Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovor: ministryně obrany

Černochová: Česko přijde na summitu NATO na přetřes kvůli výdajům na obranu

O zbraních pro Ukrajinu, strojích a lidech a o tom, co by měl chápat Viktor Orbán

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Česko bylo jednou z prvních zemí, která dodala na začátku ruské agrese Ukrajině tanky - aktuálně pomáhaly ve velké bitvě o Bachmut. Letos máme dostat z Německa patnáct tanků Leopard, uvažujete o tom, že bychom i tyto stroje postoupili Ukrajině?

Co jsme dosud dodávali, nemohu komentovat. Vláda České republiky pořád nechce změnit přístup, že nechceme zveřejňovat konkrétní vojenský materiál, který posíláme na Ukrajinu. Většinu leopardů jsme ještě nedostali, máme tu zatím jeden stroj od prosince. Další přijdou v následujících měsících, poslední vyprošťovací tank pak v roce 2024. Smluvně je ujednáno, že budou tady, na tom se nic nemění. 

A nenapadlo vás tedy část jich dát Ukrajině, kde se očekávají další těžké boje s Ruskem?

Neuvažuju v hypotézách. Jako ministryně obrany řeším věci, které nastanou.

Nově zvolený prezident Petr Pavel k tomu Respektu řekl, že si to dokáže představit: „Já si myslím, že to je jedna z možností, neměli bychom v tom být osamoceni. Domnívám se, že tady by bylo dobré mít podobný postoj s Polskem, a především Německem. V případě Česka se bavíme o nějakých maximálně patnácti tancích, když se dohodneme s Německem, a já si myslím, že to je docela důležitá věc a že vůle k tomu u nás je.“

Při vší úctě k zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi: odpovědnost za to, co na Ukrajinu jde, má vláda.

Mluvili jste spolu o tom?

Potkali jsme se. Informovala jsem ho o akvizici na bojová vozidla pěchoty a o postupu ohledně nákupu nadzvukových letounů. Příští týden má být další kolo jednání ve Spojených státech. Bavili jsme se také o legislativě, o jeho personálních požadavcích pro budoucí působení na Pražském hradě, o tancích Leopard jsme nemluvili.

Jaké další dodávky zbraní na Ukrajinu jsou v plánu?

Pár dní před tímto rozhovorem jednala vláda a měli jsme na programu další vojenský materiál pro Ukrajinu v utajeném režimu. Pomoc z naší strany stále trvá. I nový náčelník generálního štábu Karel Řehka - když to řeknu nadneseně - prohlédl všechny armádní sklady, aby zjistil, co v naší výbavě je ještě možné postrádat. Je tu dobrá vůle Ukrajině vojenský materiál posílat. Musíme na to samozřejmě vždy pohlížet i optikou naší vlastní bezpečnosti, aby Česká republika neztratila nic ze svých obranných schopností. V tom jsme s náčelníkem generálního štábu zajedno.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].