Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 25. 10. 2010

Budeme sociálně citliví, až z toho zezelenáme. (Vít Bárta) • Autor: Milan Jaroš
Budeme sociálně citliví, až z toho zezelenáme. (Vít Bárta) • Autor: Milan Jaroš

07:51
Nečas má plán, jak předběhnout oranžový SenátPo víkendu je jasno, většinu v Senátu mají sociální demokraté. To může vládě Petra Nečase zkomplikovat život, senátoři mohou blokovat a vracet reformní zákony. O první neshodě píší dnešní Lidové noviny. Zatímco vláda chce vysílat vojenské mise do zahraničí, teď konkrétně výrazně posílit tu v Afghanistánu, socialisté jsou proti. Premiér Nečas proto vymyslel trik. O vládním návrhu má urychleně hlasovat ještě Senát ve starém složení, kde má pravice většinu.

08:04
Kdo bude a kdo už nebude v SenátuPro sociální demokraty jsou senátní volby velikým úspěchem. Zvítězili ve dvanácti obvodech, tedy přesně v tolika, kolik k většině potřebovali. V Senátu zasedne například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který se bude muset vzdát poslaneckého mandátu. Naopak bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla se do Senátu nedostal, porazil ho starosta Hluboké Tomáš Jirsa. Po šesti letech odejde z horní komory nezávislá kandidátka na Ostravsku Liana Janáčková, která proslula přiznáním, že je rasistka. Mezi senátory se neprotlačil ani jediný kandidát Věcí věřejných Stanislav Czudek, prohrál se sociálním demokratem Petrem Gawlasem. Propadl také senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Porazil ho známý onkolog z Brna Jan Žaloudík.

08:13
Senát chce vést Štěch i ŠkromachPředsedou nového Senátu bude sociální demokrat. ČSSD se podařilo v horní komoře získat většinu 41 hlasů, se schválením svého kandidáta proto nebude mít problém. Senátorský klub zatím neřekl, koho chce na předsedu nominovat. Nejčastěji se hovoří o Zdeňku Škromachovi, Milanu Štěchovi nebo Aleně Gajdůškové. Štěch i Škromach už uvedli, že se o post budou ucházet. Současný předseda horní komory Parlamentu Přemysl Sobotka (ODS) se bude loučit s funkcí, ve které je od roku 2004. Za jeden ze svých úspěchů označil to, že dostal Senát dostat do povědomí veřejnosti.

08:41
Mzdy příští rok porostou jen máloČeské firmy neplánují pro příští rok žádné velké zvyšování mezd. Z průzkumu společnosti Aon Hewitt mezi 237 firmami plyne, že pokud svým lidem přidají, půjde jen o několik procent a nebude se to týkat všech zaměstnanců. Nejvíc by si měli polepšit zaměstnanci farmaceutických firem, zhruba o čtyři procenta. Přidávat se zřejmě bude i ve výrobě průmyslových strojů či v elektrotechnickém průmyslu a energetice.

08:47
Kalousek chce legislativní nouziMinistr financí Miroslav Kalousek chce svůj úsporný balík prosadit ještě letos. Levicový Senát ale může prosazení škrtů zdržet. Kalousek proto uvažuje o tom, že by navrhl vyhlášení legislativní nouze. Ten by se měl používat jen když jsou ohrožena lidská práva nebo státu hrozí velké bezpečnostní či hospodářské škody. Hlavní výhodou nouze by bylo to, že Senát by nemohl zdržovat, předlohu by musel projednat do deseti dnů a ne do měsíce. Vláda se mohla této situaci vyhnout, kdyby zákony poslala do sněmovny dříve. Jenže koalice se bála, že levice projednávání škrtů využije v předvolební kampani. Premiér Petr Nečas naopak o legislativní nouzi neuvažuje: „Stav legislativní nouze je krajně nepravděpodobný. Jeho použití by nebylo vhodné.“

10:23
Švédské policii uniká střelec, který pálí po přistěhovalcíchUž téměř rok uniká švédské policii střelec, který pálí po lidech v Malmö a okolí. Míří výhradně na přistěhovalce. Celkem už střílel patnáctkrát, jeho útoků v posledních týdnech přibývá. Zatím nikoho nezabil, ale zranil dvě ženy, na které vystřelil do jejich bytu. Dalšího muže střelil do zad, když čekal na autobusové zastávce. V pátek postřelil muže, který jel na kole. Malmö je městem s největší koncentrací přistěhovalců ve Švédsku, tvoří tu zhruba třetinu obyvatel.

