Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 22. 11. 2010

Američané výrazně zchudli • Autor: Karel Cudlín
Američané výrazně zchudli • Autor: Karel Cudlín

07:37
Dobrý denPokud předpovědi počasí nelžou, dnes jsme se na delší čas naposledy probudili do podzimního rána. Od zítra a hlavně od středy už má začít zima se sněhem a teplotami kolem nuly. Dnes ráno je 8 stupňů a místy prší. Přes den má teplota vystoupit maximálně na deset. Oblačnost bude prý ubývat hlavně v jižních Čechách. K tomu Jihočechům ze srdce blahopřejeme a posíláme Neila Younga (věnováno hlavně českobudějovickým členům ODS, toho času na ozdravné kůře v opozici).

07:48
Kojoti porazili KosatkyNoční výsledky kanadsko-americké NHL přinesly minimálně dva překvapivé výsledky: dlouhodobě nejslabší Oilers vyhráli na hřišti lepšících se Kačerů, zatímco Kojoti přivezli dva body ze stadionu Kosatek. Za Oilers skóroval po svém klasickém průniku na pravém křídle i Čech Aleš Hemský. A další dva výsledky: Rudá křídla dala Plamenům gól čtyři vteřiny před koncem a pak další v prodloužení, takže vyhrála 5:4, a Pumelenice rovněž v prodloužení přehrála Ostrovany 2:1. Tady nabízíme jeden z excelentních zákroků skvělého Ondřeje Pavelce, zvaného Pávlek. (Zmíněný zákrok je na videu v čase 3:15.)

08:15
Nový lidovecký předsedaV dnešním zpravodajství se začínají objevovat první články o novém lidoveckém předsedovi Pavlu Bělobrádkovi. Pochází z Náchoda, je veterinář a svojí misi ve vysoké politice přirovnává ke svému působení na jatkách, kde mu prý „prošla rukama“ spousta „dobytka a sviní“. Bělobrádek je lidovcem od roku 2004. Před svým zvolením také oznámil, že trpí roztroušenou sklerózou, ovšem plně stabilizovanou, takže lékaři prý s jeho působením v politice souhlasí. Delegátům lidoveckého sjezdu slíbil, že je dovede zpět do Poslanecké sněmovny.

08:28
Euro „po Irsku“ stoupáRanní trhy reagují na příslib pomoci krachujícímu Irsku příznivě. Poté, co státy eurozóny slíbily, že Irsko postižené bankovní krizí pomohou zachránit, kurz eura posílil. Přesná výše pomoci bude v následujících dnech teprve upřesněna, podle irského ministra financí Briana Lenihana se bude jednat o „méně než 100 miliard eur“. Pro srovnání - Řecko zatím od EU a MMF dostalo 110 miliard, bude ale zřejmě potřebovat víc. Irsko není v tak vážné situaci jako jeho jižní souputník. Po rychlém růstu a přehřátí ekonomiky (příliš rychlého poskytování úvěrů) přinesla krize platební neschopnost dlužníků a krach tamních bank.  

08:49
První soud s piráty po 400 letechV Hamburku dnes začíná soudní proces s námořními piráty - první po 400 letech, jak spočítali němečtí novináři. Jde o případ, který se stal letos na jaře. Pátého dubna byla asi pět set mil od somálského pobřeží přepadena německá obchodní loď. Její volání o pomoc zachytili nizozemští vojáci, kteří v této oblasti hlídkovali a připluli Němcům na pomoc. Deset zatčených pirátů pak poslali do Amsterdamu a odtud do Hamburku. Jak poznamenává německý deník Süddeutsche Zeitung, do té doby Evropani předávali zatčené piráty do Keni nebo na Seychelly. Keňa ale letos neobnovila s EU příslušnou dohodu a seychellské věznice jsou údajně přeplněné. Souzeným pirátům hrozí za útok na loď a pokus o únos lidí 15 let v německém vězení.

