08:00
Před 15 lety jsme vstoupili do NATODobré ráno, vážení čtenáři,tento den před patnácti lety vstoupilo Česko do Severoatlantické aliance a před třemi lety spadl po havárii v japonské Fukušimě I kus poničeného reaktoru. Doufejme, že dnes se z toho stanou jen ty dobré věci (s členstvím NATO je spokojeno podle posledního průzkumu 70 procent Čechů).Kdyby dnes nic dobrého nepřišlo, udělejme si aspoň plán do budoucna: 23.dubna si můžeme o 15 procent levněji koupit nějakou dobrou knihu, neboť knihkupci se včera dohodli, že nám tento dubnový den odpustí DPH. Paráda.A pokud máte nervy, že pro děti neseženete školku nebo máte trable a sháníte sociální bydlení, taky hlavu vzhůru. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier řekl, že na obojí uzákoní nárok.A kdyby ani tohle nepomohlo, tak dneska má být teplo a slunečno, což je na 12. březen skvělá zpráva.
09:30
Kanál šplouchat nebude, Zeman se zlobíŠplouchání vody v kanálu Dunaj-Labe-Odra asi naštěstí neuslyšíme. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) podle Hospodářských novin zastaví soutěž na studii této obří stavby, která starším ročníkům musí nutně asociovat vzpomínky na Gabčíkovo-Nagymaros. Studie měla stát 25 milionů a průplav pak nějakých 400 miliard korun.ANO svým rozhodnutím řeklo „ne“ hlavně myšlence prezidenta Miloše Zemana a také severomoravského podnikatele a Zemanova příznivce Jana Světlíka, kteří si třísetkilometrový kanál a s ním spojené zakázky stavby vroucně přejí.Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček také už podle HN reagoval, že studie proveditelnosti projektu je v koaliční smlouvě a její zrušení by prezident chápal jako porušení koaliční dohody. Tam sice o kanálu zmínka je, z programového prohlášení vlády už ale vypadla.Průplav by měl spojovat Labe, Dunaj a Odru a podle prezidenta by pomohl nastartovat české hospodářství. Komise Akademie věd pro životní prostředí koncem února uvedla, že výstavba takového kanálu nemá nyní ekonomické, sociální ani ekologické opodstatnění.Jediné co má smysl, je nastartovat české hospodářství. Zde čísla o hrubém domácím produktu za rok 2013: Česko -0,9%, Slovensko +0,9%, Polsko +1,6% a Maďarsko +1,2%.
10:40
Žáby opět na tahuTeplé počasí a blížící se jaro začíná z pelechů vyhánět obojživelníky. Především žáby se ve velkých skupinách opět chystají přecházet přes silnice. Upozornila na to Záchranná stanice pro živočichy Českého svazu ochránců přírody z Vlašimi.„Na jaře můžete za jedinou noc na některých úsecích silnic potkat řádově desítky až stovky obojživelníků přecházejících vozovku. Jedná se především o zvláště chráněné ropuchy obecné. Jsou mezi nimi občas ale také další druhy, hlavně skokani a čolci,“ uvádí ošetřovatel této stanice Petr Švingr. Proto ochranáři apelují na všechny řidiče: Brzděte!Ropuchy obecné jsou užitečný a zajímavý druh, jejich spolčování na jaře a na zimu má však svá rizika, že hromadně přijdou o život. Po většinu roku se dle výkladu ochránců pohybují samotářsky a mimo vodní prostředí, chodí po polích i zahradách, sem tam skočí do lesa. Na zimu se však na několika vhodných lokalitách společně zazimují v různých dutinách v zemi a pokud nejsou dutiny hotové, zahrabou se sami.Na jaře, obvykle od druhé poloviny března do konce dubna, pak hromadně podnikají cestu k místu rozmnožování, nejčastěji k blízkému rybníku či tůni. A tehdy jsou nejvíce ohroženi masakrem na silnicích. Vlašimští ochranáři se jim snaží pomoct - budují na známých tazích žab zábrany kolem silnic a dělají osvětu.
12:44
PPF odkládá přejmenování TelefónikyDříve ohlášená změna názvu největšího českého operátora se odkládá. PPF miliardáře Petra Kellnera se dohodla se španělskou Telefónikou, že firma bude nadále používat její jméno Telefónica Czech Republic. Serveru IHNED.cz to potvrdil mluvčí operátora Hany Farghali s tím, že důvodem je především úspora nákladů na případnou změnu.Původně se měla firma přejmenovat na M Telecom na středeční valné hromadě, protože PPF k tomu zavazovala smlouva o koupi majoritního podílu. Podle ní měla také lhůtu, dokdy musí značka Telefónica zcela zmizet z českého trhu. Je tak možné, že ke změně názvu dojde na řádné valné hromadě, která se má konat do dvou měsíců.Operátor chce ale podle Farghaliho nadále používat především značku O2 a nahradit ji i tam, kde dosud používal původní název španělské společnosti, která si ponechala menšinový podíl necelých pěti procent.
