0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ6. 3. 201110 minut

Pondělí 7. 3. 2011

Měl by Západ vojensky zasáhnout v Libyi? • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Dobrý, slunečný denDobré jitro do sedmého březnového a šestašedesátého dne roku 2011.Pokud budeme věřit moudrosti předků, máme se ještě na co těšit: „Zima, kterou Tomáš nese, s námi ještě dlouho třese.“ Tomášové dnes nesou sice slunečný, ale chladný den s teplotami, které by nikde po republice neměly přesáhnout pět stupňů.Dnešní DJka vám přeje dobrý start týdne.

08:30
Bell, Golda Meir a TGM Pohled do historického kalendáře naznačuje, že předkové si nechávali supervýznamné události spíše na květen. Několik výročí by se nicméně našlo: Bell to v roce 1876 stihl právě včas na patentový úřad s telefonem, a podle New York Times se přesně o padesát let později spolu poprvé úspěšně promluvili přes Atlantik Newyorčané a Londýňané.Golda Meir byla v roce 1969 zvolena premiérkou Izraele, první ženou v této funkci. Tehdy bývalá ministryně zahraničí přerušila v sedmdesáti letech odpočinek a postavila se do čela vlády.Z domácích událostí byl v roce 2003 a znovu o pět let později inaugurován prezident Václav Klaus.U dat narození lze naléz mrazivou dějinnou shodu - právě sedmého března slavil narizeniny T. G. Masaryk a také muž, který Masarykovu pracně vybudovanou republiku srazil na kolena - čtyřiapadesát let po T.G.M. spatřil světlo světa Reinhard Heydrich.Některé události raději ani nepřipomínat, vydána byla například píseň We are the world (1985). Píseň s možná bohulibými cíly, ale jinak svým patosem téměř nesnesitelná. K připomenutí zde.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:45
Měl by Západ vojensky zasáhnout v Libyi? Havel říká ano. Klaus je proti.Začíná se stále vážněji debatovat o tom, zda vojensky nezasáhnout v rozbouřené Libyi. Mezi zastánce případné intervence, mezi nimiž je dnes třeba britský premiér David Cameron, se zařadil ex-prezident Václav Havel. „Zvlášť, když se to bude příliš dlouho protahovat a Kaddáfí se bude zabedňovat a páchat další a další zločiny, bude zásah nutný,“ říká Havel v dnešních Hospodářských novinách. „Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokádu vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí.“V jednom směru je ovšem rozhovor překvapivý - Havel tam dále říká, že měl Kaddáfího za „komického klauna. Vlastně celý svět ho měl za podivínského šaška“. S tím by si DJka dovolila nesouhlasit. Za klauna ho rozhodně neměly rodiny 270 lidí, kteří před Vánocemi roku 1988 zahynuli při atentátu na letadlo společnosti PanAm, které se zřítilo nad skotským Lockerbie. Že za zločin může Kaddáfí a jeho muži je nad vší pochybnost - nejen, že to vyplynulo z vyšetřování, libyjští představitelé se k tomu navíc několikrát přiznali, a nakonec Kaddáfí zaplatil rodinám i odškodnění.
Nicméně k hlavnímu tématu - byli byste pro vojenský zásah v Libyi?A ještě aktualizace: mezi tím se k tématu vyjádřil i současný prezident Václav Klaus, který je naopak proti takovému angažmá. Oba pánové tak mimochodem setrvávají na svých pozicích - opačný názor měli už u zásahu v bývalé Jugoslávii.

