Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 28. 5. 2010

  • Autor: Globe Media /  Reuters
• Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré ráno a volte jako o životPo roce předvolebních útrap začíná dnes ve 14.00 konečně hlasování o složení nové Poslanecké sněmovny. Krajané v zahraničí volí už od včerejška, tuzemští si ještě včera večer mohli ujasnit postoje sledováním poslední předvolební debaty šéfů největších politických stran v České televizi. Podle komentátorů byla klidná a kultivovaná. Volební místnosti se dnes zavírají ve 22.00, zítra se volí mezi 8.00–14.00. Přejeme vám šťastnou volbu.

08:50
Červený kříž s tálibánciMezinárodní Červený kříž se ohradil proti výtkám, které ho kritizují za to, že poskytuje  pomoc a základní lékařský výcvik afghánským ozbrojeným povstalcům. Podle humanitární organizace je takový postup zcela v pořádku, nedělá to navíc poprvé, ale po celou dobu své afghánské mise.Neutralita je skvělá, ale ošemetná věc. V případě první pomoci asi není netřeba pochybovat o tom, že nárok na ní má každý, lékařské kurzy jsou však něco jiného. Není divu, že představa tálibánce učícího se za mezinárodní humanitární peníze převazovat rány leckomu nevoní.

10:00
Teroristé zabíjeli v IndiiPravděpodobně maističtí rebelové způsobili dnes v noci vykolejení a srážku dvou vlaků v Indii, při níž zemřelo nejméně 65 lidí a 200 bylo zraněno. Na trase z Mumbaje do Kalkaty sjel osobní vlak z kolejí a srazil se s protijedoucím nákladním vlakem. Mluvčí železnice uvedl, že na místě srážky kdosi odstranil část kolejnic.

10:00
Andělé se valí na PrahuDo metropole se v první volební den sjíždějí stovky motorkářů z nechvalně proslulého klanu Pekelných andělů. Táboří u pražského koupaliště Džbán, cizinecká policie už třicet z nich (většinou prý Norů) zadržela a vyhostila, protože byli na seznamu nežádoucích osob. Tuto noc byl ovšem na Džbáně i v ulicích Prahy klid.Vliv počasí na volební výsledek byl politology studován celkem zevrubně, efekt přítomnosti Hells Angels v ulicích, kudy míři občané k urnám, však zatím neznáme. Mohl by nahrávat lidovcům nebo Věcem veřejným, přísahajícím na čisté město bez nežádoucích živlů. Pokud by býval nepadl Topolánek, i jemu mohla pekelná session prospět, protože o přítomnosti topolánskovských gulí v kožených motorkářských kalhotech nelze pochybovat. Umírněný a střídmý Nečas z burácejích strojů ovšem pravděpodobně těžit nebude.

12:11
Polední bláznovství Byla jsem blázen, ale líbilo se mi to -  trocha bezprostřednosti pár hodin před začátkem smrtelně vážného souboje o vládnutí v Čechách, neškodí. Kdo jste byli na některém pražském koncertu Davida Bowieho nebo jej viděli ze záznamu, víte, že na baskytaristku jeho doprovodné kapely nejde zapomenout. Tady je  Gail Ann Dorsey, tentokrát sama s kytarou.

13:00
Duel pomohl NečasoviPolitologové se domnívají, že včerejší televizní střet šéfů hlavních politických stran nahrál spíše předsedovi ODS Petru Nečasovi. Hlasy nerozhodnutých ovšem nepřebere levici, ale menším pravicovým stranám, protože část voličů váhá mezi ODS a třeba TOP 09. Když už jsme u pravice - dnešní Hospodářské noviny odhadují, že po volbách nás čeká pravicová koalice.

14:05
Další sopka před erupcí Podle expertů se na Islandu schyluje k výbuchu další sopky jménem Katla. Následky v tomto případě mohou být ještě mnohem výraznější než u nedávné erupce, která ochromila leteckou dopravu v celé Evropě. Islandský prezident řekl, že by evropské vlády a letecké společnosti měly preventivně vytvořit nouzový plán pro případ erupce.   

15:10
Volby jsou v plném prouduUž hodinu se v Česku volí nová Poslanecká sněmovna. Prezident Klaus a premiér Fischer šli příkladem a oba už svůj hlas za účasti fotoaparátů a kamer vhodili do uren. Reportéři internetového deníku Aktuálně.cz pátrali po tom, koho strany vybraly jako vyjednavače pro následující dohadování o vládě. Z ČSSD to bude kromě Jiřího Paroubka a Bohuslava Sobotky také Milan Urban, za ODS bude jednat Petr Nečas s Davidem Vodrážkou a Petrem Tluchořem. Tentýž deník přináši také výběr postojů zahraničních médií k českým volbám. Financial Times píší, že investoři jsou z voleb nervózní a obávají se dlouhého povolebního vyjednávání.      

16:10
Desítky mrtvých v pákistánských mešitáchPravděpodobně členové pákistánské odnože Tálibánu jsou zodpovědní za dnešní útoky na dvě mešity ve městě Lahore, při kterých zemřelo přinejmenším 70 lidí. Ozbrojenci vtrhli během polední modlitby do svatostánků islámské sekty, jejíž členy považují za odpadlíky, a vraždili  střelbou z automatických zbraní. Předtím, než se do budovy dostala police, se sebevražední útočníci odpálili trhavinou.

17:20
Poslední kampaň TOP 09Experti na marketing a reklamu, které oslovily Hospodářské noviny, se vesměs shodli, že vtipná byla jen předvolební kampaň TOP 09, včera jí ovšem svérázným způsobem korunoval Miroslav Kalousek. Při neformálním rozhovoru s členy Pirátské strany, jehož videozáznam se dnes objevil na zpravodajských serverech, místopředseda TOP 09 (vypadal, že má mírně upito) nešetřil slovy jako "kokot" a "hovno". Mluvčí TOP 09 zřejmě ve snaze nepříliš lichotivé vyznění nějak zachránit dnes představil novinářům tričko s nápisem "Kokot Honza".Kdo Kalouska trochu zná, toho nemohl rozhovor nijak zvlášť překvapit. Škoda že kampaň už skončila, slovo "kokot" by v ní jinak jistě zlidovělo. Představit ho svým čtenářům v celé významové šíři a odstínech by pak byl pro zahraniční zpravodaje v Česku docela oříšek.

17:40
iPadová mánie začínáAž několikasetmetrové fronty hlásí dnes agentury z různých světových měst.  Měsíc po americké premiéře se začíná prodávat horká technologická novinka - iPad od firmy Apple.

18:16
Pěkný víkend……a pokud byste už během prvních povolebních jednání podléhali lehce paranoidnímu pocitu, co to politici kují za pikle, tenhle klip vám určitě sedne do nálady.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].