0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ24. 3. 20117 minut

Pátek 25. 3. 2011

My se tě nebojíme, Assade. Dej nám svobodu a jdi! (Protesty v Sýrii) • Autor: Globe Media /  Reuters

07:58
Nejteplejší denPodle předpovědi má být dnes po celé České republice okolo osmnácti stupňů, tedy prozatím nejvyšší letošní teplota. DJ vám proto přeje dobré ráno a příjemný den. Naopak mraky se stahují okolo prezidenta Syrie Bachara al-Assada. Po protestech v ulicích a násilných střetech demonstrantů s policií se snaží vyhnout osudu Kaddáffího, seč může. Včera večer proto oznámil, že s okamžitou platností zvyšuje výdělek státních zaměstnanců o 30 %. Rovněž přislíbil odvolání výjimečného stavu, který v Syrii panuje od nástupu jeho strany Baas k moci v roce 1963. Jak je to jednoduché, když se chce. Lépe řečeno ze strachu před lidmi, diktátor musí.

08:18
Zemětřesení v BarměV noci ze čtvrtka na pátek zasáhlo Barmu zemětřesení o síle 6, 8 Richterovy stupnice. Podle zprávy agentury AFP byly otřesy zaznamenány až v Číně. Agentura uvádí prozatimní počet obětí 60.

Reklama

09:06
Libyjci, je to na vásProhlásil dnes ráno po nočním zasedání šéfů vlád Evropské unie francouzský prezident Sarkozy. Podle jeho slov bude koalice Spojených států, Velké Británie a Francie, k níž se včera připojily dvanácti letadly i Arabské emiráty, nadále zasahovat jen v případech, kdy Kaddáfího vojska budou ohrožovat civilní obyvatelstvo. „Budoucnost Libye, výběr politického systému, ale i to, co udělají s Kaddáfím a jeho pomocníky, je problém Libyjců, ne nás,“ řekl francouzský prezident na tiskovce.

10:11
Rozkol vládní koalicePomalu by to nemělo cenu ani zmiňovat, ostatně kolikátý v pořadí už to taky rozkol je? A to ještě za sebou zdaleka nemáme ani celý kalendářní rok, kdy tento kabinet začal úřadovat. Přesto ten současný, týkající se ministra obrany Vondry, stojí za to, alespoň z pohledu na titulní stranu dnešních Lidovek, které vše pojaly teatrálním dialogem a dramatickou vložkou. Píšou tam. Kalousek Vondrovi: Odstup  Nečas Kalouskovi: Mlč  A co na to Vondra? „Arthur Wellington řekl: V ústupu nám brání čest a neprostupný les za námi.“ Chtělo by se panu ministrovi odpovědět, obojího se už v české kotlině dávno a dávno nedostává.Mimochodem, kdyby se této citace dnes večer v Granadě taky drželi naši fotbalisti v zápase se Španělskem, máme to v kapse.

11:06
Kompromis v NATOSamozřejmě se týká Libye a už několik dnů trvajícího sporu členských států Aliance, zda převzít či ne velení nad celou operací. Takže v Bruselu se zástupci osmadvaceti zemí dohodli následovně. Do tří dnů by NATO mělo převzít velení od koalice v akcích, jež zabezpečují bezletovou zónu nad Libyí. Jinými slovy pokud by se ve vzduchu objevilo ještě nějaké zbylé Kaddáfího letadlo, sestřelí jej třeba francouzský Rafal, jemuž udělí rozkaz z Bruselu. Co se ale týče zasažení pozemních cílů, v tom okamžiku předává rozkaz francouzskému letadlu současné velení koalice. K přemýšlení o tomto „šalamounském“ řešení nabízíme jednu aktuální melodii

11:55
Tajný plán na vykácení Národního parku ŠumavaPřišlo s tím Aktuálně.cz a podle jejich informací by se do jedné z nejcennějších lokalit Národního parku Šumava na kopcích nad Lipenskou přehradou měly zakousnout motorové pily. Tady je celý text.

