0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ23. 3. 201014 minut

Úterý 23. 3. 2010

UČEBNICE? MÁM JE V MOBILU • Autor: Matěj Stránský

08:04
ODS jedná o Topolánkovi V Praze začalo jednat grémium ODS o osudu šéfa této strany Mirka Topolánka. Několika vlivným členům (předseda senátu Přemysl Sobotka, senátor Alexander Vondra, poslankyně Miroslava Němcová) vadí, jak Topolánek mluvil v neformální debatě u kafe před focením pro časopis Lui. Tajně pořízenou nahrávku řečnícího předsedy někdo vynesl ven a poslal Blesku.Topolánek se tam rozpovídal třeba o tom, že církve získávají vliv "oblbováním mas" nebo že Češi jsou v podstatě netolerantní národ. Nejvíc rozruchu ale vyvolaly Topolánkovy poměrně nevinné řeči o homosexuálech. Předseda ODS sice hned několikrát prohlásil, že proti nim nemá žádný předsudek. Na opakovanou otázku ale velmi neohrabaně vysvětloval, že jeho přítel Gustáv Slamečka sice v jisté situaci "uhne", není to ale tím že je homosexuál. To samé podle Topolánka "Žid Fischer".Zatímco Slamečka přešel celou věc klidně s tím, že o žádnou urážku nejde, premiér Jan Fischer reagoval nezvykle příkře, když prohlásil, že s Topolánkem přerušuje všechny neformální kontakty.  Patrně zmínka o Židu Fischerovi je to, co předsedovi nejvíc ublížilo.Topolánkovy zmíněné řeči nezakládají žádný důvod myslet si, že by se projevoval jako antisemita nebo homofob. Celý případ je značně nafouklý a přehnaná byla hlavně reakce premiéra. Nicméně buďme zdravě cyničtí - o Topolánka tady jde až ve druhé řadě.  Vzhledem k jeho minimálním šancím vyhrát volby by ODS patrně měla této "krize" využít, svého předsedu stáhnout z pozice kandidáta na premiéra a dosadit tam někoho nečekaného. Co třeba právě populárního Fischera.

09:01
Detroit porazil Pittsburgh a drží postupové místoDo konce první části NHL chybí plus mínus nějakých deset kol (u různých týmů je to různé) a souboj o play off je velmi napínavý. Šance na postup klesají například newyorským Rangers nebo Vokounovým Panthers z Floridy. V západní konferenci už možná postup nestihnou v posledních letech velmi silní a letos dobře finišující Anaheim Ducks. Loňský finalista a suverén posledních let Detroit si taky nemůže být jistý postupem - zatím zuby nehty drží poslední, osmé postupové místo-, v jednom ze tří nočním zápasů ale doma porazil loňského vítěze Pittsburgh. Na nervy svým příznivcům brnká i Colorado, kterému se poslední dobou nedaří. Zatím drží v západní konferenci jen sedmou příčku, kdy dnes v noci prohrálo v Los Angeles s Kings.  

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:15
Čína dogůglovala Čínská vláda se zlobí na americkou firmu Google za to, že se včera přece jen rozhodla ukončit v této zemi své aktivity. Byť jde o kompromis. Google se přesunul do Hongkongu, kde servery nejsou na rozdíl od pevninské Číny cenzurovány. Číňané se rozčilují, že Google slíbil dodržovat její zákony a tohle považuje za porušení slibu. Gigant Google se rozhodl k odchodu poté, co jej čínská vláda nutila cenzurovat elektronickou poštu nonkonformně smýšlejících lidí.
Nejasný je zatím osud sedmi set čínských zaměstnanců americké firmy. Google prohlásil, že rozsah jeho týmu bude záležet na tom, kolik lidí v Číně se dokáže proklikat na hongkongské servery.

10:17
Greenpeace zůstává za komínem Pětice aktivistů organizace Greenpeace už druhý den setrvává na vysokém komíně uhelné elektrárny Prunéřov. Reagují tím na rozhodnutí premiéra Jana Fischera jmenovat ministrem životního prostředí šéfa resortu zemědělství, značně nečitelného Jakuba Šebestu. Fischer se rozhodl překvapivě, kdy ještě v pátek sliboval zeleným, že s nimi o obsazení úřadu bude jednat.Na ministerstvu životního prostředí moc agendy do voleb nezbývá, hraje se ale především o povolení modernizace Prunéřova. Přesněji řečeno jde o to, zda si ČEZ prosadí svou a MŽP mu odsouhlasí méně ekologickou a levnější variantu přestavby. Zelení nebo Greenpeace trvají naopak na přísnější a o několik miliard dražší variantě. Ministr zemědělství Šebesta prohlásil, že potřebuje několik dní, aby se s případem seznámil. Pak zřejmě rozhodne. Minimálně premiér jej k tomu bude tlačit stejně, jako to udělal u odstoupivšího ministra Jana Dusíka.  

