Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 8. 11. 2010

Tak já tam taky nejsem... (Zmanipulované volby v Barmě) • Autor: Globe Media /  Reuters
Tak já tam taky nejsem... (Zmanipulované volby v Barmě) • Autor: Globe Media / Reuters

07:57
V Česku bude zima a v Barmě ještě vícPo příjemně teplém týdnu přišel studený víkend. Kdo chce ochutnat první sněhovou nadílku, ideální jsou Krkonoše, kde napadly dva centimetry. Dnes bude skoro v celé zemi zataženo, a hory se možná opět dočkají vloček.O několik tisíc kilometrů na východ – v Barmě – je sice pětatřicetistupňové vedro a svítí slunce, o dobré náladě ale nemůže být ani řeč. Potvrdily se totiž předpovědi tamní opozice i zahraničních diplomatů, že parlamentní volby, které vojenská junta po dvaceti letech vypsala kvůli legitimizaci svého režimu v očích Západu, budou naprosto zmanipulované.Podle očekávání junta zřejmě brzy potvrdí své vedení a oponenty čeká pokračování represí. Volby, jak přehledně zmapovala barmská exilová televize DVB, provázela řada podvodů a násilností ze strany diktatury.

08:50
Proč mají v ČSSD rádi konzervyMohla to být šance, jak zdejší zakonzervovaný stranický svět, v němž o důležitých věcech rozhoduje jen úzká skupina neprůhledných bossů, alespoň trochu víc otevřít, v sociální demokracii ale i dál dávají přednost maximálnímu uzavření své strany. Předsedové krajských stranických buňek ČSSD – oranžoví kmotři – zamítli návrh úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky i jeho vyzyvatele Michala Haška volit na nadcházejícím sjezdu předsedu partaje přímo všemi členy strany. O budoucím potenciálním premiérovi tak i nyní zřejmě rozhodnou klientelistické obchody, které budou zcela mimo kontrolu veřejnosti.

09:25
Dobrá zpráva ze Severní Koreje…Ve věku 82 let zemřel jeden z hlavních severokorejských katů, velitel armády, Čo Mjong-rok. Patřil mezi nejbližší spolupracovníky severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

11:00
…a dobrá zpráva i z IrákuPo osmi měsících od Parlamentních voleb a rostoucí nejistotě z bezvládí se irácké strany dohodly na rozdělení moci. Premiérem zůstane i nadále Núrí Málikí (jeho strana skončila ve volbách druhá), vítězná koalice Ajáda Alávího bude vybírat kandidáta na předsedu Parlamentu. Absence funkční vlády ochromovala irácké státní instituce a teroristé z Al-Káidy využívali vakua, zejména po srpnovém odchodu velké části amerických jednotek, k posílení svých násilných aktivit. Jak si můžete přečíst v aktuální reportáži kolegyně Kateřiny Šafaříkové v dnešním Respektu, i s novým kabinetem čeká zemi hodně nejistá doba.

12:02
Půjde Dienstbier z kola ven?Deník Právo informuje, že primátorský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier ml. bude zřejmě vyloučen z vyjednávacího týmu strany, který domlouvá budoucí podobu pražské vlády. Dienstbier na rozdíl od většiny pražské ČSSD dlouhodobě vystupuje proti uzavření koalice s ODS, kterou považuje za prokoruptivní. Naopak šéf pražské ČSSD Petr Hulinský právě na tohle uspořádání nejvíc tlačí. Důvod je logický, právě spojenectví s ODS v minulých letech Hulinskému přihrálo osmnáct milionů, které dostal za účast v řadě dozorčích rad města výměnou za vzdání se kritiky modrého vedení magistrátu.I když teď Dienstbier může prohrát, jednou se mu může jeho současný zásadový postoj hodit. Třeba až se bude volit šéf ČSSD.

13:03
Odboráři vyráží do ulicVláda vstupuje do nejistých časů. Odbory totiž dnes vyhlásily, že osmého prosince uspořádají celodenní generální stávku. Hlavním důvodem protestu je záměr vlády sesekat platy státních a veřejných zaměstnanců.Pozorovatelé očekávají, že by mohlo jít o jednu z největších manifestací od roku 1989. Klíčová otázka je, jak na stávku zareaguje kabinet a co to bude znamenat pro jeho reformní agendu. Premiér i ministr financí se už každopádně dali slyšet, že odborům neustoupí. Postoj Věcí veřejných, které ohlásily po prohraných volbách „posun doleva“, není zatím jasný.

