0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ4. 2. 20158 minut

DJ čtvrtek 5. února 2015

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu • Autor: Globe Media /  Reuters

09:00
Evropská centrální banka odřízla ŘeckoVítejte v dalším ošklivém čtvrtku, jak už tak čtvrtky bývají a nikdy nebudou jiné. Dnes se budou teploty pohybovat od mínus tří do nula stupnů Celsia, což připomíná již poněkud nefunkční ledničku. Svátek má Dobromila, což je jméno, které nikdo nedal svému dítěti od dob Magdaleny Dobromily Rettigové, a i ta ho měla jenom jako druhé jméno. Ambivalentní zpráva:Evropská centrální banka ve čtvrtek v noci odřízla Řecko od peněz. Rozhodla o tom na mimořádném nočním zasedání. Krok může znamenat tlak na Atény, aby se dohodly, anebo také začátek jejich odchodu z eurozóny. Evropská centrální banka (ECB) nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry bankám. ECB tak ruší opatření, které to dosud umožňovalo. Rozhodla o tom Euro na rozhodnutí ECB reagovalo poklesem vůči dolaru o více než jedno procento na 1,1315 USD. (Zdroj internetový deník Echo 24)Jemnější verze: Rozhodnutie odvolat výjimku posouvá termín, odkdy bude muset řecké banky držet nad vodou řecká centrálna banka, z 28. února na 11. února. Můžeme tedy mluvit o zvýšení tlaku, nikoli o odříznutí peněz. (Jde o změnu zodpovědnosti za dodávky likvidity - tá bude od příští středy padat na Řeckou centrální banku. Pokračování výjimky záviselo od zhodnocení úspěšnosti programu a Atény daly jasne najevo, že ho dokončovat nebudou.)

09:30
Přeživší z tchajwanského letadlaVčera se zřítilo v tchajwanském Tchaj-peji letadlo krátce po vzletu z letišti. Letadlo zachytilo křídlem o viadukt a zřítilo se do řeky. Nepřežilo nejméně 31 lidí. Záchranáři zatím zachránili 15 lidí, mezi nimi i dvouletého chlapce. Pátrá se po dalších 12 lidech, jejich naděje na přežití je však minimální. 

Reklama

10:00
USA mají elektromagnetické děloAmerické námořnictvo ve středu předvedlo novou superzbraň. Elektromagnetické kolejnicové dělo, jehož jedenáctikilový projektil letí rychlostí šestkrát převyšující rychlost zvuku a dostřelí na vzdálenost 185 kilometrů za pouhou minutu a 11 sekund. Tento prototyp je tedy šestrát výkonnější než dosavadní nejsilnější děla. Zároveň už se rýsuje střela schopná přesáhnout rychlost 7 Machů. Náboj bude stát v sériové výrobě 25 tisíc dolarů. Nejedná se o trhavinu, ale jeho kinetická energie převýší účinnost klasických trhavin. Největším problémem je zajištění mohutného elektrického impulzu k vyvinutí silného elektromagnetického pole. Baterie na její vyvinutí stála 81,5 miliónu dolarů (1,9 miliardy korun). Celkovou výši nákladů na projekt elektromagnetického kolejnicového děla ONR ani Pentagon nezveřejnily.

10:30
Britové by chtěli IS oslabit, ne zničitVýbor britských zákonodárců konstatoval, že je reálnější zastavit šíření tzv. Islámského státu, než jej zcela zničit. Zároveň výbor Británii vybídl, aby aby hrál větší roli v boji proti islámským radikálům působícím v Iráku a v Sýrii.Británie se zapojila do leteckých úderů vedených Američany proti islamistům v Iráku, nikoli ale v Sýrii. Poskytla rovněž některé vybavení a výcvik pro kurdské síly, které také proti Islámskému státu bojují. Branný výbor britského parlamentu zveřejnil zprávu, podle níž jsou tyto akce „pozoruhodně skromné“ a výbor je „překvapen a hluboce znepokojen“ tím, že Británie nedělá víc. Irácké síly jsou slabé a chybí jim zdroje. Irácká společnost je rozdělená a regionální velmoci jsou vůči sobě hluboce podezíravé, konstatují také členové výboru.Stále více zpráv také potvrzuje, že Islámský stát má s islámem pramálo společného. Francouzský novinář Didier François strávil, který stráivil v zajetí radikálů z IS loni deset měsíců, tento týden pro CNN řekl, že jeho věznitelé se o islám nezajímali a někteří podle něj ani neměli korán. Jejich aktivity jsou politické a hnané kmenovou nenávistí. O náboženství zde nejde. Většina bojovníků nectí ani základní zásady islámu, například se běžně rozvádějí. 