10:15
Adele je jedničkaV době nezadržitelně skomírajících prodejů „fyzických“ nosičů hudby je to jako zjevení - britská zpěvačka Adele okamžitě po vydání svojí druhé desky 21 (je jí jedenadvacet, debut nazvaný 19 vydala hádejte v jakém věku…) zamířila na pozici nejprodávanějšího umělce nejen doma v UK, ale i ve Spojených státech. Adele skvěle zpívá, ale taky si desku téměř celou napsala. A k dnešnímu dni prodala více než milion desek. Gratujume! A posíláme živák z první desky: Hometown Glory. A první singl z nové: Rolling in the Deep.Skutečně znepokojivou zprávou o našem světě je fakt, jak moc se debata o této talentované Skotce točí kolem její váhy. Fenomenální hlas, úžasné tvůrčí schopnosti,krásná tvář - to vše, zdá se, přebíjí fakt, že své křivky neohoblovala hodinami v posilovně. Ploché břicho stejně nemusí vydržet (pro praktickou ukázku si stačí vygooglovat sousloví Britney a breakdown), na rozdíl od hudebního talentu.

11:50
Týrané děti - je jich stále víc?Před plzeňským soudem začal proces se sedmadvacetiletou Veronikou S., kterou žaloba viní z toho, že nemrznoucí směsí do auta otrávila svoji šestiletou dceru. Dívenku se podařilo zachránit. Mělo jít údajně o pomstu otci dítěte. Žena podle zpráv od soudu svého činu lituje (ve vazbě se pokusila i o sebevraždu), hrozí jí nicméně ař dvacetiletý, případně výjimečný trest.Jakoby tato strašlivá vlna neměla konce - z šestileté dívenky si její strýcové udělají otrokyni a ponižují ji a týrají. Rodiče zneužijí své syny (šest a sedm let) k natáčení porna. Dědeček znásilňuje vnučku od jejích čtyř let.
Je takových případů stále více nebo se o nich více ví a mluví? Autorka těchto řádku se přiklání k druhému vysvětlení - případy církevního zneužívání ukázaly, že takové zločiny se děly i v minulosti. A lze se tedy zahlédnout i naději. Čím větší pozornost bude takovému chování věnována, tím větší citlivost si - doufejme - společnost vypěstuje a snad to pomůže dalším obětem.

13:30
Hendikepovaní budou protestovat proti chystané reformě sociálních služebNárodní rada zdravotně postižených dnes oznámila, že proti plánovanou reformu sociálních služeb, kterou připravuje ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek uspořádá demonstraci. Protest by se měl uskutečnit přespříští úterý před budovou ministerstva. Nelíbí se jim například rušení výhod, které hendikepovaní dosud měli - třeba vyhrazeného parkování. A rovněž chystaná změna způsobu, jakým se určuje stupeň postižení.

13:58
Průzkum: Spojené státy už mají zase všichni rádiBBC zveřejnila průzkum popularity zemí, v němž se ptala dohromady 28 tisíc lidí z šestnácti zemí. Státem, který oproti loňsku nasbíral nejvíce pozitivních bodů, je Brazílie. Výzkumníci tento vzestup přičítají faktu, že Brazilci si do svého čela zvolili první ženu v historii.Jižní Afrika pak zaznamenala druhý největší skok v oblíbenosti - postaral se o tom zřejmě loňský fotbalový šampionát. (Na vuvuzely už si zřejmě nikdo nevzpomněl…)Mimořádnou pozornost přirozeně vzbuzuje pověst USA. V tomto směru by si Barack Obama mohl tento průzkum mohl pověsit v Oválné pracovně na nástěnku. Právě s jeho nástupem se kryje prudké „ozdravení“ americké pověsti. A v patnácti zemích dokonce loni poprvé za posledních pět let lidé kladně smýšlející o této supervelmoci převážili nad respondenty s negativním hodnocením.Jak si vedlo Česko, sdělit nelze, nikdo nás - taky vás to šokuje? - totiž nezmínil…Údaje o Německu znovu ukazují, jak směšné jsou v Česku stále občas viděné „antigermánské“ nálady. Právě naše západní sousedy jmenuje už řadu let v řadě nejvíce respondentů jako stát, který má všeobecně „nejpozitivnější vliv“.

