Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 6. 4. 2012

Velikonoce v kostele u Nejsvětějšího Salvátora v Praze • Autor: HN, Václav Vašků
Velikonoce v kostele u Nejsvětějšího Salvátora v Praze • Autor: HN, Václav Vašků

08:00
Jesus Christ SuperstarDobrý den. Křesťané si dnes připomínají Velký pátek, Židům začíná první sederovou večeří svátek pesach. A na co se chystají ostatní, to ví snad jen Pánbůh. Zřejmě shánějí vejce bez dioxinů, nakupují na trzích pomlázky i velikonoční klobásy; a tak nějak se připravují na tradiční víkendovou inkarnaci do šohajů a děvuch, která v pondělí vyvrcholí bitím žen a rituálním opíjením.
Tato oslavně-posměšná a sofistikovaně-masová píseň snad potěší skoro všechny zmíněné.

08:40
Bleskové napravení Romana JanouškaŽe by ty Velikonoce vážně fungovaly? Lobbista Roman Janoušek v rozhovoru s deníkem Blesk přiznal, že před nehodou, při níž opilý přejel ženu a poté ujel, slavil celou noc narozeniny. Údajně netušil, že ženě ublížil, proto jí neposkytl první pomoc. Svého činu lituje, ale nedovede si představit, že půjde do vězení.Do auta usedl poté, co mu volal kamarád. „Bylo to neodkladné a nemohl jsem na řidiče čekat. Taxi mě v tu chvíli nenapadlo,“ řekl Blesku s tím, že si uvědomuje, že to nebylo správné. „Taky jsem na to pěkně doplatil. Ale co já, doplatila na to nevinná osoba. To je pro mě nejvíc skličující.“Za toto upřímné pokání si p. Janoušek zaslouží esteticky spřízněnou píseň – jakkoli legračně vám to může znít. A možná ještě víc by měla patřit Blesku, který má – zdá se - na celebrity velmi pozitivní vliv. Pokud nás paměť neklame, přiměl už k podobnému zpytování Bohumíra Ďurička či Daru Rollins. Třeba se jednou deníku místo osočování bulváru vyzná i Michal Viewegh.

09:28
Obchodník se smrtí dostal jen pětadvacetK 25 letům vězení odsoudil newyorský soud ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který byl obviněn z pokusu prodat zbraně teroristické skupině v Kolumbii. Za tento trestný čin mu hrozilo až doživotí. Soudkyně mu kromě toho uložila pokutu 15 milionů dolarů. Obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat (profil Viktora Buta najdete zde).But, jenž si vysloužil přezdívku obchodník se smrtí, všechna obvinění popírá a tvrdí, že zcela legálně provozoval nákladní leteckou dopravu. „Nikdy jsem nechtěl nikoho zabít, nikdy jsem nechtěl prodat zbraně,“ řekl u soudu před vynesením rozsudku. Krátce poté, co prokurátor začal číst rozsudek, vykřikl: „Je to lež! “Soudkyně asi nesledovala film Obchodník se smrtí, jenž se inspiroval právě Butovým osudem. Dodavatele zbraní všeho druhu v podání Nicolase Cage, který hravě strčil do kapsy Interpol i obchodní konkurenty, to na konci všechno totiž trápilo.

10:16
Rudé oči Marshallů zhaslyVe věku 88 let zemřel britský průkopník kytarových zesilovačů Jim Marshall přezdívaný Lord of Loud nebo Father of Loud. V roce 1960 tohoto bubeníka a obchodníka s nástroji Pete Townshend (později kytarista The Who) vybídl, aby nabídku rozšířil i o kytary, bicí - a právě zesilovače.Přístroje, které vyvinul, začaly postupně používat největší hvězdy od Jimiho Hendrixe, Jimmyho Page a Erika Claptona přes Richieho Blackmorea až po Lemmyho z Motorhead, Slashe a Kurta Cobaina. Kytarista před zesilovačem se známým logem dodnes patří k ikonickým rockovým obrazům.Když byl dnešní DJ velmi mlád, měl velmi rád skupinu Katapult, přestože o džínové bundě si mohl nechat jen zdát a na učňák nechodil. Textový obrat  „…rudé oči maršálů…“ bral tehdy jako odvážnou narážku na pobyt sovětských vojsk, který měl možnost sledovat a zažívat zblízka. Posléze byl zklamán, když pochopil, že se spíš jedná o zesilovače. Ale kdo ví; snad jenom ty růže krepový. Čtenáře, kterým titulek připadá nevkusný či příliš patetický, jen upozorňujeme, že tam také mohlo stát „Otec hluku navždy utichnul“.

