Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

Selfie u Měsíce: Historická mise startuje ve stínu Elona Muska

Rozhovor: Raketa SLS s kosmickou lodí Orion loď zahájí novou kosmickou éru

Space Launch System se připravuje na start na mysu Canaveral • Autor: REUTERS
Space Launch System se připravuje na start na mysu Canaveral • Autor: REUTERS

Aktualizace: Raketa SLS s kosmickou lodí Orion odstartovala ve středu v 7.47 středoevropského času. V následujících hodinách by se mělo ukázat, zda všechny manévry proběhly úspěšně a Orion se podařilo nasměrovat k průletu kolem Měsíce.

„Současné výpravy na Měsíc budou jiné než ty ze šedesátých a sedmdesátých let 20. století,“ psal Respekt začátkem letošního jara, několik měsíců před prvním plánovaným startem obří rakety NASA označované SLS (Space Launch System). „U Měsíce má vzniknout nová kosmická stanice Gateway. Astronauti na ní budou pracovat nejprve týdny, pak měsíce a právě z ní budou pravidelně sestupovat na lunární povrch.“ Autor článku Tomáš Přibyl je nyní na mysu Canaveral na Floridě, kde chce sledovat start této první mise programu Artemis - po mnoha odkladech plánovaný na středu 16. listopadu. Půjde o dlouhý let trvající 26 dní. Jak hodnotí nový „kosmický vlak“ NASA skládající se kromě SLS také z nové kosmické lodi Orion? A nebude nakonec Gateway stavět Elon Musk nebo jiný soukromník?

Jaké je teď na Floridě počasí?

Byla tu tropická bouře, téměř hurikán. Vypadalo to tu trochu jako ve válečné zóně. Do soboty (12. listopadu) téměř nikde nešel internet,

některé pumpy neměly benzín. Teď je ale počasí dobré a slibná je i předpověď.

Raketa byla během bouře už umístěna pod širým nebem?

Ano, vyvezli ji 4. listopadu. Když bouře zesílila a zamířila na Floridu, už ji neměli čas stáhnout zpět do hangáru. V noci z 8. na 9. listopadu, kdy bouře zuřila nejvíc, byla raketa na rampě.  Ona je tam ale poměrně v bezpečí - je ukotvena, čili proti větru poměrně odolná. Nestabilní je hlavně během převozu. I na rampě ji samozřejmě může nějaký úlomek zasáhnout. Zatím to nicméně vypadá velmi dobře, raketa bouři přestála.

Na co se u této mise těšíte?

Nemám velká očekávání, aby nenásledovalo velké zklamání. Je to už sedmadvacátý oficiálně oznámený termín, takže budu rád, když se vůbec odstartuje. Spíše to beru tak, že je to opravdu začátek nové éry - a nevíme, kam nás zavede. Myslím, že SLS nebude mít dlouhého trvání, že to je mastodont, který patří do minulého století. Je to raketa nepružná, neoperativní. Mohl bych vám říct deset důvodů, proč je horší než rakety Elona Muska.

Třeba?

Představte si, že po zapálení hlavních motorů dojde ke zrušení startu. To se může stát: počítač zjistí nesrovnalost a nikam se neletí. V tu chvíli SLS musí putovat zpátky do hangáru a motory projít náročnou údržbou. Pak se raketa vrací na rampu, takže ztratíte šest až osm týdnů. Elon Musk zapálí motory, zruší start, opraví problém - a za půl hodiny je raketa ve vzduchu a letí. On má svůj systém konstruovaný úplně jinak: snadná údržba, snadný servis a maximální operativnost. Když raketu SLS v roce 2010 rozjížděli, byl Muskův vývoj v podstatě v plenkách. Jeho koncepty, které dnes všichni kopírují, Čína, Evropa, rádi by i Rusové a také další americké firmy, v podstatě neexistovaly. Osobně si myslím, že SLS je opravdu raketa minulého století. Krásná na pohled, ale z operačního hlediska katastrofa.

Teď nicméně vynese do vesmíru kosmickou loď Orion, která pak zamíří k Měsíci. Kdy k němu dorazí a co máme čekat?

Průlet ve vzdálenosti 100 kilometrů od měsíčního povrchu je plánovaný na šestý den letu, ale Orion nevstoupí na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Bude to takové prosvištění. A co očekávat? Sluneční baterie má loď roztažené na 19 metrů a na jejich koncích jsou kamery. Udělá jimi záběry Orionu na pozadí Měsíce. Jako by letadlo mělo na konci křídel kameru a snímalo samo sebe. Upřímně to ale bude asi tak všechno, protože většina mise se bude odehrávat desítky až stovky tisíc kilometrů od Měsíce. Loď ho jenom mine a pak vlastně kolem něj opíše obrovský kruh. Nebude to oběžná dráha, po jaké létalo Apollo, tedy ve vzdálenosti jen oněch 100 kilometrů, kdy pozorovalo krásné východy Země nad Měsícem a podobně.

