0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Respekt DJ28. 5. 20138 minut

DJ středa 29. 5. 2013

Čarodějnicí bezpečně
Autor: Profimedia.cz

08:00
Šlechetní lidé a dobytí Mount EverestuDobré ráno, milí čtenáři, dnes je středa 29. května a teploty již zase pomalu stoupají. Podle předpovědi se budou pohybovat mezi 18 až 21 stupni Celsia, sněžit nebude dokonce ani na horách, čekají nás však bouřky.Před šedesáti lety stanuli jako první lidé na vrcholu proslulé Matky světa (Mount Everestu) sir Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgay. Na vrchol dorazili z tábora IX. v 11.30 hodin, rychle se vyfotografovali a po čtvrt hodince zase zamířili zpátky do tábora. Šerpa Tenzing poté prohlásil: „Buďte velcí a šlechetní a pomáhejte druhým, aby byli také takoví. Tomu jsem se naučil a tomu se mohou naučit od velké bohyně Čomolungmy všichni lidé.“ No, doba se změnila a odvážných a šlechetných dobyvatelů ubývá. Uplynulo šedesát let a na vrchol Mount Everestu se stojí fronty, výstup dnes absolvuje kde kdo a hora se pomalu zanáší nejen odpadky po turistech, ale také spoustou negativních emocí. Poslední událost přetřásala světová média, vy si o ní můžete přečíst v aktuálním Respektu v článku Lucie Kavanové Vražedné napětí na Everestu.  Na rozjezd Radúza: V hoře. Krásný den!

09:00
Internet na Kubě pro všechnyKuba oznámila, že pro své občany rozšíří možnost přístupu k internetu. Zprávu přinesla agentura AP. Podle všeho se budou moci Kubánci připojovat k internetu v síti veřejných počítačových středisek, po celé zemi jich má být otevřena zhruba stovka. Stačí, když si u státní telekomunikační společnosti Etecsa zřídí svůj účet.Až dosud byl přístup k internetu na Kubě velmi omezený, poskytovaly ho například hotely, které si ovšem za využití wifi účtovaly nehoráznou cenu osmi dolarů za hodinu. Internet mají dále některé podniky a úřady, jen minimum lidí vlastní připojení přes domácí telefonní linku. Podle oficiálních statistik má přístup na internet 2,9 procent Kubánců, zahraniční pozorovatelé tvrdí, že je to o něco více - mezi pěti až deseti procenty.Což je i tak žalostně málo. DJku by zajímalo, jestli bude Kuba nyní otevřený „veřejný“ internet cenzurovat tak, jako to dělá třeba Čína. Vždyť přístup k informacím rovná se ohrožení režimu. Krásná a pomalá kubánská píseň: Ibrahim Ferrer a Omara Portuondo – Quizas Quizas

↓ INZERCE

10:00
Zákon o státní správě leží na stoleVláda má dnes projednávat zákon o státních úřednících, který předkládá ministerstvo vnitra. Zákon je to  nadmíru důležitý a Česko na něj čeká deset let. Jsme přitom jedinou zemí Evropské unie, která ho ještě nemá. A Brusel také varuje, že pokud zákon nebude v kvalitní podobě urychleně přijat, přijde Česká republika o možnost čerpat dotace z evropských strukturálních fondů v letech 2014 až 2020. Podle Českého rozhlasu jde téměř o 500 miliard korun.Zákon o státní správě má nově upravit podmínky pro fungování úředníků - jejich přijímání, profesní zkoušky, hodnocení, postup v platových tabulkách, dovolenou i příspěvky. „Zákon má za cíl státní správu profesionalizovat,“ tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Zákon by měl především odpolitizovat státní správu, zavést výběrová řízení a znesnadnit úředníkům spolupracovat se soukromým sektorem. Neziskové organizace však současnou podobu návrhu kritizují, podle nich zákon neupravuje vztahy mezi politiky a úředníky a k odpolitizování prostě nestačí.Písničku o úřednících DJka nezná, zato zná jednu pěknou swingovou… Gabin

11:00
Ekvádor dál vyjednává o propuštění AssangeBývalý šéf serveru WikiLeaks Julian Assange se již téměř rok ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ven nemůže, protože by ho Britové okamžitě zadrželi a vydali do Švédska, kde byl obviněn ze dvou sexuálních zločinů, o nichž Assange tvrdí, že jsou vymyšlené. Assange se také obává, že by ho Švédové mohli vydat do USA, kde by mu hrozil i trest smrti za zveřejnění tajných informací o válce v Afghánistánu a depeší.Pracovníci ekvádorské ambasády nyní začali apelovat na britskou vládu, která prý svým postojem porušuje lidská práva. Podle nich je Assange nemocný a tím, že nemůže být dostatečně venku se jeho stav nezlepšuje. Šéf ekvádorské diplomacie Ricardo Patino také tvrdí, že připravuje dokument, který má dokázat, že Británie je právně zavázána umožnit Assangovi vycestovat. Jednání by mohla pokračovat v řádu týdnů či měsíců.

11:40
Giant StepsV mezičase trochu jazzu než se DJka přesune do redakce. Zatím John Coltraine.

