Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 7. 8. 2012

Žaloba požádala o tři roky vězení pro Pussy Riot • Autor: Globe Media /  Reuters
Žaloba požádala o tři roky vězení pro Pussy Riot • Autor: Globe Media / Reuters

07:46
Dobrý den, je perfektní úterý 7. srpnaDobrý den, vážení posluchači a čtenáři, vítejte u pravidelné hudebně informační relace. Smutné i veselé, vázané i nevázané, ale vždy s Respektem. Je úterý 7. srpna a má být polojasno až oblačno a na severu místy, jinde jen ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C. Ale kdo by tomu věřil, že; letos předpovědi moc nevycházejí. Jisté naopak je, že do bitvy se chystá oštěpařka Špotáková i Asadovi vojáci. No prostě další  perfektní den.

08:28
Madonna nezná Pussy Riot , ale chválí jejich názevAktuálně.cz hlásí, že zpěvačka a Madonna rozjela v Moskvě vlastní byznys. Nedaleko Kremlu otevřela luxusní fitness Hard Candy, které coby součást celosvětové sítě vyroste i v Petrohradě. V obou městech se nyní představí v rámci koncertní šňůry MDNA.  Server dodává, že na rozdíl od dalších světových popových hvězd zatím nevyslovila podporu opozici ani se nepřipojila k výzvě o propuštění Pussy Riot. Těm hrozí sedm let vězení za performanci v moskevském chrámu Krista Spasitele. „Neslyšela jsem o nich… Pokud jsou ve vězení, je mi jich líto,“ konstatovala v rozhovoru pro televizi NTV. Pochválila jen provokativní název skupiny, který je podle ní „cool“.Tento postoj samozřejmě DJ naprosto chápe: kdo si koupí lístky na koncert a kdo si k ní přijde vylepšit fyzičku a udělat reklamu? Putin a nové Moskvané, nebo ty namaskované a věčně nespokojené nány? Ale třeba to zpěvačka ještě napraví. Moc dobře taky ví, že být rebelka je pěkně těžký kříž.

09:21
NASA zveřejnila krátké video z přistání Curiosity na MarsuAmerický Národní úřad pro letectví a  vesmír zveřejnil první krátký videozáznam, který pořídilo robotické vozítko Curiosity při svém pondělním přistání na Marsu. Asi čtyřicetivteřinový sestřih v nízkém rozlišení, který se skládá z 297  filmových políček, ukazuje poslední dvě a půl minuty sestupu vozítka. Video začíná oddělením tepelného štítu a končí záběrem na zvedající se prach před konečným dosednutím na povrch „rudé planety“. Až Curiosity pošle na Zemi další data, mělo by toto video být k dispozici ve vysokém rozlišení a plné délce.No to jsou zprávy jako z Marsu. Tak doufejme, že až klesne prach, uvidíme v plném rozlišení a v plné délce i nějakého toho zvědavého marťana.

10:20
V Berlíně trousí trus modří koněBerlín má podle serveru iDnes netradiční uměleckou instalaci. Hromady umělé koňské mrvy u Nové národní galerie, které vytvořil výtvarník Martin Gostner, mají připomínat obraz expresionisty Franze Marka Věž modrých koní. Dílo zabavili v roce 1937 nacisté a dodnes je nezvěstné. Instalaci tvoří čtyři hromádky znázorňující modrý koňský trus. Každá kupka představuje jednoho koně z obrazu, který Marc vytvořil v roce 1913. Nacisté expresionistická díla považovali za „neněmecká“. Gostnerovo dílo má vyvolávat iluzi, že Markovi koně jsou stále naživu. Dílo v roce 1919 koupil tehdejší ředitel berlínské galerie Ludwig Justi a až do konfiskace bylo součástí sbírek Nové národní galerie. Stejně jako je tomu u mnoha dalších ztracených děl, ani u Věže modrých koní není jasné, zda byl obraz zničen, nebo stále existuje. Před rokem 1949 se několikrát objevily informace, že je obraz stále v Německu; podle jiných nepotvrzených zpráv je uložen v sejfu jedné ze švýcarských bank.Tak tady by se samozřejmě nabízela laciná a předvídatelná otázka, co by mělo ležet u českých, nejen uměleckých institucí jako metafora toho, co všechno zmizelo. Ale Bůh ví, jakých odpovědí bychom se dočkali.

