Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Respekt DJ

Pondělí 28. 2. 2011

Ministr Dobeš jako malý nevědomý chlapec, tak ho vidí bloger Tomáš Feřtek
Ministr Dobeš jako malý nevědomý chlapec, tak ho vidí bloger Tomáš Feřtek • Autor: Jan Schejbal

08:04Dobré smogové ráno

Co se počasí týče, bude dnes zima, ale vlastně tepleji, než v posledních týdnech. Meteorologové hlásí okolo pěti stupňů nad nulou a vzduch prohřátý sluncem. Zpravodajské servery zase hlásí, že expremiér Mirek Topolánek (ODS) zakotvil v novém zaměstnání. Poté, co vzdal úsilí o šéfování Mezinárodní agentury pro energii, vrátil se do své původní firmy VAE Constrols, které teď řediteluje. Společnost podniká v energetice.

A navíc trocha osobního prožitku. Na severním okraji Prahy je všude cítit strašlivý smog. Jak kdyby člověk dýchal u výfuku. Jak to vypadá u vás?

08:19Oscaři rozdáni, zvítězili Britové

Po dlouhé a podle zpravodajů na sledování poněkud úmorné noci už jsou známy výsledky nejprožívanějších filmových cen. Nejvíc sošek si odnesly filmy PočátekKrálova řeč od britských režisérů. Překvapivě naopak propadli bratři Coenové s westernem Opravdová kuráž.

Vítězům ze srdce gratulujeme a poraženým přejeme klidnou mysl. Oscaři o kvalitě či nekvalitě filmů stejně moc nevypovídají.

08:54V Ženevě nadlimitní koncentrace ministrů zahraničí kvůli Libyi

Snahy diktátora Muammara Kaddáfího udržet se i přes pokračující revoluci proti němu u moci, dovedla Libyi na pokraj humanitární krize. Zatímco bohaté západní země rychle evakuovaly své lidi letadly, na hranicích země se tísní tisíce uprchlíků z chudých zemí, kteří ve státě bohatém na ropu pracovali. Ministři zahraničí z celého světa včetně americké Hillary Clintonové se teď v Ženevě snaží přijít na to, co s rozjíždějící se katastrofou dělat.

A je otázka, jestli vůbec na něco přijdou. Kaddáfího židle se sice povážlivě kinklá, stojí nicméně pořád na barelech ropy, bez kterých se energeticky nenasytný západ nedokáže obejít. Závěr jednání prezentovaný na veřejnost bude asi velmi, velmi vyvážený.

09:54Podívejte se, jak se nám dýchá

Na Ústecku a Mostecku v severních Čechách překročily koncentrace prachu v ovzduší povolený limit pětkrát. Trvá tu už od pátku, průmyslové podniky mají nařízený omezený provoz. Podobná situace je na Ostravsku. O Praze jsme se již zmiňovali, v Brně to nevypadá moc jinak. Pohled na index kvality ovzduší skutečně není moc veselý.

DJ se přiznává, že už si delší dobu připadá jak cestující časem.Zprávy o koncentracích škodlivin v ovzduší mu totiž asociují tzv. reálný socialismus. To samé mu asociuje i postoj dotčených měst, krajů i vlád, které vždy s jistým politováním konstatují, že smog je zlý, ovšem rychlé řešení by bylo příliš nákladné, navíc průmysl ohrožující, čili v něj nelze doufat. Nádech, výdech.

11:00Feřtek bloguje: Je třeba odvolat Dobeše…

..nikoliv ovšem kvůli mediálně tolik propíranému podvodu kolem jedné seminární práce či sledování mailů podřízených; píše bloger Respektu Tomáš Feřtek…

 …jehož text DJ doporučuje. A zároveň avizuje článek v příštím Respektu o slučování škol a rušení gymnázií. Podíváme se na to, jak to vypadá, když se představy ministra Josefa Dobeše začínají realizovat v praxi.

12:00Polední song(y)

Oscarový neúspěch bratří Coenů dnešnímu DJovi připomněl jeden jejich starší film, ze kterého mu v hlavě neutkvěl ani tak příběh, jako spíš skvělý soundtrack. Díky němu objevil křehký hlas bluegrassové zpěvačky a houslistky Alison Krauss. Z její vlastní produkce stojí za to album natočené společně se zpěvákem Robertem Plantem z Led Zeppelin.

12:50Klaus aneb Zpráva, kterou bohužel nelze pominout

Asi jste již zaznamenali: Prof. Ing. Václav Klaus, CSc. se obává konce demokracie v Česku, protože Ing. Mgr. Bc. Ladislav Bátora, Ph.D. čelí lavině ataků, „které vedou k jeho společenskému znemožnění, často i ztrátě zaměstnání, i k osobní ostrakizaci“. Oba pánové sice spolu nikdy přímo nemluvili, ale shodují se v tom, že mají raději Jarmilu Šulákovou než Juru Pavlicu“ . Což je podle Prof. Ing. Václava Klause, CSc. legitimní názor, který je mu blízký a o kterém „by bylo fér vést seriózní dialog a nikoli provádět apriorní odsudek“. Více se dočtete na prezidentových stránkách, většině zpravodajských serverů a zítra zřejmě i ve všech novinách.