12:20
Zákon o státním zastupitelství prošel vládouVláda schválila návrh zákona, kterým se ruší vrchní státní zastupitelství a zřizuje se speciální protikorupční útvar. Pokud ho schválí parlament, měl by platit od 1. ledna 2015. Zprávu přinesla ČTK. Vláda si od zákona slibuje posílení nezávislosti státního zastupitelství i odpovědnosti jednotlivých státních zástupců. Zákon navrhuje, aby byl vrchní státní zástupce jmenován prezidentem na funkční období deseti let a bez možnosti opětovného jmenování. Podle zákona by se také měla změnit struktura státních zastupitelství a vzniknout úřad pro potírání korupce s celorepublikovou působností. Ten by se měl zabývat především vyšetřováním úplatků, finanční kriminalitou a trestnými činy úředníků. Dále by měl vzniknout jedenáctičlenný Poradní sbor státního zastupitelství, který bude projednávat jmenování státních zástupců a související agendu.

13:1525
 let za zločiny během války v bývalé JugosláviiMezinárodní trestní tribunál v Haagu odsoudil dalšího pachatele válečných zločinů: bývalý předák bosenských Chorvatů Jadran Prlič dostal 25 let. Soud ho uznal vinným z pronásledování, vyhánění a vraždění muslimů během války v Bosně v letech 1992–1995.Prličovi je v současné době 53 let, trest tak pro něj znamená téměř doživotí. V době války působil Jadran Prlič v různých vládních funkcích a po válce v letech 1996 až 2001 byl dokonce ministrem zahraničí celé Bosny. Kromě něj odsoudil haagský soud ještě pět dalších Chorvatů. 

14:20
Češi podporují nekuřácké restauraceZakázat kouření v restauracích se v Česku stále nedaří. Stále zde jaksi převládá dojem, že kouřit v restauracích je potřeba a že to vlastně většina lidí chce a že nekuřáci jsou v menšině. Dojem je to však mylný. Dokazuje to i studentský výzkum Fakulty sociálních věd UK. Podle výsledků tohoto projektu je kouření v restauraci důležité pouze pro 9 procent Čechů, zbytek by v podstatě uvítal jeho zákaz. Ten podporuje i okolo 40 procent kuřáků. Většina lidí potvrzuje, že nechodí do restaurací a barů proto, že se v nich dá kouřit, ale proto, že se chtějí setkat s přáteli a užít si jídlo a pití. Argument, že se zákazem kouření padají tržby podniků také není pravdivý - například v Irsku vzrostly po zákazu kouření v barech tržby až o 15 procent.Je to jasné. O kouření v restauracích jde především tabákové lobby vydatně podporované poslanci. DJka si ostatně v poslední době všimla, že v dobrých restauracích bývá večer plno v nekuřáckém oddělení, u kuřáků bývá stolů obsazeno pomálu. Může to mít samozřejmě své výhody…

15:30
Je to neštěstí, tvrdí svorně ministřiMinistři Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a Pavel Blažek svorně označili případ ruského podnikatele Alexeje Torubarova vydaného za dramatických okolností do Ruska za neštěstí.Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který Torubarovo vydání podepsal, je prý neštěstí vždy v tom, že soudy i ministr spravedlnosti postupují vždy podle důkazů, které mají k dispozici. Také koordinace nevyjde vždy prý tak, jak by si člověk představoval.Ministr financí Kalousek to pokládá za neštěstí celé. To, že se na nás někdo obrátil s žádostí o pomoc a přesto byl vydán. Ministr Kalousek se podle svých slov za Torubarova často modlí. S ministrem spravedlnosti se kvůli události nedostali do sporu, naopak, vzájemně se prý chápou.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to celé považuje za ostudu. A s tím nemohou Blažek a Kalousek jinak, než souhlasit.Co na to říct? DJku napadají nejrůznější komentáře včetně rozboru slov pánů ministrů. Bude však zřejmě nejlepší ponechat jejich slova raději bez komentáře… Třeba je jim to opravdu Líto.

16:30
Konec středověku na Papui-Nové GuinejiPapuánská vláda dnes zrušila čarodějnické zákony. Až dosud zde bylo možné upalovat ženy-vědmy, či domnělé vědmy, aniž by se pachatelům něco stalo. Zákon stál totiž od roku 1971 na jejich straně, sebeobrana proti čarodějnictví se považovala za odůvodněnou. K upalování či jinému zabíjení „čarodějnic“ také velmi často docházelo. Díky silnému mezinárodnímu tlaku se Papua-Nová Guinea rozhodla změnit zákon a pachatelům takového zločinu hrozí nově trest smrti. Po šedesáti letech se tak do ostrovní země vrací nejvyšší trest. Nelíbí se to lidskoprávním organizacím jako například Amnesty International, které tento represivní přístup kritizují. Provádění okultních vražd bylo však na Papui tak rozšířené, že vláda sáhla k nejvýhrůžnějšímu způsobu, jak upalování a vraždění žen zabránit.Děsivé, že? U nás naopak patří vědmy, kartářky a jiné „čarodějky“ k poměrně vyhledávaným osobám. Isle of Magic

17:10
A na závěr…Dnešní DJská směna končí a tak DJka děkuje všem za pozornost a přidává jednu klasiku: Jimi Hendrix - Hear My Train A Comin´.Pěkný večer všem!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].