Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 28. 7. 2010

Zbytek léta stráví Tomáš Pitr v chládku žaláře / Foto Economia • Autor: Economia, a.s.
Zbytek léta stráví Tomáš Pitr v chládku žaláře / Foto Economia • Autor: Economia, a.s.

07:50
Dobré ráno před koncem toreadorůSituace nadcházejícího dne je následující. V severozápadním oceánském proudění k nám podle meteorologů postupuje přes Severní moře frontální systém, který tu na celém území v dalších hodinách ovlivní počasí. Během této středy se tudíž očekává polojasno s postupně přibývající oblačností od západu, která přinese občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty kolem pětadvaceti stupňů, na severovýchodě nanejvýš devatenáct a na horách kolem šestnácti. Mírný západní vítr. Tlakovou tendenci charakterizuje Český hydrometeorologický ústav na své škále jako slabý pokles. Dnes ráno se odehraje napjatě očekávané hlasování v Barceloně, kde bude katalánský parlament hlasovat o zákonu zakazujícím v této španělské zemi jednu z nejproslulejších tradic Španělska - býčí zápasy. Poslanci tím vyslyšeli volání 180 tisíc katalánských signatářů petice, že corrida je barbarský a krutý a dávno přežilý obyčej, na který se dnes v Barceloně chodí dívat akorát turisti. Odpůrci zákona jsou rozezleni, protože podle nich jde o útok na dávné umění, které by mělo být naopak pečlivě chráněno. Milovníci corridy se také obávají, že katalánská snaha zakázat toreadory najde brzy následovníky i jinde ve Španělsku a varují, že konec rituálního zabíjení býků připraví o živobytí tisíce lidí. Výsledek dnešní barcelonské volby nelze podle BBC odhadnout přesněji, než tak, že bude těsný. Obě hlavní strany katalánského parlamentu vyvázaly své poslance z partajní poslušnosti a povolily jim volit podle svědomí.

08:41
Zpráva ze žníAgrární komora oznámila, že zdejší zemědělci dosud sklidili zhruba osm procent obilných polí a letošní žně tak mají oproti předchozím letům asi týdenní skluz diktovaný počasím. Nejdále jsou farmáři u ozimného ječmene, který mají - jak píše server tyden.cz – pod střechou již z 84 procent. Jarní pšenici a oves naopak ještě vůbec sklízet nezačali. Agrární komora odhaduje, že letos bude v Česku sklizeno 7,3 miliónů tun obilí, o 500 tisíc tun méně než při nadprůměrné úrodě loni. Ceny obilí tak již začaly růst, nedostatek ale naprosto nehrozí - - naopak. Farmáři očekávají přebytky, které budou stejně jako v minulých letech řešit státem dotovanými vývozy do zahraničí, nebo prodejem ke spálení v elektrárenských pecích.

09:10
Vláda má projednat úspory a rýsuje se střetNečasův kabinet bude na svém dnešním zasedání probírat úsporné škrty navržené ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ten žádá, aby ministři ještě letos ušetřili ze svých rozpočtů dohromady 10,2 miliardy korun. Šéfové rezortů vnitra a školství Radek John a Josef Dobeš (oba Věci veřejné) ovšem Kalouskův požadavek za své úřady odmítli s tím, že tak velká úspora je pro ně neproveditelná - - bez seškrtání učitelských a policejních mezd, což je pro oba vyloučená věc. Před vládou se tak rýsuje „první krize“, jak dnešní schůzi kabinetu dopředu nazývá tuzemský tisk. Ministr Kalousek odmítl protesty svých vládních kolegů z VV komentovat, jen novinám řekl, že podle koaliční dohody budou škrty pro příští rok ještě mnohem tvrdší: zatímco letos finance požadují úsporu dvou a půl procenta, v roce 2011 má jít na většině ministerstev o procent deset.

10:08
Turecko musí mezi násNa závěr své návštěvy Turecka pronesl britský premiér David Cameron projev před poslanci tamního parlamentu. V něm slíbil, že bude bojovat za přijetí Turecka do Evropské unie a že je „rozzloben“ malými pokroky dosavadních jednání. „Potřebujeme Turecko pro náš ekonomický rozvoj, pro naši bezpečnost a pro naši diplomacii,“ řekl Cameron s tím, že EU bez Turecka – proti jehož vstupu se zatím staví dva nejsilnější evropští hráči Francie s Německem – „nebude silnější, bohatší a bezpečnější, nýbrž slabší, chudší a více ohrožená“. Z Ankary pak premiér Cameron odcestoval do Indie.

