Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 31. 1. 2013

Otesánek? • Autor: Milan Jaroš
Otesánek? • Autor: Milan Jaroš

08:00
Lednová tečkaDobré ráno, vítejte v posledním lednovém dnu. Pranostiky říkají, že svítí-li na Virgilia slunce, jaro čeká nedaleko. Tady za okny letenské redakce je zatím jasno, ale meteorologická předpověď hlásí, že se bude během dne od západu zatahovat a pršet. Bude celkem teplo, kolem devíti stupňů Celsia. Zaplaťpánbu za ně, to v 1830 naměřili v Klementinu minus 27,5 °C. Mohlo by ale být o kapku tepleji, jako tomu bylo v roce 2002, kdy teploty „vylítly“ na plus 13,5 °C. Svátek dnes slaví Mariky a Spytihněvové…K poslechu a ranní kávě Roxy Music Love Is The Drug, kytarista téhle kapely Phil Manzanera (62) dnes slaví narozeniny.

08:30
Žena na radniciJihočeská komunistická radní pro školství Vítězslava Baborová, kvůli které protestovaly stovky tamních studentů - demonstracemi, peticemi a hladovkou -, odstoupila z funkce. Jako důvod uvedla přetrvávající zdravotní problémy, neboť musela čelit „nevybíravému tlaku části veřejnosti“. Zastupitelský klub KSČM do funkce navrhne Tomáše Vytisku, jenž je mimo jiné i členem Ústředního výboru KSČM. Mluvčí studentské protestní iniciativy již dříve avizovali, že rezignace Baborové a její nahrazení dalším komunistou jejich akce nezastaví.

08:55
Pěkně drahá trávaSenát kývl na léčebné užití marihuany. Zpočátku by se na předpis mělo prodávat dovážené konopí, až po roce by na legální trh vstoupili čeští pěstitelé, kteří k tomu budou potřebovat licenci. Pro pěstitele se tak otevírá velmi výhodný byznys - veškerou produkci totiž vykoupí stát.Marihuana v lékárnách ale nebude žádná levná záležitost, v některých případech vyjde léčba pacienta v průměru na 10 tisíc korun, pojišťovny se spolupodílet nebudou. Proto je volný prodej za těchto podmínek kritizovaný - nebude si ho totiž moci dovolit každý, takže se pacienti budou nadále uchylovat k nákupu mimo zákon.Léčebné konopí je určeno hlavně pro pacienty s různými kožními onemocněními, ale také na tlumení bolesti u onkologických a neurologických diagnóz. K tomu Nina Hagen a He Shiva Shankara!

09:15
Řeší se Zemanův palecVětšina médií řeší únik videa z České televize s vrávorajícím Zemanem. A řeší se také jeho zdravotní stav - ten je podle jeho týmu vynikající, jen má Miloš Zeman fobii ze schodů, kvůli před rokem prodělané operaci palce na noze. „Ten palec má samozřejmě citlivější. To je jasné, když do něj lékaři řízli. Ale co se týče motoriky, je Miloš naprosto v pořádku,“ sděluje nám k této problematice předseda strany Zemanovců Vratislav Mynář.Do budoucna se počítá s tím, že Zemanův palec bude uložen jako relikvie ve výčepu v hospodě v Novém Veselí na Vysočině, kam se budou moci jeho příznivci chodit klanět, čímž vznikne přirozenou cestou nové poutní místo.

10:10
Exministr Barták půjde před soudMartin Barták, v letech 2009–2010 ministr obrany a místopředseda vlády, půjde před soud. Podle ostravského státního zastupitelství bude stíhán pro trestní čin přijímání úplatku; v souvislosti se zakázkou na vozidla Tatra si měl říct o pět milionů dolarů bývalému americkému velvyslanci Williamu J. Cabanissovi, který v té době jako člen dozorčí rady zastupoval zájmy výrobce vozidel. Barták za to sliboval, že „pomůže" americkým vlastníkům automobilky Tatra vyřešit potíže v jednáních s českými politiky a úřady. Spolu s Bartákem je obžalován zbrojař Michal Smrž, a to pro podvod: podle policie si měl sice také říct o úplatek, ale zakázku nemohl výrazněji ovlivnit.Barták obvinění z korupce opakovaně odmítá, podle něj jsou vykonstruovaná a mají sloužit k jeho společenské likvidaci.A k poslechu Hidden Orchestra, skotský kvartet, který si zahrál tento týden v Česku.