09:34
Helmut Schmidt po smrti LokiJedna z nejpozoruhodnějších postav dnešního Německa, bývalý kancléř Helmut Schmidt, oznámil, jak se chce vyrovnat s nedávnou smrtí své manželky Loki. „Několik let ještě mám,“ prohlásil Schmidt s tím, že i po zbytek svého života hodlá usilovně pracovat. To teď v jeho případě znamená především psaní článků pro týdeník Die Zeit a poskytování rozhovorů. Schmidtovi je 91 let, stejně jako bylo jeho ženě. Oba se seznámili už v základní škole, zamilovali se do sebe a v harmonickém manželství prožili téměř sedmdesát let.Helmut Schmidt je i dnes silným kuřákem a jako jediný smí kouřit například i při televizních debatách. Jednou týdně také dochází na páteční porady do redakce Die Zeit, kde jej měl možnost vídat i váš dnešní DJ při svém hostovacím pobytu v Zeitu před čtyřmi lety. Schmidt při poradách kouří, šňupe tabák, pozorně poslouchá a sám pak k obsahu minulého čísla nebo k chystaným textům velmi kriticky promlouvá.

09:44
Abbás: mírové rozhovory nezačnouPalestinský prezident Mahmúd Abbás v neděli prohlásil, že mírové rozhovory s Izraelem nezačnou dřív, než Izrael zastaví veškerou stavební činnost v židovských osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Mírové rozhory byly přerušeny letos v září, kdy vypršelo izralelské moratorium na ukončení stavebních aktivit a Izrael jej odmítl prodloužit. Na zahájení rozhovorů nyní tlačí především USA, pod jejichž patronací se jednalo.

11:24
I pirát silnic čeká na rozsudekDnes odpoledne by měl padnout rozsudek nad zřejmě neznámnějším pirátem silnic v Česku - manažer plzeňského Prazdroje Luboš Lacina, který letos v březnu nesmírně brutálně vytlačil ze silnice řidičku, jejíž mazda skončila po několika přemetech mimo silnici. Jako zázrakem nedošlo k vážným zraněním. Lacina vše svádí na řidičku a její ukvapené předjíždění, po němž prý musel nečekaně brzdit.  Ve skutečnosti se ale zdá, že Lacina nervově neunesl fakt, že mu mazda přejíždějící kamion včas neuhla z cesty. Státní zástupce navrhuje Lacinovi trestni kvalifikaci pokus o vážné ublížení na zdraví, poškozování cizí věci a trest ve spodní třetině zákonné hranice, která je 5–12 let. Lacina už se s obětí finančně vyrovnal, vinu ale odmítá. Řidička u soudu vypověděla, že od té doby nemůže z psychických důvodů sednout za volant.Pokud postižená žena nemůže řídit, DJ-ovi by připadalo logické, aby tohle privilegium bylo odepřeno i panu Lacinovi. Vlaky už taky jezdí docela rychle.

12:00
Američané výrazně zchudli Američtí statistici se chystají v prosinci zveřejnit, jak se Spojené státy změnily za posledních deset let. První výsledky censu už jsou ale známy nyní. Vyplývá z nich například, že od roku 1999 do roku 2010 americké domácnosti zchudly v průměru o sedm procent - z 54 058 dolarů mají teď roční příjem jen 47 590 dolarů. Nejvíc si přitom pohoršily rodiny ve státech, kde je velký podíl průmyslových montoven: v Michiganu o 21%, v Indianě 15%, Ohiu 14%. Nejvíce si naopak polepšily rodiny ve Wyomingu - o 8% a v Severní Dakotě - o 7,4%.

12:35
Pražský carrom opět ovládli cizinciV pátém ročníku Czech Carrom Open Cup, který se o vikendu odehrál v Praze, vyhrál reprezentant Polska Corvel D´Silva, původem z indického Mumbaie. Ve finále skolil německého hráče Tobiase Krügera. Jako nejlepší Čech skončil v základní části na sedmém místě turistický průvodce, specialista na Rumunsko a Indii Zdeněk Sviták.Carrom je indická hra, kterou před časem do Česka přivezl z indického Puri Milan Sviták. Před pěti lety se začala v Praze a Pardubicích hrát liga carromu a turnaje s mezinárodní účastí. Vloni byla založena Česká carromová asociace.

13:05
Jaderné zbraně zpět do Jižní Koreje? Jižní Korea zvažuje, zda nemá požádat Spojené státy o umístění jaderných zbraní na své území. Naznačil to dnes její ministr obrany Kim Tae-jung. Ministr to neřekl přímo, jen v parlamentu odpovídal na otázku, zda by se tak nemělo stát. Přitom prohlásil: „Přehodnotíme to se členy výboru pro odstrašení.“ Nervozita v Koreji stoupá poté, co Severokorejci seznámili americké vědce se svým jaderných programem a ti došli k závěru, že režim Kim Čong-ila usilovně pracuje na výrobě vlastní jaderné zbraně.