10:37
Merkelová v izolaciJednání o finanční pomoci zadluženému Řecku se vyhrocují. Podle dnešního článku na webu týdeníku Der Spiegel se Angela Merkelová dostává pod velký tlak svých unijních kolegů, a dokonce do izolace. To kvůli tomu, že odmítá Řecku pomoci a za druhé razí názor, že  eurozóna by měla mít možnost vyloučit ty státy, které neplní své závazky.  Proti tomu se ale staví celá řada evropských vůdců. Problém by se měl řešit na summitu v Bruselu za dva dny. Francie a Itálie razí názor, že Řecku je třeba pomoct a budou zřejmě prosazovat nějakou kombinovanou formu peněz z EU a Mezinárodního měnového fondu. 

11:59
Zelení odchází z vládyAngažmá Strany zelených ve vládě je u konce. Vedení ekologické partaje se na tom celkem jasně shodlo včera večer a dnes dopoledne se to předseda Ondřej Liška rozhodl oznámit novinářům. Nyní už jediný ministr zelených Michael Kocáb byl spíš proti s tím, že se mu nechce předčasně odcházet od rozdělané práce, vedení strany se ale už zviklat nedalo.
„Vypadalo by to nemravně, kdybychom tam statovali a tvářili se, že nám záleží na těch pozicích,“ říká místopředseda zelených František Pelc. „Dlouho jsme se chovali odpovědně, teď už se ale nemůžeme tvářit, že máme odpovědnost, když už jí fakticky nemáme.“
Zelení se rozhodli pod dojmy z kroku premiéra Jana Fischera, který včera nečekaně a proti předchozím dohodám se zelenými jmenoval do čela ministerstva životního prostředí šéfa resortu zemědělství Jakuba Šebestu.
Problém je, že agendy obou úřadů se kříží a Šebesta teď může prosazovat cíle ministerstva zemědělství (Mze) na úkor životního prostředí. Jde například o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, které MŽP připravuje, a organizace podřízené Mze jsou dlouhodobě proti. Dále jde o hospodaření v lesích či v přehradách, především udržování výšky hladiny důležité a přírodně cenné Novomlýnské nádrže, kde se oba resorty také názorově liší.

12:50
Polední songJak už se stalo dobrou tradicí, i já jako DJ přidávám polední odpočinkový song. Jde o hit z mého oblíbeného, relativně nového indického filmu Rab Ne Bana Di Jodi. Krátce k ději: Zaměstnanec pandžábské energetiky Surinder si na přání svého starého učitele vezme za ženu jeho krásnou dceru Tanju, která krátce předtím ztratila při autohavárii svého milovaného snoubence. Tanje se Surinder jako náhradní řešení moc nezamlouvá, otce ale poslechne. Výsledkem je pak nemilosrdně tichá domácnost, což Surindera, který se do Tanji mezitím zamiloval, dohání  k zoufalství.  Uvedený song ho zastihuje ve chvíli, kdy mu Tanja chce ukázat přece jen trochu vlídnější tvář a připravila mu poprvé ráno do práce bandasku s obědem.  

13:07
Jednání šéfů armád USA a PákistánuŠéf pákistánské armády generál Ashfag Kayani přiletěl na návštěvu Washingtonu, aby vedl rozhovory se svými americkými kolegy. Jde o jedno z klíčových jednání, pokud jde o válku v Afghánistánu. Pákistánská armáda totiž vloni po sérii porážek od Tálibánu podnikla velmi úspěšné tažení do několika center odporu radikálů, především údolí Swát a Jižního Wazíristánu podél afghánské hranice. Američané požadovali, aby pákistánská armáda takto pokračovala i v dalších oblastech, kam se mezitím radikálové přesunuli. Pákistánci to ale odmítli s tím, že teď je třeba vyčkat. Analytici za tím ovšem vidí to, že Pákistánci by k dalším útokům museli přesunou část své armády od indické hranice, což se jim nechce. Američané tedy budou nyní generála Kayaniho zřejmě přesvědčovat, aby Pákistánci poopravili svoji vojenskou doktrínu, která byla doteď výlučně orientovaná na možný konflikt s Indií.  Celý spor navíc ukazuje, že klíčem k řešení afghánského konfliktu je mír s Indií. 

