Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 2. 5. 2012

Index neřesti v Česku • Autor: Milan Jaroš
Index neřesti v Česku • Autor: Milan Jaroš

08:00
Nemají co dělat, a tak zpívajíNa Wikipedii se píše, že dnešní den je Světovým dnem ptačího zpěvu. Více informací k tomu Wikipedie neuvádí. DJka si však myslí, že co začalo jaro, je každý den dnem ptačího zpěvu. Stačí vstát po páté hodině ranní, nejlépe někde uprostřed přírody, a člověk zažije ohlušující zážitek. Cvrlikáním by to DJka nenazývala, neboť se jednotlivé ptačí hlasy slévají a vytváří tak solidní hluk. Pravda, někteří lidé to nemají rádi, neboť je to ruší ze spaní. Václav Cílek ve svém článku Proč ptáci zpívají v šestnáctném čísle Respektu píše, že ráno prostě ptáci nemají co dělat, na shánění potravy je ještě brzy, na spánek zase pozdě, a tak zpívají. Zda se ptáci věnují zpěvu ještě z jiných důvodů, než jsou vymezení teritoria, nalákání samičky a komunikace v hejnu, tím si vědci zatím nejsou jisti. Někteří lidé však míní, že to dělají prostě pro radost.DJka nezná ptačí motivaci, ale ví, že jí ptačí zpěv radost určitě dělá. Anebo pěkná písnička. Zde píseň pro všechny, co si ještě neotevřeli okno a zapnuli si raději hned počítač. Krásný den, ve kterém se opět pěkně ohřejeme.

09:00
Obama v Afghánistánu a jak zodpovědně ukončit válkuDnes je tomu právě rok, co se západní část světa radovala nad zabitím vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina. Toho Američané zabili v jeho sídle v Pákistánu. V rámci připomenutí této události přiletěl v noci na neohlášenou návštěvu do Afghánistánu prezident Barack Obama a pronesl před tamními jednotkami řeč, kterou americké televize přenášely v hlavním vysílacím čase. Obama zdůraznil, že se Američanům podařilo zdecimovat vedení al-Káidy a že její rozprášení a tudíž vítězství je na dosah.Americký prezident pobyl v zemi zhruba šest hodin a hned po jeho odletu došlo k několika sebevražedným útokům. Agentury se nemohou shodnout, zda výbuchy byly dva nebo tři, rozhodně však v Kábulu zahynulo nejméně šest lidí. K útoku se hned přihlásil Tálibán, který uvedl, že šlo o reakci na Obamovu návštěvu v zemi.Barack Obama též během své návštěvy podepsal dohodu s prezidentem Hamídem Karzáím. Ta upravuje podmínky pro další setrvání části americké armády v zemi a zároveň stvrzuje jejich stažení do roku 2014. Obama mluvil o tom, že je nutné ukončit válku, kterou Američané v zemi začali, zodpovědně.Prezident Obama mířil svůj projev především na domácí publikum, neboť podzimní prezidentské volby se blíží a dopadení Usámy bin Ládina a rozdrcení al-Káidy patří ke klíčovým heslům Obamovy kampaně. Obama však také jistě dobře ví, že válka v Afghánistánu a obrovské výdaje na ni jsou to, co mu ve volbách může zlomit vaz. Zde písnička (reklamu přeskočte).

09:50
On-line rozhovor: Zeptejte se ekonoma Zdeňka KudrnyMezi 12. a 13. hodinou bude na stránkách Respektu probíhat on-line rozhovor s ekonomem Zdeňkem Kudrnou. Ten  působí v Institutu pro výzkum evropské integrace na Vídeňské univerzitě a zabývá se regulací finančních trhů a bankovního sektoru.Klást otázky můžete už nyní: http://respekt.cz/online-rozhovor/c1–55659000-ptejte-se-zdenka-kudrny-onlineV posledním vydání Respektu mu vyšel článek o transakční dani, kterou navrhla Evropská komise a která je podle Kudrny překvapivě radikální. Nejen na tuto daň, ale i na další otázky týkající se finančních trhů, které - ač neviděny - v poslední době tolik ovlivňují život každého z nás, se ptejte od 12 hodin.

11:00
Disident Čchen prý odešel z ambasády z vlastní vůleAmerická ministryně zahraničí Hillary Clintonová míří do Číny na čínsko-americké fórum a její cestu provází jisté napětí kvůli slepému čínskému disidentovi Čchen Kuang-čchengovi. Ten na americké ambasádě v Pekingu strávil šest dní poté co utekl ze svého domácího vězenív e městě Tung-š´-ku a nyní, těsně před příjezdem Hillary Clintonové, ambasádu opustil. Údajně na vlastní žádost. Nyní je prý v jistém zdravotním zařízení, kde se mu dostane lékařského ošetření a setká se s rodinou. Někteří analytici odhadují, že obě země budou vyjednávat o jeho odchodu do USA. Zatím se ani Čína ani USA k této otázce nechtějí vyjadřovat.Naposledy se na americkou ambasádu uchýlil bývalý šéf policie Wang Li-Jun, muž zapletený do aféry okolo politika Po Si-laje. Azyl nakonec nedostal, z ambasády odešel a skončil ve vazbě. Obě strany - čínská i americká - též tvrdily, že odešel z vlastní vůle. Nyní se tedy ukáže, do jaké míry odešel Čchen sám a do jaké ohrožoval amerických úspěch jednání. Píše se také o tom, že se má setkat s rodinou. Ještě v pondělí psaly noviny o tom, že jeho rodinu drží v domácím vězení policie. Možná se v něm opět všichni setkají. Čína už totiž dávno není v pozici, kdy by si nechala něco diktovat a tak bude jen na ní, zda nechá Čchena odejít. 

