Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 8. 10. 2012

Viva Hugo! • Autor: Globe Media /  Reuters
Viva Hugo! • Autor: Globe Media / Reuters

08:01
Ranní start s Monty PythonyDobré ráno, milí čtenáři, vítám vás v novém týdnu, navíc volebním. Pokud na vás jde z tápání, koho do krajských zastupitelství zvolit, také mírná nervozita, pojďte si připomenout úžasnou scénu z Života Briana –Always Look on the Bright Side of Life.Monty Pythonové oslavili minulý týden 43. narozeniny a my bychom zase měli oslavit, že máme vůbec možnost jít volit tím, že volit půjdeme. Vždycky je možné alespoň podpořit tu lepší, i když ne třeba ideální variantu. Tak, tolik moralistní okénko, a dál už jen šťavnatý mix písniček a zpráv z Česka i zahraničí. Anebo třeba toto ranní video Krásný den!

08:35
Oranžová volební předpověďPodle průzkumů, které si nechaly zpracovat Česká televize a Český rozhlas, má ČSSD má šanci obhájit vítězství krajských volbách. Sociální demokraté by mohli nejvýrazněji vyhrát na Moravě, především v Moravskoslezském kraji. ODS by podle průzkumu mohla čekat výhra ve východních Čechách, v Ústeckém kraji by mohla vyhrát KSČM.Jak kraje změnila dosavadní vláda ČSSD popisuje článek kolegyně Silvie Lauder: Oranžový audit. Krajským volbám, které proběhnou tento pátek a sobotu, se věnuje i redakční komentář Čas myslet na sebe.

09:30
Chávez vládne dálHugo Chávez zůstává venezuelským prezidentem. Podle předběžných výsledků získal 54 procent hlasů. K urnám přišlo 81 procent z téměř 19 milionů registrovaných voličů. Pokud mu to zdraví dovolí, bude Chávez Venezuele vládnout celkem dvacet let.Zdá se, že Chávezův mandát, který si drží už od roku 1999, tedy bude navzdory nesouhlasu opozice, která se staví proti jeho autotirářským praktikám, tak trochu Neverending story

10:15
Na turecko-syrské hranici vše jen ne klidNa turecké městečko Akçakale včera dopadla ze Sýrie další salva granátů – minulý týden to bylo v tomto příhraničním městě na jihovýchodě země už podruhé. Turecká armáda zareagovala obnovením střelby na syrské pohraniční pozice, dle informací tureckých médií tentokrát bez obětí.Více ke stoupajícímu napětí mezi Tureckem a Sýrií v rozhovoru s Tomášem Laněm, bývalým velvyslancem Česka v Turecku, v následujícím rozhovoru: Turci nezaútočí

11:06
Víkendová Roma PridePrahou včera prošel první pochod romské hrdosti Roma Pride. Etnicky různorodý dav nesl transparenty s nápisy „Nenávist není řešení“ nebo „Zbourejte prasečák na místě romského koncentráku v Letech“. Pochody za práva Romů v neděli proběhly i v 14 dalších evropských městech.Pochod v Praze uspořádalo občanské sdružení Konexe, které nedávno zaujalo na sociálních sítích poměrně odvážnou fotokampaní.

11:21
Dalíkovi spadla klecPolicie zadržela lobbistu Marka Dalíka, informaci přinesl server Týden.cz. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že zatčení souvisí s nákupem transportérů Pandur. Dřívější blízký spolupracovník premiéra Mirka Topolánka si měl na sklonku roku 2007 říct o úplatek kvůli tendru na nákup obrněných vozů.Kontextový článek ze starších vydání Respektu najdete zde, v příštím čísle se můžete těšit na aktuální text.

12:02
Polední song: Adele nechala spadnout nebeV pátek přesně v 0:07 představila britská zpěvačka Adele titulní píseň k nové, už třiadvacáté bondovce Skyfall. Můžete si ji poslechnou i vy. Adele: Let the Skyfall

12:59
Zavede Cameron víza pro občany EU?Britský premiér David Cameron se pustil do silné protiunijní rétoriky. V televizním rozhovoru na úvod výroční konference Konzervativní strany prohlásil, že je připraven v případě potřeby vetovat rozpočet Evropské unie, pokud by byl výrazně zvýšen" nebo „by neměl dostatečné kontrolní mechanismy“.Pohrůžka přichází v době, kdy Evropská unie zahajuje vyjednávání o rozpočtu pro léta 2014 až 2020.Předseda britské vlády rovněž potvrdil, že by chtěl přezkoumat pravidla volného pohybu osob po EU, aby bylo možné omzit počet občanů EU pracujících v Británii.