13:02
Časovaná bomba Sýrie?Alespoň tak to prohlásil v televizi Al-Džazíra syrský disident Haisam Málih. Měl na mysli fakt, že násilně rozehnané demonstrace v městě Dará na jihu země, kde policie střílela do protestujících, se dnes poprvé přenesly do hlavního města Damašku. Podle agentury Reuters tam právě demonstruje už několik stovek lidí proti vládě prezidenta Bašár Asada, o němž bylo v dnešní první dj informaci řečeno, že se okolo něj stahují mraky. Neboť se zdá, že ústupky v podobě zrušení výjimečného stavu panujícího v Sýrii od roku 1963 a zvýšení platů státním zaměstnacům o 30 %, jež včera Asad oznámil, nezabraly. Ještě před měsícem přitom různí arabisté a analytici tvrdili, že vzhledem k tvrdosti jeho režimu v zemi revoluce nevypukne.Uvidíme, Kaddáfí taky nebyl proslulý altruista…

13:54
Hušákovy plány zkrachovalyPodle Aktuálně.cz soudce Jaromír Harmach dnes zmrazil plány generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka, podle nichž chtěl ředitel sám či ve spolupráci s věřiteli zachraňovat tuto firmu. Soudce přitom ještě nejmenoval insolvenčního správce, ani předběžný věřitelský výbor, jenž navrhla státní žalobkyně. Měl by to učinit buď ještě dnes nebo v pondělí. Prostřednictvím tohoto výboru by měli mít největší věřitelé Sazky poprvé možnost ovlivňovat dění v podniku. Mimochodem Hušák u soudu potvrdil, že Sazka stále nezaplatila lednový superjackpot v hodnotě 103 milionů korun, který vyhrál mladý pár z jižních Čech. Podle ředitele jim to prý posílají v částkách půl milionu korun.

14:54
Tibetský parlament přijal odchod dalajlamyStalo se dnes v podhůří Himalájí, v indickém městě Dharamsala, kde sídlí tibetská exilová vláda i parlament. Údajně šlo o těžké rozhodnutí. Navíc členové parlamentu museli upravit ústavu tak, aby mohl být dalajlama, jakožto duchovní i politický vůdce Tibeťanů, vyčleněn z politického života tohoto národa, utlačovaného přes půl století komunistickou Čínou. Současný oceán moudrosti, jak se titul dalajlama taky překládá, Tandzin Gjamccho, se totiž před pár týdny rozhodl odejít do ústraní a předat své oficiální pravomoci premiérovi tibetské vlády.

16:01
Jak na Španělsko?V souvislosti s blížícím se večerním fotbalovým zápasem mezi Španělskem, toho času mistrem světa i Evropy, a Českou republikou, netřeba připomínat postavení na žebříčku FIFA,naopak připomeňme, že nejde o přátelák, ale důležité utkání v kvalifikaci na evropský šampionát. Takže v těchto souvislostech nervozita zjevně narůstá. Nevíme sice, zda v táboře soupeřů nebo českých hráčů, určitě ale na internetu.Stačí projet různé servery a diskuze na téma, jak na ně? Rezumé by mohlo být následující: Kategorickým imperativem je to, aby všichni čeští hráči bránili jako jeden muž a přitom se nesmí dopustit chyby, neboť na tu soupeř čeká a bezesporu ji hbitě potrestá. A tak je nutné eliminovat zálohu domácích a čekat, co bude, bod by za to čekání stál. Současně by ovšem neustálé bránění bylo zjevnou sebevraždou, a proto musíme i útočit, poněvadž Španělé jsou v obraně zranitelní, nesmíme taky zapomínat, že už jsme jednou mistry světa v kvalifikaci málem porazili (Itálie 1982, 2:2) a tři body by za to určitě stály.Jak je to vlastně jednoduché, pane trenére Bílku, že jo?

16:52
Demonstrace v JordánskuPo dnešních zprávách ze Sýrie jde ale o demonstrace opačného rázu. Je pátek a po hlavních modlitbách týdne, jimiž muslimové právě tento den vstupují do kontaktu s Alláhem, propukly v hlavním městě Ammánu nečekaně demonstrace. Tisíce věřících, vracejících se z mešit, podle agentury AFP narazily na asi dvou set členou skupinu islamistů, dožadujících se před královským palácem reforem a taky uzavření ambasády Izraele, neboli „sionistické buňky na jordánské zemi“. Vypukla proto spontánní demonstrace na podporu vlády krále Abdalláha II. Jordánskému monarchovi, zdá se, tedy osud tuniského, egyptského, libyjského, a jak to vypadá jemenského i syrského vládce, prozatím nehrozí.

18:03
Nejteplejší denZatím nejteplejší den letošního roku se přechyluje do večera. DJ vám proto přeje jeho příjemné prožití a rád by připoměl dvě důležité věci. Zítra po půlnoci se mění čas, neboť vstupujeme do fáze světla a tepla, podvečery se prodlouží i letním časem, který noc ze soboty na neděli o hodinu zkrátí. A taky lze o víkendu smysluplněji než v pracovním týdnu utratit poslední papírové padesátikorunové bankovky. Jejich platnost totiž vyprší 31. března. Takže kdo jich má plný slamník, s chutí do toho. Poslední část souvětí platí i jako vzkaz pro české fotbalisty ve Španělsku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].