Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Soud, který navrhuji, by posuzoval odpovědnost vrcholných ruských představitelů za agresi na Ukrajině

S ministrem zahraničí Janem Lipavským o jeho návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu, pseudoreferendech na Ukrajině a sankcích proti Rusku

Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš
Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš

Navrhujete zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetřování ruské agrese na Ukrajině, co vás k tomu vede?

Vycházím z jednoduchého právního rozboru, kdy současný Mezinárodní trestní soud, který zahájil činnost v roce 2002 a sídlí v nizozemském Haagu, má možnost soudit válečné zločiny, ale sám zločin agrese v tomto případě nikoliv. Rusko napadlo Ukrajinu, suverénní stát, považuji tak za správné, aby se k tomu mezinárodní společenství vyjádřilo i prostřednictvím posouzení celé věci před soudem - aby mohla být řešena individuální trestní odpovědnost vrcholných představitelů Ruské federace.

Někteří evropští ministři spravedlnosti a také příslušný eurokomisař dali před časem při setkání v Praze najevo, že to bude obtížné, že k tomu bude potřeba souhlas mocností. A že to vlastně ani není nutné, protože se to dá řešit skrze stávající soudy, které sice agresi neřeší, jak říkáte, ale mohou se děním na Ukrajině zabývat z pohledu jiných paragrafů, jako je genocida či zločiny proti lidskosti. Vy tedy nesouhlasíte, že by to stačilo.

Vím, že moje iniciativa nebude jednoduše prosaditelná, a neříkám, že to nebude obtížné. Je ale potřeba o tom začít mluvit a vytvořit koalici zemí, které se na tom shodnou. Proto jsme to koneckonců zvednul a vypustil do veřejného prostoru. Soud v Haagu jednoznačně podporujeme; ty věci nejdou proti sobě.

V čem přesně je nový soud potřeba?

Může posoudit to, co se na Ukrajině odehrálo, z jiného pohledu. Je nezpochybnitelné, že agresorem je Rusko, a za akt agrese má odpovědnost nejvyšší vedení Ruské federace. Soud, který navrhuji, by se zabýval odpovědností právě těchto vrcholných představitelů. To -  domnívám se - stávající soudy neumožňují. Mezinárodní trestní soud v daném případě jurisdikci nad zločinem agrese vykonávat nemůže a vnitrostátní soudy nemohou účinně stíhat představitele jiného státu.

Takže by bylo možné odsoudit i Vladimira Putina?

Můžete to takto interpretovat, podstatné je, že mezinárodní společenství se nevzdá odpovědnosti za zkoumání otázky agrese.

Jak by soud fungoval? Jak by to vypadalo technicky? Podobně jako po konci druhé světové války v Norimberku? Tam se ale podařilo dostat některé viníky z řad nacistů, zatímco prezident Putin a jeho blízcí by teď nikam dobrovolně nepřijeli…

Myslím, že na technické detaily je příliš brzo. Hledáme politickou podporu.

Vrátil jste se z USA, kde jste o ruské agresi mluvil i v Radě bezpečnosti OSN. Měl jste k soudu v Americe bilaterální jednání?

Ve Spojených státech jsem především vystupoval na multilaterálních fórech, kde nebyl úplně prostor o tom debatovat. Nicméně tuto myšlenku jsem přednesl, jak před Valným shromážděním OSN, tak také před Radou bezpečnosti. Vím, že některé země ji podporují, typicky baltské státy, a je potřeba mluvit i s dalšími. Jsme na začátku. Nejde zatím ani o evropskou pozici, je to návrh za Českou republiku.

Mluvil jste o tom s premiérem Petrem Fialou, bude to on otevírat na jednání se svými protějšky?

Je to má iniciativa - pokud bude možnost, budeme se spolu o tom bavit.

Jaké vypadalo jednání na Radě bezpečnosti OSN, když tam v jednu chvíli seděli jak ruský, tak ukrajinský ministr zahraničí?

Ruský ministr Lavrov tam přišel pouze na svůj projev a pak zase zbaběle odešel. Ukrajinský kolega Dmytro Kuleba byl celou dobu velmi soustředěný i během projevu ruské strany - a přednesl velice silný projev.

Ministr Lavrov se pak setkal na bilaterální jednání s maďarským ministrem zahraničí, což je zároveň ministr zahraničí Evropské unie. Brusel přitom řekl, že s Lavrovem nebude jednat. Jak krok maďarského ministra vnímáte coby předsedající ministr zahraničí EU?

Pokud představitel EU jedná s představitelem Ruské federace, měl by víc zastávat evropskou pozici. Nezaznamenal jsem, že schůzka, na kterou se mě ptáte, by měla jakýkoliv přínos, nebo pomohla něčemu užitečnému.

Rusko chce k sobě v řádu dní připojit po zmanipulovaných referendech okupované části Ukrajiny. Evropská unie v reakci na to jedná o dalším balíku sankcí, jak daleko jste?

Debata stále běží. Jednáme o přidání nových osob a entit na sankční list.

Co když Maďarsko, které vystupuje dlouhodobě jako vyslanec Ruska, sankce zablokuje, jak ostatně avizovalo?

Nemyslím si, že Maďarsko je v pozici, že by per se blokovalo celé další balíky. Ale některé země si hlídají své zájmy, mají dílčí výhrady a chtějí výjimky.

Ruská vojenská doktrína počítá s použitím jaderných zbraní při útoku na území, které označí za svoje – a právě pseudoreferenda by tedy mohla Moskva využít jako argument. Jaká by pak měla být reakce NATO?

Je nutné, aby si Rusko uvědomovalo, že takový postup by měl pro něj dalekosáhlé důsledky. Naše reakce by byla chladnokrevná.

Šlo by to konkretizovat?

To nechci, samozřejmě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].