11:15
Poslední zhasíná!Francie vytáhla do boje proti světelnému smogu a plýtvání s elektřinou. Obchody, úřady a  další nebytové budovy budout muset od 1. července zhasínat světla uvnitř budouv nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka, veškerá venkovní osvětlení úřadů a obchodů včetně výloh se budou muset vypnout nejpozději hodinu po půlnoci.Podle slov ministryně životního prostředí Delphine Bathové by se mělo ročně uspořit tolik elektřiny, kolik jí za stejné období spotřebuje 750 000 domácností. Byznysmeni s energií mají ale opačný názor: podle nich budou úspory mnohem menší, než vláda očekává. Uspořit by se podle nich dalo výměnou zastaralých a energeticky náročných svítidel za nová, což by ale podle odhadů přišlo na 800 milionů eur. Levnější varianta proto zní: Poslední zhasíná!

12:00
Zvony zvoní, škola končí…K poledni a k dnešním pololetním vysvědčením rada psychologů:* pokud jste jako rodič z vysvědčení nepříjemně překvapen, hledejte chybu v sobě, neboť příkladný rodič sleduje své dítě průběžně během školního roku, nemá absence na třídních schůzkách, je se školou v kontaktu…* držte své emoce na uzdě…* trestem nic nezmůžete, naopak dítě povzbuzujte, například slovy, že pololetní vysvědčení je jen odrazovým můstkem k závěrečnému skoku…K poslechu Pátá…

12:48
Johnovo magnetické polePoslanec Radek John (VV) bude pro televizi Barrandov připravovat a uvádět nový publicistický pořad Bez cenzury, který by se měl začít vysílat na jaře. „Bude to investigativní pořad typu Sixty Minutes, ze kterého vychází i Na vlastní oči. Já ho dramaturguju, uvádím a budu točit i reportáže, pokud se najde čas," řekl serveru IHNED.cz John. Potvrdil zároveň obavy, že námětem reportáží budou také informace z politického zákulisí. „Ten pořad se bude týkat všeho, co trápí lidi v této zemi. Tedy politiky i témat, která přímo zasahují do jejich životů," uvedl Radek John.Pro Johnův pořad budou natáčet také redaktoři Týdne a Instinktu. Těm měl podle původních informací Radek John přímo šéfovat, proti čemuž se zvedla vlna nevole ze strany médií i politiků.  „Když lidé z Týdne a Instinktu chtějí, mohou do Johnova pořadu přispívat. Franta (šéfredaktor Týdne a Instinktu František Nachtigall) tady chodí a říká, že jestli chce někdo něco natočit pro Johna, má dveře do televize otevřené. Někteří lidé už točí," popsal serveru IHNED.cz reportér časopisu Instinkt Leoš Kyša. TV Barrandov a Týden s Instinktem patří skupině Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa.Šéfování Věcí veřejným se kvůli práci v televizi hodlá John vzdát, poslaneckého mandátu nikoli. Nový šéf VV by měl být jasný po sjezdu 16. února.Pokud Radek John má být magnetem pro diváky, upozorňujeme, že Radek má obrácené magnetické pole, to znamená, že nepřitahuje, ale odpuzuje/odrazuje. Dovolujeme si říct, že Radek John dokonce míří zcela mimo oběžnou dráhu.Peter Tosha a Out of Space.

13:50
Finanční gramotnost za pětČeši si rádi půjčují. Ochránit před nekalými praktikami by je měla přísnější pravidla týkající se spotřebitelských úvěrů. Novela, kterou schválil Senát, by měla například umožnit beztrestně odstoupit do dvou týdnů od smlouvy o zprostředkování úvěru. Dále nebude možné používání směnek a šeků a znemožní se volání na předražené telefonní linky. Věřitel bude muset - před poskytnutím úvěru - prověřit, jestli je jeho klient schopný splácet.Ten, kdo si půjčuje, bude tak více chráněn před podvodníky, i když ti si najdou jiné triky, jak klienty oklamat. V každém případě platí, že „finanční gramotnost“ samotných klientů je velmi nízká - ti by si měli vždy pečlivě číst smlouvy, pokud jim nerozumí, měli by je s někým prokonzultovat. Novelu musí podepsat prezident, stihnout by to měl ještě Václav Klaus.Money Money Money…

