Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 29. 2. 2012

Václav Havel • Autor: Matěj Stránský
Václav Havel • Autor: Matěj Stránský

08:00
Dobré ráno v přestupném dniVítejte v tomto neobvyklém dni. Kvůli tomu, že rok trvá 365 dní 5 h 48 min 45,4 s (tedy 31  556 925,4 s, což se rovná 365,242 192 129 dne), je nutné přidat jednou za čtyři roky do kalendáře den navíc, což je právě dnes. Historie přestupných dnů sahá až do starověkého Egyptu, kdy byl v roce 238 př. n. l. zaveden dodatečný den každý čtvrtý rok.Přestupný den z celkem pochopitelných důvodů není příliš bohatý na historické události. Připomeňme jen Ústavní listinu Československé republiky, která byla schválena v roce 1920 nebo setkání Richarda Nixona s Mao Ce Tungem v roce 1972. 29. února 1864 se narodil Adolf Wölfli, o kterém mimo jiné v aktuálním čísle píše kolega Třešňák a jehož retrospektivu právě představuje Galerie hl. města Prahy v Domě U kamenného zvonu.Svátek dnes slaví Horymírové. DJ se přizná, že kromě toho se Šemíkem, žádného jiného nezná. Hrajeme všem Horymírům, kteří si svůj svátek užívají jen jednou za čtyři roky: New Day

08:45
Noční happening na univerzitáchNěkolik českých vysokých škol má za sebou Noc univerzit, kdy se stovky studentů v rámci protestního Týdne neklidu zúčastnily debat, přednášek a  kulturních akcí.Týden neklidu je namířen proti reformám, které údajně ohrožují akademické svobody. Dopoledne se studenti vydají na pochod k Úřadu vlády. Svým protestem chtějí dosáhnout toho, aby kabinet neschvaloval dva reformní zákony a vrátil je ministrovi školství Josefu Dobešovi k přepracování. Průvody se dnes budou konat také v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni.Do příštího čísla Respektu pro vás k tématu chystáme zajímavý rozhovor a videoreportáž právě z této neklidné noci.A teď už jednu klasickou o revoltě.

09:40
Rampula má problémVrchní státní zástupce Vlastimil Rampula minulý pátek ukázal novinářům video, zachycující tajuplnou prohlídku kanceláře jeho náměstka a teď kvůli tomu možná přijde o bezpečnostní prověrku a bude muset zaplatit pokutu.O video se začal se zajímat Úřad pro ochranu osobních údajů. Rampula bude muset vysvětlit, jak k záznamu přišel. Podle zákona smí zastupitelství záznamy uchovávat pouze tři dny, což se ale podle všeho nestalo. Ani zveřejnění záznamu na tiskové konferenci není úplně podle úřadu v pořádku - záznamy se uchovávají kvůli možnému předání policii, nikoliv kvůli zveřejňování v médiích.You Know I'm No Good

10:35
Diplomatická válka Běloruska a EUMezi členskými státy EU a Běloruskem se spustila diplomatická válka. Nejprve EU v pondělí rozšířilo seznam osob, které nemohou cestovat do zemí EU a jejichž účty jsou v západních zemích blokovány. Na to Bělorusko reagovalo tím, že vyzvalo polského velvyslance v Minsku a vedoucího stálé mise Evropské unie, aby opustili zemi, a také oznámením, že občané EU, kteří se na rozšíření protiběloruských sankcí podíleli, budou mít vstup do Běloruska zakázán.Na to reagovala sedmadvacítka stažením všech svých ambasadorů a v nejbližších dnech se chystá pozvat všechny běloruské velvyslance na svá ministerstva zahraničí ke konzultacím.K rozšíření seznamu běloruských občanů, zejména z řad policie a justice, došlo v souvislosti s represemi, které běloruská vláda uplatňuje proti opozičním předákům.Svoboda od Jurije Ševčuka

