Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 24. dubna 2014

Pavel Bém • Autor: HN
Pavel Bém • Autor: HN

08:59
Díky mírné biozátěži sneseme těžké zprávyDobré ráno, ať už snídáte jakoukoli pochoutku z Babišových závodů. Dnes má být jasno (úplně ve všem), denní teploty v rozmezí 19 až 21 °C (čili zcela pokojově). Bio předpověď uvádí mírnou zátěž - stupeň 1, takže všichni sneseme hodně těžké zprávy. Zatím jich moc není, ale Váš dnešní DJ se je pokusí vykutat z hlubin internetu.Svátek má Jiří, což je asi půlka republiky. Nejsme si jisti, zda vzhledem k pokojovým teplotám už budou vylézat hadi a štíři.

09:09
Zemřel rakouský dokumentarista GlawoggerVčera ve věku nedožitých 55 let zemřel rakouský režisér dokumentárních filmů Michael Glawogger. V Libérii při sběru materiálu podlehl malárii.Glawogger patřil k mezinárodním hvězdám svého žánru. Jeho filmy, v nichž nesmírně atmosféricky, vytříbenou filmařskou technikou a vícebez doprovodných komentářů zachycoval stav moderní civilizace, byly divácky atraktivní i náročné.  Tituly jako Megacities (1998), Smrt dělníka (2005) a Sladký život kurev (2011) jsou výmluvné samy o sobě. Život ve velkoměstech, vysilující fyzická práce  či globální podoby prostituce byly představovány v sérii drastických, ale vizuálně podmanivých obrazů. Kromě komplikovaných časosběrných světoběžnických dokumentů natáčel i hrané filmy - Slumming (2006), Contact High (2009) či Otcohra (2009). V českých kinech byla v distribuci pouze Dělníkova smrt, ostatní filmy ale byly uváděny na různých festivalech a přehlídkách. Podobným stylem jako Glawogger točí Nikolaus Geyrhalter - Chléb náš vezdejší, Země půlnoční.

09:45
Okamurova kampaň je rasistický plagiát

Okamura ve víru kreativity • Autor: facebook
Okamura ve víru kreativity • Autor: facebook
Okamura ve víru kreativity • Autor: facebook Tomio Okamura už zjevně neví, jak by zaujal, a přesvědčil jakékoli voliče, že je politik. V nejnovější (včera spuštěné) kampani do Evropského parlamentu opět vsadil na xenofobii a neváhal ani použít už jinde použitý plagiát. Je zjevné, co si myslí o svých voličích - všichni jsou stejně tupé bílé ovce. A ten, kdo se liší, musí být vykopnut za hranice naší země.Perličkou je, že v první verzi „plag(i)átu“ bylo slovo „emigrant“ místo „imigrant“. Až takový je Tomio ignorant. Naštěstí, pohotoví internetoví uživatelé již stačili chybu opravit a plakát významově povýšit. Např. zdezde.Kdybychom s hloupými hesly Úsvitu chtěli polemizovat, mohli bychom začít tím, že Česko už má poměrně přísné imigrační zákony - a že představa, že „cizinci berou Čechům práci“, se může vylíhnout jen v hlavě někoho, kdo nechápe, jak funguje ekonomika.

10:00
Trosky vyplavené v Austrálii nepochází z malajsijského letadlaTakže zase nic. Trosky, jež byly vyplavené v minulých dnech na pobřeží západní Austrálie, nepocházejí z pohřešovaného malajsijského letadla, které zmizelo před více než sedmi týdny s 239 lidmi na palubě. Detailní analýza snímků vyplaveného materiálu, kterou provedla policie, téměř jistě souvislost se zmizelým letounem vyloučila, prohlásil šéf australského úřadu pro dopravní bezpečnost Martin Dolan (muž s tímto jménem by mohl klidně hrát i v nějakém nekonečném českém televizním seriálu).Po troskách letadla dál pátrá na hladině Indického oceánu západně od australských břehů asi dvacítka lodí a letadel. Americká robotická ponorka Bluefin 21 navíc prohledává dno Indického oceánu v oblasti, kde byly zaznamenány možné signály z černých skříněk. Každopádně, doposud se můžeme utešovat teoriemi, že sledujeme virální kampaň na novou řadu Lost.

10:05
Povstalci v Doněcku bojkotují prezidentské volbyTak zas něco vážnějšího. Vedení samozvané „Doněcké lidové republiky“ se rozhodlo bojkotovat mimořádné prezidentské volby, které se na Ukrajině mají uskutečnit 25. května. Oznámil  to představitel proruských vzbouřenců Denis Pušilin. „Jak bychom se mohli účastnit voleb, které se fakticky konají u sousedů, a nikoli u nás?“ No, vlastně je to docela vtipné; pardon, ty zprávy se vyvíjejí tak rychle, že větu od věty se z nich stává komedie.Místo prezidentských voleb chtějí radikálové v Doněcké oblasti uspořádat referendum o „státní samostatnosti“. Referendum se má uskutečnit nejpozději 11. května. Pan Pušilin byl jinak podle agentury Reuters v minulosti zapleten do organizování pyramidových her na Ukrajině a aktivně se zúčastnil parlamentních voleb v roce 2012, v nichž získal mizivé procento hlasů. Podle ukrajinské volební komise mu odevzdalo hlas 77 voličů. 

10:45
Václav Klaus poskytl rozhovor o EU pro ČTKRozsáhlý rozhovor o Evropské unii poskytl ČTK Václav Klaus. Na úvodní otázku „Pane prezidente, teď si Česká republika připomíná deset let členství v Evropské unii. Jak sledujete různé projevy našich státníků a komentování toho, co nám těch deset let dalo, případně vzalo?“ odpověděl:„Nejdříve musím říci, že jsem rád, že používáte sloveso připomíná, a ne sloveso slaví. Přesně v rozdílu těchto dvou slov se odehrává celé kouzlo sporu o těch prvních deset let. Opravdu si myslím, že je na místě si to jen připomenout. Současně si myslím, že není důvod toto výročí žádným způsobem slavit.“A pak dále, ve stejném duchu, nakládá jak Gerendáš…  Celý rozhovor k přečtení např. na Neviditelném psu

11:59
TOP 09 si v kampani dělá legraci z BabišeZatímco Tomio Okamura třídí lidi na černé a bílé ovce (a sám jako žlutá ovce kouká na tu melu zpoza buku), TOP 09 se v kampani rozhodlo apelovat na oděvní vkus. Na své oficiální stránce ve volební kampani do evropského parlamentu vybírá seznam českých nectností, malosti a zaprděnosti, jež vrcholí odsudkem ponožek v sandálech. (Zvláště Zdeněk Škromach to na fejsbuku nebude lajkovat a možná mu zhořkne i nějaké to kafíčko.)Heslo „Kašlete na Evropu“ se ovšem TOP 09 nemusí vyplatit - protože spoléhat na smysl pro ironii je zbytečný historický optimismus. Navážet se do Jiřího Babic navíc není košer už vůbec, protože on svoji čest hodlá hájit i soudně. Každopádně den bez vtipu na Babišovy párky by byl promrhaný.

13:53
Obžaloba pražských radních kvůli opencardDnešní DJ má pocit, že kdykoli dýdžejuje, objeví se zpráva o případu opencard. Není jisté, zda se tak děje pouze proto, že kauza opencard je věčně živá jako Ježíš Kristus, nebo proto, že mezi dýdžejingem jisté osoby a zjevením těchto zpráv existuje nějaká mystická korelace, nebo dokonce přímá kauzalita. Ať je to jakkoli, vězte, že policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu městské karty opencard. Městské státní zastupitelství v Praze pak rozhodne, zda podá obžalobu k soudu.Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) i současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) čelí s dalšími radními obvinění z porušení pravidel hospodářské soutěže a povinností při správě cizího majetku. Všichni vinu odmítají. Deset bývalých a současných radních pražského magistrátu za ODS a TOP 09 čelí podezření z porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess.Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž, vznikla tak prý škoda asi 25 milionů korun. Radní tvrdí, že v dané situaci nemohli postupovat jinak.Projekt začal v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS). Opencard vyvolala řadu podezření kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,25 miliardy korun. V souvislosti s opencard bylo již odsouzeno pět úředníků magistrátu. Městský soud v Praze jim letos v únoru uložil podmíněné tresty ve výši od jednoho do tří let za zvýhodnění Haguess v projektu.O kauze bude mj. pojednávat i dokumentární film z cyklu Český žurnál na ČT 2. Snímek režiséra Ivo Bystřičana nese titul Zločin pana Chytila a premiéru má 30. dubna. Do té doby se jistě o kauze opencard objeví řada dalších zpráv. Ale já už u toho nebudu…

15:14
Nejhezčí na světě je LupitaÚplně bychom zapomněli, že nejkrásnější herečkou, respektive ženou roku vůbec, se podle magazínu People stala Lupita Nyong'o. Tedy 21letá herečka, která za svůj první celovečerní film 12 let v řetězech získala Oscara za nejlepší ženskou vedlejší roli.Narodila se v Mexiku keňských rodičům a nyní v Hollywoodu ke štěstí přišla. A zatímco ve zmíněné filmu jí to až tak moc neslušelo například proto, že z ní visely cáry zbičované kůže, na oscarovém koberci zazářila a svou dojemnou řečí při přebírání zlaté sošky dojala miliony lidí. Za Lupitou pak už skončily různé chuděry jako Kerri Russellová ze seriálu Felicity, Jenna Dewanová, která se proslavila tím, že je manželkou Channinga Tatuma (kterého většina čtenářů Respektu taky nezná), a režisérka, herečka a scenáristka indického původu Mindy Kalingová. Pětici nejkrásnějších žen podle magazínu People pak uzavírá zpěvačka Pink (tu znají v redakci asi tři lidé včetně hudebního redaktora). 

