Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 15. 9. 2010

Budoucnost, která nenastala / kresba Zdeňka Buriana - obálka časopisu Ohníček r. 1960 • Autor: repro Mediareport
Budoucnost, která nenastala / kresba Zdeňka Buriana - obálka časopisu Ohníček r. 1960 • Autor: repro Mediareport

07:59
Dobré ráno…Dobré ráno, dnes máme středu 15. září. Počasí u nás ovlivňuje studená fronta, která postupuje přes Německo a naše území k východu. Díky tomu bude zatačeno a očekávat se dají přeháňky, místy i bouřky. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 stupňů, na jihovýchodě 19 až 23. Vaně mírný jihozápadní vítr. Včera v noci hrála v Paláci Akropolis skupina Bes O Drom a divoce se tančilo. Dnešní DJka proto začně ráno poněkud rychleji. Pěkný den a ať vaši náladu počasí moc neovlivňuje!

08:26
Transparency International odchází z Johnova týmuNávrh protikorupční strategie, kterou včera představil Radek John (VV), ostře kritizoval předseda správní rady české pobočky Transparency International Václav Láska a rozhodl o odstoupení Transparency z Johnova poradního týmu. Láska řekl, že Transparency International má vůči protikorupční strategii takové výhrady, že nechce, aby s ní byla spojována.  Kritizoval především represivní přístup namísto prevence. Řekl, že navrhovaná opatření pouze odvádí pozornost od skutečně důležitých věcí, jako je zákon o veřejných zakázkách a o státní službě. Zdůraznil, že prioritou by mělo být zefektivnění práce policie a justice, které by měly být nezávislé a nikoli vytváření manuálů pro veřejnost a policii.  

09:16246
 hlasů proti burkám a nikábůmPo Poslanecké sněmovně schválil rovněž francouzský Senát zákaz nošení muslimských oděvů zakrývajících celý obličej na veřejnosti, a to poměrem 246 hlasů ku jednomu. Zákon má vstoupit v platnost nejdříve na jaře roku 2011. Muslimky, žijící ve Francii, nebudou smět nosit burku nebo nikáb, které zakrývají celý obličej s výjimkou očí. Zákaz se týká všech veřejných prostranství včetně ulic, obchodů, dopravních prostředků či restaurací a dále škol, nemocnic, úřadů… Za porušení zákazu hrozí pokuta až 150 eur nebo povinné docházení na hodiny výchovy k občanství. Zákon myslí i na muže, které své ženy a manželky nutí se zahalovat a hrozí jim až jedním rokem vězení a pokutou  třiceti tisíc eur. Přijetí zákona předcházela vzrušená diskuse, která zachvátila Francii již v loňském roce. Do boje proti burkám vytáhl komunistický poslanec André Gerin, který zahalené ženy použil jako symbol francouzského Tálibánu a varoval před "černou vlnou odlišně žijícího společenství". Své si přisadil i prezident Sarkozy. Ještě v únoru letošního roku to vypadalo, že takovýto zákon nemá šanci projít,  ke Gerinově iniciativě se však přidala většina pravicových i část levicových poslanců a ti ho dokázali prosadit. Změnili též argumenty. V přijatém zákoně se už samozřejmě  nehovoří o "nebezpečí Tálibánu", ale zdůvodňuje se tím, že přispěje k rovnosti mezi pohlavími a k odstranění diskriminace žen. Více v Respektu 09/2010.

10:37
Předvolební násilí v Afghánistánu sílíAfghánistán ovládly před parlamentními volbami, které se konají tuto sobotu protiamerické nálady a násilí. V Kábulu se zhruba deset tisíc lidí zúčastnilo protiamerické demonstrace, policie údajně dva z nich postřelila. Protestů přibylo kvůli plánu amerického pastora pálit korán. Podle policie mávají demonstranti vlajkami Tálibánu a skandují hesla "smrt křesťanům" a "smrt Americe". Násilí však využívá a podněcuje hnutí Tálibán, které již na začátku září vyzvalo k bojkotu voleb. Hlava jednoho z povstaleckých hnutí Gulbuddín Hekmatjár jednal dokonce se současnou vládou a prohlásil, že volby "zcela odmítá" a požaduje odchod zahraničních vojáků ze země.  Předvolební napětí je v Afgánistánu veliké, o 249 míst v dolní komoře parlamentu se uchází 2447 kandidátů a mnozí z nich zažívají výhrůžky a zastrašování, jak od přívrženců Tálibánu, tak od ostatních kandidátů. Podle poslední zprávy ČTK se rovněž objevilo velké množství falešných voličských průkazů, což ještě více podporuje obavy o regulérnost voleb. Koneckonců podvody poznamenaly již loňské prezidentské volby. O předvolební situaci v Afghánistátu čtěte také v článku Pokud nezemřu, budu zvolen v posledním Respektu. 

