Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 3. 5. 2010

Mexickému zálivu hrozí bezprecedentní katastrofa / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Mexickému zálivu hrozí bezprecedentní katastrofa / Foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Tošovský rozzlobil akademikyPodivné snahy ministerstva průmyslu změnit ekologickou legislativu tak, aby to vyhovovalo průmyslovým lobby, si povšiml nejen Respekt (Smělé plány Vladimíra T., Respekt 16/2010), ale i Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR. V jejím stanovisku se mimo jiné praví: „Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložilo materiál s názvem Opatření pro posílení konkurenceschopnosti a rozvoje podnikání v České republice eliminací nadbytečných požadavků environmentální legislativy, který obsahuje celkem 96 návrhů na změny v platných právních normách. Některé z nich by měly dalekosáhlý dopad na zdraví a podmínky života statisíců lidí v České republice. Jejich schválení by mělo vážné důsledky pro zdraví statisíců lidí a vedlo by k poškozování kvality prostředí v českých městech a obcích.Dle citovaného článku v Respektu MPO například navrhuje, aby firmy už nemusely zveřejňovat, jaké chemické látky vypouštějí do řeky. K tomu není co dodat. Je škoda, že komise pro životní prostředí své stanovisko sice rozeslala médiím, zatím jej ale nedala na web, takže si ho čtenáři Respektu nemohou přečíst.

09:00
Obama: v Mexickém zálivu hrozí bezprecedentní katastrofa Únik ropy v Mexickém zálivu, který ohrožuje unikátní ekosystémy na pobřeží, se podle amerického prezidenta Obamy může stát nejhorší ekologickou katastrofou vůbec. Společnost BP, z jejíhož podmořského vrtu začala ropa 22. dubna unikat, hovoří o tom, že se pokusí únik zastavit do týdne, také to ale může trvat až tři měsíce. Zatím je skvrna 14 kilometrů od pobřeží Louisiany. Zdejší mokřady jsou domovem mnoha druhů ryb, krabů, krevet, mořských ptáků a dalších živočichů.  Havárie v Mexickém zálivu znovu připomíná, jak těžké je odhadovat rozsah katastrofy předem. Uklidňující zprávy po 22. dubnu hovořily o tom, že se únik brzy podaří zastavit a že o nic vážného nejde.

09:01
Škodovka nabídne vozy s úsporným motoremMladoboleslavská Škoda nabídne zákazníkům vozy s kombinovanou spotřebou kolem 3,5 litru nafty na 100 km. Jak oznámilo Aktuálně.cz, úsporný tříválcový diesel o (dost nízkém) výkonu 55 kW bude automobilka montovat do Fabií kombi a Roomsterů. Úspory paliva se dosáhne mimo jiné tím, že se motor na křižovatce či v koloně automaticky vypne.Koncern VW jde už léta konzervativní cestou - sází na klasická paliva a úsporné motory. Zda to bude úspěšnější strategie, než jakou volí třeba Toyota se svými hybridním vozy, ukáže až čas.

10:00
Nezdařený útok v New Yorku zřejmě nebyl akcí TalibanuNezdařený sobotní teroristický útok v New Yorku zřejmě není dílem hnutí Taliban. Policie pátrá po bělochovi středního věku, kterého bezpečnostní kamery zachytily, jak si nedaleko místa útoku na Times Square svléká košili a cpe ji do tašky. Několikrát se také ohlédl přes rameno k zaparkovanému vozu, v němž pak policie našla nevybuchlou bombu. Vycházejí také najevo další podrobnosti, z nichž vyplývá, že bomba byla velmi amatérsky zhotovená. Zdá se, akce byla spíše dílem osamoceného atentátníka, nikoliv velké teroristické skupiny.Policie má k dispozici záznam bezpečnostních kamer a také video, které na Times Square natáčel jeden z turistů a podezřelého muže na něm zachytil. Všudypřítomné oko "velkého bratra" může být leckdy docela užitečné.

11:00
Pomohou mikrobi likvidovat ropu v Louisianě?V likvidaci ropné skvrny, blížící se k břehům Louisiany, by mohli pomoci mikrobi. Potíž je v tom, že mikroorganismy vyšlechtěné k likvidaci ropy v laboratořích zatím nemohou soupeřit s těmi, které se přirozeně vyskytují na plážích a v mokřadech. Experimenty ukázaly, že dodáme-li "přírodním" mikrobům živiny jako fosfor, dusík či draslík, jejich schopnost rozkládat ropu se zvýší. "Za jediné léto by mohly zvládnout to, co jinak trvá pět až šest roků," řekl webovému zpravodajství časopisu Science kanadský expert Ben Lee. Jenže: všechny dosavadní studie zatím probíhaly jen v malém měřítku. S tak obrovskou katastrofou, jaká se valí na pobřeží Mexického zálivu, žádné zkušenosti nemáme.Jestli se únik nepodaří zastavit, zabije ropa život v mokřadech i podél pobřeží USA na sever od Floridy a žádní mikrobi s tím nic nezmůžou. Jak je vůbec možné, že firmy jako BP mohou ze dna moře těžit ropu, aniž by byly připraveny na havárii, jako je tato?

