0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ2. 2. 20125 minut

DJ pátek 3. 2. 2012

Ještě pochybujete o naší moci? • Autor: Milan Jaroš

08:00
Kondenzační pruhy nebo práškování vládou Tvoří se za leteckými motory, když se ocitnou ve vrchních vrstvách troposféry. Vodní kapky z výfukových plynů mrznou a vytváří umělý oblak. Příznivci konspiračních teorií tvrdí, že jde o chemické práškování. Za těchto mrazivých dní je nebe kondenzačními čarami často přeškrtané. Každopádně tomuto nádhernému fyzikálnímu úkazu věnoval celou jednu skladbu rapper Austronautalis, který dnes vystoupí v pražském klubu 007.Contrails.

08:18
Na Šumavě naměřili -37,3 Na 105 ze 155 měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu dnes padly rekordy. Nejnižší teplotu naměřili na šumavské Kvildě, kde bylo ráno 37,3 pod nulou. Absolutní rekord z roku 1929, kdy bylo u Českých Budějovic -42,2 stupně, ale pořád zůstává neohrožen. Podle meteorologů silné mrazy vydrží i příští dny.Asi by bodlo něco na zahřátí. Jindy. Teď zůstaneme v zimním stylu s I Break Horses.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:03
Maďarské aerolinie Malév dolétaly. Jsou bez prostředkůMaďarská letecká společnost Malév zrušila všechny lety. Důvodem je špatná finanční situace. Všechny lety byly zastaveny dnes v 6 hodin. Zprávu přinesla ČTK. Malév se dostaly do potíží po nedávném oznámení Evropské komise, že musí vrátit státní pomoc z let 2007 až 2010. Toho ovšem společnost, která zaměstnává 2600 lidí, není schopná.Letecký klip od Bright Eyes.

10:07
Další mrtví při demonstracích v EgyptěDva lidé zemřeli a nejméně 400 jich bylo zraněno během protestů, které zachvátily Egypt v reakci na středeční fotbalové násilí. Zmíněné dvě oběti byly zastřeleny policií, která se snažila rozehnat rozzuřený dav v městě Suez. Tisíce demonstrantů jsou také v ulicích Káhiry, protestují proti nečinnosti policie na fotbalovém stadiónu, které přikládají politický význam.Sidewalk Safari od Chairlift není úplně trefná volba, ale přece jenom nějaké obrazné pouliční násilí se v textu také odehrává.

11:12
Česko drží rekord ve výskytu klíšťové encefalitidy v EUČesko eviduje už deset let nejvíc případů onemocnění klíšťovou encefalitidou ze zemí Evropské unie. Loni onemocnělo 861 lidí, pět zemřelo. Zprávu přinesla ČTK. Oproti roku 2010 stoupl loni v Česku počet onemocnění klíšťovou encefalitidou o 46 procent. Data prý ale ukazují jen špičku ledovce, hlášeny jsou pouze nejzávažnější formy onemocnění a hospitalizovaní pacienti.Ke klíšťatům asi nejspíš upírskou od Florence and The Machine.

12:34
K obědu chléb s 64 let starým sádlemNěmecký důchodce Hans Feldmeier otevřel a ochutnal konzervu vepřového sádla, kterou si schovával od konce války. V roce 1948 ji dostal ještě jako mladý student od Američanů, kteří je v Německu rozdávali v rámci potravinové pomoci. Nechal si ji však předtím ještě v Roostocku otestovat hygieniky. To konstatovali, že je poživatelná. „Nechtěl jsem ji vyhodit,“ tvrdí Feldmeier a svým činem chtěl také přispět do debaty o plýtvání potravinami.No, Vitamin C v téhle konzervě asi nebyl.

14:03
Brusel hrozí, že zastaví dotace pro školství. Říká NečasPodle informací Lidových Novin přišla z Bruselu na Úřad vlády diplomatická nóta, která v důvěrném režimu upozorňuje na reálnou možnost zastavení Operačního programu pro vzdělávání a konkurenceschopnost. Jedná se o více než 50 miliard. Projekty, které již běží by tak musela financovat vláda. Ministr Dobeš tuto informaci popírá, o žádném dopise prý neslyšel.Hodí se pustit si kapelu, jež se pojmenovala údajné jihoamerické školy pro kapsáře: School of Seven Bells.

15:2
6 Z vodovodů teče i malé množství ibuprofenuPodle šetření Státního zdravotního ústavu se ve vodovodní síti objevují i stopová množství léků. Nejčastěji se jedná o ibuprofen. Výskyt byl zjištěn na základě dlouhodobých výzkumů z let 2009 – 2011. Množství je však tak nepatrné, že pro dosažení dávky z jedné tablety by člověk musel pít denně dva litry kontaminované vody 26 000 let.Z téhle zprávy by nás hlava bolet nemusela. Frank Black.

16:34
Anonymous mají záznam telefonního hovoru FBI a Scotland YarduSíť hackerů Anonymous získala záznam sedmnáctiminutového konferenčního hovoru ze 17. ledna, v něž si FBI a Scotland Yard sděluji informace o postupu proti hackerům, řeší důkazy a mluví datech plánových zadržení. Zprávu přinesla BBC. Anonymous také získali email – zřejmě z FBI – který obsahuje emailové adresy všech účastníků hovoru. FBI únik potvrdila a dodává, že pátrá po lidech, kteří jsou za něj zodpovědní.Taky tu máme jeden hovor. The Faint.

17:50
Dost bylo Goril, skandují naštvaní SlováciVíce než osm tisíc Slováků se sešlo na náměstí SNP v Bratislavě, aby protestovali proti politikům. Reagují na korupční kauzy Gorila a Sasanka, které se nedávno dostaly na veřejnost. Zprávu přinesl Idnes.cz. Demonstrace se konají i v dalších slovenských městech a účastníky neodrazuje ani silný mráz.No, tak se asi rozloučíme s Gorillaz. Hezký víkend.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].