Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 24. 8. 2011

Nemám sice žádnou výkonnou moc, ale můj názor je důležitý. • Autor: Globe Media /  Reuters
Nemám sice žádnou výkonnou moc, ale můj názor je důležitý. • Autor: Globe Media / Reuters

08:01
Dobrý denDnešního DJ i jeho „posluchače“ dnes čeká pokračování velmi teplého počasí. Podle předpovědí má být až třicet tři stupňů. Horka mají kulminovat v pátek, v sobotu se ale o nějakých deset stupňů ochladí a další týden chystá teploty mezi dvaceti a pětadvaceti stupni.

08:04
Anna Hazáre stále nejí, indická vláda je v úzkýchIndický sociální aktivista Anna Hazáre hladoví už osmý den a atmosféra v hlavním městě Indie Dillí houstne každou hodinu. Vláda nejlidnatější demokracie světa je tlačená do kouta čtyřiasedmdesátiletým umíněným hladovkářem a evidentně nemá kam ustupovat. Premiér Manmohan Singh dnes ráno konečně prohlásil, že přistoupí na kompromis, který by hladovku ukončil a situaci uklidnil.Připomeňme si jen, o co jde: přední aktivista v boji proti chudobě, korupci a za lepší vládnutí Anna Hazáre vstoupil na jaře do hladovky ve snaze prosadit přísnější antikorupční zákon. Má za sebou obrovskou podporu médií a především indické střední třídy, která korupcí trpí nejvíc. Vláda ustoupila a slíbila jednání, ta ale brzy zkrachovala a Hazáre hladoví od půlky srpna zase. Spor je o ustavení ombudsmana, který by mohl vyšetřovat podezření z korupce.  Zatímco vláda chce v podstatě bezzubý orgán, který by neměl nad politiky žádnou moc, Hazáre a jeho následovníci chtějí naopak mocný úřad, který by mohl vyšetřovat i premiéra a členy vlády.Kabinet Indického národního kongresu se evidentně bojí, že by takový mocný úřad stíhal i její vrcholné členy. Na druhou stranu teď čelí obrovské síle protestů, které mohou přerůst v celonárodní odpor proti vládě.

08:10
Kaddáfí ohlásil „taktický ústup“Plukovník Muammar Kaddáfí se dnes ráno ozval ze svého úkrytu. Prostřednictvím malého lokálního rádia a satelitního televizního kanálu do bouřlivých oslav vítězství rebelů vzkázal, že jeho zmizení z Tripolisu bylo pouze „taktickým ústupem“, boje prý ale nekončí. Kaddáfí se dál skrývá na neznámém místě a situace začíná být velmi nepřehledná. Některé jeho jednotky pokračují v bojích na různých místech kolem hlavního města.  Nejasná je také situace tří synů Kaddáfího. Předevčírem rebelové hlásili jejich zatčení, včera se ale opět objevili na svobodě. Jejich osud teď není zcela jasný. Experti se proto obávají pokračujícího chaosu a vleklé občanské války na způsob Iráku.

09:48
TOP 009 pokračuje v akciMinistři za vládní stranu TOP 09 splnili, co slibovali celý minulý týden - na dnešní jednání vlády za sebe poslali své náměstky. Důdovem je nechuť ministra školství Josefa Dobeše odvolat z funkce otevřeného sympatizanta krajního nacionalismu Ladislava Bátoru. Ze zablokované situace vyplývá, že by teď měl zablokovanou situaci řešit premiér, který zatím Dobeše kritizoval, jinak ale nic víc pro návrat TOP 09 neudělal. Problém stupňuje i fakt, že nyní projednává kabinet reformní zákony a čeká jej i státní rozpočet. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg už problásil, že jeho strana myslí svůj protest vážně a že nevylučuje ani odchod z vlády.Dnešní DJ vyhlašuje anketu na téma: Má TOP 09 ve svém protestu vytrvat, nebo naopak „rozumně“ ustoupit a zachránit vládu? 