12:10
Ivan Langer koupil akcie za 40 milionůBývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer v loňském roce nakoupil 40 procent akcií velké realitní společnosti IES Moravia Real v hodnotě 40 miliónů korun. Když Langer před pěti lety odcházel z politiky, disponoval majetkem v hodnotě jednotek miliónů, ale zároveň měl pětimiliónový dluh. Hlavním vlastníkem společnosti IES Moravia Steel je Langerův přítel Ivan Kyselý. Přitom právě jemu dlužil dříve 900 tisíc. Dále je jasné, že v politice si Langer nemohl 40 milionů vydělat.Langer listu Lidové noviny potvrdil, že akcie nakoupil, ale odmítl, že by Kyselému ze své politické funkce nějak pomáhal v podnikání.Inu, i ODS má teď svého Stanislava Grosse. 

13:00
Jordánský král vyhlásil IS válkuJordánský král Abdulláh přísahal válku proti Islámskému státu na jeho vlastním území. Impulzem bylo video, na němž jsou upáleni jordánští piloti zaživa. V Jordánu již oběsili dva džihádisty, jednou z nich byla žena. Král Abdulláh prohlásil: „Povedeme tuto válku, abychom ochránili naši víru, naše hodnoty a lidské principy a naše válka bude neúnavná a zasáhne je na jejich vlastní půdě.“Boj s tzv. Islámským státem tedy ukazuje, že se od něj distancují i tradiční islámské státy.

14:30
V Krkonoších zabila lavina lyžařeHorská služba a záchranáři zasahovali ve čtvrtek dopoledne v Krkonoších v oblasti Malé Studniční jámy, kde se utrhla lavina. Dva lidé byli zavaleni, navzájem si ale pomohli a dostali se ven. Osmadvacetiletý lyžař ale přesto později zemřel. V místě se pohyboval i třetí lyžař, který lavině unikl.Již od pondělí platí v Krkonoších výstraha Horské služby před lavinovým nebezpečím na třetím stupni.

15:00
Putin pozval Tsiprase do RuskaRuský prezident Vladimir Putin pozval nového řeckého premiéra Alexise Tsiprase na návštěvu Ruska. Uvedl to ve čtvrtek Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Řecká vláda se nedávno distancovala od kritiky adresované Evropskou unií Moskvě kvůli zhoršující se krizi na Ukrajině, hlavně jí ale vadilo, že s ní nebyly konzultovány další sankce. Tsipras začátkem tohoto týdne uvedl, že Atény chtějí využít své vztahy s Moskvou k vybudování „potřebného mostu mezi Evropou a Ruskem”. Současně ale řekl, že silně zadlužené Řecko se nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc.

16:00
Novinky k UkrajiněKyjev/Moskva: Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová odcestují dnes do Kyjeva, kde budou jednat s prezidentem Petrem Porošenkem. Zítra pak dorazí do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Při obou návštěvách se bude hovořit o zastavení násilí na východě Ukrajiny. Hollande  rovněž poznamenal, že Francie není nakloněna vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance.Praha: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nesouhlasí s tím, abychom posílali zbraní Ukrajině, jak k tomu země NATO vybídl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Takové dodávky považuje za „hru s ohněm“. Současná situace na Ukrajině je podle něj rizikovější, než byla za studené války.Podle Zaorálka je dění na Ukrajině nepřehledné. Zatímco za studené války platily určité metody vzájemného informování obou stran o svých úmyslech, tento přístup podle něj už neplatí. 

16:30
Martinec žaluje BradáčovouBývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec podal žalobu na šéfku pražského Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenku Bradáčovou. Domáhá se omluvy a 200.000 korun za tvrzení Bradáčové o tom, že proti ní vykonstruoval kauzu. Martince zastupuje právník Jiří Vyvadil.Šéf protikorupčního útvaru po sporu s žalobkyní předloni rezignoval na svou funkci. Bradáčová Martincův postup nekomentovala.Spor Bradáčové a Martince začal v březnu 2013, kdy žalobkyně po rozhovoru v rozhlase řekla, že ji chce Martinec zničit tím, že na ni vyrábí kauzu.Martinec se předtím s Bradáčovou sešel a řekl jí, že její manžel, se kterým však již žalobkyně nežije, figuruje v jedné z kauz. Podle pozdějších závěrů kontroly policejního prezidia se tím Martinec nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně. Protože vyzradil informace z trestního spisu, byl mu na dva měsíce snížen plat o desetinu.Martinec tvrdí, že Bradáčová porušila jeho osobnostní práva, zejména lidskou důstojnost a vážnost. Nyní chce, aby Bradáčová zaslala svou omluvu do všech médií, která o kauze informovala.

16:41
Nakonec JaponecJeden z vrchních kleriků Al-Kajdy jménem Harith bin Ghazi al-Nadhari byl dnes zabit při náletu dronu v Jemenu. 
____________________________54letý Japonec Hidejuki Noguči je dnes souzen za to, že v průběhu několika let nalákal přes 100 žen na údajný vědecký spánkový experiment, při němž je ovšem zdrogoval a znásilnil. Natáčel s nimi videa a prodával je na internetu. Vydělal přes 100 tisíc dolarů. Noguči neměl žádné lékařské vzdělání a vybíral si dívky v teenagerském věku i ženy ve středním věku. Nic zajímavějšího se dnes už nedočtete. DJ se s vámi loučí a posílá jednu vymazleně neposlouchatelnou písničku.  


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].