13:23
Boj o Topolánka pokračujeOsud Topolánka je stále nejistý. Grémium ODS se už od rána radí, jestli má svého předsedu vyzvat k odchodu. Teď si vzalo pauzu na oběd. Ve hře jsou řešení, z nichž je těžké rozhodnout, které je nejlepší. ODS by mohla využít nepříznivého vývoje volebních preferencí a po relativně nevinném přeřeknutí Topolánka na adresu homosexuálů jej vyzvat, aby se vzdal místa. Teď přitom nejde o pozici předsedy ODS, ale především o místo kandidáta na premiéra po volbách. O to se teď hraje. Pokud by se ODS odvážila jednat, odstranila nepopulárního Topolánka a na jeho místo vybrala dobrého kandidáta, mohla by Paroubkovi vzít vítr z plachet. Je ale samozřejmě otázka koho vybrat. Těžko by to asi mohl být druhý muž ODS, místopředseda Vodrážka, o němž se obecně říká, že nepobral moc inteligence ani politické šikovnosti. Těžké je to i s dalšími místopředsedy (Nečas, Langer), kteří jsou také hodně okoukaní a pro Paroubka asi snadno zvládnutelní. Mohl by to být ale i nestraník, což by v ODS sice vyvolalo nejedno skřípění zubů, strana ale musí udělat něco překvapivého, pokud chce vyhrát volby. Tahle volba Topolánkova nástupce je ale naprosto klíčová. Pokud by ODS předsedu odstranila a pak vybrala špatně, může se na ní snést dvojí zloba: jednak z "podlé"  zrady oslabeného předsedy a za druhé z výběru špatného člověka na jeho místo. 

14:02
Netanjahu: nic měnit nebudu Napětí mezi USA a Izraelem se zřejmě jen tak nesníží, tedy pokud sami Američané neustoupí. Dá se to vytušit z nynější návštěvy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve Washingtonu.  Netanjahu při rozhovorech s americkými politiky včetně ministryně zahraničí prohlásil, že zatím nemíní měnit vládní politiku postupného osidlování původně arabského východního Jeruzaléma,  která už běží víc než 42 let od konce šestidenní války. Netanjahu navíc trvá na tom, že v případě východního Jeruzaléma nejde o žádné osady, ale běžné městské čtvrti. Takové tvrzení je ale do debaty, navíc z pohledu Palestinců jde o zcela podřadnou otázku. Pro ně je důležité, že jim nové židovské čtvrti postupně okrajují možnost vyhlásit jednou východní Jeruzalém za své hlavní město. Drobí jej totiž do více těžko spojitých částí, mezi nimiž je velmi obtížná doprava a vůbec realizace nějaké normální komunální politiky. Dnes večer se Netanjahu setká i s prezidentem Barackem Obamou. Při něm se patrně ukáže, zda bude americko-izraelský spor dále eskalovat. 

15:58
Kde je tady bankomat? Kouknu do mobiluChcete rychle vědět, kde přesně se ve vašem okolí nachází bankomat? Nebo jaké podmínky nabízejí nejbližší lyžařská střediska? Nebo snad během několika málo vteřin zjistit, kdy jede tramvaj, vlak nebo co dávají večer v televizi? Nebo snad chcete nosit pořád při sobě nejpodrobnější mapy či slovníky všech evropských jazyků? To všechno a nepočitatelně dalších věcí nabízí aplikace do tzv. chytrých telefonů, které si jejich majitelé mohou zdarma nebo za korunové položky stahovat ze sítě. Server BBC si všiml, že kolem aplikací pro tzv. smart phones vzniklo v posledních dvou letech nové průmyslové odvětví, které aktuálně nabízí desítky tisíc drobných programů pro zábavu, získávání informací, orientaci ve městě apod. Celkem už se údajně v nabídce objevilo 140 tisíc aplikací. Odvětví vzniklo původně díky firmě Apple po otevření jejich internetového obchodu Apps Store, kde jsou aplikace geniálně jednoduchým způsobem a velmi levně k mání. Postupem času se ale telefonní aplikace  rozvíjí i kolem dalších značek, které chytré telefony prodávají. 

16:09
Jak to dopadlo se SurinderemZatímco všechny zpravodajské weby v Česku ustrnuly v čekání na ortel nad Mirkem Topolánkem, my můžeme případným zájemcům říct, jak to dopadlo se Surinderem a Tanjou z našeho poledního klipu. Surinder pořád dumal, jak si srdce své ženy naklonit, až jeho kamarád - majitel kadeřnictví - dostal nápad. Změnou účesu a oblečení z něj udělal playboye, který začal Tanje nadbíhat. Ta svého muže v přestrojení nepoznala, dlouho odolávala, až podlehla (samozřejmě v myšlenkách, jsme v indickém filmu). Surinder řešil, jak z toho má vybruslit, jak se se svým alter ego vypořádat. Ve finále se vše provalilo, Tanja se omluvila za svůj nevděk a oba žili ve spokojeném manželství. Tak to holt v Indii chodí. Tady je k tomu další klip.  