10:28
Novináři v Tripolisu řeší, jak uprchnout z hoteluV libyjském hlavním městě Tripolisu se dál bojuje. Navíc Kaddáfího vojáci dál ovládají některé čtvrtě. Ukazuje to i situace skupiny zahraničních novinářů. Ti jsou drženi v drahém hotelu Rixon v centru města. Na střeše hlídkují ostřelovači, kteří nikomu nedovolí odejít. Kaddáfího vojáci se pohybují i po chodbách hotelu. Situace už trvá pět dní, v hotelu dochází zásoby jídla a nervozita mezi novináři stoupá.

10:40
Češi chtějí, aby Klaus v politice zůstalČeši se svého Václava Klause stále ještě nenabažili. Podle aktuálního průzkumu agentury Millward Brown zvěřejněném v Lidových novinách si 55% české veřejnosti přeje, aby dnešní prezident zůstal v politice i po odchodu z Pražského hradu. Čtvrtina lidí by si dokonce přála, aby Klaus, který dnes patří k nejizolovanějším státníkům v Evropě, kandidoval potřetí - tentokrát v přímé volbě. Dvě pětiny Čechů si naopak přejí, aby Václav Klaus z politiky odešel a už se nikdy nevracel. Tady je malý dárek pro všechny, kteří mají pana prezidenta rádi.

11:25
Rusové zatkli údajného organizátora vraždy Politkovské Ruská policie zatkla muže, který je podle ní odpovědný za vraždu kritičky Vladimira Putina, novinářky Anny Politkovské. Jde o bývalého policistu, podplukovníka Dmitrije Pavljučenka. U něho si měl zatím neznámý člověk vraždu objednat. Pavljučenko pak vytvořil skupinu vrahů, kteří Politkovskou zastřelili. Mužem, co střílel, měl být Čečenec Rustam Machmudov, který policii zatím uniká. Jak už bylo řečeno, hlavní viník vraždy, tedy ten, co si ji objednal, zatím není známý. Obecně se přitom spekuluje, že to může být někdo z okruhu Vladimira Putina, který měl největší zájem na umlčení své kritičky. Znalci ruského prostředí mají za to, že něco takového je velmi reálné. Váš DJ měl navzdory všemu patosu po přečtení této zprávy chuť pustit si něco od Vysockého. Tady to je.

12:22
Už pět obviněných za OpencardNad pražským projektem známým pod názvem Opencard se začíná vyjasňovat. Policie zatkla už pět lidí, kteří jsou odpovědni za uzavření smlouvy s firmou Haguess, která se ukazuje jako velmi nevýhodná pro Prahu a naopak velmi výhodná pro firmu. Pánové Jiří Chytil, Pavel Ruda, Ladislav Kendík, Miroslav Čadský a Ivan Seyček seděli společně v hodnotící komisi, která firmu Haguess vybrala. Sayček pak smlouvu i podepsal. Policie si myslí, že všichni jmenovaní porušili zákon o veřejných zakázkách a také špatně spravovali svěřený majetek.  

12:41
Polední songA protože doba je vážná, v médiích Libye vytlačuje krachující euro, Libyi zase Opencard a Opencard pochyby nad psychickým zdravím prezidentových poradců, je čas na Karla Kryla. Přesněji řečeno na Karla Tomáše Kryla.

13:25
Z Clintona se stal vegetarián Milovník hamburgerů, bývalý americký prezident Bill Clinton ohlásil, že končí s masem a přechází na veganskou dietu. Může za to především jeho zdraví, podlomené právě dlouhými lety pojídáním mletého masa a dalšího nekvalitního jídla. Clinton už v roce 2004 prodělal operaci srdce a cév a nyní, v jeho 65 letech jej situce donutila zásadně změnit jídelníček. Veganství je totiž nejpřísnější forma vegetariánství, kdy dotyční konzumuje pouze ovoce, zeleninu, obilí a luštěniny.Na povzbuzení pana Clintona a jeho případných následovníků zahraje další známý vegan z New Yorku.