10:28
Kandidáta na šéfa IKEM zaměstnanci viní: Opsal jste od nás práciVýběrové řízení na šéfa prestižní kliniky transplantační chirurgie IKEM poznamenala nepříjemná kauza. Kandidáta Jiřího Froňka, který je v konkurzu favoritem, jeho kolegové obvinili, že od nich opsal disertační práci. Lékaři Petr Baláž a Ivan Matia, od kterých měl Froněk opisovat, teď pracují právě v IKEM, jehož šéfem se Froněk chce stát. Froněk naopak tvrdí, že oni opsali práci od něj. Jasné je jedno: některá z prací opsaná je. O tom, která, bude rozhodovat soud.

11:29
Věci veřejné chtějí být levicovější a zelenéVěci veřejné dostaly v říjnových volbách další ránu. V Senátu nemají žádné zastoupení. Uvnitř strany sílí hlasy, které kritizují přílišnou pravicovost. „Musíme trvat na tom, že Věci veřejné jsou nejsociálnější strana ve vládě,“ prohlásila předsedkyně jejich poslaneckého klubu Kristýna Kočí. Místopředseda Vít Bárta zase plánuje, že strana se bude víc zaměřovat na ekologická témata.

12:05
Itálii zaplavily hromady odpadkůV ulicích Neapole a okolních obcí se dál kupí hromady páchnoucích odpadků. Navzdory slibům italského premiéra Silvia Berlusconiho, že problém s přeplněnými skládkami bude brzy vyřešen. Proti otevření nové skládky bojují lidé z obcí na území přírodní rezervace na úpatí Vesuvu. Blokují příjezdové cesty ke stávající skládce a chtějí si tím vymoci, aby byl zrušen plán na otevření další nové skládky.

13:01
Ministr Drobil chce platit dálnice z peněz na životní prostředíMinistr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) se předběžně dohodl s ministrem dopravy Vítem Bártou, že na stavbu dálnic použijí miliardy z evropského Operačního programu Životní prostředí. Drobil řekl, že to je reakce na škrty, kvůli kterým by se odložily stavby dálnic nebo obchvatů. Peníze ze zeleného fondu by podle něj šly na stavbu přechodů pro zvěř či protihlukových stěn. Předseda Strany zelených Ondřej Liška záměr kritizuje. Ministr Bárta se podle něj pyšní úsporami, které vybojoval na dálničních stavbách. Z velké části ale šlo právě o ořezání výdajů na protihlukové bariéry nebo zvířecí přechody. Na ně by teď šly peníze, určené na ochranu přírody. „Tedy žádná úspora pro občany, jen otevření jiné kapsy pro stavební lobby,“ shrnul Liška. Drobilův a Bártův plán by ale nejdříve musel odsouhlasit Brusel.

15:00
Vesecká končí, Pospíšil to ve středu zřejmě navrhne vláděNejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká skončí ve funkci nejpozději do konce roku, nahradit by ji měl dosavadní český zástupce v Eurojustu Pavel Zeman. Podle neoficiálních informací ČTK s tím počítá návrh, který ve středu předloží vládě ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

15:45
Dubí chce v čele ČSSD znovu ParoubkaKdo povede sociální demokraty? Většina odpoví, buď stávající dočasný předseda Bohuslav Sobotka nebo hejtman Michal Hašek. Na severu Čech to ale vidí jinak. Základní organizace v Dubí u Teplic chce, podle informací Aktuálně.cz, na předsedu nominovat znovu Jiřího Paroubka. A favoritem nedalekých Košťan je zase David Rath. Bylo to právě Dubí, které jako první zažilo mocenský boj, založený na účelových náborech straníků. V roce 2006 tu vedle tradiční stranické buňky vznikla organizace nová, do které během pár dní vstoupilo na osmdesát lidí. Někteří novinářům přiznali, že dostali zaplaceno. Nová organizace pak tu původní zcela vytlačila.

16:35
Slovinsko má prvního černošského starostu ve východní EvropěPeter Bossman zabodoval se svým programem a v neděli se stal prvním černošským starostou v městečku Piran u Jaderského moře. Čtyřiapadesátiletý lékař přijel do Slovinska z Ghany v 70.letech, vystudoval medicínu, oženil se a v přímořském městě si otevřel soukromou praxi. Kandidát sociálních demokratů získal 51,4 procenta hlasů a  porazil tak dosavadního starostu, rovněž lékaře. Peter Bossman si pochvaloval, že po více než dvaceti letech soužití ho místní lidé neberou jako cizince: „Považují mě za dobrého doktora, dobrého člověka.“

17:38
Studenti by si mohli zopakovat volby nanečistoČlověk v tísni zvažuje, že by zopakoval studentské volby, jejichž premiéra letos na jaře sklidila kritiku především od sociálních demokratů. Podle neziskové organizace volby splnily svůj účel a do skutečných volebních místností přivedly řadu prvovoličů. Výsledky studentských voleb ukázaly, že mladí lidé fandili pravici. Nejvíc hlasů dostala TOP 09, naopak sociální demokraté propadli. U studentů uspěla také extremistická Dělnická strana.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].