Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovor

Agenti ruské GRU u nás postupovali bez jakýchkoliv skrupulí

S ředitelem NCOZ Jiřím Mazánkem o politické korupci, cestě Jana Hamáčka do Moskvy a tom, kdy skončí případ Vrbětice

Jiří Mazánek • Autor: Matěj Stránský
Jiří Mazánek • Autor: Matěj Stránský

Přestali v Česku politici brát úplatky?

Nepřestali.

Posledním velkým odhaleným případem politické korupce byl případ úplatného poslance a hejtmana Davida Ratha, to se psal rok 2012. Proč se tedy od té doby nepodařilo někoho takové znovu chytit?

Nemyslím si, že by se od té doby nepodařilo chytit někoho takhle důležitého. Byli jsme schopni zahájit trestní stíhání náměstků ministrů, radního Prahy a tak dále. Zároveň bych politiky nedémonizoval, myslím si, že berou úplatky ve stejné míře jako představitelé jiných profesí. Ale samozřejmě, pokud jste zvolen politikem a máte možnost spravovat veřejné rozpočty, vytváří to příležitosti pro korupční jednání. I loni jsme takové osoby odhalili.

Jde o případ Dozimetr, zmiňujete ho ve své nové výroční zprávě. Šlo o zatčení politiků a podnikatelů podezřelých z vytvoření zločinecké skupiny zaměřené na braní úplatků a praní špinavých peněz, týkal se ovšem regionálních politiků. Ústřední politickou postavou byl bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček. Takže nešlo o politickou korupci na centrální úrovni…

Nechceme se přít o funkce politiků. Myslíme si, že pražský radní je vysoké postavení. A rád bych řekl, že nehrajeme soutěž „chyť si a obviň co nejvyššího politika“. Takhle nefungujeme a nejsme postavení. Primárně se zaměřujeme na systémovou a rozsáhlou korupci - a tam kde jsme ji schopni detekovat a odhalit, tam ji stíháme a vyšetřujeme. Bez ohledu na to, v jakém oboru společenské činnosti to je.

V čem byl pro vás Dozimetr významný? Odhalil vám o korupci v mocenských patrech něco, co jste do té doby nevěděl?

Pro nás byl zajímavý v několika  věcech, a sice, nakolik pachatelé pracovali na tom, aby skryli své jednání kvůli vlastní ochraně; vysoce konspirovali. Kvůli tomu bylo pro nás složité vše zdokumentovat. A dále proto, jak se snažili infiltrovat veřejnou zprávu rozsáhlým a skrytým způsobem i za využití svého postavení ve zvolené funkci a také vytvářením rozsáhlé vlivové sítě, kdy se snažili infiltrovat rovněž bezpečnostní složky.

Co znamená vysoce konspirovat?

Dělali si kontrasledování, snažili se mít zajištěné byty, do kterých by nešlo proniknout, kontroly bezpečí prováděli i v zajištěných místech. Bavili se spolu nepřímo, aby nebylo poznat, o čem mluví. Navazovali na předchozí nejasné hovory, používali různé přezdívky, krycí názvy věcí, lidí i míst.

V Dozimetru bylo loni v červnu zahájeno trestní stíhání celkem třinácti osob mj. pro zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině a pro zločiny přijetí úplatku, podplacení a legalizace výnosů z trestné činnosti. Kam jste od té doby postoupili?

Udělali jsme dvě další navazující realizace, probíhá seznámení obviněných s vyšetřovacím spisem. Po jeho ukončení předpokládáme, že bude podán návrh na obžalobu.

Kdy se věc dostane před soud? Dostane se před něj Petr Hlubuček a vůdce skupiny, podnikatel Michal Redl?

Pokud vím, tak oba se seznamují s vyšetřovacím spisem, pak dáme návrh na podání obžaloby a bude na státním zastupitelství, kdy ji podá. Myslím, že bychom to mohli očekávat ještě letos.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].