13:49
Vláda i bez Kalouska schválila daňovou reformuČeská vláda bez ministrů TOP 09 schválila návrh daňové reformy. Jejím smyslem je zjednodušení celého systému, žádné zásadní změny zdanění ale nepřináší. Z těch drobných by to mělo být zrušení různých daňových zvýhodnění typu zaměstnaneckých stravenek. Dále ruší tzv. superhrubou mzdu a zavádí opět danění ze mzdy hrubé, to by ale lidé na svých platech zásadněji pocítit neměli. Drobně - o dva procentní body - se mají zvýšit odvody do zdravotnictví.  Reforma také například ruší daně z dividend. Celkově by zaměstnanci měli na reformě mírně vydělat, měsíčně by to mělo dělat řádově několik stokorun. Při jednání ve vládě se zřejmě nejvíc jednalo o návrhu Věcí veřejných zachovat podporu stravenek. ODS se ale nepřidala. Vládní návrh tak nebere ohled na požadavdky odborů a levice, z nichž nedávno vzešla stávka. Kolem schvalování v parlamentu bude zřejmě ještě hodně rozruchu.

14:28
Německý prezident kritizuje eurobondyNěmecký prezident sice nemá žádnou výkonnou moc, jeho názor ale může být důležitý. Tak je tomu v případě Christiana Wulffa a jeho vystoupení na dnešní konferenci nositelů Nobelovy ceny za ekonomii v německém Lindau u Bodanského jezera. Wulff tam ostře kritizoval zadlužování členských zemí EU a především pak Evropskou centrální banku za to, že ve snaze zachránit euro nakupuje velmi rizikové vládní dluhopisy ohrožených zemí. Wulff prohlásil, že tím ECB překračuje svůj mandát a chová se nezodpovědně. Německá média to čtou jako nepřímou kritiku neustále zmiňovaných eurobondů - tedy evropských dluhopisů, které jediné mohou podle názoru mnohých ekonomů euro zachránit. Proti jejich vydávání se ale zatím staví německé vláda, k níž má Wulff jako bývalý člen CDU velmi blízko.

16:07
Boje v Libyi zatím nekončíV Libyi se celý den dál bojuje. Střelba je slyšet z hlavního města i z okolí. Situace je ale značně nepřehledná. Neví se také, kde je plukovník Kaddáfí. Ten se ráno ohlásil v rádiu a vyzval k pokračování odporu, není ale jasné, kde svůj projev pronesl a zda to vůbec ještě bylo v Libyi. Experti jsou ale přesvědčeni, že ano, protože Kaddáfí nemohl obklíčené město snadno opustit.  Nicméně se zdá, že zajetí Kaddáfího bude klíčovým krokem ke zlomění nynější fáze odporu jemu věrných vojáků. Podle zpravodaje BBC rebelové pokračují v prohledávání Kaddáfího sídla. Probíhají už také první jednání o poválečném uspořádání země.

16:31
Americká cena pro evropské RomyDnes vyšlo najevo, že prestižní cenu Amerického sdružení novinářů získal filmový projekt o evropských Romech. Na něm pracují romští i neromští novináři z několika zemí Evropy za podpory Evropské komise. Projekt mediálně podporuje i Respekt. Na našem webu se můžete každý týden podívat na jeden díl ze zmíněného projektu. Tady je první z nich.  

16:52
S&P zvýšila Česku ratingČesko se právě zařadilo mezi premianty. V čase, kdy se ratingy ve světě spíš snižují, agentura Standard & Poor´s naše hodnocení zvýšila, a sice o dva body najednou - z A na AA-. Jde o hodnocení schopnosti splácet své dlouhodobé závazky v cizích měnách. U závazků v domácí měně došlo také ke zvýšení - a sice z A+ na AA. Agentura mluví pochvalně o Česku jako o zemi s nízkou zahraniční zadlužeností, stabilními bankami a dobře fungující centrální bankou. Hodnocení zahrnuje také očekávání, že bude schválená důchodová reforma. Jde o důležitou zprávu vzhledem k tomu, že rating je důležitý pro výhodnost dalších půjček, které si Česko bere.   

17:01
Loučení s AWA protože čas kvapí a DJ musí ještě něco vyřídit ve městě, pro dnešek končíme - s Amy Winehouse a její skladbou - jak říká Google překladač - Fuck me čerpadla.  DJ ještě dodá, že tuhle Amy W. má obzvlášť v oblibě, protože je tady ještě s nepřehlédnutelnou jiskrou v oku, kterou později utopila v alkoholu (a taky bez tetování). Takže nashle někdy příště.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].