Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 25. listopadu 2013

Jak osvícené bylo jednání ČNB? • Autor: Milan Jaroš
Jak osvícené bylo jednání ČNB? • Autor: Milan Jaroš

08:03
Týden začíná chladněJak meteorologové předpověděli, z neděle na pondělí se ochladilo. Může za to vzduch, který k nám proudí ze severních polárních oblastí. Nad ránem napadl na Šumpersku a Jesenicku sníh, během dne nemá být víc než tři stupně C.

08:18
Lékař Barták se chtěl mstítJaroslav Barták, který si odpykává čtrnáctiletý trest, údajně plánoval z věznice v Liberci vraždy nejméně tří lidí. Deník Právo píše, že se chtěl pomstít svým někdejším známým z Lvího klubu. Konkrétně měl být cílem útoku bývalý šéf vojenské tajné služby Ándor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann. Barták dostával od bývalé manželky pravidelně balíčky a peníze a s jejich pomocí se snažil přemluvit některé vězně, aby po svém propuštění zmíněné zavraždili, pobodali je třeba v přeplněné tramvaji. Jeden z přemlouvaných věc oznámil dozorcům. 

09:00
Důstojník tajné služby hájí BabišeV rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Euro říká bývalý důstojník tajné služby Andrej Kulha, že Andrej Babiš na 98 procent nebyl agentem StB a jeho spis je zfalšovaný. Jenže podle archivního svazku, který na Babiše založila komunistická tajná policie, právě Kulha vypracoval v roce 1987 dokument o přerušení Babišovy spolupráce s StB. Zdůvodnil to tím, že Babiš byl podnikem zahraničního obchodu Petrimex vyslán na dlouhodobou služební cestu do Maroka. V dokumentu zároveň stojí, že „agent přistupoval k tajné spolupráci zodpovědně“.

09:22
Předražené metro do MotolaMetro ze stanice Dejvická do Motola ma stát 22,6 miliardy korun, tedy 3,5 miliardy za kilometr. To je opravdu hodně, jak napsal server Aktuálně.cz, kilometr podzemní dráhy obvykle stojí kolem dvou miliard korun. O stavbě rozhodl pražský magistrát pod vedením Pavla Béma, realizovat ji měl šéf Dopravního podniku Martin Dvořák. Praha může mít se zaplaceníms stavby problém, větší část peněz má dostat z Evropy a Evropské komisi se předražený projekt vůbec nelíbí.

09:52
Testem proti cizincůmNový zákon o občanství zpřísnil podmínky, nově zavádí zkoušku znalostí českých reálií. Cizinec, který chce české občanství, musí nejen znát rozhlohu Česka, ale vědět třeba, do které země nejvíc vyvážíme, mít povědomí o českých obrozencích, vyjmenovat dvě krajská města ve východních Čechách, znát sídlo Krajského úřadu Středočeského kraje nebo vědět, kolik obyvatel má Ostrava, Zlín, Karlovy Vary či Jihlava. Podle Magdy Faltové ze Sdružení pro integraci a migraci ve skutečnosti nejde o znalosti: „Test je vymyšlen čistě proto, aby se stal bariérou.“

10:38
Poslanec ODS si chystá kružítko na GrebeníčkaDnes odpoledne se poslanci sejdou na prvním jednání sněmovny. Než si schválí zasedací pořádek, budou sedět podle abecedy. Některým se to nelíbí. „Proč mě pánbůh trestá? Na první schůzi vedle Grebeníčka?“ postěžoval si na facebooku poslanec ODS Radim Holeček. Kdosi se ho zeptal, zda už bodl komunistického poslance kružítkem. Holeček opáčil, že to učiní až dnes.

12:00
Potěmkinova vesnice pro PutinaMěsto Suzdal dvě stě kilometrů od Moskvy se chtělo zalíbit prezidentu Vladimiru Putinovi. Před jeho příjezdem proto zabalilo chátrající domy do speciálních plachet. Byly na nich natištěny různobarevné fasády, květináče, březové větve i kočky. Ruská novinářka Natalia Novožilovová řekla Aktuálně.cz, že domy pod plachtami jsou v opravdu katastrofálním stavu, ale přesto v nich žijí lidé.

13:34
Zeman se přesune na Hrad v prosinciLékaři vyměnili prezidentu Miloši Zemanovi ortézu, nová je menší, může proto ohýbat koleno. Podle lékařů ale do konce roku nebude v takové kondici, aby mohl cestovat za hranice. Na Pražský hrad se prezident z Lán přesune někdy během prosince.

14:30
ČNB utratila asi dvě stě miliard korunČeská národní banka (ČNB) koupila do 20.listopadu devizy za asi dvě stě miliard korun. Cílem bylo oslabit korunu na zhruba 27 korun za euro. Guvernér banky Miroslav Singer řekl, že teď už banka příliš intervenovat ve prospěch slabší koruny nemusí: „Už po prvním víkendu bylo zřejmé, že trh našemu rozhodnutí věří a naše aktivní přítomnost na trhu není vždy nezbytná.“

15:34
Firmy dávají nabídky pod cenouPodle průzkumu společnosti Otidea mezi zhruba sto padesáti většími firmami korupce trvá. Firmy přiznávají, že se účastní zmanipulovaných zakázek. Víc než třetina z nich zároveň přiznala, že nabízí v soutěžích nižší cenu než jsou náklady zakázky. Když firma zvítězí, dodatečně cenu (formou takzvaných viceprací) navýší.

16:11
Paní Eva z RaiffeisenLidové noviny si všimly zvláštní věci. Českou televizi přistihly dvakrát při tom, že údajný zákazník je ve skutečnosti z firmy, která chválené zboží nabízí. Letos v srpnu takhle propagovala stavební spoření paní Eva, pochvalovala si, že jí pomohlo z panelákového bytu do vysněného vlastního domu. Jenže paní Eva je dlouholetou zaměstnankyní stavební spořitelny Raiffeisen. Nedávno zase spokojený zákazník chválil zabezpečení svého domu. Jak by ne, když pracuje ve firmě, která toto zabezpečení vyrábí.

16:54
ČSSD chce zrušit lustrační zákonŠéf ČSSD Bohuslav Sobotka podpořil návrh komunistů na zrušení lustračního zákona. „Pětadvacet let po listopadu 1989 splnil svou roli,“ řekl Sobotka. Jenže to není tak úplně pravda, lustrační zákon blokuje Andreji Babišovi (ANO) křeslo ministra financí. Babiš se na Slovensku soudí, zda byl či nebyl spolupracovníkem StB.

17:50
Ukrajinská policie rozhání proevropskou demonstraciLidé v Kyjevě demonstrují proti úmyslu vlády místo obchodní dohody s EU prohloubit spolupráci s Moskvou. Do ulic vyšly desítky tisíc lidí. Metropole zažívá největší demonstrace od oranžové revoluce. Proti Viktoru Janukovyčovi lidé demonstrovali už v neděli, dnes jsou protesty mnohem rozsáhlejší.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].