Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 5. 12. 2011

Jsem na ten byt na Floridě zapomněl, no bóže, a oni kolem toho dělají takový humbuk. • Autor: Milan Jaroš
Jsem na ten byt na Floridě zapomněl, no bóže, a oni kolem toho dělají takový humbuk. • Autor: Milan Jaroš

07:59
Samba v deštiDobré mokré ráno, dnes je 5. prosince, do konce roku zbývá 26 dní, svátek mají Jitky a večer bude chodit Mikuláš s nadílkou.Svatého Mikuláše je sice až zítra, ale podle pranostik prý splachuje břehy, čemuž pohled za okna odpovídá, propršelo celou noc. Přeháňky můžeme čekat i přes den, na horách sněhové. Jinak nejvyšší teploty meteorologové hlásí okolo 4 až 8 stupňů.V Rusku se včera konaly parlamentní volby, Putinovo jednoté Rusko podle předběžných výsledků podle očekávání zvítězilo, ovšem voličská přízeň zeslábla a v dolní komoře parlamentu, státní dumě, nezíská nadpoloviční většinu křesel. Jednotné Rusko získalo přibližně 49 procent hlasů oproti 64 procentům před čtyřmi lety. V březnu čekají Rusko prezidentské volby.K rannímu šálku kávy Zuzana Navarová a Samba v dešti.

08:35
Jirka má problémMinistra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) dnes čeká na tiskové konferenci vysvětlování jeho čerstvého problému: měl by ozřejmit původ milionů, za něž si pořídil byt na Floridě spolu s odsouzeným korupčníkem a jako člen vlády neuvedl tuto skutečnost do daňového přiznání.Oním korupčníkem je podnikatel Pavel Hrách, jenž byl na začátku letošního roku odsouzen za uplácení manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové za vynášení citlivých informací o dluzích zdejších firem. Již během vyšetřování této kauzy se stal ministr Besser spolupodílníkem ve společnosti Comoros Group, kterou spolu s Hráchem založili v roce 2009 na Floridě a koupili tam jejím prostřednictvím byt zhruba za čtyři miliony korun. Besser tento nákup a účast ve firmě opakovaně zapomínal uvést v daňovém přiznání.V novém čísle Respektu si přečtěte článek Jirka je prostě pruďas o odvolání uznávaného ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opěly právě ministrem Besserem. Důvod? Opěla totiž odmítl „losovačku“ na dodavatele stavby depozitáře za 150 milionů.O víkendu o mlze okolo kontaktů s Hráchem a floridského bytu hovořil s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a svým stranickým šéfem, předsedou STAN Petrem Gazdíkem. Ten ČTK řekl, že Besser mu předložil důkazy, které jsou v přímém rozporu s tím, co o něm píší média, a rozptýlil tak podezření, že by se mohl podílet například na praní špinavých peněz. Gazdík prý ministrovi věří. S ministrem Besserem chce hovořit i premiér Petr Nečas (ODS).

09:30
Recepty, jak přežít kriziNárodní ekonomická rada vlády NERV a ministerstvo financí připravují soubor opatření, jež mají Česku pomoci přežít ekonomickou krizi v Evropě. Jde o přibližně tři desítky návrhů, mezi nimi například zvýšení jednotné sazby daně z přidané hodnoty ke 20 procentům nebo zkrácení pracovního týdne. Jak uvádějí Hospodářské noviny, ve hře jsou tři scénáře, z toho jeden katastrofický, kdyby nastal systémový kolaps Evropy, tedy rozpadla se eurozóna a banky by přestaly půjčovat. Zda má euro naději, rozhodne tento týden v pátek summit Evropské unie. Více se dočtete komentáři Dějiny v přímém přenosu v dnešním Respektu, autory jsou Jiří Sobota a Kateřina Šafaříková.Simply Red a Holding Back the Year.

