Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 2. 8. 2010

Rudé náměstí v Moskvě zahalené dýmem / Foto  Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Rudé náměstí v Moskvě zahalené dýmem / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobrý den v novém týdnuPo týdenní dovolené není snadné vybrat z přehršle zpráv, které se na nás sypou, tu správnou. Nejsem si jist, zda by vás bavilo číst další předvolební spekulace - pár dnů poté, co máme novou vládu, od níž nevíme, co přesně můžeme čekat, Tož aspoň jednu zprávičku, která mě zaujala. Někdejší ministr sprvedlnosti Pavel Němec, jinak téže justiční mafián, obvinil současného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, že je lhář.Tak ať žije spravedlnost

08:35
Pětina stavebních firem padnePodle průzkumu renomované společnosti CEEC Research čekají až pětinu stavebních firem na tuzemském trhu bankroty a velké potíže. Všechny indikátory ukazují, že české stavebnictví dosáhne největšího poklesu za posledních deset let. Rozpočtové úspory žádné oživení ve stavebnictví nepřinesou, naopak nový ministr dopravy Vít Bárta už zveřejnil seznam staveb - především dálnic a obchvatů, na něž nenajde jeho rezort žádné finance. "Nemůžeme slíbit žádné podpory, stav je vážný a stát se nusí starat o sebe."Konečně na vlastní kůži poznáme jak vznikají ty podivné mosty odnikud nikam, domy které stojí na nepochopitelných místech, dálnice, které jsou ukončeny v poli. V Itálii mě to vždy překvapovalo, ale už do té Itálie nebudu muset.

09:05
Zklamání po mistrovství Evropy v atleticePouhá jediná bronzová medaile, kterou získala Barbora Špotáková je o hodně méně, než desítka drahých kovů, kterou očekávali získat lidé z vedení svazu. Pravda, máme pár pěkných pátých míst, dokonce jeden překonaný osobní rekord, ale zklamání to bylo. Proč se vlastně atletikou zabývat. Možná tu důvod je - sportovci si často stěžují, jakou je sport v ČESKU popelkou, jak se na něj zapomíná při rozdělování peněz, jak mají v Německu nebo Francii propracovaný systém podpory sportu.Možná, ale opravdu by mě zajímalo na kolik peněz vyšla výprava a příprava na mistrovství Evropy - jaká je vyjádřena penězi hodnota té jediné medaile Barbory Špotákové.  

09:37
Jiří Čunek se chce vrátitNěkdejší vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek zvažuje, že by se opět ucházel o post starosty. Má to háček, ani jeho strana KDU ČSL není z jeho záměru kandidovat příliš nadšena. Nicméně Jiří Čunek kandidovat chce a doufá, že si zásluhou preferenčních hlasů zase dobude své místo na slunci.Samozřejmě každý má právo na nápravu reputace a očištění svého jméma. Nicméně, Jiří Čunek se o žádnou sebereflexi svého případu nepokusil. Pokud se stane vsetínským starostou, dostane město starého Čunka s mírou arogance, lží a xenofobie. Možná to na vsetínsku tak chtějí. 

10:18
Prozrazeni komunističtí špióniJak zveřejnila média, Vojenské zpravodajství poskytlo Ústavu pro studium totalitních režimů seznamy důstojníků a agentů, kteří pracovali ve službách komunistických služeb. Přitom řada jmen, která se objevila na seznamu, patří lidem, kteří jsou ve službě aktivní ještě dnes. Jde samozřejmě o selhání tajné služby, ale zároveň nám to prozrazuje, jak jsou tuzemské tajné služby stále infikovány lidmi, kteří se učili bojovat se zlým kapitalistou či imperialistou a dnes jim slouží…To slouží je velmi pochybné, autor tohoto příspěvku zná řadu lidí, kteří pracují na vlivných místech tuzemských ekonomických nebo bezpečnostních institucí a přitom mají významná komunistická školení, včetně těch bezpečnostních. Přesto, že někteří z nich si dnes jistě zaslouží úctu, mám pocit, že prostě starého mistra novou písničku nenaučíš. Docela by mě zajímalo, jak ti dotyční přeučení komunističtí špióni pracují pro novou dobu.   

11:02
Auta opět frčíZatímco tuzemští stavaři věští špatné časy, světové automibilky hlásí velký růst. Zejména ty japonské a čínské. Velký nárůst provozního zisku hlásí také Volkswagen - druhá největší automobilka světa. Pro českou ekonomiku je to samozřejmě dobrá zpráva, protože na odbyt jdou i škodovky a další auta, které v Česku vyrábí Peugeot, Citroen anbo Hyunday.Je tu jedna otázka, když ministr dopravy Vít Bárta ruší stavby dálnic, po čem všechna ta nové prodaná a skvělá auta budou jezdit?

11:31
Protiraketový štít bude řízen z ČeskaPřece jenom se dočkáme, sice ne amerického radaru v Brdech, ale střediska včasného protiraketového varování, které by mohlo stát v Česku už příští rok. Americký list Washington Post uvedl, že protiraketový štít, chránící především jižní Evropu by mohl být spuštěn také během příštího roku. Radar bude postaven buď v Turecku nebo Bulharsku, rakety by byly rozmístěny v Polsku a Rumunsku. Jak řekl nový ministr obrany Alexandr Vondra, počítačové terminály by měli obsluhovat čeští vojáci.Jak dlouho vydrží mlčet mírová iniciativa Ne základnám? Bude to pro ni oříšek, staví se spíše počítačové středisko, nepočítá se s americkou vojenskou přítomností. Bude zajímavé sledovat, proti čemu budou protestovat.