13:56
Karel IV. byl Němec - minimálně v ZDFPotřeba Němců škodit Čechům nebere konce. Sotva si národ Václava Klause a Jaromíra Jágra zvolil za největší osobnost svých dějin Karla IV., německá televice ZDF přichází s inscenací popisující život tohoto velikána. V rámci svého seriálu nazvaného Němci uvede v zítra díl věnovaný právě Karlu IV. a jeho době. ZDF přitom našeho Otce vlasti nijak nešetří. Autoři seriálu připomínají, jak autor první německé ústavy - Zlaté buly, tedy Karel IV., svalil na Židy propuknutí morové epidemie, na níž  v Evropě zemřelo až dvacet milionů lidí. V pořadu se také zmiňuje, jak Karel IV. vydal Židy napospas jejich dlužníkům, aby své příznivce zbavil finanční tísně.     

14:51
Pět let pro LacinuTakže pro úplnost ke zprávě z dnešního dopoledne: Luboš Lacina za nervový zkrat za volantem, při němž brutálně vytlačil ze silnice jiné auto, půjde na pět let do vězení. Sedm roků pak nebude smět řídit auto. V anketě na serveru iDnes.cz se jasná většina respondentů kloní k názoru, že jde o odpovídající trest.

15:00
Co čeká naše děti: přelidněný, ale více stabilní světKatastrofické vize přelidněného světa, které byly populární zejména v 90.letech minulého století, je třeba přehodnotit. Vyplývá to z velmi přehledné grafiky, kterou svým čtenářům nabízí server economist.com. Někdy koncem roku 2011 by sice mělo žít na Zemi sedm miliard lidí, pak se ale bude růst populace stále více zpomalovat. Zhruba v roce 2050 bude na Zemi žít 10 miliard lidí, od té doby by ale měl být populační růst minimální, vyplývá z grafiky. „Svět bude přelidněný, ale více stabilní,“ uzavírá autor zprávy.

16:03
Šéf WikiLeaks na útěkuZakladatel a šéf známého serveru WikiLeaks Julian Assange má problém. Švédská policia na něj vydala zatykač za údajné znásilnění a sexuání obtěžování. Toho se měl Assange dopustit po jedné ze svých přednášek, které na téma fungování WikiLeaks ve Švédsku měl. Assange tak nyní žije na útěku před Interpolem a není zcela jasné, kde se pohybuje. Britští novináři, s nimiž nedávno mluvil, popisují jeho chování jako maximálně vystrašené. Mění často mobily, hotely a prý i podobu. Kromě Interpolu má strach z tajných služeb, především CIA, která jeho činnost detailně zkoumá a zřejmě se mu snaží jeho publikování tajných materiálů znemožnit.

17:19
Nové volby v Irsku? Politická situace v Irsku se komplikuje. Vládní Strana zelených, která se svými šesti křesly v parlamentu rozhoduje o vládní většině, se dožaduje nových voleb. K nim se přidala i opoziční Straha práce. Po tomto oznámení mírně oslabilo euro i evropské akcie. Ekonomičtí pozorovatelé mají obavu, aby Irsko nepřišlo o to, co teď potřebuje nejvíc, a sice poslední zbytky důvěry finančních trhů. Podle zelených by volby mohly být už v prosinci.

17:57
Vydírání v ČSSD?V severočeské pobočce ČSSD se pořád dějí věci, které kolidují se zákonem. Myslí si to poslanec a patrně nejznámnější severočeský socialista Jaroslav Foldyna. Ten podal trestní známení na neznámého pachatele kvůli údajnému vydírání. Píše to server aktualne.cz. Podle Foldyny některé z jeho stranických kolegů navštívili u nich doma neznámí muži a pod pohrůžkou, že „budou mít problémy“, na nich vynucovali podpis pod čestné prohlášení protestující proti volbě delegátů na okresní a krajskou stranickou konferenci. Jde o známý problém boje o moc uvnitř stran: právě v delegátech na těchto schůzích je totiž klíč k volbě stranických regionálních šéfů, kteří pak rozhodují o penězích a vysokých pozicích.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].