10:48
Bárta a Škárka by měli dostat výchovnouAktuálně.cz hlásí, že soud se šéfem poslanců Věcí veřejných Vítem Bártou a nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou je ve finále. Státní zástupkyně Hana Vrbová dnes prohlásila, že o vině Víta Bárty není pochyb. Stejně jako pro Škárku ale vězení nežádá; navrhla pouze podmíněné tresty. Podle ní by měly mít preventivní a výchovný účel.„V případě pana Bárty bych navrhovala uložení trestu ve třetině zákonné trestní sazby s dlouhou zkušební dobou. U pana Škárky pak trest pod polovinou zákonné sazby se zkušební dobou kolem dvou let,“ uvedla. Rozsudek padne příští týden (shrnutí kauzy například zde).V pátek budou mít Bárta se Škárkou ještě poslední možnost na svou obhajobu. Bárta může být odsouzen za údajné uplácení poslanců až k šestiletému trestu vězení. Někoho možná zarazí, že v případě této strany nezvažuje žalobkyně veřejné práce. Každopádně jsou její slova asi dobrou zprávou pro ty, kteří Vítu Bártovi nepřejí, že je navoněný genius.

11:38
Zavřete oči. Rozlícený Dobeš odcházíKoho jiného se může týkat další aktualita než opět Věcí veřejných. Návrat exministra školství Josefa Dobeše na úřad trval jen několik dnů, píše iDnes. Dobeš coby poradce dočasného šéfa resortu Ladislava Němce se rozhodl skončit.Vadil mu způsob, jakým o jeho návratu informovala média. A skončil i ve vládních Věcech veřejných. Údajně nezaplatil příspěvky. Zda zůstane ve Sněmovně, teprve zvažuje. „Už nepřekročím práh ministerstva. Důvodem je to, že média můj krok účelově interpretovala jako návrat,“ řekl s tím, že jej tyto zprávy „rozlítily“.  Podle svých slov se rozhodl příspěvek nezaplatit i kvůli tomu, že ho ministři z VV nepodpořili v jeho odporu k dalším škrtům v rozpočtu školství.Takže alespoň jedna na rozloučenou. Pro opravdového hrdinu, který chtěl, aby studenti byli vzdělaní a dokázali odhalit nebezpečí evropeismu, multikulturalismu i feminismu. Pro muže, který si do toho od Bruselu nenechal mluvit a dělal to po našem.

12:34
Odsouzený exprezident Dohnal prý dostane odstupnéBývalý prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, který musel ve své funkci skončit kvůli pravomocnému rozsudku soudu, dostane odchodné 650 tisíc korun. V pátek to podle ČTK uvedl server Česká pozice.Dohnala soud v únoru pravomocně odsoudil k podmíněnému osmiměsíčnímu trestu za to, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Podle soudů se tím dopustil zneužití pravomoci úřední osoby.Dohnalovi podle zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moc údajně náleží pětinásobek platu, který představuje měsíčně 129 tisíc korun bez náhrad. Kolegium úřadu muselo kvůli odchodnému schválit mimořádné rozpočtové opatření.Když prý František Dohnal odcházel z pokladny, měl na hlavě kapucu a něco si zpíval. 

13:00
Rosničky hlásí na víkend návrat zimyAktuálně.cz píše, že o prodlouženém velikonočním víkendu si připomeneme, jak vypadá zima. Teploty budou odpovídat počátku února a na horách napadne až 10 centimetrů nového sněhu.V neděli a v pondělí ráno se může ojediněle tvořit náledí, nejnižší ranní teploty budou klesat až k -5 °C. Nejvydatnější srážky přinese sobota.Dagmar Honsová, od níž informace pocházejí, si vysloužila nedávno od Aleny Zárybnické z ČT kritiku, že počasí nerozumí a kazí meteorologii dobré jméno. Tentokrát se ovšem citovaná předpoveď shoduje s konkurencí. Tak třeba se nám děvčata usmíří. Nemají to lehké – i když to nejsou žádné rosničky ani žabáci.

14:13
V Maďarsku zabíjel muž s mečemNejméně čtyři lidi zabil a další zranil útočník s mečem ve středním Maďarsku. Zatkli ho členové protiteroristického týmu TEK. Jak uvedl iDnes, policisté čtyřiadvacetiletého muže chytili v bažinaté oblasti nedaleko vesnice Kulcs, 60 kilometrů jižně od Budapešti.Jeho řádění nepřežili prarodiče, otec a bratr. Útočník zároveň zranil svoji matku a sestru. Pak se i s vražedným předmětem, kterým byl podle nepotvrzených zpráv meč, vydal ven. Na ulici poranil dalšího příbuzného. Motivy činu zatím nejsou jasné. Podle některých zdrojů měl útočník kromě meče i kuši.Případy napadení mečem jsou v Evropě spíše výjimečné. V dubnu 2005 zaútočil pětadvacetiletý muž ze Srí Lanky na samurajským  mečem na  věřící v kostele v německém Stuttgartu.Game of Thrones - season 2 trailer

