Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 3. 1. 2012

Zemřel Josef Škvorecký • Autor: Profimedia.cz
Zemřel Josef Škvorecký • Autor: Profimedia.cz

07:59
Rekordy dnes asi nepadnouDobré ráno, je 3. ledna 2012. DJka se několik nekonečných ranních minut potýkala se zádrhelem na svém počítači, takže první zprávu začne tématem, kterým nic nezkazí, a to počasím, dokonce velmi teplým počasím. Po včerejšku, kdy se odpolední teploty šplhaly nad 10 stupňů (nejvíce naměřili v jihočeském Býňově - 13,1 stupňů), dnes teplotní rekordy z roku 1925 asi nepadnou - tehdy bylo naměřeno v Klementinu téměř 12,9 stupňů Celsia (na rozdíl od roku 1888, kdy mrzlo, až praštělo, a teploměry ukazovaly minus 21,9). Nicméně teplo bude, okolo 8 stupňů, takže kulichy a rukavice nechte klidně doma.A k poslechu Radůzu, kterou se také nic nezkazí.

08:40
Soud s MubarakemV Káhiře dnes pokračuje soud s Husním Mubarakem, bývalým egyptským prezidentem, který je obviněný z nařízení střelby a zabití více než osmi stovek protivládních demonstrantů během loňského „arabského jara“ a dále korupce a zneužití moci. Za to mu hrozí trest smrti. Souzen je spolu se svými dvěma syny, bývalým ministrem vnitra a dalšími šesti vysokými policejními důstojníky.Zároveň dnes Egypt čeká poslední kolo voleb do dolní komory parlamentu, tzv. Lidového shromáždění. Ve dvou třetinách země, kde již hlasování proběhlo, zatím s náskokem vedou islamistické strany.

10:12
Soud s rodiči „vlčích dětí“Dnes by měl začít soud s rodiči dětí, které tisk pojmenoval jako „vlčí“. Jde o případ, kdy rodiče zamlčeli narození svých dvou dětí (3 a 1,5 roku). Děti vychovávali „po svém“ - nevycházeli s nimi z bytu, protože se obávali ohrožení okolním světem. Podle žalobců otec s matkou zanedbávali hygienu dětí, dostatečně je neoblékali, nedávali jim adekvátní stravu. Podle svědků ale byly děti dobře živené. Pokud by soud posuzoval to, že děti nemají rodné listy, nebyly nikdy u lékaře či nejsou očkovány, jde jen o přestupek. Pokud se ale soud přikloní k tomu, že izolovat dítě před světem představuje jeho ohrožení, může být tento případ posuzován jako týrání svěřené osoby - pak by rodičům hrozilo až 12 let vězení.K případu bylo povoláno několik soudních znalců z oboru dětské psychologie. Ti by měli posoudit, zda rodiče svojí výchovou překročili hranici mezi právem na alternativní výchovu a ohrozili zdravý vývoj dětí. Bude tedy velmi záležet na tom, jak citlivě soudci případ posoudí. „Je třeba rozlišit pouhé porušení formálních postupů, tedy to, že děti neměly rodné listy, že nebyly očkovány, a to, co skutečně ohrozilo jejich zdraví, život,“ řekl k tomu právník nadace Naše dítě David Strupek.Souboj se hmotou - technologickou - pokračuje, pro změnu „umřel“ DJce počítač v redakci, kam se přetopenou tramvají přesunula. To je den, to je den…Talking Heads - Once In A Lifetime.

10:56
Kdo doběhne do cíle?Letošek je rokem velkých voleb. Startuje je Rusko, následuje Francie, ke konci roku je završí Spojené státy. Ovšem jak píše kolega Jiří Sobota ve svém článku Čekání na vítr v aktuálním vydání Respektu, "když chce americký politik dojít až na vrchol, musí nejdřív upřít zraky na malý stát známý pěstováním kukuřice a pojmenovaný po vyhnaných indiánech Iowa. Přestože mají americké prezidentské volby důsledky na chod celého světa, začínají v odlehlém kraji zvlněných kopců, kde místní farmáře na setkáních s politickými esy zajímají spíše dotace do místní výroby etanolu než nukleární hroba z Íránu nebo podlomená eurozóna. Samotné volby budou sice až v listopadu, ale vše začíná právě teď a tady, v Iowě.“ A já k tomu dodávám: PRÁVĚ DNES.A k tomu Bob Dylan a Girl form the North Country.