10:54
Zpěvák Blythe slibuje, že se na soud vrátí do PrahyZpěvák americké metalové skupiny Lamb of God Randy Blythe, který je Česku obviněn z usmrcení fanouška, po návratu do Spojených států potvrdil, že se hodlá vrátit na soud do Prahy a očistí své jméno.Obvinění označil za „absurdní a nepodložená“. „Ale na mém názoru nezáleží a pro rodinu tohoto mladého muže otázky zůstávají,“ uvedl jednačtyřicetiletý zpěvák v prohlášení. „Jeho rodina potřebuje a zasluhuje skutečné odpovědi, ne mediální explozi, po níž by se člověk obviněný ze zabití jejich syna zbaběle schovával tisíce mil daleko, zatímco oni trpí. Jsem muž,“ napsal Blythe a  připomněl, že sám přišel o dítě a „bohužel dobře ví, jakou bolestí (rodina) trpí“.Zpěváka zadržela policie na konci června v Praze, kde měla jeho skupina koncertovat. Soud ho pak poslal do vazby. Případ se týká úmrtí fanouška kapely před dvěma roky: Blythe tehdy údajně shodil při vystoupení z pódia mladíka, který později zemřel na následky zranění hlavy. Policie Blytha obvinila z ublížení na zdraví s následkem smrti.„Neměl jsem žádné zvláštní zacházení a byl jsem se všemi ostatními - a bylo to vězení, žádná televizní show o celebritách v odvykacím zařízení,“ napsal také Blythe. „Ale strážní se ke mě chovali férově a spoluvězni vlídně … Měl jsem jídlo, oblečení, nikdo se mě nesnažil zabít. Nemohu si stěžovat kvůli krátkému pobytu ve vězení, zatímco lidé jinde na světě každý den bojují o přežití.“Tak tentokrát asi raděj bez písně.

11:49
Oštěpařka Barbora Špotáková si zajistila postup do fináleNechme promluvit zpravodajské servery, protože informovat o takové věci jen tak obyčejně, bez klišé, emocí, euforie a souznění, to by snad ani nemělo smysl. Tak tedy jedna z největších českých medailových nadějí vstoupila do olympijských her v Londýně suverénně. Oštěpařka Barbora Špotáková si v pohodě zajistila postup do finále. Kvalifikační limit 62 m přehodila hned při prvním pokusu, kdy oštěp poslala do vzdálenosti 66,19 m. Takový byl plán: přijít, splnit kvalifikační limit a v klidu si sbalit věci. A Špotáková zvládla olympijskou kvalifikaci s naprostým přehledem. Jednatřicetiletá olympijská vítězka z Pekingu 2008 poslala oštěp do vzdálenosti 66,19 m, zamávala tribunám a myšlenkami už mohla zamířit ke čtvrtečnímu finále. Finále ženského oštěpu je na programu ve čtvrtek od 22 hodin.DJ má pocit, že se kdesi dočetl, že každý olympijský sport má letos svou píseň. Protože však nyní nikde nenašel jejich seznam, dovoluje si jako oficiální ženský oštěpařský song navrhnout jeden, kde to létá raketovou rychlostí.

12:59
Bárta nebude kandidovat na plzeňského hejtmanaZa Věci veřejné budou v podzimních volbách do Senátu v Praze kandidovat spisovatelka a kritička současné podoby církevních restitucí Lenka Procházková a režisér Vít Olmer. Celkem VV do bojů o křesla v horní komoře parlamentu vyšlou sedm kandidátů.V Královéhradeckém kraji se o hejtmanskou funkci za VV utká statkářka Ludmila Havránková známá letitým sporem o pozemky nutné k dostavbě dálnice D11. Mezi kandidáty VV není nakonec exministr dopravy Vít Bárta, který avizoval, že má zájem o post hejtmana na Plzeňsku. Chtěl prý kandidovat, aby v rámci kampaně poukázal na to, jak v praxi funguje kmotrovský systém ve vysoké politice. Odvoláním Pospíšila z vlády se ale podle něj situace změnila.„Bral jsem si manžetové knoflíčky s hodinkami a nezbývá mi konstatovat, že můj čas nepřišel. Rozhodl jsem se, že nebudu zastiňovat bitvu Lenky Procházkové s církevními restitucemi a kmotrem Kalouskem, Karla Pražáka s kmotrem Dlouhým, Tomáše Jarolíma s bezpáteřním ministrem Alexandrem Vondrou a dám dostatek prostoru boji Víta Olmera se špatnou náladou v zemi," uvedl podle serveru novinky.cz.DJ je zmaten. Co by se asi stalo, kdyby si například Bárta vzal tričko s Batmanem? Každopádně sám si ráno vzal na vysílání digitálky bez knoflíčků a  nezbývá mu než konstatovat, že na počest paní statkářky hrajeme jednu skoro stejně slavnou kolegyni s drdolem.