11:33
Vláda odvolala Kocába z funkceVláda na svém dnešním zasedání odvolala z funkce zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába. Kocáb poslal minulý týden dopis premiéru Nečasovi, v kterém nabídl svoji rezignaci. Chtěl však odejít až ke dni jmenování svého nástupce.

12:30
Ropa z havarovaného vrtu BP se usadila na mořském dněVědci se nemohli dohodnout na tom, kam se poděla ropa z havarovaného vrtu BP. V srpnu přišel americký Národní úřad pro oceány a atmosféru s tím, že většina ropy byla odbourána "přirozenou cestou". Jenže tak to s velkou pravděpodobností není. Tým vědců okolo Samanthy Joyeové z Georgijské univerzity teď narazil na dně Mexického zálivu na sedimenty s vysokým obsahem těžkých ropných frakcí. Ropné usazeniny jsou o síle pěti centimetrů a mají větší teplotu než okolní sedimenty, což ukazuje na to, že pocházejí z vrtu BP. Jejich nález též potvrzuje názor odborníků, že následky ropné havárie se na životním prostředí projeví až po letech. Odhaduje se, že do moře uniklo okolo pěti milionů barelů ropy, přibližně šestinu zachytili nebo spálili technici likvidující havárii. Část rozložily bakterie živící se uhlovodíky. Dosud se však v Mexickém zálivu vznáší velké množství ropy tvořící skvrnu o délce více než sto kilometrů. Další část uniklé ropy zasáhla pobřeží a způsobila tak obrovskou ekologické katastrofu. Na internetu byl zveřejněn dlouhý seznam druhů zasažených živočichů a rostlin.

13:20
Takhle se o Francii nemluvíMezi Paříží a Bruselem pokračuje roztržka kvůli vyhošťování Romů. Eurokomisařka Viviane Redingová stupňuje svoji kritiku a celou situaci přirovnala k druhé světové válce s tím, že je třeba zasáhnout. "V naší Evropské unii by se žádný občan neměl stát terčem útoků  proto, že patří k menšině nebo má určitou státní příslušnost," vzkázala a dodala, že se domnívala, že Evropa již nebude svědkem podobné situace po druhé světové válce. Francouzskou vládu, která se dosud nenechala vyvést z míry, toto její přirovnání ovšem rozčílilo. Státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lelouche označil vyjádření Redingové za "nevhodné pochybení" a dodal, "že o státu, jakým je Francie, se přece nemůže takto mluvit". A stejně jako v minulých dnech Redingová poznamenal, že "trpělivost má své meze". Co to ovšem znamená, se teprve uvidí. Francie zatím přes kritiku OSN a různých organizací ve své "válce proti přistěhovalcům" pokračuje. Jen včera vyhostila další skupinu 69 Romů a jak tvrdí, všichni odletěli dobrovolně, vybaveni třemi sty eur za dospělého a sto eur za dítě. Do tří měsíců se chystá vyklizení a likvidace dalších 300 osad. Francie rovněž dosud nepředložila dokument detailně komentující likvidaci romských osad, jak po ní Evropská komise požaduje. Ve Francii podporuje vyhánění Romů 60 procent obyvatel.Podle reportáže MF Dnes probíhají likvidace osad dosti nevybíravým způsobem. Policie přichází nad ránem, používá slzný plyn a násilí. Mnoho Romů přišlo do Francie z Rumunska poté, co díky povodni přišli o své bydlení a nemají se kam vrátit. Celý problém lidí, kteří nemají práci a bydlení se tak vlastně jen přesouvá za hranice.

