Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 23. září 2014

David Bowie v londýnské galerii Victoria and Albert museum • Autor: V&A muzeum - John Rowlands
David Bowie v londýnské galerii Victoria and Albert museum • Autor: V&A muzeum - John Rowlands

08:00
Zvládnete to!Dobré ráno! Probudili jste se do 23. září, což znamená, že dnes zažijete podzimní rovnodennost a že do konce roku zbývá krásných 99 dní. Počasí však příliš krásné nebude: mělo by být 11 až 15 °C. Teplotně to tedy bude podle Klementina průměrný den.Milovníci tramvají si dnes připomínají rok 1875, kdy byla zprovozněna první linka koňky v Praze, a rok 1916, kdy začaly jezdit v Bohumíně. Dnes už je tam bohužel nenajdeme. Před 76 lety pak Československo vyhlásilo na obranu před Německem všeobecnou mobilizaci a ještě hlouběji v historii, před 892 lety, byl uzavřen spor o to, zda má církevní hodnostáře jmenovat papež, nebo císař.23. zaří se narodili mj. malíř František Kupka a básník Jaroslav Seifert, náš druhý a zatím poslední nobelista, a naopak zemřel Pablo Neruda, taktéž básník a taktéž laureát Nobelovy ceny.Sluší se také dodat nějaké moudro. V knize Využít každý den, kterou má DJ v knihovničce, stojí: „Myslím, že to zvládnu - myslím, že to zvládnu - myslím, že to zvládnu…“ DJ se pokusí tím po celý den řídit. A vám přeje, abyste si také mysleli, že to zvládnete.A teď už něco pro potěchu duše: Peer Gynt od Edvarda Griega

09:00
Zajímavý poznatek o popelniciNa Aktuálně píší o zajímavém poznatku: "České potraviny jsou co do kvality a bezpečnosti nejlepší z postkomunistických zemí. Celosvětově jim pak patří 23. místo. Vyplývá to z letošního žebříčku Global Food Security Index časopisu The Economist, sestaveného analytiky z The Economist Intelligence Unit.Polsko, jehož potraviny jsou mnohdy považovány za výrazně méně kvalitní, skončilo jen o tři příčky za Českou republikou. Oproti loňsku si o jedno místo polepšilo a skončilo 26. na světě. Sousední Slovensko skončilo na 31. místě s 69,8 body, oproti loňsku se posunulo o šest pozic výše."DJ má z toho trochu zamotanou hlavu. Jak jdou tyto údaje dohromady s výroky o tom, že jsme „popelnicí Evropy“? DJ o tom bude dál přemýšlet, vy si zatím poslechněte něco hezkého o jídle.

10:21
Nepřelézejte plot Bílého domuNa BBC se věnují události z pátečního večera. Bývalý americký sniper Omar Gonzalez, který sloužil v Iráku, přelezl plot Bílého domu a pak utíkal po trávníku až ke dveřím budovy, kde ho zastavila ochranka prezidenta Obamy. Ten však na místě nebyl - v helikoptéře se svou rodinou směřoval do víkendového sídla.Pan Gonzalez měl u sebe jen skládací nůž, v jeho autě však našli 2 sekery, mačetu a 800 nábojů. Při slyšení u soudu také vyplynulo, že to nebyl jeho první karambol související s Bílým domem. V srpnu se procházel okolo sídla prezidenta USA se sekyrou. Tehdy byl pouze zastaven, ne zatknut. Měsíc předtím bylo ve Virginii v jeho autě při silniční kontrole nalezeno několik střelných zbraní a mapa Bílého domu.Jeho rodina sdělila, že zažíval psychické obtíže po návratu z bojů. On sám zatím zůstává do rozhodnutí soudu ve vazbě. V reakci na páteční událost učinila ochranka opatření pro zlepšení bezpečnosti.DJ doufá, že pan Gonzalez toto všechno dělal jen kvůli dočasnému pomanutí, a je rád, že se nikomu nic nestalo. Teď už je ale čas na písničku od Rolling Stones.

11:30
Hudeček se vrací„Soud pro Prahu 4 vydal předběžné opatření, kterým nakázal firmě BigMedia vrátit reklamu TOP 09 na 32 billboardů, které firma v Praze 11. září přelepila. Firma je členem Svazu provozovatelů venkovní reklamy (SPVR) a vadí jí regulace reklamy, kterou jakou součást nových stavebních předpisů prosadil pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09),“ píší Lidovky.cz.Hudeček, současný pražský primátor a kandidát na toho budoucího, se domohl svého. Vrací se zpět na billboardy. Celé to hezky zapadá do série roztodivných případů, které se za poslední léta v Praze udály. Dalo by se vlastně říct, že hlavní město je taková malá planeta fungující sama pro sebe, nevšímající si okolního světa. Tady si poslechněte něco o planetě Praze.