10:00
Jirka má problémTiskovka s ministrem Besserem již proběhla. Ministr na ní uvedl, že se nedomnívá, že by se účastí ve firmě Comoros Group spoluvlastněné s odsouzeným korupčníkem Hráchem dopustil korupčního chování. On korupčníkem není a ničeho nečestného se nedopustil, pokud ale budou předloženy důkazy, je ochoten nabídnout své křeslo - poté, co by předložil zákon o vyrovnání se s církvemi. Za to, že několik let neuvedl koupi floridského bytu spolu s Hráchem v majetkovém přiznání, ač mu to zákon ukládá, se ministr omluvil, neboť prý na to zapomněl. Společnost Comoros Group prý nikdy nepodnikala, a tudíž z ní neměl žádný prospěch. Ze společnosti před několika dny odstoupil.Na Floridě tak pomalu vzniká rezort rezidenčních bytů či domů chlapíků čestných (Jirka), křišťálově čistých (Standa) či náruživých golfistů (ředitel krčské nemocnice Karel Filip, který též opomněl koupi domu v luxusním golfovém resortu River Strand na Floridě uvést v majetkovém přiznání).

11:02
Chovanec končí ve SpartěS titulky jako „Poprava na Letné“ potvrzují média týdny trvající spekulace o odchodu Jozefa Chovance z čela fotbalové Sparty. S Chovancem končí také celý jeho realizační tým. Nástupcem Jozefa Chovance se má stát Jaroslav Hřebík, ovšem stane se tak až v polovině prosince na valné hromadě klubu.

12:00
Poledne „pod tlakem“Poledne je tady, za oknem slunce a jasné nebe. Hřebeny Krkonoš ovšem hlásí bílo, napadlo až dvacet centimetrů nového sněhu. Ostatní hory hlásí jen poprášení, Jizerky v Desné dva centimetry, podobně je na tom Milešovka v Českém Středohoří nebo třeba Šerák v Jeseníkách. Redakce Respektu se úderem dvanácté odebírá na „velkou“ poradu neboli hlavní poradu týdne, takže prozatím dobrou chuť, pokud se chystáte něco zakousnout, pokud je na vás ještě brzy, pusťte si třeba Bowieho a Annie Lennox.Under Pressure s Annie Lennox a Davidem Bowiem a k tomu ještě nádavkem jednoho Bowieho - Cat People. A k tomu si můžete otevřít dnešní Respekt, kde se pídí Pavel Turek po odpovědi na otázku: Proč je svět tak fascinován hudbou minulosti? - včetně třeba právě skladeb Davida Bowieho - v článku Generace archivářů.

12:21
Petr má problémPolicejní prezident Petr Lessy nadále zůstává i přes neshody s ministrem vnitra Janem Kubicem policejním prezidentem, rezignovat odmítl. Dohodli se alespoň na některých organizačních změnách.Ministr Kubice v minulém týdnu při osobním pohovoru vyzval Lessyho k tomu, aby odstoupil. Důvody neshody jsou dva - jednak Lessy nesouhlasí s Kubiceho navrhovanou policejní reformou, která má ulevit policii od dvou tisícovek policejních „kancelářských“ funkcionářů. Druhým důvodem je Lessyho náměstek Vladislav Husák, který se sešel minulý týden na soukromé schůzce v pražském Obecním domě s předními politiky pražské ODS Borisem Šťastným, Milanem Richterem, Rudolfem Blažkem a Pavlem Bémem a kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Namísto toho, aby Lessy tvrdě požadoval po Husákovi vysvětlení, hájí ho s tím, že to, co dělá jeho náměstek ve volném čase, není jeho problém. Navíc je podle jeho slov prý „složité náměstky odvolávat“.Možná to opravdu není problém. Husák prý šel okolo a skočil kluky jen pozdravit. A navíc je to čestný chlap, takže už Lessymu nabídl svoji rezignaci. Podle dalších aktérů schůzky, například Borise Šťastného, fakt o nic nešlo: všichni se potkali v Obecňáku čistě náhodou, a tak si dali společně kolu a povídali si jen tak o životě.Čtěte také pondělní Respekt a komentář Jaroslava Spurného Petr Lessy má problém.A poslechnout si můžete Police a Vzkaz v lahvi - Message In A Bottle.