16:25
Děkan plagiátorem?V akademickém světě se provalil další případ plagiátorství. Děkan Ekonomicko-správní fakulty vážené Masarykovy univerzity v Brně Martin Svoboda zřejmě svoji knihu Jak investovat aneb Anatomie burzovních lží opsal z německého originálu. Tvrdí to alespoň lidé ze senátu univerzity. Rektor nyní sestaví komisi, která se bude případem zabývat. Svoboda chce případ vysvětlit až komisi, nyní se pouze hájí tím, že je spoluautorem německé knihy, v té ale není jako spoluautor uveden. 

16:56
Kdo bude řídit ODS?Česko stále čeká, jak dopadne jednání grémia ODS o osudu Mirka Topolánka. Pokud ho strana vyzve k odchodu, Topolánek bude moci těžko odmítnout. Otázka je co pak. Koho vlastně může strana nabídnout jako kandidáta na premiéra a kdo by měl za ní vést kampaň?Dnes jsou v  čele strany čtyři lidé: David Vodrážka - má pověst nevýrazného, nezkušeného a ne příliš schopného politika. Paroubek by si s ním zřejmě v kampani pohrál jako s hošíkem. Dále Petr Nečas - o tom se říká, že jediný ve vedení ODS nekrade, je velmi inteligentní, rozumí důležitým problémům země, psal program. Ve vedení strany je ale dlouho a nikdy se nedokázal prosadit jako skutečný lídr. Za třetí Ivan Langer - také už je okoukanou tváří, u veřejnosti nikdy nebyl populární, je podezřelý ze zapletení se s organizovaným zločinem (přes Františka Mrázka). A konečně Petr Gandalovič - jeho lesk v poslední době značně pohasl, ve vládě neudělal nic zapamatovatelného, navíc uvnitř ODS má řadu velkých odpůrců.  Formát vůdce strany mu chybí. Tihle lidé si mohou rozdělit úkoly v kampani, nikdo z nich ale zřejmě nedokáže zvrátit vývoj preferencí a porazit Paroubka.  Je tedy otázka, co jiného? Může například ODS navrhnout nějakou nezávislou osobnost typu Fischera nebo Švejnara? Je na to dost zralá?U Fischera je "problém", že v očích ODS příliš podléhá svému poradci Vladimíru Mlynářovi, kterého Topolánek, Nečas a další nemohou vystát. Švejnar si zase  zadal se zelenými a sociálními demokraty. Kdo další? Co třeba mladí ekonomové typu Tomáše Sedláčka? Byl by to svým způsobem geniální tah. Všechny by překvapil a kdekoho navnadil. V čase krize by byl navíc ekonom lákavý, šlo by o neokoukanou tvář a čistý štít, který by mohl akorát teď dva měsíce před volbami zabrat. Příliš mladý a z pohledu ODS příliš nevypočitatelný Sedláček je ale jen nahodilý návrh, v úvahu přichází celá řada jmen.  Otázka spíš je, nakolik je dnes ODS otevřenou stranou prahnoucí po vítězství svých ideí a nakolik spíš mafiánskou strukturou, která mezi sebe nikoho nepustí, a jde jí hlavně o přístup ke "zdrojům". Doufám, že ta otázka nezní příliš sugestivně… 

17:29
Kocábovi se z vlády nechceMichael Kocáb dnes sice dostal od Strany zelených pokyn, že je čas odejít do opozice, pak ale vydal prohlášení, že to ještě zváží. Argumentuje přitom tím, že nechce oslabit vládu v případě politické krize. Chce proto čekat na výsledek jednání ODS o Topolánkovi. Podle toho se prý zařídí. To je překvapivé sdělení. Předně není jasné, jak pád Topolánka souvisí se stabilitou vlády. Tu by jistě mohly ohrozit větší otřesy v ODS, těžko ale čekat, že by to přítomnost ministra pro lidská práva zachránila. Co teď ale Kocáb může zachránit, je pověst Strany zelených, která má nad svými lidmi kontrolu.  To je totiž podmínkou toho, aby se mohla ještě někdy v budoucnu o angažmá ve vládě ucházet.   


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].