Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 8. 6. 2010

  • Autor: Profimedia.cz
• Autor: Profimedia.cz

08:00
Britská kapela si přivezla z českého vystoupení fanoušky, aniž by o nich vědělaCelá událost se stala na konci dubna. Punková kapela Criminal Mind odehrála v Česku dva koncerty a poté se vydala zpět do ostrovního království. Český organizátor pro ni vypravil dodávku spolu se dvěma řidiči. Při průjezdu Belgií, zrovna když se dva členové kapely bavili o tom, co by celou cestu mohlo udělat zajímavější, objevili v útrobách reproduktorů čtyři Vietnamce. Čeští řidiči o nich věděli, ale řekli kapele, aby si jich nevšímala. Překvapení hudebníci tak učinili a to i přes to, že jim jeden z Vietnamců snědl část svačiny. Při prohlídce v Doveru byli všichni zadrženi a strávili 9 hodin v cele. Co se stalo s neúspěšnými imigranty agentury neuvádí.Cestovat s ilegálními imigranty v reproduktorech je skutečná známka punku. Na úvod jedna píseň od zmíněné kapely. Váš dnešní DJ vám přeje slunečné ráno…

08:43
Španělsko jde do stávkyStátní zaměstnanci ve Španělsku dnes vstoupili do stávky. Nelíbí se jim plány vlády premiéra Zapatera, která v rámci úsporných opatření počítá s 5 % snížením platů ve státním sektoru. Navíc má být zmražen růst mezd do roku 2011 a velké škrty mají nastat i ve vládních investicích. Vláda se snaží zabránit tomu, aby se dostala do podobné situace, v jaké je Řecko. Cílem je uspořit 15 miliard € a zároveň přesvědčit zahraniční trhy, že je Španělsko stabilní. Pro stát pracuje kolem 2,5 milionů Španělů a odborové svazy, které stávku svolaly, doufají v masivní účast v řádech stovek tisíců lidí.

09:30
Reuters v podezřeníV souvislosti s izraelským zásahem proti flotile směřující do Gazy, který minulé pondělí vyústil v devět mrtvých, se nyní dostala do hledáčku zpravodajská agentura Reuters. Čelí totiž obvinění, že pustila do oběhu upravené (respektive ořezané) fotografie z paluby lodi Mavi Marmara. Jsou na nich zachyceni odzbrojení izraelští vojáci, nikoliv však už krev a zbraně v rukou pasažérů lodi. Reuters se nařčení z manipulace a zaujatosti brání. Fotografie prý ořezává před publikací vždy a když bylo zjištěno, že se touto úpravou ztratily podstatné detaily zachycené události, publikovala fotografie původní. Agentura čelila podobnému obvinění už v roce 2006. Tehdy přiznala, že počítačově upravila snímek leteckého úderu pořízený během izraelské ofenzivy proti libanonskému Hizballáhu. Zprávu přinesl izraelský server Haaretz.

10:20
Armáda bez vrtulníků?Armádě prý budou v následujících dvou letech chybět prostředky pro provoz vrtulníkového letectva. Chybějící čtyři miliardy na provoz techniky a výcvik personálu by mohly vést až k praktickému zrušení tohoto druhu zbraně v AČR a uzavření základny vrtulníkového letectva v Přerově. Méně radikální scénář počítá s možným snížením počtu provozovaných strojů a jejich odprodejem. Případné škrty či zrušení by se dotkly bitevních strojů Mi-35, dopravních Mi-171Š a cvičných proudových strojů L-39 Albatros. Propuštěny by mohly být stovky vojáků. Otazník se vznáší také nad nedávno pořízenými dělostřeleckými radiolokátory Arthur. Pokud by se tento temný scénář naplnil, mohli bychom AČR zrušit úplně. Akceschopná armáda bez silného vrtulníkové letectva je jednoduše oxymóron. I jednoduše znějící řešení v podobě snížení stavů by mělo dalekosáhlé dopady - takto nákladné systémy nelze jednoduše zaparkovat do hangáru s tím, že budou vráceny do provozu, až bude dost peněz.  Vrtulníkové letectvo prošlo v posledních letech postupnou modernizací, získalo nové stroje a letos poprvé je i bojově nasadilo v Afghánistánu, kde je vrtulníkových kapacit kritický nedostatek.

