Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 9. 12. 2011

Pozor na chřipku na sobotním protestu, varují ruské úřady. • Autor: Globe Media /  Reuters
Pozor na chřipku na sobotním protestu, varují ruské úřady. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno, padá pianoV rámci Přehlídky animovaného filmu v Olomouci dnes vystoupí i kanadský ambientní hudebník Tim Hecker. Vzhledem k tomu, že mu nejsou nijak vzdáleny experimenty konceptuálního umění, koncert se odehraje v zhasnutém sále kina Metropol. Nabízím ukázku z jeho letošního alba Ravedeath, 1972, v níž letí ze střechy jedno pianino.

08:21
Česko váhá, zda se připojí ke smlouvě na záchranu euraPokus o dohodu všech 27 zemí EU během dlouhých nočních jednání na summitu v Bruselu nevyšel. Evropská unie se nedokázala dohodnout na širokém společném řešení dluhové krize. Zprávu dnes přinesla ČTK. Zásadní spor se odehrál mezi Německem a Francií na jedné straně a Británií na druhé. Nicméně alespoň státy eurozóny se domluvily na společném postupu a budoucích mezivládních dohodách. Česká republika a Švédsko zatím svůj postup ještě zváží. Zda se Česko připojí, bude podle premiéra Nečase hlavně záležet na konečné podobě smlouvy, která by měla být hotova do března.DJ přiznává, že do této problematiky vůbec nevidí. Takže jen posílá píseň, která se hodí k společným dohodám všeho druhu. Together.

09:02
Nový text rakouské hymny dává rovná práva mužům i ženámRakouský parlament rozhodl o změně státní hymny Land der Berge, Land am Strome. Zprávu dnes přinesl server Aktuálně.cz. Od 1. ledna se začne u našich sousedů používat verze s pozměněným textem. Část o domovu velkých synů se rozšíří na domov velkých synů a dcer. Změnu prosadili sociální demokraté a zelení, podpořili je lidovci.DJ nemá velkou chuť pouštět hymnu – v podstatě je to dechovka – ale když už jsme v Rakousku, tak spojíme různé interprety z různých částí někdejšího mocnářství. Opus Dei.

10:10
Rockoví titáni chvátají do Evropy, bojí se poklesu euraPadající euro neděsí jen země eurozóny, ale i komerční rockery. Wall Street Journal před několika dny přinesl zprávu o tom, že obří kapely jako Metallica nebo Red Hot Chili Peppers se snaží uspíšit svá evropská turné, dokud si zdejší promotéři můžou dovolit zaplatit jejich honoráře. Metallica se měla na starý kontinent vrátit až v roce 2013, ale na poslední chvíli přidává koncerty o příštích prázdninách. Ve spěchu jsou i Red Hot Chili Peppers, kteří se 27. srpna objeví i v Praze. „Jsme americký export stejně jako Coca Cola, pochopitelně hledáme nejvýhodnější trhy,“ uvedl Carl Burnstein, manager obou kapel.Monarchy of Roses.

11:12
Sněmovnu rozděluje přímá volba prezidentaZměna ústavy počítající s přímou volbou prošla ve Sněmovně do třetího, závěrečného čtení. Poslanci ČSSD a KSČM nyní trvají na tom, aby přímo volený prezident nemohl sám jmenovat členy bankovní rady České národní banky, ale potřeboval k tomu buď souhlas Senátu, nebo podpis premiéra. Zprávu přinesl server Idnes.cz s tím, že premiér Nečas tento požadavek odmítá s tím, že by to znamenalo zpochybnění nezávislosti banky na politicích.Hlavně, aby pak v tý volbě vyhrál ten nejlepší. Cat's Eyes.

12:11
Chorvatsko míří do EU, podepsalo přístupovou smlouvuChorvatsko dnes v Bruselu podepsalo smlouvu o vstupu do Evropské unie. Pokud přičlenění schválí v referendu a následně jej ratifikují ostatní členské státy, stane se Chorvatsko v červenci 2013 osmadvacátou zemí EU. Po Slovinsku jde o druhou zemi bývalé Jugoslávie, která splnila podmínky přijetí.Zahrajeme jim k tomu další píseň o pospolitosti. Nine Inch Nails.

13:43
Nejlepší alba roku 2011S počátkem prosince na čtenáře hudebních magazínů vždy vyskáčou žebříčky nejlepších alb uplynulého roku. Zde můžete prostudovat seznamy vždy padesáti zásadních desek tohoto roku podle amerického Rolling Stoneu a britských časopisů Uncut,Mojo či NME. Asi toho moc nezkazím, když prozradím, že všechny britské listy mají první příčku naprosto totožnou. Shodly se na jedné zpěvačce.PJ Harvey

15:27
Honduras zakazuje spolujízdu na motorkách. Chce zabránit vraždámKongres v Hondurasu dnes schválil zákon, který zakazuje motocyklistům vozit spolujezdce. Důvodem byla nedávná série a stále přibývající případy vražd, které mají na svědomí právě střelci na motorkách. Ze stejných důvodů také kongres schválil zákon o odposleších. V zásadě se jedná o zoufalý krok, protože Honduras má světově nejvyšší koeficient vražd: 82 na 100 tisíc obyvatel za rok.Jednu pro mopedisty do Hondurasu. Metric.

17:13
Na demonstracích proti ruským volbám hrozí chřipka. Tvrdí hlavní hygienikKreml vymyslel zajímavý způsob, jak odradit rozhořčené ruské voliče od demonstrací proti výsledkům voleb a vládní straně Jednotné Rusko. Podle odhadů z Facebooku by se sobotních protestů mohlo zúčastnit až 100 tisíc lidí a Moskva hledá způsoby, jak účast oslabit. Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko varoval, že velká veřejná shromáždění mohou být zdrojem chřipkové epidemie a občané by se jim měli vyhnout. Žáci moskevských základních škol zase v čase demonstrací podstoupí mimořádný test a střední školy připravují pro své studenty celodenní vyučování nebo mimoškolní činnost. V novém čísle Respektu, které vyjde v pondělí, se dočtete o tom, jak volby probíhaly v Novosibirsku, největším městě Sibiře a třetím největším městě Ruska.Demonstrantům posíláme na podporu jednu chřipkovou píseň. M.I.A.

18:00
Britské hudební objevy pro příští rokDesky roku 2011 jsme dnes už probrali, logicky nás čeká výhled do budoucna. Hudební Brit Awards dnes oznámily nominace na Critics' Choice, kde figurují tři noví interpreti, kteří by si příští rok mohli užít na výsluní. Jsou to zpěváci Maverick Sabre, Michael Kiwanuka a zpěvačka Emeli Sande. Zároveň s tím už je v plném proudu anketa BBC Sound of 2012. V široké verzi se tu objevuje 15 jmen slibných debutantů pro příští rok.DJ se loučí jedním z nich. Zahraje vám brooklynský kvintet Friends. Tak, kamarádi, ahoj!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].