13:38
Žaloba chce tři roky vězení pro Pussy RiotStátní žalobce požadoval dnes u moskevského soudu pro členky skupiny Pussy Riot  tři roky vězení jako trest za výtržnost v hlavním pravoslavném chrámu země. Vinu trojice punkerek považuje za dokázanou. Za happening obžalovaným hrozí až sedm let ve věznici. Pussy Riot v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v moskevském chrámu Krista Spasitele „punkovou modlitbu“ nazvanou Bohorodičko, vyžeň Putina. Jsou souzeny za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí. Hudebnice odmítly přiznat vinu, ale věřícím se omluvily.Tak to asi pan prokurátor neposlouchal prezindeta Putina, který řekl, že by měla být děvčata potrestána mírně - ale třeba se tím jen potvrzuje, že v Rusku má všechno svůj specifický význam. Zato nás těší, že si zdejší ranní příspěvěk přečetla Madonna a prý se již rozhodla Pussy Riot podpořit. Ruské pravoslavné organizace na oplátku žádají zrušení jejích koncertů. Svaz pravoslavných korouhevníků se dokonce chystá spálit Madonnin plakát a upozornit tím na blížící se „Boží trest a posmrtná muka“ za výstřelky popové hvězdy. Tak aspoň něco je v pořádku.

14:31
Pane premiére, řekněte D.O.S.T. homosexualismu, žádá iniciativaKonzervativní iniciativa D.O.S.T. požádala premiéra Petra Nečase (ODS), aby převzal záštitu nad její akcí proti duhovému pochodu homosexuálů. O podporu „shromáždění na obranu hrdosti normálních lidí“ konzervativci žádali už dva politiky vládní ODS - pražského primátora Bohuslava Svobodu a místopředsedu strany, exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Ale neuspěli.Na Nečase se představitelé iniciativy obracejí jako na předsedu pravicové strany, která se podle nich už víckrát přihlásila „ke konzervativním společenským a rodinným hodnotám“.Konzervativci protestovali proti festivalu sexuálních menšin a pochodu hrdosti Prague Pride už loni, kdy se konaly poprvé. Letos v době průvodu, který má vyrazit 18. srpna od sochy svatého Václava na Střelecký ostrov, uspořádají protestní shromáždění v horní části Václavského náměstí. Přehlídka je podle nich obscénní a propaguje nesnášenlivou ideologii homosexualismu.Za takovou starost si organizátoři zaslouží písničku. Nebo raděj dvě.  A navrch taky jednu panu premiérovi – ovšem platí to, jen pokud převezme záštitu.

15:35
Shell prodává levně, stěžují si pumpaři v regionechTřetí největší síť benzinek v zemi Shell nasadila podle iDnes na desítkách regionálních pump agresivně nízké ceny. Litr naturalu tam prodává za 34,90 Kč - téměř dvě koruny pod průměrem ČR. Síť tak strhla lavinu zlevňování. Nižší ceny muselo nasadit zhruba sto pump. Jejich zástupci si stěžují u antimonopolního úřadu, že je to ničí.„Jsme si vědomi toho, že akce Shellu není primárně vyvolána snahou poškodit okolní soutěžitele, ale nějak se porovnat se sítí Tank Ono. Ta dlouhodobě vede cenovou politiku, která je absolutně mimo realitu. Protože stát nebyl schopen dlouhodobě nijak zakročit proti takovým prodejcům, přistoupil Shell k této aktivitě,“ tvrdí Ivan Indráček, předseda představenstva Společenství čerpacích stanic.DJ chápe, že to pro malé pumpy není legrace. Ale stejně by si tajně přál, aby také jiné firmy občas nasadily agresivně nízké ceny. A začít by se nělo pěkně po pořádku, podle abecedy - Applem.