14:06
Čárový kód slaví 60. narozeninyBBC přináší zprávu, že právě před šedesáti lety byl patentován čárový kód. Podle Wikipedie to sice bylo už v roce 1949, ale ať tak či onak, černobílé identifikační proužky si musely na uvedení do běžné praxe počkat na rok 1974, kdy dospěla i technologie na jejich čtení a v supermarketu v Ohiu byl nascannován první kousek zboží  - balíček žvýkaček.Od té doby se čárová kód rozšířil do celého světa, na planetě se nyní používá více než pět milionů čárových kódů.A že nemusí jít jen o nudný hranatý boxík, dokládá následující slideshow. 

14:59
Na Filipínách vznikne autonomní muslimská oblastFilipínská vláda se dohodla s nejsilnější muslimskou rebelskou skupinou na kostře smlouvy, která by mohla v příštích dnech na ostrovech zajistit příměří. Skončil by tak ozbrojený konflikt, který mezi vládou a Frontou islámského osvobození Morů (MIFL) trvá už čtyřicet let a stál přes sto dvacet tisíc životů.Smlouva počítá se vznikem nového, posíleného autonomního území na jihu země, kde žije většina muslimů v jinak převážně katolické zemi. Podepsána by měla být 15. října.Dohoda mezi MIFL a vládou prezidenta Benigna Aquina představuje jednoznačně zlom, i když je nutné mít se na pozoru, jelikož předchozí vlády se o příměří s MIFL pokoušely také, ale dohodnuté smlouvy byly několikrát předčasně ukončeny. Navíc samotná MIFL je poměrně roztříštěná a na Mindanau působí i jiné rebelské skupiny, takže trvalý mír je běh na dlouhou trať.Jak zpívají Depeche Mode – Peace Will Come.

16:1228
. oběť metanoluMetanol má další oběť. V Boršicích u Blatnice na Slovácku byl ve čtvrtek nalezen mrtvý muž a jak dnes oznámila krajská policie, prokázala pitva, že zemřel na otravu methylalkoholem. Při prohlídce domovní policisté láhev s tvrdým alkoholem, její původ ale zatím není znám.A teď trochu inspirace ze Slovenska: Longital: Voyage.

16:39
Ruští gay aktivisté připravují žalobu k Evropskému souduSe zákonem o zákazu propagace tzv. homosexualismu mezi nezletilými uvedeném v platnost v Petrohradě letos 1. března, se ruští gay aktivisté nechtějí jen tak smířit, a proto se po dvou prohraných bitvách u tamního soudu chystají podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Lídr hnutí za práva gayů v Rusku, Nikolaj Alexejev, už jednu stížnost u Evropského soudu před lety vyhrál. Tehdy Evropský soud ruskou vládu pokáral za to, že upírá sexuálním menšinám právo na shromáždění a tím je diskriminuje.Zákon o zákazu propagace homosexualismu platí ještě v dalších čtyřech regionech Ruska.

17:17
Roman Smetana a vězení - to be continuedRomanu Smetanovi, odsouzenému za „otykadlování“ předvolebních plakátů, dnes odpoledne vypršel termín nástupu trestu. Do vězení však nenastoupil a svým příznivcům vzkázal, že „se nechá dopadnout do pátku“.Je sice s podivem, že v následující slideshow Smetanova tykadla nejsou, přesto přehled „25 nejikoničtějších uměleckých děl posledních 5 let“ vřele doporučuji. Tímto se s vámi dnešní DJka loučí, děkuje Vám za pozornost a na večer posílá ještě jednu inspiraci – do Česka se totiž právě přesunul jeden mezinárodní projekt, který kloubí výuku salsy s charitou, konkrétně projekty na výstavbu studní v Africe.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].