14:56
Titanic je pořád stejně dlouhý, hlasí náš zpravodajDo amerických kin právě vstupuje slavný Titanic v 3D verzi. Proto voláme od virtuálního DJ pultu našeho zpravodaje Kamila Filu, který se této problematice dlouhodobě věnuje. Tak Kamile, co jsi zjistil a co našim čtenářům řekneš? Máš pro nás nějakou zajímavost? Je na co těšit?A Kamil nám dynamicky po Skypu hlásí:Zjistil jsem, že film trvá pořád 195 minut. Pro ty z vás, co si to nedovedou představit, doporučuju zhlédnout Titanic v minutové zkratce a pustit si to stodevadesátpětkrát. Jinak je to kupodivu pořád stejně dobré v tom smyslu, že jde o film, který uspokojuje jak mužské choutky po akci a destrukci, tak ženské potřeby romantického citu. A kupodivu ten „doplněk pro druhé pohlaví“ nevadí žádnému z pohlaví. Je to jistě trochu generalizace - pro část diváků včetně těch poučenějších dějinami kinematografie je Titanik vrcholnou ukázkou dokonale soudržného vtahujícího vyprávění, ale zároveň je to film, který je velmi populární nenávidět a dokazovat si na něm svou estétskou převahu.Promiň, Kamile, ale už jen stručně. Jsi dlouhý jako ten Titanic.Dobře, takže co se mi nepodařilo zjistit, je, jak na něj reagují fanynky Twilightu, který se dnes stal velmi neblahým příkladem romantického filmu, který působí převážně na ženy a pro většinu mužů je vyloženě odrazující.Díky, Kamile. A na závěr si ještě pustíme jedno malinkaté miminečko a šikovného tatínka.

16:05
Věcem veřejným chybí jen Barbora ŠkrlováNo kdyby to takhle mělo pokračovat, tak by se snad musely ty DJ služby dělat ve dvou, milé Věci veřejné. Čili to teď jen shrneme, dnes vážně naposled.Dobeš odešel ze strany i z ministerstva. Bárta a Škárka pronesli závěrečné řeči u soudu; státní zástupkyně jim navrhla pouze podmíněné tresty. Rozsudek bude za týden.Bárta po víc než hodině: "S pocitem toho, co ještě říci, přemýšlím nad tím, co podstatné ještě dodat,  mi dovolte ukončit mé vyjádření s tím, že necítím vinen a odvolám se na vyjádření mého obhájce.“Škárka: "I když se cítím nevinen, tak jsem připraven být potrestán za postup, jak jsem trestný čin ohlásil. Pokud by mi ale pan Bárta nepředal úplatek, tak bych neměl, co přijmout. Kdybych si chtěl úplatek nechat, tak bych s ním rozhodně nešel na policii.“Mezitím pražské kluby Věcí veřejných požádaly ministry za VV, aby vládu neopouštěli. Chtějí také svolání celorepublikové rady a volbu nového vedení, aby strana znovu získala přízeň voličů. Radek John ale odstoupit odmítá.Existence a kauzy kolem VV už trochu začínají připomínat retro - ovšem v podání Barbory „Aničky“ Škrlové. No co vy na to, Holky?

16:41
Jo tenkrát, když měl každej brácha prima bráchuVe věku 81 let ve středu zemřel režisér filmu Můj brácha má prima bráchu Stanislav Strnad. Stál u počátku televizních zábavních pořadů, autorsky úzce spolupracoval například se scenáristou a dramaturgem Jaroslavem Dietlem a scenáristou a hercem Vladimírem Dvořákem.Populární komedie z období normalizace měla ještě volné pokračování Brácha za všechny peníze. Strnad vystudoval v 50. letech Vysokou filmovou školu v Moskvě. Série „bráchů“ tvoří vrchol jeho filmové tvorby, uvedla ČTK. Ve filmech se vystřídala plejáda populárních herců, například Jan Hrušínský, Libuše Šafránková, Vladimír Menšík či Josef Bláha.Pamatuju se na oba filmy velmi dobře a pokládám je za vrcholně manipulativní díla. Na jakési „základní jevové úrovni“ možná docela věrně odrážely každodenní realitu „obyčejných lidí“. Přitom ji však v podání lidových hvězd oslavovaly a kanonizovaly (vidíte, žijeme přece všichni stejně!).Ve výsledku tak nebylo nic lživějšího; vše bylo jasně dané a vše viselo v totálním společenském a politickém vzduchoprázdnu, o ničem se nemuselo a nemělo přemýšlet. Život a souvislosti se smrskly právě na "všednodenní úsměvné starosti“. Vojáci, doktoři i policisté byli dobromyslní strejdové, ministři brali malé hochy stopem. A není omluva, že to byly „jen komedie“. Neexistuje nic jako nevinná zábava; navíc, každá dobrá zábava by měla proti blbosti bojovat, ne ji podporovat. Ale stejně to byla hezky naivní doba, no ne?

17:25
K Velikonocům, Přesnicím, Pesachu atd.Milí čtenáři, dostal jsem od kolegyně Nadi Strakové za úkol popřát vám na závěr k Velikonocům, Přesnicím, Pesachu, Svátku nekvašených chlebů, Svátku jara atd.Takže vám přeju klidné a rozjímavé svátky. A berte to vždy z té lepší stránky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].