Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Chci, aby se Interpol vrátil ke své podstatě: efektivní výměně informací

Rozhovor s Šárkou Havránkovou, českou kandidátkou na šéfku mezinárodní policejní organizace

Šárka Havránková, viceprezidentka Interpolu • Autor: Profimedia
Šárka Havránková, viceprezidentka Interpolu • Autor: Profimedia

Už příští týden bude jasné, kdo povede mezinárodní policejní organizaci Interpol, která je klíčová pro stíhání zločinců po celém světě. Do jeho čela má šanci usednout poprvé v jeho historii Česko, konkrétně policistka Šárka Havránková, která nyní působí jako jeho viceprezidentka. „Komunikuji s kolegy po celém světě, snažím se jim vysvětlit svou vizi, co chci pro organizaci i jednotlivé členské země udělat. V Interpolu  již šest let působím ve výkonných funkcích, kolegové mají možnost vidět práci, kterou jsem odvedla,“ říká na otázku Respektu, co dělá pro své zvolení, o němž se rozhodne v Turecku.

Jaký by byl Interpol pod vámi?

Byla bych velice ráda, aby se Interpol vrátil ke svým základům, aby v něm fungovala důvěra při výměně informací a zvýšila se její efektivita. Dnes existuje více organizací, kde se informace o mezinárodní kriminalitě mohou sdílet. Pokud chce být Interpol i nadále tou nejdůležitější organizací, musí o svou pozici zabojovat.  S tím souvisí i to, kdo stojí v jeho čele. Já garantuji důvěryhodnost a dokonalou znalost mezinárodní policejní spolupráce, čímž nabízím členským státům alternativu při volbě na pozici prezidenta.

Váš protikandidát Ahmad Násir Raísí čelí ve Francii, kde je sídlo Interpolu, několika žalobám kvůli mučení. Měla se ho pod jeho vedením dopustit policie ve Spojených arabských emirátech. Co o těch žalobách víte?

Mám informace, které jsou veřejně dostupné v médiích. Pan Raísí je členem Výkonného výboru Interpolu. Já ke všem kolegům přistupuji spravedlivě a s respektem, protože byli zvoleni valným shromážděním. Ale současně to beru tak, že jsem policistka - a pro jakéhokoliv policistu je nemožné ignorovat závažné informace a vznesená obvinění, kterým tento kolega čelí v několika zemích. To dostává organizaci pod obrovský tlak: vede to ke ztrátě důvěry v Interpol, který má být pro oblast vymáhání práva a spravedlnosti příkladem.

Diskvalifikuje ho to pro vedení Interpolu?

Kladu si otázku, jestli je možné respektovat osobu, jež čelí tak závažným obviněním, v čele organizace, jako je Interpol. Jsem přesvědčená, že kdokoliv kdo chce dělat tuhle práci, neměl by na něm ulpět žádný stín - jakkoliv chápu, že jde o obvinění, nikoliv o odsouzení.

Proč žaloby padly až teď, na vedoucích funkcích v Interpolu již působí delší dobu? Nemůže to být snaha ho poškodit?

Informace o nějakém podezření jsou tu minimálně od začátku loňského roku. Rozhodně to není něco z poslední doby. Nicméně každá osoba kandidující na tak významnou pozici, jakou je prezident Interpolu, s sebou nese značnou mediální pozornost. Což v případě mého kolegy bohužel opět vrhá negativní světlo a obrovský tlak na naši organizaci.

Interpol někdy zneužívají země jako je Rusko – vyhlašují speciální pátrání proti kritikům režimu. Takhle byl před časem ve Španělsku zatčen odpůrce ruského prezidenta Putina, britsko-americký podnikatel a aktivista Bill Browder. Nakonec měl štěstí, byl propuštěn jen proto, že byl mezinárodně známý a spustil povyk. Co byste jako případná šéfka Interpolu dělala, aby k podobným situacím nedocházelo?

Mluvíte o tzv. červených oběžnících, což je jeden z nejznámějších a nejefektivnějších mechanismů, jak někoho zadržet. Z pozice viceprezidentky nemohu komentovat konkrétní příklady týkající se podezření na zneužívání červených oběžníků členskými státy, ale ráda bych veřejnost ujistila, že Interpol velmi dbá, aby vše odpovídalo předpisům, které jsou pro to stanoveny. Vše je navíc striktně kontrolováno. Interpol má k tomu zřízený nezávislý orgán, speciální komisi dohlížející na spisy, kde jsou členové voleni všemi členskými státy.

Přesto k zneužití dochází, Browderůr případ je toho svědectvím. Co s tím?

Kontrola členských států o vydávání červených oběžníků musí být ještě důslednější. Interpol zároveň všem musí vysvětlovat, že to není a nikdy nebude politická organizace, ale mezinárodní organizace kriminální policie

Je pro ženu těžší se prosadit na takovou funkci, jako je vedení Interpolu?

Co se týče vysokých pozic, můžu jednoznačně konstatovat, že policie není na národní nebo mezinárodní úrovni ve většině zemí zastoupena rovnoměrně. O tom svědčí skutečnost, že aktuálně jsou ve Výkonném výboru Interpolu ze třinácti členů jen dvě ženy. Já jsem každopádně nikdy neměla pocit, že bych byla jako žena znevýhodněná. Myslím si, že je to i o příležitostech; o tom, jaký člověk je, co umí a jak komunikuje s partnery. V každém případě jsem velmi ráda, že mohu být příkladem pro kolegyně doma i v zahraničí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].