V jádru nejde o nic víc, než že se jeden blb zastal druhého blba. Nelze to ale pominut, protože první z blbů je prezident České republiky a druhý – aby toho nebylo málo – možná náměstek ministra školství. DJ upřímně lituje sám sebe a vůbec všechny, kteří se musí profesionálně zabývat tím soupisem žvástů, jež oba pánové vyplodili. A jako pokaždé, když prezident či někdo ze jeho okruhu vyjde se nějakým zásadním prohlášením, začíná DJ pochybovat o dobré budoucnosti této země.

Pojďme si náladu zlepšit jednou takovou písničkou.

14:02Eurobarometr: Češi věří nadnárodně

Jenom 6% Čechů si podle průzkumu agentury Eurobarometr myslí, že nejlepším receptem na ekonomickou krizi je činnost české vlády. Jak průzkum ukázal, co do víry ve vlastní vládu jsou Češi nejskeptičtější národ v Evropě. A to není zdaleka všechno. Pokud jde o úspěšné překonání hospodářské krize, nejvíc věříme seskupení G20, které tvoří 19 ekonomicky nejsilnějších zemí světa a Evropská unie (potom Mezinárodnímu měnovému fondu a potom Evropská unii). Důvěra v G20 je přitom podle autorů průzkumu u Čechů „naprosto ojedinělá“. „Veřejnost si uvědomuje, jak malou roli může hrát česká vláda v řešení globální krize,“ píšou autoři průzkumu.

DJ by vážně zajímalo, jak je možné takto „ojediněle“ důvěřovat nadnárodním strukturám, přitom v průzkumech vysoce oceňovat prezidenta, který dělá všechno pro to, aby byly nefunkční, a ještě navíc voličskými hlasy živit jednu ze dvou nejsilnějších politických stran, která je silně národovecká. Žádné seriozní vysvětlení nemá DJ po ruce. Vy ano?

14:50Kaddáfí se už do Evropy nepodívá

Státy Evropské unie se shodly na sankcích proti rodinnému klanu Muammara Kaddáfího, jehož vláda se nyní hroutí v Libyi. Diktátorovi i členům jeho klanu budou zablokována konta, která mají v Evropě, a země Evropské unie je ani nepřijmou na svoje území. Součástí je i zbrojní embargo.

Jsou to podobná opatření, jako proti Běloruskému despotovi Lukašenkovi. Škoda jen, že přišla až poté, co Kaddáfí nechal střílet do vlastních lidí a přivedl zemi na pokraj humanitární katastrofy. Nicméně se ukázalo, že i na ropné diktátory jednou dojde.


15:53Vesecká končí v justici

Jak informoval server Aktuálně.cz, odešla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odchází do soukromé sféry. S justicí – působila jako řadová státní zástupkyně na analytickém a legislativním odboru nejvyššího státního zastupitelství – se rozloučila dopisem ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, ve kterém ho tvrdě zkritizovala. Vesecká se zkompromitovala za minulé vlády jako jedna z aktérek tzv. justiční mafie, která na přání politiků zastavila vyšetřování tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Tak to bychom měli. DJ je zvědav, co je to za tu soukromou sféru, kam paní Vesecká odchází.

16:52Ministři zahraničí vyzývají Kaddáfího k okamžité rezignaci

Všichni – od Američanů, přes Australany až po Rusy – se dnes v Ženevě shodli, že stále ještě vládce Lybie Muammar Kaddáfí musí „odejít, okamžitě, bez jakéhokoliv zdržování“. Ministři mluvili o nepřijatelném násilí na obyvatelích Lybie živeném vyzbrojováním polovojenských jednotek složených z Kaddáfího příznivců.

Výsledné prohlášení vypadá nakonec výrazně jinak, než jak si DJ ráno myslel. A je to milé překvapení.

17:46Krásný zbytek dne!

Jak informuje Spiegel Online, spojené státy rozmisťují kolem rozbouřené Lybie svoje jednotky, slovy mluvčího Pentagonu, „kvůli větší flexibilitě“. Začíná se mluvit o mezinárodní intervenci do země. Jak informuje iDnes, chovatel z Bruntálska pokousaný prudce jedovatou černou mambou z vlastního domácího chovu je naštěstí z nejhoršího venku a přežije. DJ informuje, že pro dnešek končí, pokračování zítra.

DJ taktéž posílá jednu melancholickou písničku Pavlu Hájkovi do Limy, kde je teď asi pravé poledne a smog k nedýchání, ale u moře už je to možná lepší. Mějte se krásně!

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte