0:00
0:00
Rozhovor2. 5. 202410 minut

Bylo jasné, že po obsazení budovy povolá vedení univerzity policii

Zásah policie nebyl brutální, ale jde o vpád do svobodného prostředí univerzity, říká studentka Kolumbijské univerzity a členka redakce Respektu Barbora Chaloupková

 Studenti Kolumbijské univerzity v úterý zabrali školní budovu a pojmenovali ji po zabité palestinské holčičce.
Autor: Profimedia

Univerzitami po celých Spojených státech otřásají propalestinské protesty. Studenti kempují v areálech a požadují konec války v Pásmu Gazy. Jednou z prvních škol, ve kterých studenti na podporu Palestiny demonstrovali, je Kolumbijská univerzita v New Yorku. Právě tam protesty také tento týden eskalovaly: studenti obsadili jednu univerzitní budovu – Hamilton Hall. Zabarikádovali se v ní a přejmenovali ji na Hind’s Hall podle zabité šestileté palestinské holčičky Hind Radžáb. Z budovy je ještě týž den večer vyvedla policie, která v souvislosti s vlnou protestů zakročila v areálu už podruhé. Poprvé vedení univerzity zavolalo policii v půlce dubna – čtyři dny poté, co demonstranti začali stanovat na školním pozemku. Naposledy přitom policisté zasahovali proti studentským protestům na Kolumbijské univerzitě v roce 1968, tehdy kvůli válce ve Vietnamu. „První povolání policie podle mě byla chyba, studenty to jen radikalizovalo,“ říká Barbora Chaloupková, která na Kolumbijské univerzitě studuje a popsala Respektu z místa současné dění.  

A jak poté vypadal druhý policejní zásah v noci na středu?

↓ INZERCE

V úterý navečer začínalo být jasné, že k zásahu dojde. Rektorka Kolumbijské univerzity se opět obrátila na newyorskou policii. Ta nakonec zvolila poměrně masivní zásah: uzavřela nejenom kampus, ale i přilehlé ulice – pravděpodobně proto, aby omezila množství lidí, kteří u zásahu budou. Na místě byly nižší stovky policistů, větší část z nich hlídala, aby prostor zůstal uzavřený, menší pak zasahovala přímo v budově. Aby se do ní dostala, přivezla policie speciální vůz s rampou, díky které se dostali do druhého patra a okny dovnitř, celkově bylo na místě dost policejní techniky. Zadržené protestující pak odvezlo několik autobusů, policie zatkla asi tři sta lidí. Všechny zahrazené vchody pak oblehlo několik stovek studentů a dalších lidí, kteří skandovali hesla na podporu Palestiny i zadržených studentů a také hlasitě kritizovali jak newyorskou policii, tak i vedení Kolumbijské univerzity.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc