Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 3. 11. 2011

Do roku 2015 zbývá takovýto kousek. Pak tu důchodovou reformu možná připustíme. • Autor: Milan Jaroš
Do roku 2015 zbývá takovýto kousek. Pak tu důchodovou reformu možná připustíme. • Autor: Milan Jaroš

07:35
Kdo nespal? PoslanciNejprve zpráva pro všechny, co toho moc nenaspali: naši poslanci na tom nejsou o moc lépe. Jednání ve sněmovně skončilo po půl čtvrté ráno.Včera večer po dvacáté hodině schválili poslanci návrh státního rozpočtu na rok 2012, od té doby dále pokračují obstrukce. ČSSD vyslalo do práce „noční směnu“ a jejich poslanci vydrželi řečnit a zdržovat jednání celou noc. Stále se to týká prvního z vrácených zákonů o státní podpoře stavebního spoření. Aktuálně.cz vyslalo do Sněmovny své reportéry: víme tudíž, že ve 21, 25 Petr Nečas řekl, že je vláda připravena reformní zákony prosadit a „kolegové ze socálí demokracie se mohou třeba stavět na hlavu“. V jednu ráno zase poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) nabídnul sociálním demokratům Bibli, aby „předčítali něco rozumného.“Více detailů z bezesné noci v parlamentu zde, více písní o bezesnesných nocích zde. Dobré ráno, milí čtenáři.

09:00
Vlakové neštěstí ve Studénce se stalo, protože kraj šetřil.Aktualne.cz přineslo nové informace o vyšetřování železničního neštěstí ve Studénce. V roce 2008 tam narazil mezinárodní expres do mostní konstrukce. Ve vlaku Comenius tehdy zahynulo osm lidí a devadesát jich bylo zraněno.Vyšetřování ukazuje, že na trati měla být kvůli rekonstrukci mostu výluka, to se však nestalo. Omezení dopravy by totiž vyšlo na miliony korun. Nové skutečnosti v kauze připustila u soudu během hlavního líčení v případu Studénka bývalá pracovnice krajského úřadu Moravskoslezského kraje Zuzana Miklasová, která v procesu vystupuje jako jeden z klíčových svědků. „Bylo podle vás hazardní dopustit, aby během nasouvání a vysouvání mostní konstrukce nad železniční tratí projížděly tím místem vlaky?“ zeptal se jí před soudci obhájce Petr Grobelný, který v kauze zastupuje jednoho z obžalovaných. „Ano. Byl to hazard,“ odpověděla rozpačitě a po krátkém váhání Zuzana Miklasová.  Jak zjistili novináři z Aktualne.cz, stavební firma Ostravské dopravní stavby, která most rekonstruovala, nezahrnula náklady, které by stála výluka, do celkové nabídky, se kterou díky nejnižší ceně vyhrála veřejnou soutěž na tuto investici. „Byl zájem na tom, aby cena byla co nejnižší,“ uvedla před soudem Zuzana Miklasová. „Výluky by musel zaplatit dodavatel stavby a promítlo by se to do konečné ceny.“

10:17
Odvykáním k depresiLék Champix na odvykání kouření je stále podezřelejší. Jeho vedlejším účinkem může být deprese, dokonce sebevražedné chování. Účinná látka vareniklin byla z vedlejších účinků podezřelá už dříve - přičítají se jí žaludeční problémy, nechutenství, dokonce vysoký krevní tlak. Nové podezření je zatím nejvážnější. Oznámili ho američtí vědci, vedení Thomasem Moorem na Institutu bepečné medicíny (Institute of Safe Medication Practices). Porovnávali 13 tisíc pacientů, kteří se s vedlejšími účinky přišli léčit. Asi u čtvrtiny z nich se vyvinula deprese.Jako náhradu za podezřelý lék přidáváme video, které kuřákům návyk znechutí stejně spolehlivě. Nevolnost jako vedlejší účinek nemůže DJ vyloučit.

11:00
Starosta Jižního města je podezřelý, že opsal diplomovou práci.Starosta osmdesátitisícového pražského Jižního Města Dalibor Mlejnský z ODS čelí podezření, že opsal svoji diplomovou práci. Ze dvou nezávislých posudků vyplývá, že jeho magisterská práce na téma Založení pražské univerzity, zpracovaná na Univerzitě Jana Amose Komenského, je z velké části plagiát. Oznámil to dnes Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Posudky pro Český rozhlas zpracovala vedoucí Ústavu dějin Univerzity Karlovy Ivana Čornejová a Jiří Stočes ze Západočeské univerzity. Oba se shodují v tom, že práce je z valné většiny opsaná, a to především ze dvou knih - Jacquese Le Goffa Intelektuálové ve středověku a z Dějin Univerzity Karlovy. „Předložená práce Dalibora Mlejnského je kromě řady jiných nedostatků z valné většiny doslovně opsaná. To znamená, není dílem toho, kdo se za jejího autora vydává,“ řekl autor posudku Jiří Stočes. Dalibor Mlejnský žádné pochybení nepřipouští, podle něj se jednalo o standardní postup. Novinky.cz citovaly, co uvedl na svou obhajobu. Asi nejpůvabnější je toto tvrzení: „Tu diplomovou práci jsem vypracoval tak, jak jsem ji vypracoval.“

12:21
Co dělají v Řecku? Samé změnyReportér BBC Mark Lowen píše z Řecka do redakce: „Události jsou tu rychlé. Čtyři ministři, včetně ministra financí řekli, že nepodporují plán premiéra Jorga Papandrea na referendum.“V pondělí Papandreou překvapil všechny plánem vyhlásit referendum o tom, zda Řecko přijme záchranná opatření EU. Šokoval tím evropské státníky, ale vzbudilo to odpor také v jeho straně Pasok i ve vládě. Ministr financí Evangelos Venizelos otevřeně prohlásil, že je proti referendu. Vláda právě zasedá, jedná se. Strana Pasok má v řeckém parlamentu těsnou většinu (152 poslanců ze 300). Pokud budou někteří členové proti, plán na referndum neprojde.

12:43
Kouř podruhé. Tentokrát z komínů. Nejhůře jsou na tom v Dolní Lutyni-VěřňovicíchČesko dál trápí znečištěné ovzduší. Severní Morava, kde dnes bylo naměřeno čtyřnásobné překročení povolených limitů polétavého prachu, se dusí už třetí den. Zvýšené koncentrace byly zaznamenány i v dalších krajích – Jihomoravském, Olomouckém, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském. Problémy má také Středočeský kraj, nejhorší je situace v okolí Mladé Boleslavy, naměřené koncentrace polétavého prachu se tam ráno pohybovaly kolem 140 mikrogramů na metr. Povolená hranice je přitom 50 mikrogramů. Zřejmě vůbec nejhůře jsou na tom v Bohumíně a Dolní Lutyni - Věřňovicích na Karvinsku, kde činí čtyřiadvacetihodinová koncentrace prašného aerosolu 195 mikrogramů na metr krychlový.  Podle meteorologů se během dnešního ani následujících dnů nedá čekat, že by se situace zlepšila, množství polétavého prachu v ovzduší tak dál bude dvoj i trojnásobně překračovat limity.Radí se nechodit ven, nevětrat příliš a neprodukovat emise, například nepálit, co se pálit nemá.Na webu České televize k tomu přinesli video o smogu, DJ přidává  píseň od Smogu. Je to píseň o pohřbu, to pro lepší pocit z polétavých částic.

13:45
Více změn z Řecka. Jorgos Papandreu zřejmě rezignujeJorgos Papandreu zřejmě rezignuje. Ještě dnes se podle zdrojů z jeho strany sejde s prezidentem, podá demisi a uvolnit prostor pro vytvoření nové vlády. Další poslanci jeho Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) totiž řekli, že v pátek vládu v parlamentu při hlasování o důvěře nepodpoří. Někteří navrhují, aby se novým premiérem stal bývalý viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papademos.DJ navrhuje, aby se při změnách řecké vlády zavedlo ministerstvo švihlé chůze, které kdysi vymysleli Monty Pythoni. Střídání stráží v Aténách je vážný argument pro!

14:50
Evropská banka snižuje úroky. Všichni se diví.Evropská centrální banka právě překvapila trhy. Hned na prvním zasedání pod vedením nového prezidenta Maria Draghi snížila úrokovou míru na 1,25 procent. Snaží se zabránit pádu ekonomiky, píší v aktuální zprávě on-line zpravodajství týdeníku Spiegel. Ekonomové jsou překvapeni: ačkoliv dluhová krize a recese postupují, snížení úroků zatím nikdo nečekal - inflace je pod dvěmi procenty a to hovoří spíše pro úroky vyšší. Přesto vsadila centrální banka na jejich snížení: z toho by mělo plynout zlevnění půjček, zvýšení investic, zvýšení spotřeby a ve finále konjunktura.Jelikož DJ chce věřit, že lepší časy znovu přijdou, pouští k této zprávě populární šlágr šedesátých let Konjunkur Cha-cha a nabádá k optimismu a k odpolední čače.

15:56
Sobotka: Důchodová reforma nejdřív v roce 2015Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka dnes poprvé připustil, že by se jeho strana smířila se zavedením druhého důchodového pilíře, tedy úspory občanů spravované soukromými fondy. Ovšem až po roce 2015. „Za tu dobu může dojít ke stabilizaci finančních trhů,“ prohlásil Sobotka podle serveru Novinky.cz ČSSD se tak v tomto ohledu začíná sbližovat s TOP 09. Právě místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek v uplynulých dnech nevyloučil, že chystaná reforma by mohla být spuštěna o rok později. Rok však opozici nestačí, je proto připravena ve Sněmovně dál svými obstrukcemi definitivní schválení reformy blokovat.

16:57
Panter - šelma železnice. Nové vlaky pokřtěny.Dnes byl slavnostně pokřtěný nový vlak RegioPanter, stalo se v plzeňském podniku Škoda Transportation. Během let 2012 až 2014 vyrobí Škoda celkem 19 těchto souprav pro regionální dopravu. Vlak může jezdit až 160 kilometrů v hodině, veškeré strojní zařízení má na střeše a nepotřebuje tudíž strojovnu, vypadá dosti pohodlně. Jak píše agentura Mediafax, generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard se dal slyšet, že se stane „šelmou železnic.“Šelma se objeví na těchto tratích •Strakonice–České Budějovice–České Velenice •Šumperk–Zábřeh na Moravě •Olomouc–Prostějov–Nezamyslice •Děčín–Ústí nad Labem–Most–Chomutov–Kadaň •Pardubice–Hradec Králové–JaroměřUvedl to web ČT 24 a přinesl také fotografie železničního predátora.

17:48
Sněmovna nespíPokud toho dnes v noci zase moc nenaspíte, je tu pro vás další dobrá zpráva. Nebudete sami, poslanci také ne.Jednání ve Sněmovně pokračuje, přestávka na spánek není nadohled. Poslanec Stanislav Huml prohlásil, že to je mučení. Huml (kandidoval za Věci veřejné, nyní spolupracuje s ČSSD) vydal dnes tiskovou zprávu, v níž uvádí, že upírání spánku je mučení a je v rozporu s Ústavou a listinou základních práv a svobod. Chce zákony schválené během „nekonečných“ schůzí Sněmovny napadnout u Ústavního soudu. Podle něj nejednají o zákonech bdělí poslanci, ale „parta duchů“.Na počest poslanců i všech dalších, kteří budou ponocovat, jedna o duších od interpreta, který již spí věčným spánkem. DJ děkuje milým čtenářům za pozornost a přeje dobrou noc.

18:06
PS: A co v Řecku? Zase změnyŘecký premiér Jorgos Papandreu  potvrdil, že ustoupil od plánu uskutečnit referendum.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].