Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 7. dubna 2014

První Rwanďan stanul kvůli genocidě před francouzským soudem. • Autor: Globe Media /  Reuters
První Rwanďan stanul kvůli genocidě před francouzským soudem. • Autor: Globe Media / Reuters

09:35
Dobré ráno z RespektuTrochu se zpožděním, to kvůli mírným organizačním zmatkům. A proto nyní rychlá zpráva: na Ukrajině zasedá bezpečnostní rada státu kvůli novým, ne tak početným, jako násilným protestům na východě země.Hezký a bezpečný den.

11:00
Že by letadlo?Pátrači, brázdící jih Indického oceánu v hledání trosek letu MH370, možná zachytili signály černé skříňky.  Nic není ale jisté: singály měly sice správnou frekvenci, ale byly příliš krátké - a navíc se záhy zase ztratily. Australský premiér Abott tedy zprávu nazval „povzbuzujícícm vodítkem“. Zítra to bude měsíc, co se letadlo nepochopitelně ztratilo.

12:19
Pláč ve RwanděVe Rwandě začíná týden oficiálního truchlení. Důvodem je dvacáté výročí genocidy, která v průběhu sto dní vzala život 800 000 Rwanďanů, především Tutsiů a umírněných Hutuů, vrahy byli hutští extremisté. Celou zemí bude po sto dní putovat zapálená pochodeň. Masové vraždění začalo sedmého dubna 1994, den poté, co prezident Habyarimana (z kmene Hutu) zahynul při leteckém neštěstí. Skončilo začátkem července.

14:00
Prý existuje Doněcká republikaVyhlášená byla před chvílí. Několik stovek proruských demonstrantů obsadilo sídlo doněckého guvernéra, vyvěsili vlajky, vyhlásili nezávislost, touhu připojit se k Rusku a požádali Moskvu o vojenský zásah.Dnešní DJ by rád vyvslovil nějakou - jakoukoliv - prognózu, ovšem přiznává, že to není lehké. Na rusko-ukrajinských hranicích stále zůstává několik desítek tisíc ruských vojáků. Pořád ještě na ruské straně. Že by ale současné nepokoje byly moskevskou, objednanou záminkou pro zásah, se mu zdá nepravděpodobné. Nepokojů se účastní několik stovek lidí, v neděli maximálně pět tisíc. Proruské nálady jinak těžko zaznamenat. Tedy - žádná lehká propagandistická práce jako v případě Krymu, obtížnější i vojensky. Spíše se tedy dnešní DJ přiklání k tomu, že je to ruská snaha (o ruském vlivu - část okupantů má ruské občanství - asi není možné pochybovat) o to, ztížit kyjevské vládě život a držet nestabilitu východu a jihu země při životě. V budoucnu by se to mohlo hodit.

15:21
Tomio Okamura píše o cikánské krviTomio Okamura napsal před pár dny o Kláře Samkové, kandidátce svého Úsvitu do Evropského parlamentu, že „nemá ani kapku cikánské krve“. Nyní podle iDnes.cz řekl, že svůj příměr nepovažuje za nevhodný ani vzhledem k historické zkušenosti s nacistickými rasovými zákony. O advokátce Samkové a o tom, že nemá ani kapku cikánské krve, Okamura napsal na svém facebookovém profilu, kam nejprve umístil článek o Romech u nás před sto lety. Když se ho pak v diskusi Vojtěch Němec zeptal, proč má tedy na kandidátce Samkovou, šéf Úsvitu mu doslova odepsal: „Nerozumím. Ona přece nemá ani kapku cikánské krve. Má částečně předky v Itálii. A to, že měla jako advokátka i romské klienty, to přece neznamená, že s nimi souhlasí nebo je podporuje. Já její názory znám a žádná podpůrkyně nepřizpůsobivých občanů to není - to by přece nemohla kandidovat za Úsvit.“Představitel Společenství Romů na Moravě Karel Holomek nepovažuje Okamurovo vyjádření za korektní. Poukázal na to, že Okamura už dříve mluvil o tom, že by Romové měli uvažovat o založení vlastního státu. I sama Samková ho ovšem omlouvá s tím, že je „chudák a schytává to za všechny“. 

16:40
NWR zavře Paskov v roce 2017, stát pak vyplatí 600 milionůDůl Paskov, který patří pod těžební společnost OKD, respektive NWR, bude těžit až do konce roku 2017. Vláda následně na útlum činnosti tohoto (za současných podmínek) nerentabilního provozu vyčlení 600 milionů korun. Tyto peníze budou určeny na takzvanou sociální část útlumu – tedy na výplatu odstupného pro propuštěné horníky.Andrej Babiš to řekl na brífinku, který následoval po jednání s předsedou představenstva společnosti NWR Garethem Pennym. Tyto podmínky jsou z pohledu vlády výrazně výhodnější než návrh, se kterým přišla na začátku dubna pracovní skupina pod vedením ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) a jeho předchůdce v Rusnokově vládě Jiřího Ciencialy.Původní návrh řešení totiž předpokládal, že vláda přispěje na sociální útlum i na konzervaci dolu. Celkově částkou 1,1 miliardy korun. Důl by přitom ukončil činnost a tím pádem i propustil významnou část pracovníků už v roce 2016.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].