10:51
Koruna jde nahoru a prý bude ještě líp. Nebo hůř?Česká měna zpevnila vůči evropské o šest haléřů na 25 korun devět haléřů za jedno euro a, jak informují ekonomické servery, je nejsilnější od dubna letošního roku. Podle expertů prý nejde o náhodu. Hospodářské noviny přinesly rozbor dánské investiční společnosti Danske Market, která hodnotu českých peněz dává někam ke dvaceti korunám za jedno euro. Česká spořitelna má stejnou prognózu pro horizont pěti let; příští rok má podle analytiků této banky koruna posílit na úroveň 23,50 za jedno euro. Současné posilování měny zlevnilo tuzemským občanům dovolené a zboží z dovozu. Naopak českým exportérům jejich produkce podražila a oni jsou tak vystaveni riziku ztráty konkurenčních výhod.

11:31
Karate Kid se vrací - - a s ním i Jackie ChanDva týdny po americké premiéře vstoupil do evropských kin The Karate Kid - - remake slavného, čtvrt století starého kung fu trháku, tentokrát v hlavní roli s proslulým Jackie Chanem (56). Film pojednávající o malém chlapci z USA, který se s matkou přestěhuje do jejího domovského Pekingu, a zde je vystaven nejrůznějším šikanám či frustracím, označil Chan za svého druhu autoportrét. „Je to přesně to, co jsem zažíval já, i když mne nikdo netyranizoval,“ cituje BBC Chana, který v mládí jako úplně neznámý přišel do Hollywoodu za slávou, aniž by uměl jediné slovo anglicky, a ze začátku zde pracoval jako akrobat a kaskadér. „V mládí jsem byl jiný než dnes, kašlal jsem na vzdělání, zajímaly mne jenom peníze a kasovní úspěch,“ řekl Chan médiím na premiéře svého prozatím posledního filmu. „Teď už nic z toho není pro mne důležité. Chci dělat věci, které mají smysl - - jako je třeba právě The Karate Kid.“ BBC při té příležitosti připomíná viditelný doklad Chanovy proměny. Muž, který v sedmdesátých letech ve svém snímku Drunken Master učili lidi, jak pít a přitom se umět prát, natočil o dvě desítky let později Drunken Master II, jehož poselství je odlišné: nepij a neper se. 

12:38
Plzeňská práva se chtějí dohodnout se svým exděkanemDnes u tuzemského soudu začal – a po dvaceti minutách také bez výsledku skončil – proces, v němž se bývalý děkan plzeňské právnické fakulty Jaroslav Zachariáš soudí se Západočeskou univerzitou o neplatnost výpovědi a omluvu za poškození dobrého jména. Vedení univerzity jej loni propustilo za plagiátorství a poškození dobrého jména školy, což exděkan jako důvod nikdy nepřijal a domáhá se spravedlnosti. ZUČ po začátku dnešního jednání přišla s nabídkou mimosoudního dohovoru, k čemuž dal soud oběma stranám lhůtu do prvního září. Podle současného proděkana plzeňských práv Karla Eliáše je za nabídkou univerzity ten důvod, že proces se Zachariášem včetně případných odvolání se může táhnout klidně ještě i víc než dva roky, což je pro školu nepřijatelné. „Pro nás je hlavní, aby neučil, a je nám celkem jedno, jakými cestamií toho dosáhneme,“ řekl Eliáš. Současně připomněl, že univerzita musí děkana – za jehož vedení získala plzeňská práva pověst bizarní školy, kterou politici a různé celebrity vystudují bez jediné zkoušky za rok či dva – do skončení procesu platit, což pro ni představuje nemalou finanční zátěž.

13:26
Všechny cesty vedou do státní kasyMluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka řekl ČTK, že vzhledem navrženému snížení rozpočtu na příští rok bude jeho úřad nucen „zřejmě už teď počátkem srpna“ zastavit práce na některých rozestavěných silničních stavbách. „Jejich seznam právě sestavujeme,“ řekl Hanzelka. Předseda spolku stavebních firem Sdružení pro výstavbu silnic Petr Čížek k tomu prohlásil, že zastaví-li ministerstvo budování, „bude to katastrofa a my budeme muset propustit tisíce lidí“. Server aktualne.cz ovšem v té souvislosti cituje některé znalce zákulisí, podle nichž je Hanzelkova zpráva jen „pokusným balónkem“, který má stavební loby pomoci v boji o přízeň veřejnosti, již budou cestáři potřebovat v očekávaném přetahování o konkrétní tvář rozpočtu 2011.

