Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt Kino

Jak zachytit ruskou krajinu zvrásněnou historií

Podívejte se na dokumenty z online přehlídky Sergeje Loznici

artel 4 jpg 700x394 q85 • Autor: Respekt
artel 4 jpg 700x394 q85 • Autor: Respekt

Ve spolupráci s portálem DAFilms.cz vám do 14. prosince zdarma nabízíme ke zhlédnutí několik dokumentů původem ukrajinského režiséra Sergeje Loznici. Autor známý svými pomalými poetickými obrazy má na kontě hrané snímky Moje štěstí a V mlze; a podobným způsobem nahlíží režisér na historií zvrásněnou ruskou krajinu i ve svých dokumentech. Filmy jsou součástí první světové online přehlídky Loznicovy dokumentární tvorby.

Artěl: Na první pohled banální všednodennost dokáže Loznica povýšit na uměleckou výpověď odkazující ke klasikům ruské kinematografie. Zde zaznamenal výlov zamrzlého jezera uprostřed ruských plání. 

Letter: Ve starém dřevěném domě se nalézá psychiatrická léčebna. Jako by se tohoto místa ani jeho obyvatel nedotkla civilizace. 

Továrna: Jeden den provozu v továrně se skládá se ze dvou částí: Ocel a Sádra. Kov vyráběný lidmi je zotročuje a omezuje jejich život na pouhé reflexy. 

Revue: Film využívající propagandistické snímky zachycuje život lidí napříč rozlehlou ruskou krajinou: byl plný útrap, deprivace a absurdních rituálů, ale zároveň jej prostupovalo zářivé světlo komunistické iluze.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].