14:14
V haváriích obřích letadel je jasnějiTěm, kterým dálkové létání nahání hrůzu, se v posledních dnech skutečně musely dělat mžitky před očima. Několik letadel spadlo a „nejbezpečnějším“ obřímu letadlu světa – Airbusu A 380 – bouchnul ve vzduchu motor (a jen s velkým štěstím se bezpečně vrátil na zemi). Vyšetřování incidentu teď každopádně objasnilo, že za problémy A 380 australské společnosti Quantas (milovníci filmů si jistě vzpomenou za scénu z Rain Mana – „Quantas nikdy nepadá“) může uniklý olej do míst motoru, kde neměl co pohledávat. Quantas až dosud neměl žádnou smrtelnou nehodu, doufejme, že Rain Man bude mít tedy i nadále pravdu.P.S. Autor této zprávy, který opravdu létání nemusí, zároveň gratuluje pilotu porouchaného Airbusu, který se dnes „napotřetí“ šťastně vrátil ke své ženě do Austrálie. Poté, co s rozbitým strojem úspěšně přistál a přesedl už jako cestující do nového, s ním totiž opět ve vzduchu bouchnul motor. Vyšlo to tedy až do třetice. Uf.

15:15
Putin versus zrádciZdravotní stav novináře ruského listu Kommersant Olega Kašina, který byl v sobotu napadnut a těžce zbit v Moskvě, je stále velmi vážný. Z největší ruské metropole dnes zároveň přišla znepokojivá zpráva, že byl zbit další žurnalista, který musel být hospitalizován s rozbitou hlavou a otřesem mozku. Kašin je známý jako kritik současné kremelské administrativy vedené Vladimírem Putinem. V téhle souvislosti stojí za pozornost pohled na webové stránky mládežnické organizace Putinovi strany Jednotného Ruska, kde se nedávno objevil článek s titulkem „Zrádcovští novináři musejí být potrestáni“. Vedle článku byla umístěna koláž s tváří Olega Kašina. I když špičky organizace i sám Putin odmítají, že by k napadení vybídli či ho nechali zorganizovat, indicie vedou právě k nim.

16:00
Překvapení dneFrancouzskou nejvýznamnější literární cenu, kterou vyhlašuje akademie Goncourt, obdržel spisovatel Michel Houellebecq za svůj román „La carte et Le territoire“. Knížky se už prodalo na 130 000 výtisků a její autor, který na protest proti vysokým daním ve Francii žije v Irsku, se po deseti letech, kdy byl na Goncourta pravidelně nominován, konečně dockal. Gratulujeme.

17:00
Co Čech, to milionářAgentura STEM zkoumala majetek zdejších rodin a zjistila, že dvě třetiny Čechů o sobě může říkat, že jsou milionáři. Tak horké to ale s naším bohatstvím nebude. Nejde totiž o milion na účtu, ale to, na kolik si ceníme veškerý svůj majetek včetně našich parádních aut a chalup. Převážně chudými (čistý příjem 18 tisíc pro čtyř člennou rodinu) se pak cítí dvacet dva procent respondentů. Bohatství či chudobu naší mysli průzkum nezkoumal.

17:23
Kde se vyplatí mít státní maturituFakulta informačních technologií pražského ČVUT jako první vysoká škola řekla, že bude přijímat uchazeče na základě výsledků státních maturit. Kdo se bude chtít příští rok dostat na tuhle školu bez přijímaček, bude ale muset prokázat, že složil těžší variantu maturity z matematiky, a to nejméně na 70 procent. Vzhledem k tomu, že zkušební testování ukázalo, že tenhle výsledek zvládne kvůli mizernému zpracování testů jen málokdo, velkého nával se na ČVUT skutečně bát nemusejí.

17:45
Vláda v Praze se rýsujePrimátorský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier rezignoval na svoji účast ve vyjednávacím týmu ČSSD, který domlouval pražskou vládu s ODS. Učinil tak poté, co o stejné věci bez jeho vědomí rozhodlo předsednictvo pražské ČSSD. Za partaj nyní budou vyjednávat Petr Hulinský a Karel Březina, kteří preferují oranžovo-modrou vládu. Dienstbier dál zůstává členem týmu, který paralelně domlouvá koalici s TOP 09. Vzhledem k tvrdým prohlášením TOP 09 z posledních hodin na adresu pražské ODS a konci Dienstbiera se nyní jako nereálnější pražská varianta jeví spojenectví ČSSD a ODS. Dienstbier nicméně už avizoval, že pro tohle uspořádání by nezvedl ruku, jestli se najdou v klubu ČSSD a ODS další dva podobně smýšlející jedinci, znamenalo by to, že oranžovo-modrá koalice by neměla dost síly se prosadit.

18:20
Dobrý večer!Díky za pozornost a ať už vás dnes večer čeká jakékoliv setkání, přeji ať se vydaří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].