Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 25. 5. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

07:59
ODS „zběsile útočí“, říká SchwarzenbergODS si v médiích zaplatila inzeráty, v nichž voliče varuje před TOP 09 Karla Schwarzenberga, protože ten se prý po volbách spojí s Paroubkovou ODS, tak jako to zkusil Kalousek v roce 2006, když byl šéfem lidovců. „Očividně úplně zpanikařili a strach je špatný rádce a teď zběsile útočí,“ řekl Schwarzenberg dnešnímu Právu.Myslím, že tato nová taktika ODS může její voliče dost rozhodit, protože mezi konzervativci přece platí, že partneři (jak o sobě přece ODS a TOP 09 vždy mluvily) se mají vzájemně v úctě. Ale něco podobného se stalo v neděli na Slovensku, kde tamní SDKÚ (něco jako česká ODS) napadla křesťanské demokraty KDH (něco jako TOP 09 nebo lidovci), že se chce spojit s nepřátelským Smerem Roberta Fica (ten jako kdyby z oka vypadl Paroubkovi). Který stratég Nečasovi poradil tuto hloupost?

08:33
Na umělý život nesmí mít patent jeden člověk, varuje vědecProfesor John Sulston varoval podle BBC včera během přednášky v britské Royal Society v Londýně před snahou dr. Craiga Ventera, tvůrce umělé baktérie pojmenované jako Synthie, patentovat výrobu umělého života, protože to může mít „mimořádně zničující“ následky. Profesor Sulston, který se s dr. Venterem dostal do sporu už před deseti lety, když se oba pokoušeli jako první zmapovat lidský genom, argumentuje, že v takovém případě by dr. Venter ovládl celou oblast vědy, což by kromě jiného ochromilo její vývoj. Ale hlavně tvrdí, že stvoření umělého života je objev takového významu, že ho není možné patentovat a musí patřit celému lidstvu.

09:37
Energetická revoluce díky plynu, zbavíme se závislosti na Rusech?Slavný komentátor Financial Times Gideon Rachman má dnes pozoruhodný komentář o své zkušenosti z konference o energetice, kde se nadšeně mluvilo o budoucí energetické nezávislosti Ameriky a Evropy díky novým technologiím, které umožní těžit vlastní zásoby zemního plynu uloženého v zemi. Podle některých analytiků je nová ruská politika, která je v poslední době o poznání vstřícnější vůči Západu, důsledkem ruského poznání, že jejich kohoutky od ropy a plynu, jimiž drží Evropu v šachu, časem zrezivějí.Rachman píše o „shale gas“, ale toto spojení jsem ve slovnících nenašel – například „shale oil“ znamená olej z břidlic, „shale“ je totiž břidlice. Pokud někdo ví, jak se to má správně přeložit, rád se poučím.P.S. Díky čtenářům za pomoc. Pokud jsem to správně pochopil, opravdu se jedná o plyn uložený v břidlici a dosud byl považován spíše za jakousi vzdálenou energetickou naději, ale v posledním čase dává technologický vývoj tomuto plynu šanci. Tady jsou linky na zajímavé články (v angličtině) včetně wikipedie (kterou jsem mohl zkusit také sám, ale nenapadlo mne to): http://www.earthworksaction.org/pubs/OGAPMarcellusShaleReport-6–12–08.pdfhttp://en.wikipedia.org/wiki/Shale_gashttp://climateinc.org/2009/12/unleashing-exxon/

10:42
Volby v Česku a na Slovensku – stejný nervákPoslední průzkumy preferencí v Česku (volby už za pár dní) a na Slovensku (volby 12. června) mají pozoruhodně podobnou tendenci: dávají šanci pravicovým stranám sestavit vládu, pokud se do parlamentu dostanou i menší strany balancující na 5 procentech. Zajímavé je, že v obou zemích pravice vyhlásila povolební bojkot levici. V Česku je hlavním problémem osoba šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, na Slovensku to není personifikováno do osoby šéfa Smeru Roberta Fica, bojkot platí pro celou stranu (čtyři slovenské pravicové strany už prohlásily, že se Smerem nebudou vyjednávat o vládě). ČSSD i Smer – pokud dostanou šanci sestavovat vládu s dostatkem mandátů – budou tak vlastně tlačeni k radikálnímu řešení: v Česku s komunisty, na Slovensku opět s extrémisty.Přiznám se, že mi trochu vadí tato mobilizace pravicových stran, které voličům vnucuje jen možnost „buď anebo“. Jako občan bych byl raději, kdybych se nemusel strachovat, že velký pravicový blok nezíská dost procent a levici potom nezbude nic jiného, než vládnout s extrémisty.