14:29
V Bratislavě vláda přišla o většinu, nebo je to kačicaSlovenská vláda Ivety Radičové se dnes dohodla na svém programovém prohlášení. Vzápětí poté ovšem přišla o většinu čtyř hlasů, kterou měla až dosud v parlamentu. Členové sdružení Obyčejní lidé, kteří se do poslaneckých lavic dostali překroužkováním z posledních míst na kandidátce koaliční strany Svoboda a Spravedlnost kvůli nesouhlasu s vládním programem opustili poslanecký klub své „domovské“ partaje. Tak to alespoň zpravodajským agenturám řekl poslanec za Obyčejné lidi Igor Matovič. Naopak jiný člen Obyčejných lidí Jozef Vitovič označil zprávu o odchodu z klubu SaS za „mediálnu kačicu“ s tím, že prozatím jde pro čtveřici nespokojených poslanců pouze o jednu ze zvažovaných variant. K čemu se nakonec Obyčejní lidé přikloni, bude prý jasné do začátku třetí řádné schůze Národní rady naplánované na 3.srpna.

14:59
Fidel Castro vydává strategické pamětiKubánský diktátor Fidel Castro (83), který v roce 2006 upadl před projevem, těžce onemocněl a teď se nečekaně dává znovu dohromady, oznámil, že brzy – pravděpodobně už v srpnu – vydá první díl svých pamětí s názvem Strategické vítězství. V ní se zájemci dozvědí něco o dětství a dospívání pozdějšího tyrana, a také o úspěšné guerillové válce, ve které Castro na konci 50.let svrhl režim svého předchůdce Fulgencia Batisty a nasměroval Kubu ke komunismu. Od Castrovy mrtvice vládne „Ostrovu svobody“ jeho bratr Raúl, který v poslední době kvůli snaze zlepšit zemi pověst a vymoci jí vstřícnost mezinárodního společenství začal s propouštěním alespoň těch nejhůř zdravotně postižených politických vězňů. Zotavující se Fidel ovšem v poslední době zmnožil svá ještě nedávno nulová veřejná vystoupení, opět dává proslovy v televizi a už oznámil, že druhý díl jeho pamětí ponese název Rozhodující strategický protiútok.

15:37
Zastřelila se druhá policistka; bližší informace neznámyV Ostravě-Mariánských Horách se na odlehlém místě mimo službu zastřelila dvaadvacetiletá policistka. Mrtvou dnes odpoledne našel náhodný chodec a bližší informace o činu zatím nejsou známy. Je to ovšem už druhá smrt mladé ženy v policejním sboru během několika dnů. Teprve včera vyšlo ve známost, že před dvěma týdny se v Praze přímo ve své kanceláři zastřelila služební zbraní devětadvacetiletá příslušnice hospodářské kriminálky. Tato žena ovšem zanechala dopis na rozloučenou a zřejmě kvůli nějakému úniku z něj se do médií dostala spekulace, že za tragédií může stát šikana ze strany nadřízených. Oba smrtelné případy vyšetřuje inspekce ministra vnitra a nepodává o nich žádné informace. Co se týše dříve uvedené zprávy o ztrátě většiny pro slovenskou vládu, vyšlo najevo, že jde o druhou z naznačených možností - - o kačicu neboli kachnu.

16:42
Uprchlý podnikatel Pitr dopadenČeská policie před chvílí informovala, že její švýcarští kolegové zatkli na základě mezinárodního zatykače uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Ten je v Česku odsouzen do žaláře za daňový únik, což před svým únikem prezentoval jako snahu mocenských politických kruhů jej zlikvidovat coby nepohodlného svědka. Pitr, jehož svého času označil tehdejší premiér Jiří Paroubek za „veřejného nepřítele číslo 1“ patřil k největším hvězdám „zlaté éry“ českého korupčního byznysu charakterizované jmény jako Mrázek, Krejčíř, Starka a podobně. Sociálně demokratický ministr zemědělství Palas jemu a jeho komplicům privatizoval strategický podnik Setuza, později se však proměněným špičkám ČSSD znelíbil - - a v roce 2006 dostal pět let za spornou kauzu „daňového úniku“ spáchaného údajně dvanáct let předtím. Krátce po verdiktu se Pitr ponořil do ilegality, ale i když se skrýval, stavěl tady dům pro své blízké a byl častokrát viděn očitými svědky v republice. Zdejší policie jej však nikdy nedokázala dopadnout.

18:10
Blíží se večer, dj se loučí a zprávy končí tak, jak začaly - počasímDnešní zpravodajská služba končí, jako obvykle, předpovědí počasí na noc a zítřek. Meteorologové očekávají, že k nám po straně tlakové níže postupující sem přes Baltské moře bude proudit chladný a vlhký vzduch. V noci proto bude zataženo, na většině území s deštěm či přeháňkami. Bude vát mírný vítr ze západu. A ve čtvrtek to bude pokračovat: zataženo, místy přeháňky nebo déšť, na Moravě a ve Slezsku srážky odpoledne četnější. Nejvyšší denní teploty v pásmu od devatenácti do třiadvaceti stupňů, na jihovýchodě až pětadvacet, na horách naopak kolem patnácti. Vítr stejně mírný a ze stejného směru jako za tmy.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].