13:07
Ve vzduchu opět GripenyČesko budou i v dalších letech chránit ze vzduchu stíhačky JAS 39 Gripen. Vláda dnes rozhodla o prodloužení smlouvy o pronájmu letounů na další 12leté období s opcí na další dva roky. Roční splátky mají být o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Celková cena za 12 let tak dosáhne zhruba 16,5 miliardy českých korun. O prodloužení kontraktu se začalo jednat už za vlády Petra Nečase, kdy rezort obrany vedl Alexandr Vondra. Jeho hlavním vyjednávačem byl Vlastimil Picek, jeho tehdejší náměstek a později i ministr. Kontrakt na další pronájem gripenů podle znalců vůbec není špatný a Picka a jeho tým za něj lze pochválit.Stíhačky potřebujeme i vzhledem k závazkům Česka v NATO (dnes slavíme 15 let našeho členství!). Nechrání totiž jenom vzdušný prostor tuzemska, ale i dalších zemí aliance.Součástí dnes schváleného dodatku ke kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.
14:03
Kosti z 3D tiskárnyCo všechno lze vytisknout na 3D tiskárně? Zbraně, boty, ale třeba i náhražky lidských kostí. Britský deník The Times dnes popsal příběh devětadvacetiletého Stephena Powera, kterému po těžké nehodě na motorce před více než dvěma lety zůstala značně pohmožděná tvář a levé oko.Chirurgové dokázali poskládat rozbité kousky kostí končetin, kost v obličeji ale byla tak roztříštěná, že její uvedení do původní podoby bylo nemožné. Stephen Power měl ale nakonec štěstí. Lékaři mu novou lícní kost a oční důlek nyní vytiskli z titanu na 3D tiskárně…
15:19
V newyorském Harlemu došlo k exploziV newyorském Harlemu se dnes dopoledne po explozi zřítil dům. Šestipodlažní budova stála poblíž 116. ulice a Park Avenue. Z místa stoupá mohutný kouř. Všechny stanice metra severně od Grand Central jsou uzavřené. Příčina výbuchu zatím není známá, spekuluje se ale o výbuchu plynu.
15:36
Prohřešky policie: celkem to jdePolicisté byli loni čestnější než v předchozím roce. Do budoucna jim ale hrozí, že budou více zabředávat do mravnostních deliktů a úvěrových podvodů, obává se Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).Inspekce dnes zveřejnila, že loni v řadách bezpečnostních složek státu, což je kromě policie i vězeňská služba a celníci, obvinila nebo navrhla obvinit 269 lidí. Meziročně je to o 86 lidí méně. Z celkového počtu zaměstnanců bezpečnostních složek je to zhruba 0,6 procenta.K nejčastějším trestným činům, ze kterých jsou policisté podezřelí, patří hospodářská a násilná kriminalita nebo-li více se krade a fyzicky ubližuje. Je to změna, neboť předloni policisté a spol. nejvíc zneužívali pravomoc. Zajímavé je vysvětlení šéfa GIBS Ivana Bílka, proč zneužití pravomoci kleslo: V roce 2012 páchali trestnou činnost hlavně v pracovní době, loni naopak častěji až po pracovní době.Zlepšení je tedy ve všech směrech.Nakonec i metody prohřešků se vylepšují, jak říká šéf GIBS Bílek „kriminalita je kvalifikovanější“, a to hlavně při přijímání úplatků. Korupce se pak také hůře rozkrývá. „Úplatky bývají často schovány za různými půjčkami a jinými akvizicemi,“ vysvětlil.Do budoucna je hrozbou podle Bílka mravnostní kriminalita a úvěrové podvody. „Nás to děsí. Úvěrový podvod bývá často východiskem pro ty lidi, kteří se dostávají do určité dluhové pasti. Dáváme to do souvislosti s poklesem platů příslušníků bezpečnostních sborů,“ uvedl Bílek. U mravnostní kriminality již inspekce loni zaznamenala několik případů sexuálního obtěžování nebo šíření pornografie. „Vnímáme to jako obrovskou hrozbu,“ zdůraznil.
17:21
Zemřela Věra ChytilováDnes dopoledne zemřela ve svém domě, obklopena rodinou, slavná režisérka Věra Chytilová. Zprávu napsal iDNes a ČTK.Chytilové bylo 85 let. Proslavil jí už v roce 1966 film Sedmikrásky, slavné jsou dodnes i filmy Ovoce stromů rajských jíme, Hra o jablko, Panelstory, Kalamita, Vlčí bouda, Faunovo velmi pozdní odpoledne, porevoluční Šašek a královna, Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Pasti, pasti, pastičky.Režisérka se v minulých letech pustila i do politiky. Například v roce 2006 se dohodla na spolupráci s nově vzniklou stranou Rovnost šancí, protože byla „znechucená slabým zapojením žen do politiky“. Strana ale neuspěla. Chytilová také neúspěšně kandidovala do Senátu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].