11:12
Špatné zprávy po ránu: akciové trhy padajíZačalo to tradičně v Asii, kde se burzy otevírají už nad ránem našeho času, pokračovalo to v Evropě – akciové trhy jdou dost prudce dolů a hlavní důvodem jsou obavy, že eurozóna svou krizi nezvládne. K blbé náladě přispěly zprávy o špatném stavu španělské banky Cajasur, píše BBC a nervozitu vyvolává také napětí mezi Severní a Jižní Koreou. Člověku, který má peníze uložené v investičních fondech anebo si hraje na burze sám (ani jedno není případ autora těchto řádků), z toho může jít hlava kolem. V FT má komentář Michael Skapinker, který píše, že podle analýz se do šesti let přestane ve Velké Británii spořit v soukromých penzijních fondech a celkově je dnes ve finančním světě takový chaos, že normální člověk - i když se snaží své peníze rozumně investovat - v podstatě nemá velkou šanci udělat správné rozhodnutí. Nezoufejte však, neboť Alloan Sloan v The Washington Post radí zachovat klid a správná taktika je nepodléhat panice a své akcie nechat v klidu. "Buďte opatrní, rozumní a nežijte nad poměry," říká. Když se zachováte podle jeho rady a stane se, že "Dow padne či naopak naroste za den o tisíc bodů anebo euro půjde do kytek, budete sledovat lidičky jak šílí, ale vy se na to budete koukat jen jako na hokejový zápas". Díky za útěchu.

11:35
Sbírka na protivládní billboardy zázračně fungujeNa Slovensku se děje něco neuvěřitelného. Slovenský karikaturista deníku SME Martin „Shooty“ Šútovec se rozhodl pro vlastní soukromou kampaň proti současné vládní garnituře a nakreslil karikaturu (tady ji můžete vidět na jeho webu) tří šéfů vládní koalice (Mečiar, Slota, Fico) jako loupežníky, kteří si odnášejí lup. Vypsal sbírku, aby billboardy (včetně obrovských bigboardů) mohly viset po celé zemi a v průběhu necelého týdne už přišlo na jeho účet přes 33 tisíc eur (to je přes tři čtvrtě milionu českých korun). Tomu říkám občanská iniciativa.

11:55
Nový Shrek v 3D nezabralAkcie společnosti DreamWork Animation, která produkovala čtvrý díl animovaného filmu Shrek, padly dnes o deset procent – film má totiž v kinech mnohem menší návštěvnost, než se očekávalo a vydělal za víkend jen něco přes 7 milionů dolarů (oproti předešlému dílu, který vydělal za první víkend 122 milionů). Film byl natočen ve formátu 3D a mnozí doufali, že po Avataru a Alence v říši divů potvrdí Shrek nástup nové éry trojrozměrného filmu. Problém však možná není v technologii, ale ve scénáři, píše Financial Times.

12:30
Účet za půl miliardy: vězeníPražský městský soud zatím nepravomocně odsoudil bývalého manažera České konsolidační agentury Jan Šika na pět a půl roku natvrdo a osm a půl roku vyměřil podnikateli Miloši Skořepovi, který žije v cizině neznámo kde (jak píše server ihned.cz, podle týdeníku Ekonom je Skořepa ve Spojených arabských emirátech). Oba muži měli v roce 2004 připravit stát o spoustu peněz převodem půl miliardy korun z agentury na švýcarský účet – prý kvůli jejich zhodnocení – odtud se začaly kutálet na jiné účty. Stát nakonec většinu peněz získal zpět.