11:41
Dobeš definuje obědNa podzim byl ministr školství Dobeš (VV) supertělocvikářem, který přišel s plánem naordinovat tlustým českým dětem pohyb a vůbec tělocvik pozvednout, aby se podle jeho slov děti „neznámkovaly jen za přeskočení kozy“. Nyní ordinuje školákům délku přestávek - zkracujeme! - a přichází s vyhláškou o školním stravování, kde definuje, co je to oběd - „polévka nebo předkrm, hlavní chod, nápoj a případně doplněk – salát, dezert, ovoce“.Aha. To jsme nevěděli. Tak dobrou chuť. Hlavně nepoplést. A neodbývejte se - doplněk není oběd! MIDI LIDI Co jsem měl dnes k obědu - Co já všechno uvedu.

13:10
OdpuštěnoDíky nedávnému rozsudku Nejvyššího správního soudu nesmí ministerstvo financí nadále tajit informace, komu stát udělil „milost“ v placení daní. Jak uvádějí Hospodářské noviny, na povrch tak vyplula částka, kterou ministerstvo financí dlužníkům odpustilo - je to více než šest miliard korun, a to mnohdy za pochybných okolností. Například bývalý ministr Vlastimil Tlustý odpustil ústeckému potravinářskému kolosu Setuza, vlastněného Tomášem Pitrem a zavražděným mafiánským bossem Františkem Mrázkem 12 milionů. Tlustý přitom udržoval těsné kontakty s lidmi napojenými právě na Pitra a Mrázka - konkrétně s lobbistou Igorem Šafránkem.Proč a z jakých důvodů byla „milost“ udělena, Kalouskův úřad ani Tlustý nevysvětlili - více v rozhovoru.Kalouskův úřad si navíc za svobodný přístup k informacím nechává platit desítky tisíc korun. Například za vyhledání výše uvedené informace si naúčtoval 30 tisíc korun. 

13:49
Uložení urnyUrna s popelem zemřelého Václava Havla bude s největší pravděpodobností zítra uložena do rodinné hrobky Havlových na pražském Vinohradském hřbitově. Stane se tak v den výročí svatby Havla s jeho druhou ženou Dášou, od níž uplyne 15 let. Básníci ticha - Mejla.

14:36
Evropská pokladna a čerpač DobešMinistr školství Dobeš prozatím ustál krizi s hrozícím pozastavením čerpání evropských dotazí určených na vzdělávání. Na dnešním setkání s premiérem Nečasem označil problém za technického rázu a slíbil do tří měsíčů čerpání obnovit.Potíže školského rezortu odhalil audit Evropské komise zaměřený na výběrová řízení a čerpání konkrétních položek v jednotlivých projektech. Protože neexistovala téměř kontrola nad některými realizátory projektů, chovali se prý „jak utržení ze řetězu“. Komise velmi tvrdě současné vedení ministerstva za selhání dozoru nad financemi kritizovala a proplácení části peněz do českého státního rozpočtu pozastavila - celková výše dotací je okolo 53 miliard korun.A k poslechu temný Joy Division a The Sound of Music.

15:15
Horší to být nemůžeStátní rozpočet skončil za minulý rok schodkem 142,8 miliardy korun (3,7 procenta HDP). Původně plánovaný deficit počítal s částkou 135 miliard korun. Podle ministra financí Kalouska jsou důvodem vyššího schodu potíže při čerpání z eurofondů.Jde zatím o předběžná čísla. Ministr je optimistický a doufá, že v konečném výsledku mohou být čísla ještě lepší než dnes zveřejněný odhad: „Jsou to čísla, která můžeme prohlásit s vysokou mírou pravděpodobnosti a víme, že to v žádném případě nebude horší. Tam, kde si stále ještě nejsme jisti, jsme velmi konzervativní, to znamená, může to být jedině lepší, horší to být nemůže.“Johnny Cash a God's Gonna Cut You Down.