12:02
Sirény a Joe CockerZa okny právě probíhá zkouška sirén, neboť je první středa v měsíci. DJka má spoustu další redakční práce, a tak přidává obědovou písničku, přeje dobrou chuť a více zpráv za okamžik.

12:08
Čchena doprovází americký velvyslanecDJka by ráda upřesnila zprávu o disidentovi Čchen Kuan-Čchengovi. Podle listu The Washington Post opustil americkou ambasádu v doprovodu amerického velvyslance Garyho Locka. Ten Čchena doprovodil do nemocnice. Co se bude dít dál, však není zcela jasné. Čchen sám po americkém azylu netouží. Čína zároveň obvinila USA z vměšování do vnitřních záležitostí a požaduje omluvu, potrestání viníků a slib, že už se to nebude opakovat.

13:05
Žádná třetí instanceJedním z výstupů dnešního jednání sněmovny je omezení možnosti dovolání se k Nejvyššímu soudu. Lidé by tak přišli o možnost dovolávat se ke třetí instanci v případech, kdy už byli pravomocně odsouzeni a s rozsudkem jsou nespokojeni. Ministerstvo spravedlnosti si od tohoto kroku slibuje zkrácení soudních pří a také ulehčení soudům. Možnost odvolat se k Nejvyššímu soudu by tak dostaly pouze případy, které mají - slovy vicepremiérky Karolíny Peake - „klíčový právní význam“. Případy, které pak bude Nejvyšší soud řešit by se už od něj neměly znovu vracet k soudům nižší instance, ale soud by je měl rozhodnout sám.DJka se naštěstí s nikým nesoudí a tak přidává jen parádní písničku.

14:20
Index neřesti a české prvenstvíZdá se, že Češi jsou pěkní zvrhlíci. Agentura Bloomberg zveřejnila tzv. index neřesti a Česko v něm získalo první místo. Výzkum se opíral o údaje světové zdravotnické organizace (WHO) a zabýval se zneužíváním alkoholu, nikotinu, drog a hráčstvím. Česko v souhrnu získalo vítězných 69 bodů, čímž docela předběhlo například USA (16. místo, 48 bodů), Slovensko (18. místo, 47 bodů) či Mexiko (52. místo, 18 bodů). V žebříčku neřesti se zkoumala populace mezi 15 a 64 lety a jejich záliba v užívání daných látek na hlavu. Takže například v užívání marihuany jsou Češi na prvním místě, extáze na druhém a amfetaminu na šestém. Do první desítky jsme se neprobojovali pouze v užívání kokainu a opiátů. Dále Češi ročně vypijí zhruba 16,5 litru alkoholu (rovněž první místo) a vykouří okolo 2360 cigaret (pouhé 5. místo).Uf, taková zpráva si snad zaslouží nějakou tematickou písničku, tak třeba klasika od Velvet Underground. Zajímavé by bylo porovnat souvislost tohoto žebříčku a výdajů za zdravotní péči, neboť česká těla musí podle něj být pěkně zhuntovaná…

15:45
Ukrajina pod tlakemNěmecko nepřestává vyvíjet tlak na Ukrajinu ohledně konání fotbalového šampionátu Euro a jeho podpory. Kvůli věznění bývalé premiérky Julije Tymošenkové, které Ukrajina odmítá poskytnout slíbenou lékařskou pomoc v Německu, se rozhořela diskuse o tom, zda by nebylo nejlepší šampionát přesunout. UEFA se ale brání a tvrdí, že v tak krátkém čase (šampionát se koná za šest neděl) se to stihnout nedá, jedině snad zrušit.Angela Merkelová nyní zvažuje, že doporučí svým ministrům, aby se šampionátu a zahajovacího ceremoniálu vůbec neúčastnili. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes v rozhovoru pro deník Bild řekl, že věří, že pokud se Euro bude konat, využijí fanoušci, sportovci a politici příležitosti, aby dali najevo svůj nesouhlas s porušováním lidských práv.

16:51
Medveděv a  přímé volby gubernátorůPrezident Dmitrij Medveděv dnes podepsal zákon o přímé volbě gubernátorů, hlásí naše kolegyně Naďa Straková z netradičně liduprázdné Moskvy, z které prý lidi prchli kvůli prodlouženým dnům volna a vrátí se až po 9. květnu. Do poslední chvíle se netušilo, zda zákon, který slibuje voličům vlastní volbu gubernátora, bude nakonec podepsán. Pochybnosti panovaly hlavně kvůli tomu, že Vladimir Putin nastupuje do úřadu už příští pondělí, a byl to on, kdo přímou volbu hlav regionů zrušil a místo toho zavedl jmenování gubernátorů. První přímé volby by se měly konat už na podzim ve třech regionech.Vladimir Putin může všechno, to jest může přímou volbu klidně zase zrušit, že?

17:10
Čekání na studenou frontu a funky rozloučeníDJka se přizná, že je po celém dnešním horkém dni úplně uvařená a udušená. Redakční kolegyně jí sice nabízí čerstvě vyrobený led, ale to zřejmě nepomůže. Pomůže snad jen pořádná bouřka. Hlavní meteorolog Respektu Ondřej Nezbeda hlásí, že ještě dnes večer bouřka přijde. DJka se na to těší, stejně jako na studenou frontu, která má nastoupit v noci. Dnes padly na mnoha místech teplotní rekordy, mnohde naměřili okolo 31 stupňů, v hlavní městě prý bylo „jen“ 29. DJka tedy přeje všem stejně vedrem postiženým chladnější zbytek dne a večera, sedá na kolo a jede se zchladit. Na závěr něco poctivého funku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].