15:00
Investigativci na vymření? Ještě neNečekaná zpráva přišla zpoza Atlantiku. Nečekaná proto, že úpadek tištěných novin a nástup internetu provází poslední léta podle očekávání úpadek investigativní novinařiny - je moc drahá, zdlouhavá a navíc bez zaručeného výsledku, čili zcela nepraktická a neekonomická. Nicméně důležitá pro zdraví společnosti, proto tato nejistá budoucnost investigování neznepokojovala jen novináře.Americké stanice PBS (televizní) a NPR (rozhlasová) však překvapivě oznámily, že investují miliony dolarů a rozšíří své řady o desítky nových novinářů, aby se právě tomuto druhu žurnalistiky mohly naplno věnovat. Klíčové je, že jde o veřejnoprávní média, která využívají federální fondy, nicméně i tato snaha se cení. A navíc začali využívat více i filantropické zdroje - od mecenášů tak PBS loni dostala více než tři miliony dolarů.Má vůbec smysl připomínat, jak dramaticky je tento přístup odlišný od domácí České televize? Na Kavčích horách se nemluví o injekcích do investigace, ale o tom, že si generální ředitel Jiří Janeček navzdory rozhodnutí Rady ČT dál vyplácí prémie..

15:55
Řekové opět nad propastí - rating země se propadlPesimisté (či spíše realisté) měli pravdu, když předvídali, že pomoc Řecku, ani škrty, s nimiž začala tamní vláda, ještě nemusejí znamenat, že je země „za vodou“. Ratingpová agentura Moody´s dnes zemi snížila rating - nově na známku B1. To zjednodušeně řečeno znamená, že opatření, které kabinet přijal, ani půjčka nevedou ke kýženému výsledku. Řecký dluh stále roste, podle agentury se zdá, že s příjmy do státního rozpočtu to v příštích letech nebude valné a snižování výdajů bude záviset na tom, jak a zda se kabinetu podaří prosadit další úsporné kroky, a to je podle analytiků Moody´s značně nejisté.Následky už pocítilo euro - oslabilo vůči dolaru.

17:15
Aktualizace: NATO zásah v Libyi neplánujeGenerální tajemník NATO Andres Fogh Rasmussen dnes BBC řekl, že systematické útoky proti civilistům v Libyi považuje za „naprosto nehorázné“, nicméně Severoatlantická aliance se intervenovat nechystá. Jakékoliv vojenské rozhodnutí, včetně zavedení bezletové zóny, se musí uskutečnit výhradně se souhlasem Rady bezpečnosti OSN.Ve čtvrtek se sejdou na zvláštní schůzce alianční ministři obrany.OSN mezitím zveřejnila odhady počtu uprchlíků - podle nich od vypuknutí protestů zemi opustilo téměř 200 tisíc lidí. Situace přímo na místě je značně nepřehledná, nicméně se zdá, že Kaddáfího jednotky získávají navrch. Podařilo se jim získat kontrolu nad oblastmi dosud ovládanými povstalci.

18:00
Bacha na to, co „tweetnete“ do světa. Může se to prodražitJde o kauzu, o níž se v tomto směru mluví jako o průlomové. Rockerka Courtney Love musí zaplatit 430 tisíc dolarů módní návrhářce Dawn Simorangkir jako odškodnění za ušlý zisk a poškozenou pověst. Love před dvěma lety do světa vypustila sérii „tweetů“, v nichž o návrhářce mluví jako o dealerce drog a „prostitutce“ s násilnickou historií, které odebrali vlastní dítě. Simorangkir zareagovala žalobou (k soudu by se takový případ dostal vůbec poprvé), spor nakonec skončil mimosoudním vyrovnáním a zmíněnou částkou.Pro poslední dnešní příspěvek se DJka rozhodla připomenout lepší časy Courtney Love, kdy nebyla jen smutnou připomínkou, co s člověkem provedou léta na drogách, ale v čele kapely Hole talentovanou umělkyní a jednou z nejvýraznějších postav grunge generace. Proto na závěr několik již archivních kousků: Violet z druhé desky Life through this a Reason to be Beautiful z desky Celebrity Skin. DJka přeje pěkný večer a úspěšný a klidná zbytek týdne.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].