Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 23. 1. 2013

Špatná zpráva pro evropskou periferii i pro Británii: francouzsko-německá koordinace se bude soustředit především na prospěch eurozóny • Autor: Globe Media /  Reuters
Špatná zpráva pro evropskou periferii i pro Británii: francouzsko-německá koordinace se bude soustředit především na prospěch eurozóny • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Nepřijdeme o baráky?Po ránu jedna předvolební aktualita z jihu ČR. Ve městečku Nová Bystřice deset kilometrů od rakouské hranice šly dvě starší paní na městský úřad. Zde se mezi řečí od úřednice dozvěděly, že když budou volit Schwarzenberga, „přijdou o barák“. Ve městě, odkud bylo odsunuto přes dva tisíce Němců, tedy asi 90 procent obyvatelstva, do jejichž domů se pak nastěhovali noví obyvatelé a také předci těchto občanek, to zafungovalo jako spolehlivý předvolební argument. Paní vyšly z radnice a varování hned šířily dále.DJ si myslí, že z to je skoro učebnicová ukázka marketingové strategie zvané „word of mouth“ , tedy „šeptanda“, založené na síle osobního doporučení. Upozorňuje však obě dámy, občany Nové Bystřice a ostatní čtenáře, že takto šířené informace nemusí být vždy pravdivé! Dále DJ posílá populární píseň s tematikou fámy a přeje hezký den pokud možno bez fám.

09:00
Teď už jen Angela. A FrançoisVčerejší DJ oznamoval, že proběhne oslava 50. let Elysejské smlouvy mezi Francií a Německem - a proběhla. Dle časopisu Spiegel byl Bundestag vzhůru nohama, přeházel se zasedací pořádek a přidávaly židle, aby se vešel i francouzský kabinet a zástupci francouzského parlamentu. Řečnilo se prý hodně a přátelsky a Angela Merkelová nabídla François Hollandovi tykání. „Člověk není přítel, ale stane se jím,“ pravil údajně francouzský prezident.Chtěl tím dát najevo, že země budou své dobré vztahy  i nadále budovat a budou dál motorem evropské integrace. Dále přišla řeč ještě na pomoc Německa při vojenském zásahu na Mali.Tu sice Merkelová Hollandovi slíbila, ale asi v menší míře, než francouzský premiér očekával. Německo Francii slíbilo logistickou podporu i pomoc s výcvikem maliských vojáků, přímo se ale německá armáda do vojenských operací v Mali nezapojí.DJ přeje státníkům jejich přátelství a Natascha Atlas jim o přátelství zazpívá.

10:01
Přestřelka na univerzitě. Nikdo mrtvý.Nejméně dva zraněné si vyžádala střelba v areálu vysoké školy Lone Star College v Houstonu ve státě Texas. Podle všeho šlo o přestřelku dvou studentů. Jednomu se podařilo utéct, v areálu školy ale není. Třetího člověka postihl během střelby infarkt. Žádní mrtví hlášeni nebyli. Střelba vypukla u knihovny v areálu univerzity, policie objekt evakuovala. V USA se od prosincového masakru ve škole v Newtownu ve státě Connecticut, kde útočník zastřelil 20 dětí, šest dospělých a sám sebe, diskutuje o možných opatřeních, aby se tragédiím předcházelo. Sérii návrhů nedávno představil americký prezident Barack Obama.

10:19
Zeman, Schwarzenberg a demagogServer Demagog.cz analyzoval včerejší kandidátskou debatu, kterou v Národní technické knihovně uspořádal deník MF Dnes. Našel kandidátům zavádějící tvrzení, méně jich měl Schwarzenberg.Miloš Zeman například odkazoval na Schwarzenbergova slova o genocidě sudetských Němců, což ale jeho protikandidát vůbec neřekl. Zeman také pravil, že Čína je nejrychleji rostoucí ekonomika světa, ale není, je až pátá. Ovšem i Karel Schwarzenberg se dopustil neověřitelných nebo zavádějících tvrzení. Třeba když zpochybňoval útok USA na Irák v roce 2003. Řekl, že důvodem bylo hledání zbraní hromadného ničení, ve skutečnosti to však byl jen jeden z mnoha důvodů.Dnes v 17 hodin bude následovat další debata, z divadla Minor ji bude přenášet Radiožurnál. DJ se domnívá, že mnoho posluchačů bude hledět stejně jako tento člunozubec. 