15:30
Zemřel dramatik a básník Tadeusz RóžewiczVe věku 92 let zemřel jeden z nejvýznamnějších polských literátů současnosti Tadeusz Róžewicz. Tuto zprávu pochopitelně přinášíme jen proto, abych mohl napsat: „Neznal jsem, ale R. I. P.“ 

15:45
Jodie Fosterová se oženilaAno, to se dnes už může, alespoň v Kalifornii. Herečka a režisérka Jodie Foster (to je lepší než Fosterová) si vzala za ženu svou přítelkyni Alexandru Hedison, která je herečka a fotografka. Jistě spolu mají mnoho společného, prinejmenším to herectví. Jinak Hedison dřív randila s moderátorskou Elle DeGeneres. To je ta, co tak špatně uváděla Oscary a udělala nejslavnější selfie všech dob, které Miloš Zeman se Zdeňkem Škromachem nepředčí, i když se hodně snažili.

16:15
Omezení tramvají v centru PrahyOd této soboty až do 28. června bude masivně omezena tramvajová doprava v centru Prahy. Přesněji, kvůli opravě trati v úseku Lazarská - Jindřišská bude zcela vyloučen tramvajový provoz. Problémy mohou mít i automobily.Změnou budou dotčeny čtyři denní tramvajové linky jezdící centrem a šest nočních, které mají centrální přestupní uzel právě v zastávce Lazarská.Změní se tak tramvajové linky 3, 9, 14 a 24 a bude zavedena tramvajová linka 29, která částečně nahradí trasy linek 3 a 9. Změny se dotknou i u nočních autobusů 504, 505, 509 a 511, u nichž budou dočasně přemístěny a zřízeny nové zastávky.Rekonstrukce má zlepšit technické parametry trati a proměnit zastávku Lazarská na bezbariérovou. Praha 1 ovšem nechtěla kvůli možným srážkám aut s chodci zastávku vídeňského typu, jaká je v sousední Vodičkově ulici.Podrobnější zprávu přinesel iDnes

16:30
Summit Východního partnerství EU v PrazeNejnudnější zpráva dne, kterou přinášíme proto, že ji mají i ostatní. Dnes započal dvoudenní summit k pátému výročí fungování projektu Východního partnerství Evropské unie.Cílem je rozšířit spolupráci EU se šesti postsovětskými republikami a nabídnout jim možnost politického a hospodářského sblížení s unií. V centru debat státníků v Praze bude další směřování tohoto programu a situace na Ukrajině.Ukrajina je přitom jednou ze šestice zemí, které se v roce 2009 během českého předsednictví EU do projektu zapojily. Zbývajícími jsou Bělorusko, Moldavsko, Arménie, Gruzie a Ázerbájdžán.Jejich prezidenty a vysoké představitele dnes na úvod setkání přivítal prezident Miloš Zeman s vojenskými poctami na prvním nádvoří Pražského hradu. Z Ukrajiny nedorazil Viktor Janukovyč, o kterého nikdo nestojí, a z Běloruska Alexandr Lukašenko, o němž to platí jakbysmet.

16:45
Odtajněny původní pin-upkyPřes veškerou snahu je celé dosavadní dýdžejování příliš seriózní, takže přinášíme nějaký hezký bulvárek. Dnes byly odhaleny předlohy dávných malovaných pin-ups, které v 50. letech maloval Gil Elvgren. Mnozí lidé si doposud mysleli, že šlo o pouhou malířovu fantazii, která dala vzniknout sérii masturbačních ikon několika generací Američanů i jiných obyvatel planety. Odhalení, že šlo o portréty reálných žen, přináší vzrušení i jisté zklamání zároveň. Ty obrázky jsou prostě hezčí.

17:00
Alexandrovci zpívají oslavnou píseň o anexi KrymuDnešní DJ trpí jednou chybou, že nejsou v něm písničky. Vyčkávali jsme dlouho, co by se hodilo. A tu nejlepší píseň pro dnešní den nazpíval ruský armádní sbor Alexandrovci, v níž oslavují vojáky v neoznačených uniformách, kteří připravili ruskou anexi Krymu.Skladba v rytmu balalajky se jmenuje Slušní lidé – podle toho, jak ruské vojáky na Krymu minulý týden označil ruský prezident Vladimir Putin. Proto nová píseň Alexandrovců oslavuje “ty, co jen slušně stáli opodál se zbraněmi”. Tohle je prostě lepší než přezpívaní Get Lucky od Daft Punk. Ti slušně stáli opodál jen s helmami.DJ se Vámi loučí a přeje vám hluboký umělecký zážitek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].