12:30
Bílý dům + indický premiér = hladovkaO Bílém domu a jídlu již dnes řeč byla, nyní vám dýdžej nabízí zprávu kombinující obě věci:„Premiér Módí drží hladovku vždy každý rok na hinduistický svátek Navarátrí. Tentokrát vyšel devítidenní půst přesně na Módího cestu do USA. Protokoláři Bílého domu teď řeší situaci, kdy bude premiér během banketu sedět u prázdného talíře.“ (více na IHNED.cz)Naštěstí má i takto ožehavý problém řešení - indický předseda vlády prostě sleví ze svých návyků, a večer si tedy dá např. polévku nebo ovoce. Vám ostatním, kteří zrovna hladovku nedržíte, přeje DJ dobrou chuť, pokud právě obědváte.
A nezapomeňte si pustit hezkou písničku.

14:35
Islámský stát spojujeNa Aktuálně informují o bombardování pozic islamistů: "Syrský režim prezidenta Bašára Asada reagoval na vzdušné útoky proti radikálům z Islámského státu - vedené na syrském území Spojenými státy a jejich arabskými spojenci - překvapivě smířlivě.Vláda v Damašku v úterý uvedla, že je připravena podílet se na jakémkoli mezinárodním úsilí v boji s terorismem, napsala bez dalších podrobností agentura Reuters.O blížícím se útoku byla syrská vláda údajně informována pouze několik hodin před jeho spuštěním."Dýdžej souhlasí s použitím slova překvapivě - sám takový postoj syrské vlády nečekal. A podaří se nejen bombardováním, ale i pomáháním Kurdům, irácké vládě a dalším umírněným zastavit krutosti, které páchají bojovníci Islámského státu? Dýdžejovi je vždy zle, když vidí, jaké ohavnosti se dějí kvůli rozdílnosti názorů. Světu by bylo mnohem líp, kdyby okolo nás bylo více obyčejné lásky, o které zpívají U2.

15:04
Angela Merkelová se nezměnila. A je to dobřeČlánek o Ukrajině na webu ČT24 cituje německou kancléřku Angelu Merkelovou: „Není to bezvýznamný konflikt, má zásadní význam. Protože pokud přestane v Evropě platit územní celistvost jako nedotknutelný a nezpochybnitelný princip, pak je ohroženo i mírové soužití v Evropě. Ukrajina má jako každý suverénní stát právo sama si rozhodnout o svém mezinárodním směřování.“DJ souhlasí s paní Merkelovou. Sice říká to, co už jsme několikrát nejen od ní slyšeli, avšak je dobré vědět, že ani během příměří na východě Ukrajiny se nic nemění na názorech důležité političky Evropy. Ukrajincům posílá dýdžej něco na povzbuzení.

16:01
I David Bowie má svůj denDJ se všem čtenářům omlouvá, na začátku zapomněl sdělit, že je 23. zaří den Davida Bowieho. Vyhlásilo ho americké a díky meziválečnému starostovi Antonínu Čermákovi a čtvrti Pilsen i trochu české město.„David Bowie je nezpochybnitelnou globální ikonou, která má na svém kontě 26 oceňovaných studiových alb…, propojuje jednotlivé kultury a víry a jeho dílo přesahuje a současně posiluje kánony hudby, módy a designu,“ uvedl chicagský starosta Rahm Emanuel v mimořádném radničním prohlášení. - Více na stránkách ČT24.Už to chtělo po samé politice a jídle něco z kultury. David Bowie byl jasnou volbou a nelze se divit, že následující píseň o tom, že můžeme být hrdiny, je přímo od něj.David Bowie - Heroes 

17:00
DJ vám dává pokojRadio Wave píše o výstavě Pokoje: „36 z celkem 40 prázdných místností bývalého pražského sídla Povodí Vltavy v malostranské ulici Cihelná od pátku vyplňují práce začínajících architektonických studií. V třípatrové budově se dá přecházet od interaktivních modelů rodinných domků na chorvatskou pláž obloženou Májkami a Šumavou.“Dýdžej v Pokojích včera byl a bylo mu tam hezky. Vám doporučuje zajít si do nich též, protože se Spolku posluchačů architektury povedla skvělá věc. Až tam budete, nezapomeňte na nejvyšší patro, v jedné místnosti na vás čekají králíci.Pátá hodina odpolední ale kromě informace o tom, co byste měli navštívit, znamená i to, že dnešní DJ končí. Hezký zbytek dne. Poslední a vpravdě tematická písnička: Musí to být od Zrní

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].