11:05
Obama a ropná skvrnaAmerický prezident Barack Obama čelí kritice části Američanů za způsob, jakým se postavil k úniku ropy v Mexickém zálivu. Rozhovor pro televizi NBC, který má být dnes odvysílán, použil Obama pro obhajobu svého postupu a připomněl, že pobřeží zasažené únikem ropy navštívil dřív "než si tyhle mluvící hlavy události vůbec všimly". Tvrdě se také opřel do šéfa BP Tonyho Haywarda za jeho nemístné výroky v prvních dnech po katastrofě, kterými se snažil bagatelizovat rozsah nehody. "Po těchhle prohlášeních by pro mě už nepracoval" uvedl Obama. Vrtná plošina Deepwater Horizon explodovala 20. dubna a následně se potopila. Od té doby z porušeného vrtu na dně moře uniká ropa.

11:50
Zemřel Marvin Isley, baskytarista slavné kapely Isley BrothersMarvin Isley zemřel ve věku 56 let, pravděpodobně v souvislosti s cukrovkou, se kterou bojoval  dvacet let. R'n'B kapelu Isley Brothers založili jeho tři starší bratři v roce 1954. Marvin se přidal v roce 1973 spolu s dalším bratrem Erniem. Byl nejmladším členem početného uskupení. Kapela vystupuje nepřetržitě od svého založení v 50. letech a v roce 1992 byla uvedena do rokenrolové síně slávy.Píseň Fight the Power! této legendární kapely si pusťte k přípravě oběda. A následnou kávu raději příliš neslaďte…

12:45
Milada Emmerová končí jako hejtmanka, pokračovat bude v Poslanecké sněmovněMilada Emmerová odejde z vedení Plzeňského kraje a bude se věnovat práci poslankyně. Mandát získala díky velkému počtu preferenčních hlasů, které ji posunuly z osmého místa kandidátky na volitelnou pozici. Případné opuštění vedoucí pozice na krajském úřadě avizovala předem s tím, že si současné vykonávání obou funkcí neumí představit. Hejtmankou byla Emmerová od listopadu 2008. Poslanecký mandát poprvé zastávala mezi lety 1996 a 2004. Kdo převezme její funkci ve vedení kraje zatím není jasné.Zatímco paní Emmerová se na souběžný výkon dvou funkcí necítí, její straničtí kolegové Hašek a Rath s tím zjevně problém nemají…

13:20
Zatýkání v RuskuRuské úřady zatkly čtyři vojáky základní služby kvůli podezření, že po dubnové havárii polského vládního speciálu nedaleko Smolenska odcizili kreditní karty jedné z obětí a následně z nich vybírali hotovost. S obviněním přišla nejdříve polská strana a ruské úřady tuto možnost vehementně popíraly. Nyní nastal obrat a Rusové přiznávají, že z činu podezírají zatčené vojáky. Ti byli odpovědní za uzavření místa havárie kvůli vyšetřování. Tři z podezřelých již měli v minulosti potyčky se zákonem a svůj podíl na činu připustili.Bude zajímavé sledovat, jak se tento smutný případ vyvine. Před pár lety by dotyčné nejspíš čekal zrychlený přesun za pohoří Ural nebo rovnou poslední cigareta. Kvůli několika tisícům rublů budou mít nyní ruské úřady pěkně pošramocenou pověst. Okrádání mrtvých je hanebnost sama o sobě, ale okrást oběti zříceného vládního letounu cizího státu, to už je skutečně silná káva.

14:15
Japonsko má nového premiéra. Páteho v rozmezí tří let.Novopečený premiér země vycházejícího slunce, třiašedesátiletý Naoto Kan, stojí před nelehkým úkolem - pomoci vyhrát volby do horní komory parlamentu své Demokratické straně. Ta sice zůstane u moci nehledě na výsledky těchto voleb, ale jde především o to, zda bude nucena opět vládnout v křehké koalici. V současnosti je svázána s Novou lidovou stranou, která disponuje minimem mandátů v obou komorách parlamentu, ale má ve vládě ministra pro bankovnictví. Další výzvou pro kabinet nového premiéra je zkrocení vysokého veřejného dluhu, který ohrožuje mezinárodní rating země. Očekává se také, že Kan vyřeší skandály kolem stranického vyjednavače Ichiro Ozawy, které se týkají zejména financování strany.