14:40
Lotyšsko blíže k euruPobaltské Lotyšsko by se již brzy mělo zařadit mezi evropské země platící eurem - mluví se o roku 2014 a Lozyšsko by se tak stala 18. členem eurozóny. Letos počítá s růstem ekonomiky 3,7 procenta a v březnu chce požádat Evropskou unii o zhodnocení, zda může příští rok dát euro do oběhu.Lotyšsko bylo v roce 2008 silně zasaženo globální finanční krizí, v té době dostalo od MMF a EU „injekci“ ve výši 7,5 miliardy eur. Země se už ale dokázala postavit na nohy a koncem loňského roku všechny závazky vůči věřitelům vyrovnala.Cesta k euru, ale i eurozóna a celá Evropská unie je pro Lotyšsko stejně jako pro ostatní pobalstké země garantem ekonomické a ekonomické nezávislosti a završení dlouholeté snahy odtržení se od bývalého Sovětského svazu. Na cestu k euru se chystá i Litva, Estonsko k němu přistoupilo už v roce 2011.K poslechu trochu seversky temnější lotyšská zpěvačka Vic Anselmo, která vystupovala i v Česku.

15:25
Otesánek RathDavid Rath je sice ve vězení od loňského května, nicméně to mu nebrání v tom, aby k poslaneckému platu 56 tisíc hrubého čerpal také poslanecké náhrady. Jak zjistil server Lidovky.cz, například jen za telefon a  internet si naúčtoval přes 60 tisíc korun - dvakrát více než řada jiných poslanců, a to i přesto, že ve vězení neměl ke svému mobilu přístup.Účet tedy zní:V loňském roce čerpal David Rath poslanecké náhrady ve výši přes milion a 300 tisíc korun. Ve vazbě sice přišel o nárok na náhrady na cestování a reprezentaci, nicméně po celou dobu čerpal náhrady na administrativní a odbornou práci, pronájem poslanecké kanceláře, náhrady na plat asistentů + již zmínený telefon a internet, který nesmí v litoměřické věznici samozřejmě používat.Bohužel podle zákonodárců neexistuje způsob, jak mu poslanecké náhrady odebrat. Sami poslanci by totiž museli pravidla pro stíhané poslance změnit.Pusťte si kousek Švankmajerova Otesánka. Pokud svačíte, ať vám nezaskočí.

16:40
Američtí skauti zrušili zákaz členství homosexuálůmAmeričtí skauti oznámili, že ruší zákaz členství homosexuálů ve své organizaci Boys Scouts of America (BSA). Ještě loni v červenci přitom BSA, která funguje již 103 let a má kolem čtyř milionů členů, potvrdila, že gayové nemají mezi americkými skauty co dělat. Vztahy stejného pohlaví tehdy označila jako neslučitelné se skautskou přísahou, kde se mluví o morální čistotě.Tento přístup se tedy nyní mění - homosexuálové mezi skauty se mohou otevřeně hlásit ke své orientaci. Přestává tak platit „armádní“ heslo Don't ask, don't tell, čili My se neptáme, ty nic neříkej, což v praxi znamenalo, že pokud skaut veřejně neprohlásil, že má homosexuální sklony, mohl ve skautu zůstat.Důvodem ke změně stanoviska BSA je jednak tlak společnosti a politiků ke změně přístupu ke gayům, hlavně pak sponzoring velkých firem, například Intelu nebo UPS, které požadovaly na BSA zrušení restrikcí.Sice reklama na banku, ale nenechte se odradit!

17:40
Meluzína, plískanice a déšťSlužba DJ se chýlí ke konci, ke konci se chýlí i poslední lednový den. Předpovědi hlásí, že únor přinese plískanice a déšť, slunce celý měsíc prý moc neuvidíme. Za okny redakce kvílí meluzína, tak už se nejspíš ta plískanice blíží.Hezký večer, na cestu Stevie Wonder a Sting.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].