Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 21. července 2014

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová • Autor: ČTK
Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová • Autor: ČTK

08:00
Vítejte v novém dni s bouřkamiMáme za sebou horký víkend (nejvyšší teplota 36,3 stupně C byla naměřena v Praze na Karlově) a mnozí i tropickou noc (meteorologové naměřili v noci víc než 20 stupňů C na pěti stanicích). Od západu už ale postupuje zvlněná studená fronta, v celé republice by postupně mělo dojít na déšť, přeháňky nebo bouřky.

08:29
Práce za dvacet korun na hodinuNěkdejší ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) prosazoval, aby nezaměstnaní pracovali zadarmo. Ústavní soud to ale nepřipustil. Teď připravili senátoři novelu zákona o hmotné nouzi (ve sněmovně míří do druhého čtení), člověk bez práce by podle ní mohl odpracovat 30 hodin měsíčně, za tuto veřejnou službu by dostal 605 korun. Před rokem 2012 si chudí lidé s početnou rodinou mohli takto vydělat víc, až několik tisíc. Většina dlouhodobě nezaměstnaných má dnes nárok na životní minimum, 3 410 korun. Novela počítá s tím, že pokud by se nesnažili, mohou spadnout na existenční minimum 2 200 korun.

09:05
Holanďan, který měl neuvěřitelné štěstíMaarten de Jonge měl letenku jak na let MH370, který se ztratil 8. března nad Indickým oceánem, tak na let MH17, který byl ve čtvrtek sestřelen nad východní Ukrajinou. Pokaždé ale na poslední chvíli změnil plány. V březnu si letenku změnil, aby mohl odletět o hodinu dříve, píše The Indipendent. Podruhé si letenku přerezervoval z jednoho dne na jiný, protože to vyšlo levněji.

09:39
Kerry tlačí MoskvuVyšetřování okolností čtvrtečního pádu malajsijského Boeingu 777, na jehož palubě zemřelo na východě Ukrajiny 289 lidí, vázne. Stále méně lidí ale pochybuje o tom, že byl sestřelen. Austrálie připravila pro Radu bezpečnosti OSN rezoluci, ve které se přímo mluví o sestřelení. Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že existují nezvratné důkazy o tom, že na sestřelení letounu má podíl Rusko. Vyzval Moskvu, aby přiznala odpovědnost za činy separatistů.

11:27
Eurokomisařkou má být JourováPředstavitelé koaličních stran se dnes shodli, že kandidátkou české vlády na eurokomisařku bude ministryně pro místní rozvoj hnutí ANO Věra Jourová. Dohodu umožnil ústupek sociálních demokratů, kteří podporu Jourové vyměnili za podporu ANO pro některé programové priority ČSSD - například zvýšení minimální mzdy nebo peněz na sociální služby.

12:43
Ruští podnikatelé se bojí o byznysPokud by lídři Evropské unie umístili na černou listinu stejné ruské firmy jako USA, bude to mít na jejich byznys ničívý dopad. Oligarchové už o svých obavách začali mluvit, ale zatím jen anonymně. Jeden ruský miliardář třeba řekl redaktorovi agentury Bloomberg, že pokud Vladimír Putin nezatlačí na ukončení ukrajinského konfliktu, bude jeho země v podobné izolaci jako Bělorusko diktátora Alexandra Lukašenka.

14:20
Tanková bitva o DoněckUkrajinské ozbrojené síly po čtvrtečním pádu malajsijského letadla útočí na největší města držená povstalci. Po ofenzívě v půlmilionovém Luhansku dnes ráno vstoupily do Doněcka. Metropole Donbasu, která měla před válkou více než milion obyvatel, z nichž ale mnozí v uplynulých měsících a týdnech utekli. Svědci hlásí střelbu u vlakového nádraží, ráno byly slyšet výbuchy i v centru města. Podle zpravodaje agentury Reuters jsou na okraji města čtyři armádní tanky a obrněná vozidla, k nádraží směřovaly i tanky separatistů.

15:28
K ostatkům obětí z malajsijského letadla se dostali vyšetřovateléK ostatkům velké části obětí, které dosud našli na místě pádu letadla malajsijských aerolinek, se v pondělí dostala trojice nizozemských vyšetřovatelů. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení nizozemského premiéra. Ostatky velké části z obětí se nacházejí v chladících vagonech na železničním nádraží v Torezu, asi 30 kilometrů od místa dopadu letadla, píše iDnes. První vlak s ostatky by mohl nedaleký Torez opustit ještě v pondělí.Příjezd vyšetřovatelů na místo potvrdil nizozemský premiér Mark Rutte. Trojice forenzních expertů pod záštitou mezinárodní mise má za úkol oběti havárie identifikovat. Spolu s nimi se pohybují také inspektoři OBSE.Podle ukrajinského premiéra dosud účastníci záchranných prací našli ostatky 272 obětí, přičemž 251 z nich je nyní uloženo v chladírenských vozech v Torezu. V době neštěstí bylo na palubě celkem 298 lidí. Nejvíce obětí, 193 z nich, pocházelo z Nizozemska. Havárii stroje malajsijských aerolinek na lince z Amsterdamu do Kuala Lumpur nikdo nepřežil. Premiér Rutte v pondělí prohlásil, že by Nizozemsko upřednostnilo převezení ostatků obětí do vlasti za účelem identifikace.Příčina neštěstí není dosud oficiálně známá, více ukáže až vyšetřování. Kyjev a jeho spojenci od počátku obviňují proruské vzbouřence, že letadlo záměrně zlikvidovali. „Pro tuto chvíli nemáme pochyb o tom, že letadlo bylo sestřeleno,“ uvedl v pondělním prohlášení ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

15:47
Prezident nechce sankce proti RuskuPrezident Miloš Zeman odmítá sankce proti Rusku. Premiér Bohuslav Sobotka naopak mluví o tom, že by Evropská unie měla trvat na tom, že Rusko zastaví dodávky zbraní separatistům.

16:29
Policie hledá útočníkaDnes ráno byl na tramvajové zastávce Hradčanská ubit třiačtyřicetiletý bezdomovec. Kolem sedmé na něj pěstmi a kopanci zaútočil dosud neznámý muž, poté odešel směrem k Vítěznému náměstí. Záchranáři už těžce zraněnému muži nedokázali pomoci. Po agresorovi pátrá policie.

17:33
Německé firmy se bojí, že přijdou o odborníkyLetos v květnu schválil německý parlament důchodovou reformu, lidé mohou jít do penze už v 63 letech místo dosavadních 65. Kdo platil 45 let pojištění, nižšího důchodu se bát nemusí. Zájem je velký, podle odhadů odejde do konce roku do důchodu 240 000 lidí. Firmy se ale bojí, že se staršími zaměstnanci odejde i zkušenost a know-how. Varují, že s nedostatkem kvalifikovaných lidí mají problém už teď.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].