11:24
Dvaadvacetiletá poradkyně Pozemkového fonduServer iHned.cz přichází se zajímavým zjištěním - Pozemkový fond ČR, který provází četné skandály, si najímá jako ekonomickou poradkyni jistou Lucii Placzkovou. Ta je mimo jiné přítelkyní hokejového trenéra českého národního týmu Aloise Hadamczika, což v tomto případě hraje docela důležitou roli, jelikož Hadamczik se dobře zná s ředitelem Pozemkového fondu ČR Radimem Zikou, který smlouvu podepsal s Plazckovou. Smlouva je uzavřená na částku 270 tisíc Kč.A kdo je Lucie Placzková a zač by měla nemalou odměnu dostat? Dvaadvacetiletá žena, která si na střední škole si přivydělávala jako hosteska, teď rozjíždí e-shop se sportovními potřebami, píše server. Zajímavé na celé kauze je ještě jeden fakt - šéf Fondu Zika odmítá odkrýt obsah smlouvy, to jest co přesně slečna Placzková pro Fond dělá.To se nám slečna Placzků pěkně vybarvila.

12:09
Pozvánka na debatu o IslámuZajímá vás Islám? Domníváte se, že pro ČR představuje hrozbu? Nebo máte zato, že vzhledem k minimálnímu počtu muslimů žijících v Česku jakékoli obavy z Islámu jsou spíše hysterií? Na toto téma se bude debatovat v Hradci Králové v úterý 6. března od 19 v Aule Fakulty informatiky a managementu. Panelovými hosty jsou Jana Bobošíková a Michal Semín na jedné straně a Ondřej Liška a Šádí Shanaáh na té druhé.Více informací zde.Ti, kteří se nebudou moci debaty zúčastnit a chtěli by, nemusí zoufat, jelikož Respekt.cz vám přinese z diskuse video-záznam.

12:20
Pochodující studentiProtestní pochod studentů odstartoval dnes ráno kolem desáté hodiny na náměstí Jana Palacha. Tam ke studentům promluvil prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech a předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.„Takzvaná reforma není reakcí na hlavní problémy našeho vysokého školství… Těžko se dá věřit, že by něčemu prospěl i navrhovaný model řízení. Posiluje vliv politických, průmyslových a jiných lobby, které dosud nijak neprokázaly, že jim jde o kvalitu našich škol. Kdyby to chtěly udělat, už dávno by vysokým školám v jejich finanční tísni pomohly… Scházíme se tu proto, že naše argumenty vláda a ministr školství dosud nechtěli vyslyšet,“ cituje Jašurka ČT24.„Místo vytváření podmínek ke svobodnému bádání a výuce nezatížené politickými a ekonomickými ohledy nám nabízejí univerzitu jako firmu…“ řekl ve svém projevu Stanisla Štech, který předtím studentům poděkoval za tak hojnou účast. „Místo učitelů věnujících se naplno své práci nám nabízejí univerzitní proletariát vykazující kdeco… Místo studentů nám nabízejí klienty a  investory do svého soukromého kapitálu. To chceme?“ ptal se dále studentů. „Ne!“ znělo celým náměstím.Pochod následovně vyrazil kolem právnické fakulty, přes Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše až k Úřadu vlády.

12:51
Saakašvili chce Rusům zrušit vízovou povinnostGruzínský prezident Michail Saakašvili včera na půdě tamního parlamentu navrhl jednostranné zrušení vízové povinnosti pro ruské občany. Tomu podle ruské služby BBC parlament bouřlivě zatleskal. Saakašvili dále řekl, že Gruzie vítá obnovení obchodních vztahů s Ruskem, že ruští podnikatelé jsou v jeho zemi vítáni.„Nikdy jsme se nebránili ruskými investory a turisty - letos čekám stovky tisíc. Tam, kde je bysnys, tam není místa pro tanky,“ prohlásil Saakašvili. Rusové prý mohou kdykoli do Gruzie přijet a nikdo jim nebude bránit v pití gruzínského vína a vody Boržomi, po které podle Saakašviliho tak touží.Ruský ministra zahraničí Sergej Lavrov se ale minulý týden nechal slyšet, že Rusko nemá v žádném případě v úmyslu rušit pro Gruzínce vízovou povinnost.Gruzie a Rusko přerušili diplomatické vztahy po ozbrojeném konfliktu v roce 2008. Rusko tehdy uznalo nezávislost dvou separastických regionů Gruzie.Gruzínská opozice však tvrdí, že toto jsou jen populistická slova, která jejich prezident nemyslí vážně.O návratu výtečného gruzínského vína na ruské pulty se loni na podzim v Rusku vedla živá debata. DJ se musí přinat, že na gruzínské víno se docela těšila, jelikož vína, která jsou v Moskvě běžně k dostání, by se snad neměla ani nazývat vína. Jakýsi ruský činovnik Rádiu Echo tehdy prohlásil, že ruský konzument gruzínské víno kupovat nebude, protože je drahé a on že už je navyklý na místní levnější a taky dobré. DJ by se ráda dotyčného zeptala, kde mají to dobré víno… A teď si dáme píseň jako víno.  