12:18
Spor ve slovenské vládní koaliciSlovenská vládní koalice překonala první vážný rozpor. Totiž vládní strana Svoboda a Solidarita se zavázala, že prosadí do vládního programu požadavky hnutí Obyčejní lidé - čtyři kandidáti tohoto hnutí se dostali do Parlamentu právě na kandidátce SaS. Čtyři členové hnutí, ale nebyli spokojeni s tím, jak jsou jejich požadavky ve vládním programu prosazovány. Právě oni čtyři ale tvoří většinu pro vládní koalici. Členové hnutí Obyčejní lidé pohrozili svým odchodem z koalice. Nakonec to dopadlo dobře. Šéf Svobody a Solidarity Richard Sulík slíbil, že bude za požadavky obyčejných lidí bojovat, představitelé Obyčejných lidí se zase zavázali, že nevystoupí z poslaneckého klubu strany.Ještě že i na Slovensku jsou obyčejní lidé rozumní, stejně jako ti v Česku, kteří se vyhnuli nástrahám vlády Jiřího Paroubka.

12:36
Bouřky a vydatný déšťČeský hydrometeorologický ústav vydal v pondělí varování, že silné deště zasáhnou západní Čechy, ale také Prahu nebo Vysočinu. Přeháňky se nám nevyhnou ani další dny, teplo by mělo být až o víkendu. Tak si dejte prosím pozor. Na řekách i silnicích.

13:08
Pět zavražděných dětí v AfghánistánuPět dětí zahynulo na jihu Afghanistánu, když sebevražedný terorista odpálil nálož u policejního auta. Terčem atentátníka byl jeden z nejvyšších tamních představitelů politické moci Ahmadulláh Nazak, kterého vezlo auto do práce. Nazak přežil bez zranění, o život ale přišlo pět dětí, které si hrály nedaleko exploze. K útoku se nepřihlásila žádná teroristická odnož.Komentovat teroristický čin, jehož obětí se staly děti je vždy smutné. Doufejme, že se zase někde brzy nedočteme, že za smrt oněch dětí mohou v podstatě Američané.

14:12
Požáry v RuskuObrovská vedra, která nepamatují šest generací zachvátila Rusko a přinesla s sebou řadu požárů - oheň už podle tamních zpráv spálil více než půlmilionu hektarů území. Rudé náměstí v Moskvě je zahaleno dýmem, v Rusku se udusilo nebo uhořelo už více než třicet lidí. Přímo ohroženo ohněm je více než dvě stě měst.Vzpomínám si na jeden požár v Chorvatsku. Zachvátil dvě přímořské vesnice, zemřela babička s vnučkou, které nestačily opustit dům, já dopadl tak, že jsem si místo stanu vezl domů jen zip. Tak tedy, ať neprší dnes jen v Česku, jak slibují meteorologové, ale i v tom Rusku. 

14:30
Vladimír Mlynář pracuje pro PPFVladimír Mlynář má novou práci. Poté co ukončil angažmá jako šéfporadce premiéra Jana Fischera, dostal nabídku od jedné z nebohatějších tuzemských firem PPF. Bude zodpovědný za spolupráci firmy s veřejným sektorem. Tedy se státními institucemi, i úřady státní správy a samosprávy. Vladimír Mlynář byl v letech 2002 - 2005 ministrem informatiky a také poslancem. Téměř čtyři roky - v devadesátých letech -  byl i šéfredaktorem Respektu.Hm. Tak Vladimíre blahopřeji.

15:21
Lepší průběžná čísla rozpočtuPodle ministerstva financí hospodařila Česká republika za první půlrok letošního roku lépe než loni. Nejde samozřejmě o nijak závratný rozdíl (7,2 miliardy korun), ale je to dobrý směr k tomu nepřekročit schválený schodek ve výši 162 miliard korun. Stát zatím letos utratil méně než loni za stejnou dobu - 592 miliard korun. Největší položkou ve výdajích jsou letos sociální dávky, na nich stát vyplatil 251 miliard korun.Čísla nejsou úplně srozumitelná pro laika, ale zdá se, že to vláda bude myslet s šetřením vážně.

16:05
Co vadí Čechům na Češích v zahraničíJe léto, doba dovolených. Agentura Millward Brown vypracovala pro Lidové noviny průzkum jak moc se stydí Češi v cizině za chování svých krajanů. Tak stydi se většina a dost. Dvě třetiny za nařvané a buranské chování svých krajanů, čtyřicet procent za opilství a čtvrtina za oblékání krajanů. Čechům vadí na Češích v zahraničí, že kradou ručníky z hotelů, peníze z kašen nebo dokonce ovoce z parku. Podobný průzkum udělala v Německu jiná agentura a dopadlo to podobně, Němcům na svých krajanech v zahraničí vadí nadřazenost k místním a oblékání.Je to překvapivé kolik Čechů (Němců) nemá o dovolené rádo kolem sebe své krajany. Pěknou cestu

17:06
Benzin je předraženýKoruna sílí, v posledním měsíci byla nejvíce posilující měnou na světě, nicméně cena pohonných hmot tomu zdaleka neodpovídá. Jak přiznávají experti je aktuální marže na naftě minimálně o čtyřicet haléřů nad dlouhodobým průměrem. Pumpaři se snaží zahojit kvůli tomu, že letos rostly spotřební daně. Nicméně odborníci jsou optimističtí a podle nich nic nebrání slevňování pohonných hmot.Rád jsem se s vámi dělil o zprávy, které mě připadaly zajímavé. Myslím, že roli při výběru zpráv hrály hlavně mé dnešní žaludeční potíže, tak mě omluvte za jistou nudu. Přeji krásný zbytek dne. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].