16:13
Zemřel Josef ŠkvoreckýVe věku 87 let zemřel v Torontu spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký. Informoval o tom kanadský server The Globe and Mail. O své nejznámější knize Zbabělci a o tom, jak příběh Dannyho Smiřického a spol. vidí o pár desítek let později, Respektu před třemi roky, kdy slavil pětaosmdesátiny, řekl:  „Byla to moje spisovatelská maturita, předtím jsem napsal, ale nedokončil asi šest románů, ale pak se mi do rukou dostal první překlad Hemingwayovy knihy Sbohem, armádo!. Začal jsem psát Zbabělce úplně jinak než předchozí romány. S jistotou, chutí a radostí. Měl jsem tehdy ještě plnou hlavu krvavých náchodských událostí z května 1945, svého prvního válečného zážitku, a také swingu a kamarádské party, která ho v Náchodě hrála. Hemingway mi ukázal, jak to udělat, tak jsem to tak udělal.“

16:53
I nový vůdce se na něco dívá…Nový severokorejský vůdce Kim Čong-un začal úřadovat - byly zveřejněny snímky z jeho novoroční armádní inspekční cesty. Stejně jako jeho otec pokračuje v nastoupené cestě a na něco se dívá… Třeba na prohýbající se stoly plné pochoutek v armádní kuchyni, to vše v zemi, kde hrozí, že na hladomor zemřou stejně jako v polovině devadesátých let statisíce lidí. Tehdy nastoupil do úřadu zesnulý Kim Čong-il a „reformoval“ hospodářství s takto tragickými následky.Přečtěte si článek Tomáše Lindnera Smrt diktátora v aktuálním čísle Respektu.Připomeňme jen, že u příležitosti smrti diktátora Kim Čong-ila na konci prosince kondoloval šéf komunistů soudruh Vojtěch Filip jeho synovi a nástupci soudruhovi Kim Čong-unovi takto: „Vážený soudruhu, s hlubokou lítostí jsem přijal smutnou zprávu, že Kim Čong-il, velký vůdce Vaší země, zesnul. Vážili jsme si jeho obětavé práce pro blaho korejského lidu, pro zajištění bezpečnosti KLDR a pro mírové sjednocení Korejského poloostrova," stálo v kondolenčním dopise. Podle Filipa si každý stát může vybrat svůj režim. Takže jako malé připomenutí zlatých soudružských časů Oldřich Janota a Do boty

17:30
Dobeš by si měl dát přestávkuRozruch kolem návrhu vyhlášky, díky níž by ředitelé škol mohli zkrátit přestávku mezi vyučováním jen na pět minut, nejspíš přiměl ministra Josefa Dobeše dočista změnit plány. Novinku ministerstvo nakonec navrhovat nebude a vše zůstane při starém. Nezkrátí se ani pauzy na oběd.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/prestavky-kratsi-nebudou-obratil-dobes-deti-by-se-nestihly-pripravit-1kt-/domaci.aspx?c=A120103_144851_domaci_wlkMinistra Dobeše je všude plno, i při dnešním DJování. Slibuji, že naposledy. V podvečer se totiž zalekl svého výborného návrhu vyhlášky o zkrácení školních přestávek na 5 minut a pauzy na oběd na 30 minut. Poté, co se k problematice vyjádřili dětští psychologové, pediatři, odborníci na výživu a sociální demokraté, ubral plyn a přestávky krátit nebude. Děti by podle něj za tak kratičkou dobu nestihly splnit základní hygienické potřeby. Takže se bojme zítřka - poté, co ministr definoval vyhláškou, co je to oběd, se nejspíš zítra utrhne opět ze řetězu a vydá vyhlášku, co je to malá a velká strana. V každém případě je to on, kdo by si delší přestávku zasloužil, nejen kvůli splnění základních hygienických potřeb.Howg.Tma padá a vaše dnešní DJka „padá“ domů. Díky ministru Dobešovi propadla kapku bojovné náladě, a proto vybrala píseň bojovníků. Uznává, že lehce popovou. A k tomu nádavkem ještě jeden skvost, na který narazila na YouTube. To vše je dostačující k tomu, aby co nejrychleji prchla. Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].