13:15
Afghánistán 2014: nezapomeňteV Bonnu se dnes jedná o budoucnosti Afghánistánu. Více než stovka státníků z více jak 80 zemí včetně afghánského prezidenta Hamída Karzáího se sešlo na mezinárodní konferenci nazvané Bonn II, která řeší stabilizaci Afghánistánu a její převzetí odpovědnosti za bezpečnost tamní policií a armádou. Konferenci bojkotuje Pákistán, klíčový soused Afghánistánu - protestuje proti leteckému „omylu“ NATO koncem listopadu, kdy zemřelo 24 pákistánských vojáků.Mezinárodní síly se z Afghánistánu mají stáhnout do roku 2014. Podle Karzáího ale bude země na stabilizaci a zamezení obratu ve vývoji potřebovat ještě minimálně deset let, tedy hlavně finanční pomoc Západu. Na tu se může země podle Merkelové i Clintonové spolehnout, ovšem v jejich projevech zazněla i slova, že „se Afghánistán musí postavit na vlastní nohy“ a prosadit řadu reforem i omezení extrémní korupce, která snižuje chuť investorů v zemi podnikat.Mnohými kritiky je Bonn II označován za zbytečný. Jedná se o další velkou konferenci, kde se nic podstatného nedohodne.

13:40
Obří manévry: blíží se „rizikový“ MedvěděvPraha se připravuje na obří manévry. Hrad dnes potvrdil, že ve středu přijede na návštěvu ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Jednat by měl s Václav Klausem i premiérem Nečasem, tématem bude také nejspíš dostavba Temelína, kdy Rusko je jedním ze tří zájemců. Medvěděv by měl mimo jiné zahájit výstavu Carský dvůr pod vládou Romanovců v Císařské konírně. Na zajištění bezpečnosti se budou podílet stovky policistů, Medvěděv je počítán z bezpečnostního hlediska k „rizikovým“.Tak pozor, ať někoho nepicnou! Eric Clapton a I Shot the Sheriff.

13:51
Letecká bitvaProtesty pilotů ČSA budou mít dohru v tom, že aerolinky jich stovku propustí. Někteří dostanou výpověď již tento týden. Sami piloti považují tyto zprávy za pouhé zastrašování, žádnu oficiální informaci od svého zaměstnavatele dosud nedostali.Piloti pokračující v protestní akci nadále zůstávají doma, na linkách je nahrazují piloti z jiných společností. Management ČSA usiluje o výpověď výkonného sekretáře Sdružení dopravních pilotů Filipa Gaspara. Obě strany se navzájem obviňují - ČSA piloty z toho, že jejich protest je pouze protestem za vyšší platy, piloti se naopak hájí tím, že chtěli poukázat na rozprodávání majetku aerolinií, respektive vyvedení letadel do dceřinné společnosti Holidays Chzech Aerolines a špatné hospodaření, které z aerolinek činí potápějící se Titanic.Piloti se hodlají obrátit s otevřeným dopisem na poslance a senátory.

14:00
Martin má poblémMartin Kocourek, bývalý ministr obchodu a průmyslu, jenž proslul výrokem o „odklonění 16 milionů“, podle serveru Tyden.cz bude muset vysvětlit „odklonění“ u soudu - jeho bývalá manželka podala žalobu na neplatnost smlouvy, kterou s manželem při rozvodu uzavřela, a požaduje polovinu z „odkloněných“ 16 milionů. „Odkloněním“ se zároveň zabývá protikorupční policie.A píseň pro Kocourka. I Wanna Be Your Dog.