12:59
Barroso vyčítá Němcům egoismusPředseda Evropské komise José Manuel Barroso se v rozhovoru pro FAZ tvrdě obul do německých politiků a Němců obecně, když jim vyčetl, že nejsou ochotni dát více peněz na záchranu eura, jehož zavedením se podle něj stali Němci „velkými vítězi“. Barroso řekl doslova: „Ví vůbec německá veřejnost, že téměř 86 procent z oněch 134 miliard (přebytek obchodní bilance Německa), tedy 115 miliard pochází z obchodu uvnitř EU?“

13:19
Česko je vystaveno největšímu rizikuTady je zajímavý link z webu The Economist na tabulku banky UBS, která srovnává exporty různých zemí světa do eurozóny, která je právě v krizi a vývozci tedy můžou mít problémy. Údaje jsou za roky 2007–2009 a Česko je suverénně největším exportérem v poměru k HDP – 37 %. Další pořadí je logické – na dalších místech jsou Maďarsko, Slovensko (v roce 2009 teprve přijalo euro, takže je zařazeno mezi země mimo eurozónu) atd.Pravdu má Jan Macháček v dnešním auditu, že čeští politici se v předvolební kampani tváří, jako kdyby problém eurozóny a budoucnosti celé EU neexistoval. Tato tabulka ukazuje, že právě Čechy by měla budoucnost eura zajímat nejvíce ze všech zemí světa.

14:03
Parlamenty na obou březích Dunaje bojují na dálkuSlovenský parlament už měl mít předvolební volno, ale dnes svolala vládní koalice mimořádnou schůzi, protože v Budapešti právě zasedá maďarský parlament, který projednává zákon o dvojitém občanství, z něhož mají slovenští politikové hrůzu. Pokud Maďarsko umožní půl milionu Maďarů na Slovensku získat maďarské občanství, slovenský parlament zřejmě přijme okamžitě zákon, jimiž v takovém případě zbaví tyto Maďary slovenského občanství. Vše se možná bude stane ještě tento týden. V rozpravě slovenského parlamentu vystoupil šéf SMK, jedné ze stran zastupujících maďarskou menšinu, Pál Csáky a prohlásil, že někteří poslanci za tuto stranu požádají o maďarské občanství, toho slovenského se však nevzdají. Vzápětí on i poslanci SMK opustili jednání parlamentu, protože se nechtěli účastnit "hysterie, která kolem zákona vznikla".Kdybychom nebyli v EU a v NATO, očekával bych vzhledem k dějinám 20. století v příštích měsících válku. Pokouším se vžít do kůže slovenského Maďara, který je jako ta kost, co se o ní rvou dva psy (znáte ten židovský vtip, jehož pointa končí smutnou otázkou Kohna: „Viděl jste někdy, že by se rvala ta kost?“) a skoro je mi líto, že nemůžu také požádat o maďarské občanství, aby mne zbavili toho slovenského - i když být dnes maďarským občanem je možná ještě horší zážitek než být tím slovenským. Ale vlastně já už jednou takovou situaci zažil. V roce 1993 mi Češi nabízeli české občanství (díky původu mých rodičů), ale s podmínkou, že bych přišel o občanství slovenské. Tehdy jsem to odmítl, přestože mě mnozí Slováci veřejně vyzývali, abych zmizel do Prahy. Nebylo to lehké rozhodování. Kdyby to dnes neměla EU tak nahnuté, řekl bych, že nejlepším řešením by bylo zavést občanství EU pro ty, kteří jsou nespokojeni se stavem lidských práv ve své vlasti.

14:35
A budou zase lijáky, hromy a bleskyUž dnes odpoledne mají zejména na jihu Česka a severní Moravě řádit bouřky, od zítřka bude pršet téměř všude a vítr bude také foukat hodně silně. Jako kdyby nestačil minulý týden, včerejšek na Liberecku a povodně v Polsku, které prý jsou největší za desítky let. Velkou vodu očekávají také v částech Německa.

