Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 14. února 2014

Hokejisté vyhráli • Autor: Profimedia.cz
Hokejisté vyhráli • Autor: Profimedia.cz

07:47
Dobré ráno…diskotéka začíná!Milí čtenáři, přeji vám pěkné zimní, únorové ráno! Je Valentýn a tak dnešní diskotéku zpráv začnem příhodnými písněni: Johnem Lennonem ZDE a deskou kapely Love ZDEPřeji vám úžasný den!

08:24
Zpráva ze Soči: Blíží se překvapení?Dnešní DJ bude i trochu sportovní a první zpráva je hodně překvapivá. Český lyžař Ondřej Bank skončil druhý ve sjezdu, který se započítává do alpské superkombinace. Porazil třeba slavného Američana Millera, Nora Svindala nebo vítěze letošního olympijského sjezdu, Rakušana Mayera. V dopoledním slalomu tedy bude bojovat o senzační lyžařskou medaili…

08:56
Milí dvacátníci, pozor, brzy bude pozdě…Takto alespoň varuje psycholožka Mag Jay, která se zaměřuje právě na pomoc dvacátníkům v životních trablech. Posun věku, kdy mladí lidé zakládají rodiny podle ní nic nemění na tom, že věk od dvaceti do třiceti let člověka nejvíce nasměruje do dalšího života.Osm z deseti životně nejdůležitějčších rozhodnutí prý děláme před 35. rokem života, ovšem - alespoň toho se psycholožka obává - stále více mladých lidí svá dvacátnická léta prokrastinuje a odkládá důležitá životní rozhodnutí na později. Těsně po třicítce pak mnozí zpanikaří a udělají spoustu životních chyb. Mno, doporučuji TUTO patnáctiminutovou přednášku, kde Meg Jay dávám mladým lidem pár jednoduchých tipů… 

10:00
Jak se cítí kluk, který dnes zdědí víc než si vyděláte za celý život?Alespoň jeden mladý muž se nám tenhle pocit pokusil sdělit, mladý dědic rodinné firmy Johnson and Johnson. Před deseti lety natočil film „Narodit se bohatý“, na který jsem narazil během rešerše ke článku o „superboháčích“ do příštího Respektu. O životě v miliardářské rodině tam rozmlouvá se svými kamarády, například s tehdy náctiletou Ivankou Trumpovou, s dcerou Michaela Bloomberga a s dalšími…Režisér Jamie Johnson se s potomkem hlavního stavitele amerických železnic projíždí metrem a nechá si vyprávět, jak mu otec v dětství vštěpoval, že je chudý. Pravdu poznal až když trávil víkend se strýčkem, který rodičovskou výchovu neznal. Vzal kluka na procházku New Yorkem a začal mu vyprávět, co všechno mu jednou bude patřit… Více už v TOMTO filmu

11:06
Když Leo Messi pláčeArgentina je v něčem unikátní: je to jediná země, která se během 20. století propadla z vyspělé mezi rozvojové, relativně chudé. Pro Leo Messiho a obyvatele jihoamerické země je to samozřejmě mimořádně smutná zpráva, zbytek světa - třeba Cristiano Ronaldo a jeho Portugalci - se ale mohou na příběhu Argentiny poučit a vyhnout se díky tomu jejím chybám. Přesně na toto překvapivé téma se zaměřuje dnešní vydání týdeníku The Economist a tento TENTO zajímavý článek. „Skutečným nebezpečím pro mnoho zemí je, že se stanou Argentinou 21. století,“ píše The Economist. Nehrozí ani tak, že někde vládu převezmou totalitní ideologie 20. století nebo nějaký nový charismatik jako Mao. Dost mizerná pro život lidí může být už jen směs slabých institucí, populisticko-národoveckých politiků, líné závislosti ekonomiky na několika artiklech a neustálé odmítání podívat se do tváře realitě. 

12:02
OnomollywoodJak by to vypadalo, kdyby v legendárních hollywoodských scénách hráli afričtí herci? To se dva fotografové pokusili ukázat na sérii portrétů, které se právě vystavují v senegalském Dakaru. Fotografie si můžete rozkliknout ZDE

13:07
Bono, Bob Geldof a co po nich zůstane…K obědu vám pustím ještě jeden film. Letos uplyne třicet let od katastrofálního hladomoru v Etiopii, který proměnil humanitární pomoc a do boje s chudobou vtáhl slavné celebrity. Bob Geldof tehdy zorganizoval první sérii koncertů Live Aid, jejichž výtěžek mířil do tehdy suchem, diktaturou a občanskou válkou zničené Etiopie.Jak s odstupem let práci celebrit hodnotit? Spoustě lidem, včetně řady afrických aktivistů a intelektuálů, už například Bono a jeho společné fotografie se světovými státníky lezou krkem. Na druhou stranu je kritika údajně naivních celebrit často hodně zjednodušená, protože zrovna Bono svou strategii pečlivě promýšlel, měnil a cíleně studoval ekonomii a rozvojová studia apod. Dobrý, nejednoznačný obrázek o snažení irských muzikantů za lepší svět nabízí TENTO dokument BBC, který vloni promítal festival Jeden svět. Vřele doporučuji…

13:26
Hokejisté vyhráli, Lukáš Bauer pátý, lyžař Bank sedmýNa čase je další zpravodajství z olympiády. Češti hokejisté ve druhém zápase vyhráli, porazili Lotyšsko 4:2, když skórovali Erat, Jágr, Voráček a Židlický. Běžkařský závod na 15 kilometrů se povedl Lukáši Bauerovi, krušnohorský lyžař, který pomalu končí kariéru skončil pátý se ztrátou 20 vteřin na bronzovou medaili. Závod vyhrál nejlepší běžkař současnosti, Švýcar Dario Cologna. Ondřej Bank senzační lyžařskou medaili nezíská, v superkombinačním slalomu se propadl na sedmé místo. Vyhrál také Švýcar: Sandro Viletta.

15:44
Války o vodu nebudouUž pár desetiletí věstci zkázy předvídají, že přijde čas válek o vodu. Nebude to ropa, ale voda, o co se na vysychající a přelidněné planetě bude bojovat. Ovšem zatím zůstává je varování, války na vodu naštěstí nepřicházejí. Suché studni byly maximálně jedním z faktorů, který se přidal do delšího seznamu příčin války v súdánském Darfúru. Je přitom dost dobře možné, že omezené zdroje vody naopak povedou k užší spolupráci států, kteří se budou chtít na společné správě cenné suroviny dohodnout. Argumentuje tak i TENTO komentář v aktuálním vydání týdeníku Time.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].