14:14
Zvláštní zákon o zásluhách VH míří k VKZvláštní zákon, který obsahuje pouze jedinou větu: ‚Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii‘, dnes podpořilo 52 z 59 přítomných senátorů. Proti byl jediný senátor - komunista Václav Homolka. Jeho stranická kolegyně Marta Bajerová nehlasovala, stejně jako pět dalších zákonodárců, například lidovec Petr Pithart nebo sociální demokrat Jiří Dientsbier. Podle těch má o zásluhách státníka rozhodnout historie, nikoli zákon. Jednoznačně pro návrh byl místopředseda senátu, občanský demokrat Přemysl Sobotka: „Vnímám všechno, co prezident Havel a tehdy člen disentu prokázal právě pro svobodu a demokracii v Československu a  následně České republice. Nedávno jsme měli opravdu stání pohřeb a mě fascinovali někteří vysocí ústavní činitelé, bývalí komunisté, kteří se hrdě hlásili ve svých větách k odkazu a k myšlenkám Václava Havla. Větší křivárnu jsme už dlouho neslyšel.“ Poslanci zákon schválili na začátku února. Pro vládní předlohu zvedli ruku poslanci ze všech parlamentních stran kromě komunistů. Nyní zamíří k podpisu prezidentu Václavu Klausovi.

15:01
Bohatí lidé víc lžouServer iHned.cz informuje o studii psychologů z americké Univerzity v Berkeley, která tvrdí, že bohatí lidé mají silnější tendence ke lhaní, podvádění a nečestnému jednání. Materiální zajištěnost a nezávislost na okolí způsobuje, že si snadněji osvojují vzorce vedoucí k neetickému chování, tvrdí autoři studie.Psychologové své respondenty pocházající z různých sociálních vrstev zkoušeli na několika testech. My uvádíme jen jeden: při sledování řidičů aut v provozu a následné porovnání jejich chování se společenskou skupinou, ze které pocházeli, se ukázalo, že řidiči dražších vozů mnohem častěji udělají "myšku“ jinému vozu a naopak mnohem méně zastavují chodcům.DJ navrhuje výzkumníkům, aby přijeli udělat podobný test do Moskvy. Tady totiž nezastavuje chodcům řidič Mercedesu či Volva, ani starého Žigula.O jednom ruském neukázněném řidiči Mercedesu, který způsobil nehodu, při které zemřely dvě ženy a který byl shodou okolností vice-prezidentem Lukoilu, zpívá ruský rapper Noise MC.

15:37
Zmatky na ministerstvu kvůli přestupnému dniDnešní přestupný den na ministerstvu vnitra pěkně zmátl počítačový systém, který slouží k vydávání občanských průkazů. Systém je nastaven na vyhledávání podpisů a fotografií, které jsou mladší než jeden rok.„Na to, aby to systém vyhledal, má zadáno aktuální datum minus jeden rok, což ten systém vyhodnotil jako 29. 2. 2011 a samozřejmě nahlásil do vydávání elektronických občanských průkazů chybu,“ vysvětlili ČRo mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.Systém je prý už znovu plně funkční. Patnáct lidí ale ráno muselo odejít bez nové občanky.

16:11
Placzková odmítá mluvit o práci pro Pozemkový fondRedaktor HN Vojtěch Blažek se dovolal Lucii Plazckové, která má poskytovat poradenské služby Pozemkovému fondu ČR, jak jsme vás ráno informovali. Plazcková odmítla redaktorovi sdělit, v jaké oblasti Fondu radí a co je vlbec náplní její práce. Bere to totiž jako své soukromí.Slečně Plazckové by měl někdo, nejlépe její přítel - reprezentační hokejový kouč Alois Hadamczik - vysvětlit, co to jsou veřejné peníze a co soukromí. White Limo a Foo Fighters