14:05
Konec podpory slunečních elektrárenVláda na svém dnešním jednání rozhodla o ukončení podpory pro fotovoltaické elektrárny umístěné na zemědělské půdě. Od tohoto kroku si slibuje úsporu až 7,8 miliard korun. „Vláda schválila návrh zákona, kterým se mění zákon o podpoře a využívání obnovitelných zdrojů. Věnovali jsme se konkrétní první fázi kroků, které směřují proti jednorázovému skoku zdražení elektřiny v souvislosti s boomem solárních elektráren. Od 1. března 2011 skončí podpora fotovoltaických elektráren, které jsou umístěny na zemědělské půdě a pro spekulativní, tzv. ostrovní okruhy,“ řekl po jednání vlády premiér Nečas s tím, že další opatření budou přicházet postupně. Vláda argumentuje tím, že množství slunečních elektráren přesáhlo technické možnosti elektrizační soustavy a únosný dopad na ceny elektřiny. K tématu se více dočtete v článku Marka Švehly Akce slunce v Respektu 36/2010 a také ve včerejším Auditu Jana Macháčka.

15:20
Budoucnost, která nenastala v DoxuZítra začíná v pražském Centru současného umění Dox repríza výstavy Planeta Eden: Svět zítřka v socialistickém Československu. Na své si přijdou všichni milovníci sci-fi a jejich výtvarného zpracování. Není nad to podívat se na budoucnost, která nikdy nenastala, prolistovat si stará čísla časopisu Technik a zavzpomínat na představy o dobývání kosmu v padesátých letech. Výstava je rozdělena do několika sekcí, jako film, svět zítřka, technika vítězí aj. Doprovází ji bohatý katalog. Premiéru měla v květnu v brněnském Domě umění a tohle je šance pro všechny, kteří se do Brna nakonec nedostali. Kino Oko pak v říjnu pořádá tematický minifestival starých českých sci-fi filmů.Více informací a obrázky zde.

16:15
Ve starém autě nám do města raději nejezdiMinistr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) a poslanci Pavol Lukša (TOP 09) s Kristínou Kočí (VV) přišli s návrhem zákona, kterým chtějí donutit majitele starých aut, aby si koupili nové. Změna zákona o ovzduší by totiž umožnila obcím vyhlásit tzv. nízkoemisní zóny, do kterých by mohla vjíždět pouze vozidla splňující limity pro vypouštění škodlivin do ovzduší. Tyto zóny by mohly být vyhlašovány tam, kde jsou emisní limity často překračovány, například ve starých centrech měst, chráněných územích či lázeňských  místech. Teoreticky by se takovou zónou mohla stát třeba část Prahy či Ostravy. O vyhlášení nízkoemisní zóny by rozhodovaly přímo obcích. Zákon by se ovšem netýkal pouze automobilů. Ministr Drobil upozornil, že pokud projde, sníží se tím emisní stropy pro znečišťovatele. V praxi by to znamenalo, že významní znečišťovatelé ovzduší by museli investovat do zařízení, které emise snižují. Pokud by takový zákon prošel, jistě by ulevil zatíženým místům, jako je třeba Ostrava. Ale napadá mě, nechtěli by si majitelé starých koupit raději rovnou kolo? 

17:15
Will you still need me, when I´am 70?Pamatujete si tu písničku od Beatles When I´m 64? (Až mi bude 64?). Kdyby žil, mohl by se letos John Lennon zeptat Yoko Ono, zda ho stále miluje, i když už je mu 70. Benefiční koncert k výročí Lennových nedožitých sedmdesátin se bude konat 12. listopadu v New Yorku v Beacon Theatre. Mezi hvězdy, které se vzpomínkového koncertu zúčastní, patří Patti Smith, Jackson Browne, Cyndi Lauper a Aimee Mann. Výtěžek půjde nadaci Playing for Change Foundation. Koncert je jen jednou z několika akcí, které se k Lenonovým narozeninám (9. října) budou konat. Yoko Ono odhalí u příležitosti výročí pomník The Imagine Peace Tower na Islandu blízko Rejkjavíku. Plánuje rovněž uspořádat poctu Johnu Lennonovi v Los Angels, kde kromě její skupiny We Are Plastic Ono Band vystoupí třeba Lady Gaga (ta, co si na předávání cen MTV vzala šaty z hovězího) nebo Iggy Pop.Pod výše uvedeným odkazem najdete pěknou animaci, vřele doporučuji.

18:05
Úžasná hudba Hanne HukkelbergDnešní DJka se loučí a na závěr by vám ráda předala jedno doporučení na koncert, který se zítra koná v Paláci Akropolis. Musím říct, že přivézt Hanne Hukkelberg se produkci vážně povedlo. Slova o ní tady, ale hlavně si poslechněte písně. V téhle muzice hraje mnoho malých zvukůkrásný hlas. To všechno pěkně sladěné. Tak tedy krásný večer a dobrou náladu!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].