Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Pavel: Babiš je pokrytecký populista, který se neštítí ničeho

S vítězem prvního kola o útocích Andreje Babiše a o tom, jak jim chce čelit

Ve volebním štábu Petra Pavla • Autor: Matěj Stránský
Ve volebním štábu Petra Pavla • Autor: Matěj Stránský

Andrej Babiš na vás hned po vyhlášení výsledků voleb tvrdě zaútočil. Vyčetl vám komunistickou minulost a to, že jste rozvědčík. O své minulosti nemluvil, respektive mluvil o ní tak, že je to v pořádku. Jak na Babišovy ataky chcete v další části kampaně mezi prvním a druhým kolem reagovat? Jak chcete zabránit tomu, aby vám odradil část voličů?

Budu voličům zdůrazňovat, že se o těchto věcech bavíme už dva roky, možná déle. A že naprostou většinu těch otázek už jsem mnohokrát zodpověděl a jsou k nim jasné podklady. A že jsem zároveň mnoho fám vyvrátil. Pokud bude Andrej Babiš používat takové lži a překrucování, nedá se udělat nic jiného, než to odmítnout, ale nevyvracel bych jednu za druhou, protože by to mohl využít tak, že veškerá naše komunikace bude jen o tom, že se budeme vzájemně obviňovat, kdo je horší. Já tento druh komunikace připustit nechci. Chci se věnovat spíš tomu, co by asi lidé měli slyšet - a sice, co jim nový prezident chce nabídnout.

První dvě přímé volby v minulosti ukázaly, že jen pozitivní kampaň v prvním kole nestačí - a že kandidát, který chce skutečně zvítězit, musí přecházet do protiútoku. Máte už nějaký takový připravený?

Když jsem slyšel některé části tiskovky Andreje Babiše o tom, jak na něho podle jeho slov moji novináři – já teda nevím, kteří to jsou – připravují kompro, tak je to asi druh uvažování, který je mu vlastní, mně tedy ne. Navíc v případě Andreje Babiše si - myslím - není nutné připravovat nějaké umělé kompro. On si toho na sebe připravil v průběhu své kariéry tolik, že stačí jen na některé věci poukázat. A pokud to bude nutné, rád na ně poukážu, abych dal jasně najevo, co je Andrej Babiš za člověka, a jak je pokrytecký v tom, když ukazuje na chyby druhých, když těch svých napáchal mnohem víc. A to nejen kdysi v historii, ale v podstatě po celou dobu svého působení.

Zatím jste v tom byl krotký a zdá se, že to takhle nebude stačit. Sobota  je přitom od Andreje Babiše teprve začátek.

Kampaň byla doposud korektní, i když to sem tam zajiskřilo, takže nebyl důvod. Nakonec i s těmi kandidáty, kterých se to týkalo, jsme si to vždy vysvětlili. Pokud jde o Andreje Babiše, debata na Nově byla z jeho strany ještě stále až tak křečovitě vlídná, snažil se nebýt konfrontační. Ale to, co jsem říkal o druhém kole, se evidentněukázalo už na sobotní tiskovce: Andrej Babiš opravdu bude ofenzivní a nebude se štítit použít cokoliv. Jsem připraven na to reagovat razantně, určitě ne vždy stejně jako on, to znamená, nebudu používat lži, ale rozhodně jeho útoky nenechám ležet ladem a určitě mu to nedám zadarmo.

Čtrnáct dní je krátká doba, a pokud Andrej Babiš začne s útokem, můžete se ocitnout v defenzivě, což pro vás může být velký problém.

Ono opravdu není moc nutné se připravovat - stačí vyjít z knížek vašeho kolegy Jaroslava Kmenty, který aktivity Andreje Babiše popsal velmi dobře. Jsou to v podstatě notoricky známé věci. Minulé pondělí padlo sice nějaké rozhodnutí soudu, ale pokud jde o to, co je Andrej Babiš za člověka, to  z něj rozhodnutí soudu nesnímá. Myslím si, že je na místě ukázat, že Andrej Babiš je pokrytecký populista, který se neštítí ničeho. Ani lhaní.

Jak chcete získat další voliče pro druhé kolo?

Primárně se zaměřím na voliče kandidátů, kteří mi vyjádřili podporu, a to i s jejich pomocí. Aby své voliče dokázali mobilizovat v tom, že jejich kandidát sice vypadl v prvním kole, ale neznamená to, že to mají vzdát a k druhému kolu nepřijít. Aby se na to naopak podívali z racionální stránky: že kandidát, který zbyl z jejich části spektra, v tomto případě já, z velké části naplňuje obsahově to, co chtěli od toho svého. A v tom, v čem je nenaplňuje, je pořád menším zlem než Andrej Babiš. Pokud by přišla většina z voličů oněch tří čtyř kandidátů, kteří se pro mou podporu vyslovili, na vítězství ve druhém kole by to mělo stačit.

Budete například s Danuší Nerudovou a dalšími jezdit na společné mítinky nebo akce? Překvapilo nás, že vás sice přijeli podpořit do vašeho volebního štábu, ale neudělali jste společné prohlášení před médii, že stojí za vámi.

Shodli jsme se, že v sobotu nám jde pouze o to si podporu potvrdit. Samozřejmě vnímám, že to byl den i pro ně dost vyčerpávající, takže není prostor domlouvat se teď na konkrétních akcích a na formě podpory. Shodli jsme se také na tom, že v pondělí domluvíme konkrétní postupy. Nemyslím si, že by to mělo být zrovna manifestační formou, že se teď objevíme na několika pódiích všichni čtyři vedle sebe a budeme oslovovat lidi. Forma podpory může být různá a já budu rád za každou z nich.

Už víte, jaký bude první bod vašeho programu pro následujících čtrnáct dní?

Nedělní porada o tom, co bude náplní těch dvou týdnů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].