15:03
Ruský fanoušek nepřežil porážku svého týmuVítězství českých hokejistů nad ruským týmem zřejmě nedokázal přežít jeden ruský fanoušek a vyskočil z okna, uvádí server aktuálně.cz. Muž vyskočil z pátého patra a kriminalisté usoudili, že šlo o sebevraždu pod vlivem deprese z porážky ruského týmu, neboť v bytě nebožtíka běžela televize zapnutá na kanálu, který vysílal ono dramatické finále.

15:46
Velitel polského letectva byl v kabině pilotů v čase tragédieV kabině polského letadla, které se počátkem dubna zřítilo u ruského Smolenska a zahynula v něm část polské elity spolu s prezidentem Lechem Kazcynským, byl v okamžiku tragédie velitel polských vzdušných sil Andrzej Blasik. Vyplývá to z údajů černé skříňky a potvrdil to i šéf polské vyšetřovací komise Edmund Klich. Tato informace posiluje podezření, že piloti letadla byli vystaveni psychologickému tlaku, že mají přistát navzdory nepříznivým podmínkám.

16:18
Díky, slabé euroVšechno špatné je k něčemu dobré. Slábnoucí euro táhne evropský průmysl, který zaznamenává prudký růst objednávek – o 16 procent více než o tomto čase loni a o 5 procent více než v letošním únoru. Evropský komisař pro ekonomiku Olli Rehn řekl, že data ukazují, že eurozóna je na cestě k oživení a proto je teď důležité, aby zabránila dalším turbulencím na finančních trzích.

16:19
Zázrak na Roland GarrosČtyřicetiletá japonská tenistka Kimiko Date Krummová se po třinácti letech vrátila na tenisové kurty a v prvním kole grandslamu French Open na Rolland Garros porazila devátou nasazenou ruskou tenistku Dinaru Safinovou. Neuvěřitelné.

16:41
Má vláda bude šetřit, oznámila britská královnaBritská královna dnes podle tradice přednesla v parlamentu vládní program, který připravil konzervativní premiér David Cameron (v koalici s Liberálními demokraty). Hlavní úkolrm bude snížení obrovského deficitu a nastartování ekonomického růstu, reforma školství, policie a také volebního systému, který sice přivedl Británii k precedentní koaliční vládě, ale stále výrazně znevýhodňuje menší strany.

17:03
Kim hrozí válkouVůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-il přikázal uvést milionovou armádu do bojové pohotovosti (země má jadernou pumu) poté, co Jižní Korea oznámila výsledky vyšetřování potopení své lodě a smrti 46 námořníků a ukázala prstem na Severní Koreu a její torpédo. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se na návštěvě v Číně pokusila přesvědčit čínské politiky, aby přitvrdili svůj opatrný postoj vůči Severní Koreji, ale vymohla si jen obecné prohlášení, že Čína se bude snažit o uklidnění situace v oblasti. „400 stran nezávislé zprávy z vyšetřování potopení lodě jasně ukazuje, že to udělala Severní Korea. Proč, to se mě neptejte, nechápu, proč to udělali,“ řekla v Číně Clintonová novinářům.

17:27
Akademici: nechte část lesů na Šumavě růst přirozeněKomise pro životní prostředí při Akademii věd dospěla k závěru, že les v bezzásahových zónách na Šumavě se přirozeně obnovuje a tyto zóny jsou důležité pro zdraví celé Šumavy. Vyvrátili tak tvrzení Miloše Zemana, že situace na Šumavě je vinou kůrovce a ekologů katastrofální.

17:50
Nový slovenský hit prý prorazí v EuroviziSlovenská hvězdička Kristína Peláková prý má podle webového zpravodajského portálu Huffington Post i dalších webů šanci na finále v Eurovision Song 2010. Když už tedy Slováci tak blbě dopadli na hokejovém mistrovství, možná se dočkají úspěchu na jiném poli (o fotbalovém šampionátu v Jižní Africe si iluze nedělají). Necítím se být povolaný jakkoli hodnotit kvalitu písničky, která má na Youtube návštěvu statisíců, ale nějak podezřele mi připomíná ruský národní pop, i když samozřejmě vychází ze slovenského folklóru. Posuďte sami.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].