Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt doporučuje

Rozhovor s poradcem ministra spravedlnosti

Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera si vyslechl trest za své angažmá v kauze Čunek: za pomoc při manipulaci vyšetřování možné korupce člena vlády jej Vrchní soud v nepravomocném rozsudku zbavil taláru. Ministr spravedlnosti chce kvůli zásahům do vyšetřování téhož případu odvolat nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. O tom, zda to stačí pro očistu justice, jejíž slabá místa zahlazování Čunkovy aféry obnažilo, jsme se bavili s poradcem ministra a členem ústavně právního výboru Pavlem Staňkem z ODS.

Spravedlnost sice dopadla na Pavla Kučeru a chystá se i na Renatu Veseckou, ale spoušť po kauze Čunek zůstává. Státní zástupci, kteří na zásahy do vyšetřování upozorňovali, byli perzekvováni a olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan dokonce odvolán. Měli by se lidé, kteří se chovali čestně, dočkat satisfakce?
Nebudu za ústavně právní výbor hodnotit jejich roli, to mi nepřísluší. Nevím, jak soudit čestnost a nečestnost, ta hranice je velmi tenká. Pochybuji, že by se této otázky někdo chopil.

Někdo to bude muset být, pokud má dostat veřejnost signál, že spravedlnost funguje i uvnitř justičního systému a že mu tedy lze důvěřovat.
V odůvodnění rozsudku nad Pavlem Kučerou se říká, jak pochybil Kučera, neříká se v něm, že jiné osoby byly čestnější. Kdo je horší a kdo lepší, kdo je černý a kdo bílý, to velmi těžko posuzovat.

Myslíte, že už to v tuto chvíli není zcela srozumitelné? Je tu rozsudek nad takzvanou justiční mafií i nad Kučerou a kritici zásahů do vyšetřování byli šikanováni.
Srozumitelné je jedna věc, druhá věc je hodnotit zapojení nebo nezapojení jednotlivých lidí tím, že na něco sami upozornili. Nevím, kdo by měl být očištěn a kdo ne, neznám tu kauzu úplně do detailů. Ovšem samozřejmě si přeji justici čistou a důvěryhodnou a rád kvituji, že si to přejeme všichni.

Co pro to jako poradce ministra a poslanec v ústavně právním výboru uděláte?
Výbor má úplně jinou roli než ladit justici. Justice je o lidech, kterých je v ní momentálně včetně vězeňské služby asi třicet tisíc, takže umravnit tolik lidí je poměrně těžký úkol. Ústavně právní výbor může být prostředkem ke kvalitním a jasně vykladatelným kompetencím jednotlivých soudců a státních zástupců.

Poradce ministra spravedlnosti Pavel Staněk • Autor: ČTK
Poradce ministra spravedlnosti Pavel Staněk • Autor: ČTK

Zákon nedokáže změnit náladu a atmosféru, která v justici po kauze Čunek zůstala a působí špatně na veřejnost. Co uděláte pro to, aby státní zástupci i soudci věděli, že čestnost a profesionalita se jim nevymstí - a aby tomu tak skutečně bylo?
Garantovat morálku, to je role pro soudcovskou unii a unii státních zástupců. A ty garantují i to, že když někdo na něco nečestného upozorní, nestane se předmětem perzekuce. Profesionalita a čestnost se do zákona vepsat nedá, to je pravda. Nicméně se otvírá diskuse o zákonu o státním zastupitelství, poptávka po změně zákona tu je. Vede se debata o omezení možnosti přesunout případ z jednoho zastupitelství na jiné nebo dokonce o absolutním zákazu přesunu věci jinam. Změna zákona je otázkou tohoto volebního období.

Unie státních zástupců od počátku poukazovala na šikanu některých svých členů, ale nebylo to nic platné. Je tu skutečná vůle konečně vyřešit odtržení soudní moci od té výkonné a také zajistit menší vliv politiky na kariéru státních zástupců?
O tom taky bude diskuse, musí být. Není na to jednotný názor.

O nutnosti diskuse slýcháme už léta, a nic se neděje. Jste poradce ministra, jaký máte plán? Jde vám skutečně o to, aby se soudy i státní zastupitelství staly nezávislými?
Velmi bych si přál, aby se to nastalo. Ale uvědomte si, že státní zástupce musí být nějakým způsobem navázán na stát, nějaký vztah tu být musí. Určit míru je velmi citlivá záležitost. Považuji ale za automatické, že státní zástupce, který odhaluje nepravosti, upozorní své nadřízené i na případnou nepravost, která se děje ve vyšetřování jeho případu.

To se právě stalo. Zlatuše Andělová upozornila na tlaky svého nadřízeného Iva Ištvana, ten upozornil ministra Pospíšila na zapojení Renaty Vesecké a ministr ho vzápětí odvolal z funkce vrchního státního zástupce.
Tohle nemůžu komentovat.

Jistě, byl jste tehdy na ministerstvu náměstkem. V kauze Čunek teď ministerstvo vlastně skládá reparát. Myslíte, že skutečně stojí o to všechno napravit?
Jednoznačně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].