11:03
Režisérky nejsouMezi režiséry nominovanými letos na Oscara není ani jedna žena a jen 23 z 250 komerčně nejůspěšnějších hollywoodských filmů roku 2011 mělo ženskou režisérku. Je to sice málo, ale pořád je to víc než v roce 2011 - nárůst je ze 4% na 9%. Oznámilo to Centrum pro studium žen v televizi a filmu a uveřejnil server BBC.Když se sečtou všechny režisérky, producentky, scénáristky, střihačky a kameramanky, nebude jich víc než 18 %, zbytek jsou muži. Studie se provádí už více než deset let, za tu dobu se čísla však příliš nepohnula - přibylo jen scénáristek, z 10 % na 15 %.Zajímavé je také zjištění, že ženy režsérky mají tendenci si brát za spolupracovnice více žen. A také, že ženy se spíš podílejí na dokumentech a nezávislých filmech. „Kde nastupuje komerce, ženy ustupují,“ píše BBC.Všem filmařkám pro povzbuzení jedna kytaristka, jedna basistka, jedna zpěvačka a jedna bubenice a jedna píseň. V níž je ale zrovna asi kytarista.

11:38
Ruský ministr zahraničí chce bezvízový styk pro RusyRuský ministr zahraničí Sergej Lavrov v dnešním projevu, kterým každoročně hodnotí a naznačuje zahraniční směřování Ruské federace, kritizoval tzv. Magnitského zákon, kterým USA znemožňují přístup ruským činovnikům, jenž mají na svědomí smrt ruského právníka Sergeje Magnitského. Ten podle lidskoprávníků zemřel ve vězení na následky mučení, jelikož upozornil na korupci v nejvyšších patrech ruské politiky. Lavrov zákon označil za „zavrženíhodný“, ale přesto prý chce Rusko se Západem a hlavně s USA udržovat přátelské vztahy.„Jsme připraveni dále rozvíjet rusko-americké vztahy ve všech oblastech,“ řekl doslova Sergej Lavrov, přičemž zdůraznil, že je nutné dodržovat princip nevměšování, vzájemné úcty a rovnoprávnosti. Rusko prý bude pořád kritizovat zahraničně-politické kroky USA, pokud se jim nebudou zamlouvat. Otevřeným problémem stále prý zůstává protiraketová obrana USA a NATO, dále Sýrie, kde podle Lavrova Západ nespravedlivě zásobuje pouze povstalce. Svržení Assada by prý měl nechat na syrském lidu.Ve vztahu k EU zmínil bezvízový styk, o který Rusko usiluje už několik let. Podle Lavrova Moskva už údajně splnila veškeré „technické i právní“ podmínky a proto není důvod, aby EU se zavedením bezvízového styku pro ruské občany otálela.

12:30
Zůstanou Britové v EU? Cameron slíbil referendum.Britský premiér David Cameron přislíbil vyhlášení referenda o setrvání země v Evropské unii po britských parlamentních volbách v roce 2015. V dlouho očekávaném a ostře sledovaném projevu o vztahu země k Unii Cameron řekl, že když se EU zásadně nezmění, je riziko, že Británie bude směřovat k odchodu z ní. Kritizoval, že EU je příliš byrokratická, o těsnější hospodářskou spolupráci se ale nestará.„Potřebujeme zásadní změnu,“ řekl Cameron o unii. Bez ní „je nebezpečí, že Evropa selže a britský lid bude směřovat k odchodu (z EU),“ dodal. „Nechci, aby se to stalo. Chci, aby Evropská unie byla úspěšná.“Referendum má ale dvě podmínky - nejprve si musí VB vyjednat nové podmínky v EU a dále Konzervativní strana musí příští parlamentní volby vyhrát.DJ si všímá, že o rozpadu EU mluví Britové rádi a často. A zatím se nic nestalo. Oproti tomu nikdo ještě nemluvil o rozpadu populární hudební dvojice Eva a Vašek, a přesto k němu zcela nečekaně došlo, jak dnes ráno informoval Blesk. DJ z toho vyvozuje, že svět je plný překvapení.