16:07
Ve věku 87 let zemřel indolog Dušan ZbavitelVe věku 87 let zemřel dnes v Praze indolog a překladatel Dušan Zbavitel. Přeložil přes 60 knih a byl autorem jedné z prvních učebnic sanskrtu. Za jedno z nejvýznamnějších jeho děl odborníci považují první český překlad kompletního souboru všech nejstarších Upanišad, staroindických filozofických textů, který Zbavitel pořídil přímo ze sanskrtského originálu a jenž vyšel před několika lety.Dušan Zbavitel se narodil 7. května 1925 v Košicích v tehdejším Československu a vystudoval indologii na Univerzitě Karlově. Od roku 1954 působil jako vědecký pracovník oddělení Jižní Asie pražského Orientálního ústavu a v roce 1960 se stal jeho vedoucím. Zároveň vyučoval bengálštinu na Filozofické fakultě UK.Po roce 1968 byl nucen ze zaměstnání odejít vzhledem ke svému nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Později vyučoval bengálštinu a sanskrt na Jazykové škole v Praze a po roce 1989 přednášel sanskrtskou a bengálskou literaturu na Univerzitě Karlově. Byl uznávanou kapacitou v oblasti díla a filozofie Rabíndranátha Thákura.

16:43
Lidé kvůli registru chtějí i odškodnění za stresOd spuštění nového registru vozidel uplyne ve čtvrtek přesně měsíc. Podle posledních zpráv z ministerstva dopravy již registr po mnoha problémech plní své úkoly, zároveň ale přicházejí na úřad žádosti o náhradu škody. Podle mluvčího jich eviduje úřad celkem 75, pouze sedm ale splňuje veškeré náležitosti. Celková částka, kterou lidé kvůli registru požadují, dosáhla zatím k úterku 2 354 821 korun.Kromě ušlých finančních škod lidé žádají také v několika případech náhradu za nemajetkovou, morální újmu. Mezi žádostmi je i požadavek na odškodnění za stres. Zatím prý na ministerstvu leží například žádosti s částkou 500 a 5000 korun.Záleží na určeném odboru, který má odškodnění na starosti a žádosti řeší individuálně, zda posoudí žádost jako adekvátní. Odbor už na vyřízení začal pracovat, zatím ale nepadlo žádné oficiální rozhodnutí. Na to má úřad ze zákona 180 dní.Tak to tedy DJ by byl při stanovení hodnoty svého stresu mnohem náročnější. K výše uvedeným směšným sumám by se klidně dopracoval po pár minutách čekání na tramvaj. A další peníze by si hned připočítal za stres při čekání na rozhodnutí úředníků.

17:40
Luční bouda na hřebenech Krkonoš nabídne vlastní pivoTuristé, kteří v pátek 10. srpna vystoupají na Luční boudu na hřebenech Krkonoš, budou moci jako první okusit pivo vyrobené v tamním minipivovaru. Pivovar na boudě, která leží ve výšce 1410 metrů nad mořem, bude nejvýše položeným zařízením na výrobu piva ve střední Evropě.Minipivovar bude produkovat několik druhů piva s názvem Paroháč, turisté si budou mít možnost vybrat mezi světlým, polotmavým či tmavým pivem, na čepu bude i pivo zázvorové. Pivo bude nefiltované a nepasterizované.  Technologie pivovaru je umístěna v někdejší vinárně v přízemí horské boudy, k vaření budou na Luční boudě používat vodu z pramene Bílého Labe. Název piva je vybraný podle stáda zhruba 150 kusů jelení zvěře, která je na loukách v okolí boudy často k vidění.A touto krásnou zprávou se dnes loučíme. Snad nezůstane jen u Luční boudy a Paroháčů. K vidění je toho u nás dost a dost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].