12:00
Akční chobotničkyK obědu tentokrát váš DJ nenabízí hudební klip, ale krátký animovaný film, na který nás v pátek upozornil jeden ze čtenářů této rubriky. Je o tom, že bojovat se má i v úplně bezvýchodné situaci a rozhodně až do konce…

13:00
Modrý tým hrál airsoft, Tvrdík střílí vedleVolební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík podle Novinek obvinil ODS, že tato strana dobrovolníkům, kteří ji chtějí podpořit ve volební kampani, poskytuje vojenský výcvik, aby mohli narušovat předvolební meetingy ČSSD. "Důkaz", který Tvrdík nabídl, je ve skutečnosti účelově sestříhaným videem z dubnového setkání dobrovolnického Modrého týmu ODS, při němž si účastníci zahráli  airsoft.Tvrdíkovy výmysly nepřekvapí, pozoruhodné je ale původní, nesestříhané video Modrého týmu. "Kromě přípravy na volby čekala členy modrého týmu i zkouška jejich dovedností. Někteří si sáhli až na dno svých sil. Lukostřelba, strastiplné bludiště a nebo třeba lezecká stěna, tím vším si musel projít každý z nich," doprovází obrazový záznam vemlouvavý hlas. Pamětníkům vytanou na mysli svazácké akce. I ta barva sedí… Jen místo adrenalinové jízdy terénním landroverem by se svazáci nejspíš vozili gazíkem a místo airsoftu by stříleli ze vzduchovek.

14:00
Ostrava zažaluje stát kvůli ovzdušíOstrava se chystá žalovat stát kvůli znečištěnému ovzduší. V nejpostiženějších oblastech města patří koncentrace drobného prachu a karcinogenních látek k nejhorším v Evropě, limity jsou mnohokrát překročovány. Děti trpí astmatem, výzkumy také např. ukázaly, že znečišťující látky snižují plodnost mužů. Podle Aktuálně.cz by žaloba na stát za nečinnost měla být hotova v polovině května.Projeví-li ministryně životního prostředí Bízková vůči firmě ArcelorMittal stejnou neústupnost jako vůči ČEZ, vzduch v Ostravě se hned tak nezlepší.

15:00
Prezident Rwandy nepřítelem svobody tiskuOrganizace Reportéři bez hranic vydala zprávu, v níž jmenuje čtyřicet nejhorších nepřátel svobody tisku. Tradičně zpráva zmiňuje politické vůdce Číny, Ruska, Kuby, Íránu či KLDR. Větším překvapením je účast prezidenta Rwandy Paula Kagameho v této nedůstojné společnosti. "Úřad prezidenta zkoušel diktovat, co mám psát, chtěl diktovat i titulky," řekl BBC rwandský novinář Robert Mukomboz, který nedávno po kritice prezidenta musel opustit zemi.Před několika lety byl Kagame čestným hostem a jednou z hvězd výroční konference amerických vědců v Bostonu. Nenápadný hubený muž se těšil pověsti reformátora, který chce svou zemi modernizovat sázkou na technologie a vzdělání, a sklízel obrovský potlesk. Bylo to naivní? Černobílý pohled tu selhává. Nebude-li Kagame osvíceným demokratem, stane se snad aspoň osvíceným diktátorem. V zemi, která má za sebou to co Rwanda, to možná není zase tak málo.

16:00
Vláda neschválila směnu pozemků pro D11Vláda opět neschválila smlouvu o směně pozemků se statkářkou Ludmilou Havránkovou a hrozí vyvlastněním. Jak informovalo Aktuálně.cz, důvodem je to, že se úředníci nedohodli se spolumajitelkou části pozemků. Stát půdu potřebuje pro dostavbu dálnice D11.

17:00
Bakterie vyrobila hemoglobin mamutaMamuti se vyrovnávali s chladným podnebím ledových dob zřejmě i díky zvláštnímu hemoglobinu. Bílkovina, která zásobuje tkáně kyslíkem, u nich fungovala stejně efektivně za nízkých teplot jako za vysokých, zatímco u většiny současných savců pracuje za vyšší teploty lépe. Na zvláštní vlastnosti mamutího hemoglobinu přišli vědci z kanadské University of Manitoba, kteří vložili gen pro výrobu této bílkoviny, pocházející z tkáně 43 tisíc let mrtvého mamuta, do bakterie Escherichia coli. Mikrob pak vyráběl skutečný mamutí hemoglobin. Více informací např zde.Bakterie běžně vyrábějí některé léky, například inzulín. Jak vidno, lze pomocí nich nahlédnout i do pravěkého světa.

18:00
Laser by mohl přivolat déšťVědci zkoušejí novou metodu jak vyvolat déšť: vyšlou k obloze krátké intenzivní záblesky laseru. V dráze paprsku pak vzrůstá množství vodních kapiček. Potvrdil to pokus, který proběhl na podzim v Berlíně, zveřejněn byl ale až nyní. O výzkumu informovaly webové stránky časopisu New Scientist. Časopis ovšem neobjasňuje, jaké množství energie by laser musel spolykat, aby v době sucha pořádně zapršelo.Včera, jako každou první květnovou neděli, někteří slavili Světový den smíchu. Dnes je však deštivé pondělí (i bez laserů) a vše se jeví méně zábavně. S přáním dobré nálady i za deště se dnešní DJ se čtenáři loučí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].