13:30
Městský soud v Praze navrhl zrušit rozhodnutí o amnestii. Neprojednala ji předem vládaPodle návrhu Městského soudu v Praze je celá amnestie v rozporu s ústavou, pokud ji předem neprojednala vláda. Žádá proto Ústavní soud o její zrušení.Návrh pro Ústavní soud sepsal soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka kvůli kauze bývalého fotbalového bosse Františka Chvalovského. Na jeho případ se amnestie vztahuje, Kydalka chce ale nejprve počkat na rozhodnutí, jestli není celá amnestie, či aspoň část, nařizující zastavení dlouhotrvajících soudních sporů, v rozporu s ústavou.Co se bude dít dále se ptali na Ústavním soudu novináři z Radiožurnálu. Ústavní soud se bude stížností zabývat řádově několik týdnů. „Oba soudci zpravodajové se musí zamyslet nad těmi základními formálními atributy a z toho připravit nějaký návrh své zpravodajské zprávy a potom ho projednávat v plénu," řekl Radiožurnálu šéf protokolu Vlastimil Göttinger. 

14:29
Škárka a Bárta zproštěni obžaloby z uplácení. Soudce Šott nemá prostorObvodní soud pro Prahu 5 zprostil obžaloby bývalého předsedu poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve také VV). Bártu žalobci vinili z podplácení, Škárku z přijetí úplatku. Oba byli u tohoto soudu už jednou odsouzeni (Bárta dostal osmnáctiměsíční podmínku, Škárka tři roky vězení). Odvolali se však a nadřízený Městský soud v Praze verdikt zrušil a vrátil k novému projednání. Soudil dnes znovu soudce Jan Šott, který oba původně odsoudil. Netají výhradami k právnímu názoru nadřízeného orgánu, tvrdí, že má nulový prostor pro vlastní posouzení věci. ""Trestní právo se zastavilo před branami politiky," řekl Právu (na jejich serveru také video ze soudu). Státní zástupkyně Hana Vrbová trvá na své původní obžalobě a proti rozsudku se odvolala.Jelikož ti dva zřejmě dělají juchu, DJ zařazuje Juchu. Hrají a zpívají Dva. 

15:33
Staří lidé mají radši umřít, než si nechat platit léčbu. Výroky ministra financí pobouřily JaponskoStaří lidé by si měli pospíšit a umřít, řekl japonský ministr financí Taró Aso. Nezatěžovali by tak stát náklady na svou zdravotní péči. Sám Aso (72) by prý takovou péči odmítnul: „Nedej bože, abych byl nucen zůstat naživu, kdybych chtěl zemřít. Probouzel bych se s čím dál tím horším svědomím, že mou péči musí hradit stát,“ prohlásil na mítinku k reformám sociálního zabezpečení. Napsal to britský The Guardian a české Novinky.cz. Nová japonská vláda je moci teprve měsíc. Pozdvižení je o to větší, že téměř čtvrtina ze 128 miliónů obyvatel ostrovů je starší 60 let.DJ nabádá: Japonci, nic si z toho nedělejte, raději si zatrsejte. Například u klipu Micka Jaggera (69) 

16:30
Kardinál Vlk nechce kandidáta, který by se spojil s čertemKardinál Miloslav Vlk vydal na svém webu prohlášení, v němž voliče nabádá, aby „vzali rozum do hrsti“ a šli volit.Voličům dává doporučení: „Jediným kandidátem pro současnou volbu je pro nás a pro ty, komu leží dobro společnosti na srdci, pan Karel Schwarzenberg.“  Píše také, že skutečně „andělský kanditát“ se ma zemi zatím neobjevil. O jednom kandidátovi ovšem uvádí, že mu jde  především o získání vlastního prospěchu za každou cenu, i kdyby se měl spojit s „čertem". Koho asi myslí? DJ myslí, že ví a na výraz souhlasu s Msgr. Vlkem přídává píseň o vlcích. Přesněji vlčicích.

17:15
Ještě tenčí tabletA na konec jedna dobrá zpráva: Sony představila supertenký tablet. Model Xperia Tablet Z má úhlopříčku 10,1 palce a tloušťku pouhých 6,9 mm. Současný iPad přitom měří 9,4 mm, iPad mini má 7,2 mm. Tablet od Sony bude i lehčí než iPad - 459 namísto 652 gramů. Má však nižší rozlišení.
A ještě jedna špatná zpráva: kdo si ho chce koupit, musí pro něj zatím do Japonska, jedině tam je k dostání. A pak ještě dobrá zpráva: na evropský trh bude uveden zřejmě už na konci února na Světovém mobilním kongresu v Barceloně.A úplně úplně úplně na konec ještě píseň o konci. A na sám konec ještě poděkování milým čtenářům za laskavý zájem. DJ přeje hezký konec dne!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].