15:10
TOP 09 nechce Fejka, nabídl se jí prý sám Zatímco před několika dny se spekulovalo o tom, že by pražskou kandidátku TOP 09 do podzimních komunálních voleb mohl vést bývalý ředitel pražské ZOO Petr Fejk, dnes se zdá, že to nebude tak horké. Podle předsedy organizace TOP 09 v hlavním městě Františka Laudáta mu tuto nabídku poslal sám Fejk emailem a nehodlá se s ní dále zabývat. TOP 09 také přijala zásadu, podle které nesmí zastupitelé obou komor parlamentu kandidovat do pražského zastupitelstva. Právě v těchto dnech strany začínají s prvními přípravami na podzimní komunální volby, ve kterých by se možná mohla otřást zatím neochvějná pozice ODS na Mariánském náměstí.

16:00
V Mexiku byl nalezen masový hrob pro pašeráky drogMexická policie uvedla, že se jí z dolu podařilo vyzvednout 55 těl. Vše nasvědčuje tomu, že místo používaly jako pohřebiště drogové kartely. První těla byla v nepoužívaném stříbrném dole nalezena na konci května. Ostatky byly shazovány ventilační šachtou do hloubky 200 metrů po delší časové období. Úřadům se zatím povedlo identifikovat pouze šest obětí a márnice v okolí nezvládají nápor odbavovat. Za poslední čtyři roky si války mexických drogových kartelů vyžádaly zhruba 22 tisíc obětí. Násilí spojené s pašováním drog narostlo v Mexiku do takových rozměrů, že jde spíše o regulérní válku. Alespoň v některých z mexických států. Fenomén je to natolik silný, že se v rámci něj vyvinul i specifický hudební žánr tzv. Narcocorridos. Tedy balad o pašování drog, velkých autech, pozlacených samopalech a zločinu obecně. Zde malá ukázka…

17:00
Školné získává první obrysyRámcově se na něm zatím shodli vyjednavači tří stran, které pravděpodobně utvoří vládní koalici - tedy ODS, TOP 09 a VV. Jako nejpravděpodobnější model se zatím jeví varianta odloženého školného, které by studenti platili až po získání titulu a nástupu do zaměstnání. Měl by s ním být také spojen systém studentských půjček. Samotná výše by se podle současných odhadů měla pohybovat kolem deseti tisíc korun za jeden semestr. Konkrétní výše by se ale mohla lišit podle oboru, což by státu umožnilo "směrovat" studenty tam, kde je jich nyní nedostatek. Stále jde ovšem o výstupy úvodních jednání - konečná podoba školného zatím vůbec není jasná.

18:00
Loď Calypso bude znovu brázdit mořeKe stému výročí narození jednoho z nejznámějších mořských badatelů, kapitána Jacquese Cousteaua, plánuje společnost spravující jeho odkaz znovu spustit jeho slavnou loď Calypso, která se změní na naučně-turistické plavidlo a vydá se na novou plavbu do Středozemního moře. Loď byla vážně poškozena v roce 1996 nárazem bárky v singapurském přístavu. Loď byla původně britskou minolovkou a v roce 1950 byla přestavěna na plovoucí oceánografickou laboratoř. Formálně ji vlastnil irský milionář Thomas Loel Guiness, který ji nechal upravit podle požadavků Coustoeaua a pronajímal mu ji za symbolickou částku jednoho franku ročně. Cousteau se za svou dlouhou kariéru postaral o velkou popularizaci mořského bádání a ochrany oceánů. Byl také spoluvynálezcem moderního potápěčského přístroje, tzv. akvalungu, jehož princip dnes používají všichni potápěči na světě. Kapitán Jacques Cousteau zemřel v roce 1997.

18:10
Konec vysílání + letní pecka pro slunečný večerÚterní DJ se loučí a přeje hezký zbytek dne. Nejlépe někde na zahrádce u něčeho dobře vychlazeného…+Notoricky známá pecka v podání kapely Mungo JerryDěkuji za pozornost…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].