Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Máme padnout na dno, abychom dostali jednorázový příspěvek?

Se zakladatelkou facebookové skupiny, která upozorňuje na situaci dohodářů v koronavirové krizi

Autor: Ondřej Toms
Autor: Ondřej Toms

„Po nejmenší skupině zaměstnanců, za kterou nestojí odbory ani žádná asociace, se požaduje informace o stavu jejich soukromého účtu,“ říká Klára Válková, zakladatelka facebookové skupiny Ošetřovné a záchranný balíček pro DPP a DPČ (tedy dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti, jež se často využívají pro menší úvazky). Přála si vybudovat platformu pro dohodáře, tak aby společně měli silnější hlas. Sama byla v půlce března z ambulance, kde pracovala na dohodu o provedení práce, odvolána na neurčito - a spadá teď do skupiny dohodářů, kteří nemají nárok na dávky ani ošetřovné. Kvůli rodičovskému příspěvku, který si vybrala před dovršením druhého roku dítěte, teď nemá nárok ani na tzv. mimořádnou okamžitou pomoc - příspěvek na který dohodáře odkázalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Nově sice není posuzován majetek žadatelů, přihlíží se ovšem ke stavu jejich bankovního konta. A pokud má žadatel více peněz, než je dvojnásobek životního minima a nákladů na bydlení, nemá na příspěvek nárok.

Sama spadáte do skupiny dohodářů, pro které zatím stát nenabídl plošnou pomoc, jak vypadá vaše současná situace?

Momentálně jsem s jedním dítětem na rodičovské dovolené a starší předtím chodilo do školky. S manželem jsme měli děti po sobě, takže jsme využili možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku a kvůli tomu se na nás nevztahuje lednové navýšení příspěvku o osmdesát tisíc. Do práce bych se měla vrátit až letos v listopadu. Jsem lékařka a na rodičovské dovolené jsem nemohla nastoupit na jiný pracovní poměr než dohodu. Takže mi v ambulanci nabídli jako jedinou možnost dohodu o provedení práce (DPP), na rodičovské vás nikdo na jiný pracovní poměr nezaměstná. Na začátku koronavirové krize se můj zaměstnavatel kvůli nedostatku zdravotnických pomůcek rozhodl omezit chod ambulance a byla jsem zatím na neurčito odvolána. Takže už od půlky března nepracuju. Zbyl nám jen příjem z manželovy práce, kde ale zaměstnancům oznámili, že ruší variabilní složku, a v březnu mu šla mzda okamžitě dolů. Já jsem teď doma a nemám nárok na ošetřovné ani na žádnou dávku. Mám sice ještě dohodu o pracovní činnosti (DPČ) v nemocnici, kde se mám po rodičovské vrátit jednou za dva tři měsíce mě zavolají na službu, když někdo vypadne.

Na co jste nakonec narazila, když jste zkoušela požádat o mimořádnou okamžitou pomoc (MOP), na kterou dohodáře odkázala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová?

Ministryně Maláčová dohodáře odkazuje na MOP s tím, že žadatelům nebude posuzován majetek. Když jsem ale chtěla vyplnit elektronický formulář, zjistila jsem, že se stejně posuzuje stav bankovního účtu, tím pádem na ni spoustu lidí nedosáhne. Já mám třeba na účtu celý rodičovský příspěvek, se kterým se snažím vyžít, a to dělá nějakých sedm tisíc měsíčně. Lidé ve skupině se svěřují s různými důvody, proč jim na úřadě práce příspěvek zamítli. Ozvala se mi teď samoživitelka, které žádost zamítli s tím, že příspěvek neslouží jako náhrada DPČ a bylo jí řečeno, že její příjmem je rodičovský příspěvek. Takže si máme vyplýtvat, co máme na účtech, a až padneme na finanční dno budeme si moct požádat o jednorázový příspěvek?

Jak dlouho ještě vystačíte s penězi?

Zatím nám běží hypotéka. Pokud někomu vypadl příjem a má hypotéku, je mu řečeno, aby si splátky odložil. Ale to podle mě není řešení, protože člověku stejně naskakují úroky. Každý, kdo má tu možnost, si udělá nějakou finanční rezervu. Spousta lidí se prací na dohodu snažilo pokrýt právě výdaje na hypotéku.

Na Facebooku jste před nedávnem založila skupinu Ošetřovné a záchranný balíček pro DPČ a DPP. Kdo se k vám přidal?

OSVČ, které z různých důvodů nebudou mít nárok na pětadvacítku, lidé na rodičovské, často samoživitelky a senioři. Mám zprávy i od lékařů, kteří si k důchodu přivydělávali dohodami, a protože jsou sami rizikovou skupinou, nepůjdou na dohodu do první linie. Problém je v tom, že se po nejmenší skupině zaměstnanců, za kterou nestojí odbory ani žádná asociace, požaduje informace o stavu jejich soukromého účtu. U OSVČ splňujících nárok na příspěvek nikdo neřeší, kolik peněz mají na kontě. Proto jsem se před měsícem rozhodla skupinu založit, řekla jsem si, že už to tak dál nepůjde a musíme se sjednotit. Opakovaně jsem se snažila kontaktovat ministerstvo práce, ale bez jakékoliv odezvy. Potom jsem na Facebooku založila zmíněnou skupinu a během pár dnů se nahlásilo asi padesát lidí s podobnými problémy.

Dohodářů je asi 150 tisíc, proč se podle vás ke skupině nehlásí více lidí?

Většina lidí si myslí, že se na stát nedá spolehnout a pochybují o tom, že bychom něco mohli vybojovat. Přímo na skupině jsem už avizovala, že pokud nás nepřibyde podstatně více, nebudeme mít žádné slovo. Zatím jsem poslala dopis na ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí. Přímo vládě a ministryním Schillerové a Maláčové a premiérovi. Jediný, kdo zatím reagoval, byla poslankyně Olga Richterová, ta bojuje snad jako jediná. Petice by v tomto případě možná byla účinnější, ale na získání dostatku podpisů by bylo potřeba mnohem více času.

Piráti již navrhovali pro dohodáře příspěvek 15 000 korun za ty dny, kdy lidé neměli možnost pracovat, sněmovna jej ale zamítla. Taková pomoc by byla akceptovatelná?

To každopádně, tvrzení, že se dá dohoda zpětně antedatovat, je nesmysl. Máme pracovní smlouvy, výplatní pásky, všechno můžeme doložit. Nejhorší varianta, co by mohla nastat, je rozdělení dohodářů do více skupin podle výše výdělku. Někdo možná neplatil odvody, ale patnáctiprocentní daň z příjmů jsme platili všichni.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].