Souvisí dráha Orionu s plánem vybudovat u Měsíce obytnou stanici Gateway?

Ne. Vedení mise chtělo co nejdelší zkušební let, aby se loď ocitla mimo vliv Země, mimo její radiační pásy, a aby s ní bylo možné komunikovat až na vzdálenost půl milionu kilometrů. Kdyby byla u Měsíce, bylo by to jenom asi 400 tisíc kilometrů. Jde o zatěžkávací zkoušku.

Nová (a nevyhovující) • Autor: REUTERS
Nová (a nevyhovující) • Autor: REUTERS

Kdy k Měsíci poprvé poletí kosmonauti?

Raketa pro tento let bude dokončena letos v prosinci, pak ji čekají testy. Je tam jedno čertovo kopýtko: aby ušetřila peníze, NASA rozhodla, že část avioniky, letového vybavení a navigačních přístrojů vymontuje z modulu Orionu mise Artemis I, který teď poletí - a použije ho i na dvojce. Tak se to dělalo v programu Apollo, je to ovšem časově náročné. Viděl jsem několik odhadů, které říkaly, že dvojka může letět 21 až 27 měsíců po jedničce, takže to vychází zhruba na konec roku 2024, kdy by k Měsíci mohla odstartovat čtyřčlenná posádka. Zatím na něm pochopitelně nepřistane, tohle bude druhá zkouška: ovšem s lidmi na palubě.

Kdy se tedy s postupnou stavbou stanice začne?

Oficiálně by první kus měl startovat v roce 2025 nebo 2026 a na místo budování stanice, na speciální dráhu u Měsíce, dorazit o rok později. Bude to bezpilotní mise, kterou vynese Falcon Heavy, obří Muskova raketa. Má to ale velký háček. První pilotovaná výprava k budované stanici bude Artemis IV, kdy Orion k zárodku stanice přiveze obytný modul. Jenže Artemis IV potřebuje silnější raketu SLS, než je současná verze. Jinak desetitunový obytný modul neunese. A nová verze rakety SLS potřebuje novou mobilní vypouštěcí rampu, která bude se sedmdesátiprocentní pravděpodobností dokončena až v roce 2029.

Proč tam tedy i obytný modul neposlat raketou Elona Muska?

Stejně by k ní neměla v čem poslat astronauty: rakety SLS první verze (Block I) má NASA objednané tři, od čtvrté se vyrábí ve verzi druhé (Block IB). Takže kromě přesunu modulu na Muskovu raketu by to znamenalo vyrobit ještě jednu SLS ve verzi první. Navíc obytný modul nemá žádné vlastní motory, navigační systémy a podobně: Orion mu poslouží jako tahač do cílové destinace. Kdyby modul letěl jinou raketou, musel by se postavit úplně jinak.

Jaká je ideální frekvence startů SLS?

Tak dvakrát třikrát do roka. Opravdu myslím, že koncepci budou muset trochu předělat. Všichni navíc čekají na start Starship, další obří rakety Elona Muska, který má proběhnout teď v prosinci nebo v lednu. Pak uvidí, jak se Starship bude dařit a co všechno se jí svěří.

Nebude tedy Gateway přece jen stavět čistě Musk coby subkontraktor NASA?

Možná. Musk nebo někdo jiný. Včera jsem jel kolem továren, co tady vybudoval Jeff Bezos s firmou Blue Origin. Jsou to obří haly, kde staví svoje rakety New Glenn a cpe do nich obrovské peníze. A existují i další soukromníci s velkými plány, třeba Peter Beck se společností Rocket Lab.

Jestliže raketu SLS z dílny NASA pokládáte za zastaralou, platí to i pro loď Orion?

V tuhle chvíli Orion nemá konkurenci, soukromý sektor nic podobného nenabízí. Ano, Musk má pilotovanou loď Crew Dragon, jejíž tepelný štít by měl vydržet přistání při návratu od Měsíce, ale tepelný štít není všechno. Potřebujete tisíc dalších věcí, třeba systém zajištění životních podmínek. Crew Dragon umožňuje posádce tak pět až sedm dní letu, po takovou dobu na něm mohou astronauti žít. Za tu dobu Měsíc s plnou posádkou ani neobletíte. Orion nabízí posádce 40 dní. Komunikaci na vzdálenost půl milionu kilometrů Crew Dragon taky neumí. Dobře, dal by se upravit, ale zatím to prostě neumí. Navíc Musk jej ani upravovat nechce, protože věří, že dřív nebo později lety k Měsíci a Marsu obhospodaří systém Starship.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].