupá. Te už je jasné, že domů ke stržení budou rozhodně stovky.

Jsou většinou pojištěné? Nebo spíš ne?

To budeme teprve zjišťovat v příštích dnech. Ale je tu i hodně novostaveb, kde není nic zkolaudováno a tím pádem ani nic pojištěno.

Jaká pomoc už teď vůbec nemá smysl?

Vody, deky nebo hygienické potřeby, toho všeho je dostatek. Je třeba myslet i na to, že tu není elektřina. Čili přivézt třeba power banku je fajn, ale i ta se vybije a není ji kde nabít.

Čím je tato událost nová a výjimečná?

Tím, že je to velký problém na relativně malém území. Když někde udeří povodně, zasáhnou mnohem větší území, tady je přece jen zasaženo „pouze“ sedm obcí. Hodně věcí se povedlo pokrýt z okolních obcí a není je potřeba vozit přes celou republiku. Po povodních se ale většina domů vyčistí, vyhrne se bahno a lze v nich dál bydlet. Tady je velká devastace. Jako po válce. Ale dary naštěstí rostou velmi rapidně. Proto - doufám - půjde poskytnout nadstandardní pomoc oproti situaci po povodních, kdy je obvykle nutno rozprostřít vybrané peníze mezi mnohem víc domácností.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].