14:42
Kritika ruských volebPozorovatelská mise OBSE a Rada Evropy kritizují včerejší ruské parlamentní volby, ve kterých vyhrálo Putinovo Jednotné Rusko, a vydaly předběžnou zprávu, že během voleb došlo k četným narušením, třeba dodatečnému vhazování lístů do uren nebo vícenásobnému hlasování. Volby byly vedeny ve prospěch vládnoucího Jednotného Ruska - volič mohl vybírat z omezeného počtu stran, nehrála se fér politická soutěž, stát příliš podle pozorovatelů zasahuje do všech úrovní politického života a k tomu není zajištěna nezávislost médií.I přes tato úskalí ruští voliči přece jen prokázali alespoň částečně svoji nespokojenost s putinovskou garniturou tím, že Jednotné Rusko oslabilo a ve Státní Dumě nezískalo ústavní většinu. Tím je dána šance ostatním třem stranám, že by již nemusely jako dosud v dolní komoře parlamentu plnit jen „okrasnou“ funkci. Podle politických analytiků ani tato určitá „prohra“ nesnižuje Putinovy šance na zvolení ruským prezidentem.Nutno podotknout, že rádoby opoziční strany ve Státní dumě nikdy opoziční roli nehrály a ty, co vyhrály, jsou ty samé, co tam byly.

15:52
Letecká bitvaVálka mezi piloty a managementem ČSA pokračuje. Aerolinky dnes ohlásily, že protest pilotů je nelegální akcí, za niž jim náleží patřičné potrestání - stovka z nich dostane výpovědi, někteří již tento týden. Na jejich místa je prý převis zájemců. Piloti zatím žádné oficiální oznámení od ČSA nedostali a výhrůžky berou jako zastrašování.ČSA označuje protesty, kdy musela být minulý týden kvůli náhlým „indispozicím“ pilotů a jejich nenastoupení do práce zrušena asiu desítka letů, jen snahou o vynucení si vyšších platů. Naopak piloti tvrdí, že svojí akcí chtějí upozornit na kroky managementu, které místo k restrukturalizaci vedou k tomu, že spíše než leteckou společnost připomínají ČSA potápějící se Titanic. Piloti se hodlají otevřeným dopisem obrátit na Senát a parlament.

16:40
Francouzsko-německý recept na kriziAngela Merkelová spolu s prezidentem Sarkozym dnes na setkání v Paříži nastínili hlavní zásady, které by mohly pomoci vyvést eurozónu z krize, přičemž případ krachujícího Řecka by měl zůstat do budoucna výjimkou.
Merkelová i Sarkozy požadují přepsání smlouvy o Evropské unii. Podle obou státníků by měly být zavedeny automatické sankce pro ty země, jejichž rozpočtový schodek převyšuje 3 % HDP. Také ukotvení závazku vyrovnaného rozpočtu by se měl stát součástí ústav jednotlivých států. V minulosti podle nich nebyla přijata důsledná opatření a oba státníci se shodli v tom, že obě největší evropské ekonomiky, německá a francouzská, sice nenechají euro padnout, na druhou stranu ale nehodlají dále doplácet na ostatní, pokud nebudu mít v rukou kontrolní mechanismy.
V pátek čeká evropské lídry klíčový summit. Respekt bude při tom.
A k poslechu s padající tmou Radiohead a Lotus Flower.

17:44
Tma padá, Mikulášové se začínají rojitS postupující tmou se začínají rojit Mikulášové se svými družinami. Zatímco svatý Mikuláš děti obdarovává, čerti jim nehodlají dát nic zadarmo, takže se může stát, že pak ani konejšení andělů nepomůže a dítě se z mikulášského večera bude vzpamatovávat ještě pár týdnů. Jak upozorňují psychologové, přemíra stresu může přinést potomkům, hlavně těm nejmenším, někdy více negativního než pozitivního. Takže jako se vším i tentokrát platí: všeho s mírou.Pro dnešek se loučím s Pixies a Where Is My Mind?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].