16:55
Írán se chystá na parlamentní volbyV Íránu vrcholí přípravy na páteční parlamentní volby. Jedná se o první volby od kontroverzních prezidentských před třemi lety, které v zemi vyvolaly rozsáhlé protesty proti znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.Vláda podle pozorovatelů nyní vyvíjí tlak na občany, aby šli k volbám. Voliči však tentokrát mají pramalý výběr - opozice volby bojktotuje a tak nad legitimitou voleb visí velký otazník.Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček hlásí, že v zemi jsou blokovány četné weby, například BBC, kde se ukazuje nápis v perštině: Sledují vás oči mučedníků islámské revoluce, zda přijdete k volbám.„Na venkově žijí miliony lidí, kterým Ahmanidežád pomohl tím, že jim přerozděloval hodně peněz ze státního rozpočtu, ať už půjčkami nebo cílenými dotacemi. On vlastně rozebral velkou část ropného bohatství a  dává to lidem podle počtu členů rodiny. Takže tito lidé budou zase volit konzervativce a je jim vcelku jedno, co říká opozice,“ dodává k volbám Břetislav Tureček.

17:26
Z rodinného alba ruského prezidentského kandidáta a co bude po volbáchDo prezidentských voleb v Rusku zbývají čtyři dny. Téměř nikdo nepochybuje o tom, kdo je asi vyhraje. Nepochybují o tom ani ti voliči, kteří už nyní vědí, že svůj hlas hodí někomu jinému. Přesto by se rádi dočkali jistých změnm po kterých volají od loňského prosince. Jak se ale V. V. Putin, nejpravděpodobnější vítěz prezidentského křesla, po volbách zachová, stále zůstává ve hvězdách.Varianty jsou podle komentátorů a politologů tři: 1. Vůbec nic se nezmění. 2. Vladimir Vladimirovič se v důsledku protestů proti jeho osobě a rozbujelé korupci opravdu pokusí o jakousi modernizaci společnosti. 3. Vladimiru Vladimirovičovi se slova pluralismus a demokracie zajídají a utáhne šrouby jako nikdy předtím.Otázkou také zůstává, co udělají lidé, pokud dojde k takovým manipulacím s výsledky jako v prosincových parlamentních volbách. Na stránkách rozhlasové stanice Echo Moskvy na blogu Borise Akunina mohou lidé hlasovat, zda se po volbách zúčastní jen povolených demonstrací, bude-li to třeba, nebo zda jsou ochotni vyjít do ulic i bez povolení (čímž riskují zatčení, strávení noc ve vězení, pokutu, vyhazov z práce atd). Přes 80 procent hlasujících doposud odpovědělo, že vyjdou do ulic tak či onak.Ihned.cz připravil pár fotografií z rodinného alba V. V. Putina. Při phledu na fotografie člověka napadá, kde asi skončila první dáma Ruska. Už dlouho, předlouho se o ní v ruskch médiích nikdo nezmínil. Neobjevila se ani o vánočních svátcích v kostele po boku svého muže. Proslýchá se, že je zavřena v klášteře ve městě Pskov. Ani o dcerách, s kterými si dovádivě bývalý a budoucí prezident na fotografiích hraje, se toho mnoho neví. DJ by ale možná víc než dcery a manželka zajímaly premiérovy rty - co se mu s nimi proboha stalo? Všímáte si toho také? A je tu další ruský rapper - Kasta a píseň Nejšťastnější člověk na zemi. A kdyby nestačil Kasta, je tu ještě Vasja Oblomov a jeho píseň pro Putina?

18:07
Mezinárodní soutěž pro hackery je tuGoogle Chrome vyhlásil neobvyklou mezinárodní soutěž. Je určená pro hackery a odměnou pro vítěze bude milion dolarů. Ty ale dostane ten, komu se podaří nabourat se do jeho nového systému. Jiné prohlížeče útoky hackerů nevydržely a padly jim za oběť. Kromě nabourání se do soutěže je další podmínkou poskytnutí podrobného popisu, jakým se dotyčný do systému nabourá.Google jde na vývoj bezpečnější verze Chrome mazanou cestou, to se musí nechat. Nabourejte se do nás a pak nám řekněte, jak jste to udělali. S touto zprávou se DJ pro dnešek loučí, přeje pohádkově krásný večer a přidává jednu pohádkovou píseň.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].